99 Straks benut hele lap van 9t Wolfsven de 80 hectare99 Duizenden gezinnen mogelijk maken om vrije tijd buiten te besteden BEDRIJFSDIRECTEUR OSTARA Drs. A. P. E. NIEUWENHUIS: Van de grond af beginnen als nieuwe uitdaging" "Er heerst een hele prettige en sportieve sfeer aan de haven BL R. LAGEMAN (MIERLO): pagina 6 "Vrye lijd is geen toegift meer op werken; het is een onderdeel geworden van het totale leefpatroon. Onderken nen dat de besteding van die vrye tyd -recreatie- van wezenlyk belang is voor de moderne mens, is dan ook het uitgangspunt voor het doel dat Ostara straks met vyf vakantieparken nastreeft. Anders gezegd: duizenden ge zinnen de mogelykheid bieden om hun vrye tyd buiten door te brengen". Ziedaar de visie van bedryfs-dirccteur Ostara drs. A. P. E. Nicuwenhuis als hem wordt gevraagd, wat deze langzamerhand volwassen wordende Ahold-doch- ter eigenlyk aan het doen is. Volgens de heer Nieuwenhuis is de sleutel van het succes dat Ostara onmiskenbaar boekt, gelegen in het feit dat er recreatie wordt geboden in de verschillende parken waar de gasten behoefte aan hebben. Bewust, niet alleen voor de ouderen, maar ook - misschien wel vooral voor de jeugd. "Als je kinderen plezierig bezig houdt, hebben pa en moe er geen kind aan. Wanneer je dit weet. is het dé garantie om een gezin een geslaagde vakantie te bieden. Al hebben alle bezoekers de vrijheid om er wel of geen gebruik van te maken. Oók alweer met opzet - je moet mensen niet aan hun lot overlaten, maar wel met rust weten te laten", aldus de heer Nieuwenhuis. ontwikkeling Hij stelt, dat de maatschappelijke ontwikkeling in de afgelopen jaren de vraag naar recreatie sterk heeft doen toenemen. De tijd en sfeer van het op stap gaan met knapzak en tentje is duidelijk voorbij. Door de onbegrens- BL JAN ROELFSING ('t STRANDHEEM): Jan Roelfsing, de tot BL be noemde pionier van het vyfde Ostarapark ,,'t Strandhecm" in Opende (Gr.] heeft zyn sporen in de recreatie ver diend over de grens - in Wilsumer Berge, waar hy de eerste grassprieten uit de grond keek en vier jaar fun geerde als assistent BL. Dit voorjaar, terug op vader landse bodem, staat hij voor dezelfde situatie als in de begindagen van Wilsum. Roelfsing: "Het grondwerk is gedaan, sinds Ostara dit ongeveer 15 ha. metende gebied eind vorig jaar overnam van de Grontmij, nadat de nodige vergunningen niet zonder moeite waren verkregen. Maar van de grond af beginnen, betekent voor mij een nieuwe uitdaging". Per 1 maart hoopt het gezin Roelfsing naar de nieuwe bestemming te verhuizen om misschien al in mei van start te gaan met het dan zeker nog wat maagdelijk aandoende vakantiepark. "Maar groen zal het worden, nét als Wilsumer Berge. Behalve een in te zaaien grasmat, is men nu al bezig met het beplanten: eikjes, berken, meidoorn, populier, wilg. beuk. lijsterbes, hazelaar en noem maar op, tussen de natuurlijkehoutwallen die nu al een afscheiding vormen in dit voormalige weideland, dat van oorsprong tot de veengebieden en heidevelden behoorde." Het ligt in het zuidelijke Groningse "Westerkwartier", negen kilometer van Drachten, nabij de snelweg naar Groningen, waarvan het slechts 25 km is verwijderd. Uiteindelijk zijn er ongeveer 550 plaatsen gepland voor sta-caravan en camping-plaatsen die, op een klein hoekje voor trekkers na, aansluiting krijgen voor elektriciteit en water. Van de 80 comfortcabines, dat zijn de huisjes met privé-toilet en wastafel die zo'n succes in Wilsumer Berge zijn, worden er om te beginnen zo'n 40 geplaatst. Eind mei hoopt men klaar te zijn met de onder leiding van een architect van de Grontmij te bouwen karakteristieke, .bouwsels, zoals een groot centraal toiletgebouw met wasserette en babyroom, het receptiegebouw, de Taveerne met uitzicht op water en het woonhuis van de BL. De kampeerplaatsen worden ruim genomen: ca. 125 m2 voor zowel caravans als tenten. Aan water geen gebrek. Er komt een kunstmatig aan te leggen zwem- en roeivijver en tevens een visvijver met gelegenheid voor beperkte watersport. De totale water oppervlakte: 40 ha. En dan zijn er straks natuurlijk ook een Toko - kampwinkel en een Taveerne. Opvallend voor dit projekt wordt een onderkomen in een grote tent die dienst gaat doen als dagverblijf voor kinderen van drie tot zeg maar acht jaar. Wanneer vakantie houdende ouders dat wensen, kunnen zij hun kroost daar veilig achterlaten tegen een kleine vergoeding. Ze worden dan verzorgd en tussen spelletjes door, kunnen ze ook nog een boterhammetje te eten krijgen. Verder is rekening gehouden met de aanleg van speelwei den, een afzonderlijk speeltuintje voor peuters, een trap veldje en een midgetgolf, terwijl liefhebbers van tafeltennis eveneens aan slag kunnen komen. Kortom: straks een vakantiepark met voor elk wat wils op de grens van de drie noordelijke provincies Groningen, Friesland en Drenthe. de mogelijkheden van het autorijden is vakantie tegen woordig een algemeen verschijnsel. Daarnaast hebben feiten als inkomensverbetering en meer vrije tijd geleid tot grote behoefte aan recreatie in het weekend. De heer Nieuwenhuis: "Neem nou maar het beeld van de totale vakantiemarkt. Daarvan gaat ongeveer vijftig procent met vakantie naar het buitenland; de andere vijftig procent blijft in eigen land en weer de helft daarvan doet dat met tent of caravan. Het gaat al met al om ruim acht miljoen vakanties in Nederland. Bovendien gaat tien procent van de bevolking regelmatig een weekend van huis; bij meer vrije tijd zal dit kunnen oplopen tot vijftien procent". Er is een stuk vrijheidsbeleving te herkennen, die doet denken aan het Nomadendom. Mensen maken een heel bewuste keus om gezellig in een tent of caravan te verblijven, maar aan de andere kant wil men de gemakken van thuis niet helemaal loslaten. Met andere woorden - de gasten hebben toch behoefte aan comfort in de vorm van water, elektra en als het kan een centraal antenne systeem voor de draagbare tv. Die faciliteiten worden ze dan ook meer en meer geboden in de Ostara-parken. Los daarvan blijken de mogelijkheden om contact te leggen en het gezellig te maken met anderen een aantrekkelijkheid van de recreatieparken te zijn. De heer Nieuwenhuis ziet het zo, dat de in het daagse doen verslapte gezinsband in de vakantie weer ruimschoots kan worden aangehaald, als een soort compensatie. Buiten zijn, mét elkaar en samen dingen doen op een terrein dat, doordat het goed beheerd wordt een gevoel van veiligheid geeft. identiteit Een andere voorwaarde is dat de coulissen, zeg maar de omgeving van de parken goed is, in de zin van natuur schoon. Toch wordt de eigen identiteit van elk park zeer belangrijk geacht. Met Ostara als overkoepelende organi satie op de achtergrond staat de zelfstandigheid van de verschillende parken toch centraal. In dat verband is de heer Nieuwenhuis er een voorstander van dat de diverse BL's -naar buiten toe- zoveel mogelijk het eigen gezicht van hun park laten zien. "Het unieke van een park komt door de bedrijfsleider tot uitdrukking. Met zijn know how en veel eigen initiatief opent hij de mogelijkheid om de gasten veel extra's te bieden. Het valt en staat met de mensen die het moeten doen". De heer Nieuwenhuis haalt wat dit betreft ook de vruchtbare inbreng aan die de BL's hebben gehad bij het maken van de plannen voor het nieuwe park 't Strand- Een investering van enkele miljoenen guldens maakt, dat komende zomer het grootste gedeelte van het 80 ha. beslaande terrein van vakantiepark 't Wolfsven in het Brabantse Mierlo ten volle wordt benut voor recreatie. Nu is dat nog maar voor zo'n 60 ha. het geval. Trots somt de heer R. Lageman. die alweer elf jaar de leiding heeft van dit Ostara-park, de vernieuwingen op die een spectaculaire uitbreiding in twee fasen omvat. In de afgelopen vier weken is het startsein gegeven voor de eerste fase, die vóór 1 juli a.s. moet zijn afgerond. Deze betreft de bouw van vijftig van de geplande honderd vrijstaande aluminium bungalows op een nu nog bebost terrein van 8 ha. De vierpersoons-types hebben twee slaapkamers; de zespersoons drie. De heer Lageman: "We proberen de mensen met deze comfortabele bungalows iets meer te geven dan ze misschien thuis gewend zijn. Zo krijgen ze ook allemaal kleuren-tv, die volgens een CAS zeven netten te zien gaat geven. In principe Ned. I en II, de drie Duitse stations en op het verlanglijstje staan voorlopig de twee Belgische zenders." Het huidige parkeerterrein wordt verlegd en daarvoor in de plaats worden 75 jaarplaatsen voor sta-caravans gescha pen. Dé trekpleister moet echter een overdekt verwarmd zwembad vormen, waarvoor de gemeente Mierlo al interesse heeft getoond met het verzoek of het niet meteen de afmetingen van een officieel wedstrijdbad kan krijgen. Voorlopig is het bad gepland op de afmetingen 10 bij 20 HAVENMEESTER J. TH. VAN ELK (DE KRABBEPLAAT): De passie van volbloed Rotter dammer J. Th. van Elk ligt aan de oevers van het Brielse Meer, de jachthaven die het vakantiepark "De Krabbe- plaat" op het eiland Rozen burg in Zuid Holland ryk is. Zolang de camping bestaat en dat is inmiddels veertien jaar, is hij er kind aan huis. Pas in het bezit van een vouwcaravan was hij eens met zijn gezin op zoek naar een geschikte kam peerplaats en die vond hij op De Krabbeplaat, toen "gestof feerd" met één tentje. Het deerde Van Elk niet, want sindsdien is het zijn vaste thuishaven geweest. Na twee jaar verkocht hij zijn vouwwagen en koerste hij richting Krabbeplaat, met een tour-caravan, die hij zich overigens niet aanschafte om er mee te trekken. Het was en bleef "De Krabbeplaat" voor het gezin Van Elk. Moeder, zoon en dochter leerden er zeilen, waarin vader Van Elk was voorgegaan en hij doet het nóg met veel élan. Is het dan een wonder dat BL Wieringa hém verkoos als havenmeester, toen er vijf jaar geleden een nieuwe werd gezocht? wens Sindsdien zijn de Van Elks er niet meer weg te denken. Van april tot september aan de haven, want dat was zijn enige wens toen Wieringa hem aanzocht. Mevrouw Van Elk is er dag-in-dag-uit te vinden; haar man pendelt. In het daagse doen is hij namelijk technisch ambtenaar bij Gemeentewerken Rotterdam in de Alexanderpolder. Be halve in de vakantie en in het weekend, wanneer hij orde en netheid eist in de haven. En wee wie zich daar niet aan houdt. Zeilboten aan de ene, motorboten aan de andere kant. Van de riante sta-caravan uit heeft het echtpaar Van Elk een volledig overzicht over het havengebeuren. En in het water ligt de imposante Sailhorse van de havenmeester, waarmee ook de nodige wedstrijden worden gezeild. "Geloof me; er heerst een prettige en sportieve sfeer aan de haven en dat is m'n grote trots. Reken maar". heem. dat dit voorjaar in Groningen wordt geopend. De goede bouwstenen van de bestaande vakantieparken worden er verenigd, waar nu nog zand en modder is. Met een woord van waardering aan het adres van Simon de Wit, waar ooit de stoot is gegeven om "in de recreatie" te gaan, vindt de heer Nieuwenhuis deze uitbreiding plus de vernieuwingen die de andere parken te wachten staan, getuigen van het geloof dat de Raad van Bestuur kennelijk in Ostara heeft als één van de twee poten uit de Restaurant en Recreatiegroep van Ahold. "Wij zijn een volwassen en unieke werkmaatschappij in het Ahold-concern aan het worden". meter. Het fraaie gebouw, dat mede ontwikkeld is door de heer S. Grootjes, medewerker van de Dienst Technische Projekten bij Ahold, bevat verder een koffiekamer, die uitzicht biedt op het grote bad. op het peuterbad (1,5 X 2,5) en het kleuterbad (4 X 6) en ook op het fraaie natuurbad buiten. Verder komen er natuurlijk de nodige voorzieningen. De heer Lageman is erg blij met de begeleiding voor het bouwtechnische gedeelte van de heer Grootjes. Onder diens leiding worden ook de 18 bestaande stenen bungalows gerenoveerd. Maar dit komt pas in september aan de orde. De nieuwe sta-caravanplaatsen - buiten de 300 die er al zijn - krijgen alle meer comfort: elk een aansluiting op de riolering, elektra, water en aansluiting op het eerderge noemde CAS (met zeven netten). Wat de "waterhuishou ding" van 't Wolfsven betreft, er komt nóg een plas bij - om te vissen. Deze vijver wordt gegraven tussen de huidige roeivijver en het voetbalveld in en wie er deze zomer een hengeltje wil uitgooien, maakt goede kans een karper, voorn of brasem aan de haak te slaan. Uitvoering van de eerste vernieuwingsfase betekent ook dat er zestig nieuwe seizoenplaatsen worden afgepaald en er komt een -eveneens aluminium- receptiegebouw, met EHBO-kamer. stencilkamer en een personeelskantine. De plaats voor dit gebouw is strategisch gekozen, zodat de leiding voortaan een goed overzicht krijgt over de ingangspartij tot het hele terrein. In de huidige receptieruimte tenslotte, grenzend aan de

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 6