2® ïnnutr A Simon filiaal nr. 0502 Alexanderpolder pagina 12 FLITSEN Ik doe gewoon alles wat ik zie, de beprijzing nalopen, kleine ongerechtigdheden eruit halen. Ik krijg er nu niets meer voor, maar ik doe het graag. Hobbies heb ik niet, daar heb ik geen geduld voor. En ik vind het leuk om onder de mensen te zijn. Wat zal ik alleen op een bovenhuis gaan zitten. Eerst verlang je wel eens naar je pensioen, maar dat gaat toch gauw vervelen". De heer Van der Pot, die regelmatig contact heeft met oud-collega's, krijgt wel eens commentaar op zijn aktiviteiten voor Simon: "Er zijn er een hoop die zeggen dat ik gek ben. Er zullen er ook wel zijn die me een uitslover vinden. Maar daar trek ik me weinig van aan. Ik heb het hier goed naar m'n zin. Het is een gezellige winkel, met aardig personeel". 'alles rond de kassa' Eén van de part-timers die al heel wat jaren meedraait in de Simon-winkel in de Alexanderpolder, is mevrouw Van Gend. Ze werd 6Va jaar geleden aangenomen voor de administratieve werkzaamheden. Later moest de bedrijfsleider dat werk zelf gaan doen, en kwam mevrouw Van Gend aan de kassa terecht. Nu is het zo dat ze de administratie samen doet met de heer Van Eekelen, en dat ze invalt aan de kassa als dat nodig is. In totaal maakt mevrouw Van Gend zo 21 uur per week. Haar voorkeur gaat uit naar het administratieve werk. "We hebben een winkel die bij de mensen bijzonder goed staat aangeschreven,stelt de heer J. van Eekelen tevreden vast. Hij is bedrijfsleider van Simon-filiaal nr. 0502. Dat is gevestigd aan het Samuel Esmeijerplein in de Rotterdamse Alexanderpolder. Tien jaar geleden is deze zaak daar open gegaan, toen uiteraard nog als Simon de Wit-vestiging. De winkel is 375 m2 groot, heeft tien mensen in vaste dienst en ongeveer 22 part-timers. Sinds een jaar of drie gaat de heer Van der Pot nu naar de zaak van de heer Van Eekelen, die daar een dankbaar gebruik van maakt. "Ik zorg een beetje voor de finishing touch", zegt de heer Van der Pot, "ik verzorg de aanbiedingen en zo. De heer W. van der Pot aantrekkelijker door het contact dat U daar met de klanten heeft? "Ja, op zo'n kantoor zitje natuurlijk wel een beetje eenzaam. Maar je werkt ook erg zelfstandig. Ik heb er wel eens over nagedacht om ergens op een kantoor te gaan werken, maar dan word je een onderdeel van iets, dam ben je minder zelfstandig". Toen mevr. Van Gend ging werken, was haar zoon 10 jaar oud, en zat ze met het probleem dat ze steeds op tijd thuis moest zijn om voor hem te zorgen. Dat gaat nu een stuk gemakkelijker. Haar inmiddels 16-jarige zoon werkt op zaterdag in dezelfde winkel als z'n moeder. Wat houdt haar administratieve werk precies in "Alles rond het kassa-gebeuren. Het opmaken, het afrekenen, de stortingen die naar de bank moeten. Vroeger deden we ook de salarissen, maar dat gebeurt nu vanuit Zaandam. De meeste mensen krijgen hun geld per giro. Maar we doen nog wel uitbetalingen aan de hand van de loonlijsten die uit Zaandam komen". Met de bevoorrading van de winkel heeft ze administratief niets te maken: "Daarvoor zorgen de mensen in de winkel zelf. En verder wordt het bijgehouden door de computer in het hoofdkantoor". De heerJ. van Eekelen bedrijfsleider deed worden. In 1954 werd hij chef aan de Mathenesserweg in Rotterdam, Tien jaar later volgde overplaatsing naar de Van Hogendorplaan in Vlaardingen. En nu is sinds 1970 dus de Alexanderpolder zijn domicilie. Daar maakte hij ook de overgang naar Ahold mee: "We waren daar eerst niet zo gelukkig mee. Tenslotte word je overgenomen door een concurrent. Maar achteraf zijn we er erg blij mee. Het is een goed bedrijf". 'goed teken' Die overname betekende een paar jaar geleden dat in een paar dagen tijd de hele winkel werd omgegooid: "Op zaterdagavond hebben we 'm volkomen leeggemaakt. En in drie dagen is de zaak weer opgebouwd. Donderdags ging de nieuwe winkel open". Die nieuwe winkel had een vereenvoudigd assortiment. De nadruk kwam op de dagelijke levensbehoeften te liggen. Heeft dit Simon-filiaal een typische buurtfunctie? De heer Van Eekelen: "De Alexanderpolder is eigenlijk een plaatsje apart, van Rotterdam gescheiden door het Kralingsebos. Daarom functioneren we wel als Mevrouw Van Gend 'gedaanteverwisseling' Een gegeven waar de plaatselijke detaillisten mee te maken kregen, is het achterblijven van de groei van het inwonertal bij de aanvankelijke prognoses. Er werden minder woningen gebouwd dan in de bedoeling lag. En de gemiddelde bezettingsgraad per huis is overal lager geworden. "Maar het is hier wel prettig wonen. Er zijn veel recreatiemogelijkheden. Je hebt het Kralingsebos. En de Rottemeren". Dit Simon-filiaal onderging in oktober vorig jaar een ingrijpende gedaanteverwisseling. Er kwamen luifels boven de diverse versafdelingen en met zachtere kleuren werd in de hele winkel een gezelliger sfeer gecreëerd. Met deze remodeling wil men bij Simon naar een 50-50 verhouding in omzet tussen kruidenierswaren en versartikelen zien te komen. Nu ligt het accent nog het sterkst op de kruidenierswaren. "Het is een stuk gezelliger geworden", zegt mevrouw Van Eekelen, die ook al haar sporen bij Simon verdiend heeft. Ze werkt er al een jaar of vijftien. Destijds begon dat met af en toe even bijspringen in de winkel. "Het werd meer toen de kinderen naar school gingen", vertelt ze. "Ik maak nu twintig uur per week, aan de kassa en in de administratie als vervangster van mevr. Van Gend". nieuwe chef-kruidenier Als we het Simon-filiaal in de Alexanderpolder bezoeken, is daar net een nieuwe chef-kruidenier in dienst getreden. Dat is de heer G. C. de Ridder, 29 jaar oud en afkomstig van de vestiging aan de Rotterdamse Benthuizerstraat. "Dat is ongeveer net zo'n winkel als deze", zegt de heer De Ridder, die sinds drie jaar bij Simon werkt. Daarvóór was hij in dienst bij soortgelijke bedrijven als Coöp en Radar. Een vergelijking met zijn vorige werkgevers valt goed uit voor Simon: "Het is hier honderd procent beter. Qua organisatiestructuur, begeleiding, het sociale klimaat. Het is ook een bedrijf waarbij je je zeker voelt". De heer De Ridder is goed te spreken over de remodeling die onlangs in deze Simon-winkel plaats vond, en die hij ook in de winkel aan de Benthuizerstraat meemaakte: "De aanpak is een stuk moderner geworden. Dat is ook bij de klanten goed merkbaar. We zaten al in de lift met de vers-groepen, maar de manier waarop we verkochten, was toch nog vrij ouderwets". part-timer met grote ervaring "Dit is voor mij een vorm van vrijetijdsbesteding. Als ik thuis ben, zit ik me toch maar te vervelen". Dit is de motivatie die de heer W. van der Pot enkele malen per week van zijn woning aan de Beijerlandselaan naar Simon in de Alexanderpolder voert. Sinds augustus is hij officieel gepensioneerd, na veertig aktieve Simon-jaren. Van die jaren bracht hij er 38 door aan de Beijerlandselaan, waar onder zijn huidige woning de winkel was. Twee jaar werkte hij daarna nog in Vlaardingen, tot hij het op medisch advies wat kalmer aan moest doen. "Ik reed elke dag naar Vlaardingen toe, en dat werd een beetje zwaar. De winkel daar werd ook steeds drukker. Toen ben ik een paar jaar in de'ziektewet geweest". Toen ze kassa-werk zou gaan doen, keek ze er als een berg tegenop: "Het leek me zo eentonig. Maar dat is me meegevallen. Ik doe het ook niet zo vaak, zo nu en dan een uurtje". Is het werk aan de kassa niet De heer G. C. de Ridder De heer Van Eekelen zwaait er sinds 1970 de scepter. Hij is 48 jaar oud, en 30 van die jaren bracht hij door bij Simon (de Wit). Na tot zijn 18-de thuis gewerkt te hebben in de zaak van z'n ouders, ging hij in een groot aantal Simon de Wit-winkels de ervaring opdoen die hem uiteindelijk buurtwinkel. Maar er komen hier ook veel mensen uit Kralingen, Capelleen Nieuwerkerk aan de IJssel". In de periode dat hij in deze winkel werkt, heeft de heer Van Eekelen de omzet hiervan zien verviervoudigen: "De groei zat er al in toen we overgenomen werden door Ahold. Toen ik hier kwam werken, was het een beetje moeilijke zaak. De bediening was niet zo best. Het was een jonge buurt, en er was niet gemakkelijk aan personeel te komen. Maar met z'n allen zijn we er in geslaagd de klanten aan te trekken en vast te houden. Het personeel dat nu bij ons werkt, blijft ook lang in dienst. Dat is een goed teken". Concurrenten in de Alexanderpolder zijn Albert Heijn, De Gruyter, de Spar en de Vivo. "Maar Albert Heijn en wij maken wel de dienst uit", zegt de heer Van Eekelen.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 12