Jaarverslag pensioenfonds komt voortaan weer op tijd DIVIDENDVOORSTEL AHOLD 1977 iFt)8iuiiLm.noFicw PENSIOENUITKERINGEN VERHOOGD Museumwinkel weer open Automatiseringsoperatie speelde medewerkers parten JAARVERSLAG PENSIOENFONDS FLITSEN pagina 3 In de eerste week van maart verscheen het jaarverslag van het Pensioenfonds. Niet, zoals men zou hebben verwacht, over het afgelopen jaar - maar, over 1976 Waarom zo laat - Om daar achter te komen sprak Flitsen met Pensioenfonds-directeur J. W. Brinkhuis. Deze bleek zich in de eerste plaats na tuurlijk wel bewust te zijn van de wat "verjaarde" verschijning van het jongste "Verslag en jaarrekening van N.V. Pen sioenfonds Albert Heijn". En dat, ter wijl de jaren geleden aangekondigde automatisering van de werkzaamheden de buitenstaander ongetwijfeld het te gengestelde had doen verwachten. De heer Brinkhuis: "Ik kan het me vol ledig indenken, maar toch meen ik dat er verzachtende omstandigheden zijn aan te voeren". In zijn voorwoord tot het jaarverslag omschrijft hij het zó: "Dat dit verslag eerst nu verschijnt, vindt zijn oorzaak in het feit dat zich bij de automatisering van de administratie van onze wiskundige afdeling niet voor zienbare problemen hebben gemanifes teerd, die uiteraard ook hun repercus sies hebben gehad op de voortgang van het werk op de andere afdelingen". Dat is een officiële lezing, die staat voor het feit dat omstandigheden in het zuiver menselijke vlak bij het externe automatiseringsbureau leidden tot even onverwachte als onvoorziene vertraging van de algehele operatie. Dat uiteinde- lijk de zaken toch nog naar wens zijn geregeld is mede voor een groot deel te danken aan de persoonlijke inzet van de heer A. van Dorssen die, naast zijn functie van chef van de afdeling verze keringen bij het Pensioenfonds, menig uur heeft besteed om de automatisering tot een goed einde te brengen. Volgens de heer Brinkhuis was dat tussen het normale werk door een enorme klus. Nu het alles is geklaard, staat er tegenover, dat de heer Brinkhuis in het zojuist ver schenen jaarverslag kan verklaren: "Hoewel de gang van zaken ook heeft geleid tot een vertraging in de werk zaamheden voor 1977, menen wij toch te kunnen toezeggen dat het volgende jaar verslag weer op het gebruikelijke tijdstip (eind augustus) zal verschijnen". Zijn optimisme gaat trouwens nog ver der, als hij zegt dat het jaarverslag over het lopende boekjaar zelfs al vóór de vakanties in 1979 tegemoet kan worden gezien - zeg maar in juni. En dat is dan ten slotte het beoogde positieve effect van de nu volvoerde automatiserings operatie. tabel tegenvaller Nu we het toch over het Pensioenfonds hebben - wat is er eigenlijk geworden van de ogenschijnlijk overzichtelijke tabel, die enige malen in december in Flitsen werd afgedrukt, met de bedoe ling dat medewerkers aldus zelf hun pensioen konden berekenen. De heer Brinkhuis: "Daarvan zijn we af gestapt, omdat het bij nader inzien beslist geen succes bleek te zijn. Tot en met 1973 kregen de medewerkers im mers jaarlijks keurig een pensioenfor mulier thuis gestuurd, dat was samen gesteld op basis van hun persoonlijke gegevens. Het is echter duidelijk dat daarin - het gebeurde allemaal nog met de hand - veel tijd en dus geld ging zit ten. Om bezuinigingsredenen hebben we toen in 1975 voor het eerst op proef die tabel laten afdrukken. Dat was echter veel minder nauwkeurig dan we gewend waren, doordat we moesten uitgaan van ronde leeftijden en evenzo afgeronde aantallen dienstjaren. Dat betekende dat er behoefte ontstond aan een enorme toelichting om de zaak per persoon han teerbaar te maken. In 1976 hebben we het nogmaals zo gedaan, maar toen bleek dat dit systeem totaal niet voldeed, hebben we gedacht "vergeet het maar". Dankzij de automatisering kunnen de medewerkers in het vervolg weer een kennisgeving ontvangen, vergezeld van een brief, waarin het hoe en waarom staat omschreven van de persoonlijke pensioen vooruitzichten, berekend naar ultimo het laatstgenoten salaris in de- Zij, die belangstelling heb ben voor de inhoud van het jaarverslag 1976 van het Pensioenfonds, kunnen een exemplaar aanvragen bij de afdeling Pensioenfonds, Westzijde 30 te Zaandam, kamer W5Ö4. cember van het jaar daaraan vooraf gaand en me dunkt dat we daarmee toch een goed brok service verstrekken". kritiek welkom Hoewel de heer Brinkhuis best trots is op deze herwonnen dienstverlening aan de leden van het Pensioenfonds, haast hij zich, op te merken dat de brief natuur lijk is opgesteld door "vakidioten" en dat hij zich kan voorstellen, dat er op de opstelling ervan de nodige kritiek be staat. Graag houden hij en zijn mede werkers zich dan ook aanbevolen voor kritiek van buitenaf, opdat voor ieder een duidelijk wordt waarover wordt gepraat. part-timers Hoe zit het eigenlijk met de pensioenre geling voor part-timers bij Ahold Hierover zegt het jaarverslag dit: "De voorgenomen opname van part-timers in het Pensioenfonds per 1 januari 1976 kon, zoals reeds werd vermeld in het jaarverslag over 1975, geen doorgang vinden vanwege de door de regering af gekondigde loonmaatregel. Maar: In de loop van 1976 is tussen de Raad van Bestuur van Ahold en de COR overeenstemming bereikt over de in voering van een regeling van ongehuw- denpensioen. Deze regeling is, na ophef fing van de voornoemde loonmaatregel per 1 januari 1977 officieel ingevoerd en per die datum is ook de opname van part-timers in het Pensioenfonds een feit geworden. En wel aldus: De pensioenleeftijd voor mannelijke en vrouwelijke part-timers is op 65 jaar gesteld, waarmee part-timers naar rato dezelfde pensioenrechten krij gen als full-timers. Voor de wettelijke minimumloners geldt dit: zij kunnen op een bepaalde mini mum-uitkering rekenen, wat betekent, dat deze mensen bij een volledig dienst verband van veertig jaar meer dan 70 procent van het laatstgenoten salaris uit gekeerd zullen krijgen. weduwnaren Wat de regeling voor weduwnaren be treft, is men nog tot minder definitieve besluiten gekomen. De heer Brinkhuis herinnert er aan, dat deze zaak enkele jaren geleden al aan de orde is gesteld door de Pensioencommissie. Maar op dat moment werd geconcludeerd, dat er andere zaken waren, waaraan grotere prioriteit moest worden toegekend, zoals de regelingen voor part-timers en onge- huwden. Nu deze er eenmaal door zijn, gelooft de heer Brinkhuis dat, op grond van de ont wikkelingen in Nederland, te verwach ten is dat deze zaak nog wel eens ter sprake zal komen. optimisme Terwijl de heer Brinkhuis nog geen twee jaar geleden in Flitsen zijn zorg uitsprak over de stand van zaken bij het Pen sioenfonds onder de toenmalige om standigheden, waagt hij het nu te spreken van een zeer gezonde financiële positie. "Immers, de reglementaire rechten van alle deelnemers zijn gedekt op basis van het salarispeil per 31 december van het boekjaar, terwijl voorts de in het ver leden aan de gepensioneerden toege kende toeslagen volledig zijn ingekocht. Onze reserves zijn niettemin aanzienlijk toegenomen! Toch houdt de heer Brinkhuis een slag om de arm: "Of onze financiële positie in de komende jaren gehandhaafd kan worden, is uiteraard vooral afhankelijk van de mate waarin de salarissen zullen worden verhoogd". bestuur Voor wie het interesseert ten slotte - het bestuur van het Pensioenfonds ziet er tegenwoordig zo uit: Onze bruiloft op 27 januari j.l. was een onvergetelijke dag voor ons; dit was mede te danken aan familie, vrienden, kennissen en de A.H.-collega's. Wij willen via deze weg dan ook iedereen nog hartelijk bedanken voor de vele felicitaties, die we hebben mogen ontvangen. Met vriendelijke groei, Leo en Willekc van Wezel. In gevolge besluit van het Dagelijks Bestuur van het Pensioenfonds zijn de ingegane pensioenen van de niet voortijdig vertrokken gepensioneerden ingaande 2 januari 1978 verhoogd. Deze verhoging bedraagt voor hen wier pensioen is ingegaan vóór 1 juli 1977 5,4% en indien het pensioen is ingegaan na 1 juli 1977 bedraagt de verhoging 2%. Tevens is besloten het percentage vakantie-geld te verhogen van 7 naar 8%. Deze laatste verhoging geldt ook voor de nog niet ingegane pensioenen. De voor deze verhoging benodigde middelen worden gefinancierd uit de reserves van het fonds, alsmede door een van Ahold N.V. ontvangen dotatie. In afwijking van het gestelde in artikel 14 lid 2 van het pensioenreglement betreft het hier dus geen voorwaardelijke toeslag, wat zou betekenen dat de toeslag bij een minder gunstige gang van zaken bij het fonds zou vervallen, doch een onvoorwaardelijke toeslag welke dus niet afhankelijk is van resulta ten van het fonds. benoemd uit voordracht van: Raad van Bestuur Centrale Ahold N.V. Ondernemingsraad Ahold N.V. Dagelyks Bestuur Voorzitter: G. Hoorn Secretaris: Mr. Th. Baljon Mr. P. Reeling Brouwer J. M. Overmeer Leden: A. J. Bakhuizen H. Bosscher J. A. van Brakel E. van Bijsteren E. de Haan J. Holtman B. van der Knaap H. F. Moll R. J. Polak D. Roolvink W. A. Scholte A. J. Smout J. van Stijgeren W. Volgers O. Wagenaar J. L. Zomer vakature Adviserende leden: F. Röttger J. Ph. Meester namens Sterovita/NMU namens de gepensioneerden Het Bestuur van Ahold N.V. heeft be sloten aan de op 19 april 1978 te houden algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen per gewoon aandeel van 20 nominaal een dividend over het boekjaar 1977 uit te keren van 3,60 in contanten en bovendien 10% in aande len uit de fiscaal vrije agioreserve (vorig jaar 4,80 in contanten of - ter keuze van de aandeelhouder - 3,20 in con tanten en bovendien een uitkering in aandelen uit de fiscaal vrije agioreserve van 3 1/3%. Het bestuur van de Stichting Ahold Internationaal heeft besloten dat de di- rekt onder de stichting ressorterende vennootschappen over 1977 geen divi dend zullen declareren omdat de win sten worden gereserveerd. rentetoeslag spaarfonds Op grond van de winstdelingsregeling zal per 30 juni a.s. door Ahold N.V. een toeslag van 530% met een maximum van 750,- per spaarder, worden gege ven over de vaste rentevergoeding welke per 31 december 1977 werd geboekt. Deze 530% is als volgt samengesteld: De toeslag bedraagt 20% voor elk heel procent dividend dat op de gewone aan delen van Ahold N.V. boven de 6% wordt uitgekeerd. Dividend over boekjaar 1977 28% - 6% 22%. Toeslag 22 x 20% 440% Extra toeslag in verband met uit kering aandelenbonus in 1976 50% Éénmalige toeslag in verband met toekenning participatie aan aan deelhouders in Stichting Ahold Internationaal 40% Aan spaarders die een part-time dienst verband hebben, dus over 1977 in totaal geen 2080 uren hebben gewerkt, zal de toeslag naar rato van hun werktijd worden verminderd. (Zie winstdelingsregeling punt 4.). 530% Sinds 6 maart j.l. is de Museumwinkel aan de Zaanse Schans weer open voor het publiek. Evenals voorgaande jaren zijn de be zoekuren van 10-1 uur en van 2-5 uur. In het seizoen 1977 bezochten 24.171 mensen de Museumwinkel.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 3