1978 wordt bij Simon vers-jaar —Artikelenpakket— drastisch saneren BL-dagen Simon te Utrecht verhuisde naar Tilburg Ontbijtkoek Verkoopdirecteur Albro Bakkerijen 99 99 Nieuwe fabricagecapaciteit maakt export mogelijk pagina 3 is het zo dat tien procent van de totale omzet aan anderen dan Ahold wordt ge leverd. kwaliteit Voor de heer Janson is de verkoop bui ten Ahold de grote uitdaging in zijn nieuwe functie: "Enerzijds hebben we het voordeel dat ze ons als kwaliteits producent zien, door de AH-achter- grond. Maar daar zit ook het nadeel: als je niet echt iets goeds tegen een concurre rende prijs weet te bieden, heeft men er geen behoefte aan een geduchte concur rent als Ahold te steunen." Daar komt bij dat bij verreweg de mees te inkopers de prijs bovenaan het priori teitenlijstje staat, reden te meer voor de heer Janson om te voorspellen dat de verkoop buiten het eigen concern niet gemakkelijk zal verlopen en veel geduld gaat vergen. Hij vindt het overigens betreurenswaar dig dat de prijs voor velen het belang rijkste argument is: "In de artikelen reeks die wij produceren, is de kwaliteit zo'n geweldig belangrijk aspect. Op de lange termijn zou het wel eens kunnen gebeuren dat de consument zich gaat afkeren van het banket zoals dat soms gepresenteerd wordt. Er zit nog te veel kaf tussen het koren." heid, ook de Albro Bakkerijen, een eigen rendementsverantwoordelijkheid heeft." 'specialisatie' In alle artikelen die de Albro Bakkerijen produceren, wordt een sterke concur rentiestrijd uitgevochten. Volgens de heer Janson zullen uiteindelijk twee stro mingen zich hieruit omhoog worstelen: ten eerste bedrijven die zich vérgaand gespecialiseerd hebben qua produktie en bedrijven die een grote mate van service geven. Voor de Albro Bakkerijen zal het van de specialisatie moeten komen. Het huidige artikelenpakket zal in de toekomst zeker gesaneerd moeten worden. "Maar aan de andere kant proberen we met vers gebak de slag te winnen door het service-niveau op te voeren," aldus de heer Janson. Hij had het al over levering aan derden, aan afnemers buiten Ahold. Gebeurt dat al? En waar om? "Hoewel we primair Ahold leverancier zullen blijven, is dit een logisch gevolg van de beslissing tot verzelfstandelijking van de produktiebedrijven. We zullen die produkten moeten leveren waarmee we tegenover de concurrentie interessant zijn. Om de concurrentie daadwerkelijk te testen, zal men zich ook buiten Ahold met de concurrentie moeten meten." Nu uit gaat: de deskundigen hebben de receptuur van de koek nog eens onder de loep genomen, en daarbij gestreefd naar een optimale combinatie van machinale mogelijkheden en recept. "Eigenlijk wordt hier gewoon voortge borduurd op de lange ervaring die dit bedrijf al met ontbijtkoek heeft," zegt de heer C. Janson, verkoopdirecteur van de Albro-bakkerijen. Want al meer dan vijftig jaar wordt bij Albert Heijn ont bijtkoek gebakken. Het is één van de oudste produkten op het repertoire van het PB te Zaandam. In Tilburg kunnen nu de vruchten ge plukt worden van deze ervaring, èn van de mogelijkheden die de voortgeschre den mechanisatie te bieden heeft. Ten aanzien van de smaak is bijvoorbeeld belangrijk dat door een automatisch grondstoffentransport er met nauwkeu riger doseringen gewerkt kan worden. projektgroep Ging het verpakken in Zaandam nog ge deeltelijk met de hand, in Tilburg gebeurt dit geheel mechanisch. Het uitkienen van de juiste technologische aanpak voor de nieuwe fabricagelijn is het werk van een projektgroep, samen gesteld uit medewerkers van de beide Albrobakkerijen en van de afdeling Technische Zaken van Ahold Produktie bedrijven en Grootverbruik. Onder lei ding van de heer F. v.d. Boor heeft deze groep alles voorbereid en uitgewerkt. Tegelijk met de verhuizing worden ook de verpakking van de koeken en de in deling in gewichtsklassen veranderd. Daar is een grondig marktonderzoek aan voorafgegaan. Dat onderzoek wees uit dal de 500- grams koek het meest wordt verkocht. De gewone ontbijtkoek zal nu gemaakt worden in 250, 350, 500 en 700 gram. Die van 500 was voorheen 560 gram, even zwaar als de in een andere verpak king gestoken reuzekoek. Die laatste wordt nu met z'n 700 gram een echte reus. Vervolgens is er de serie luxe koeken. De serie bestaat uit de kandijkoek (475 gram), de gemberkoek, de Groninger koek (met sucade 600 gram) en de Oudewijven-koek (met anijs 500 gram). De laatste is nieuw in het assortiment. Ten aandien van de gemberkoek kan nog vermeld worden dat de gember niet meer door de koek heen verwerkt wordt, maar tegen de buitenkant aan zit. verpakking En dan de nieuwe verpakking. Dat was in de loop der jaren een onoverzichtelijk geheel geworden. Nu maakt men er een duidelijke "familie" van. De gewone koeken krijgen een gesloten waspapieren verpakking. De luxe gaan in transparant cellofaan met een kartonnen oplegger. Die luxe koeken worden qua uiterlijk ook als herkenbare familie gepresen teerd. Er is ook een neutrale verpakking ontworpen voor levering aan andere af nemers dan AHSM. Tenslotte is er ook nog een export-ver- pakkifig. In het verleden exporteerde Albert Heijn ook al ontbijtkoek, maar daar is men mee gestopt omdat er te weinig fabricage-capaciteit voor was. Die capaciteit heeft men in Tilburg wel. De export-aktiviteiten zijn in eerste instantie gericht op Duitsland, Frank rijk en Engeland. De heer Th. v. Duimen, filialendirekteur Simon, ontvouwt de plannen voor 1978. ten overstaan van de Simon-bedrijfsleiders Ruim 120 bedrijfsleiders uit de Simon-filialen en de S-discounts zijn half januari in Utrecht bijeen geweest voor hun jaarlijkse warming-up. Belangrijkste onderwerpen van gesprek waren de ontwikkelingen in de detailhandel voeding in Nederland en de plannen van Simon om de verworven plaats op die markt te versterken. Wat is er aan de hand met onze detail handel voeding? "Er is een vreemde ontwikkeling gaan de," zegt de heer Th. van Duimen, filialendirecteur van Simon. "Er is een verdere afname van de groei van de con sumptieve besteding. En een afname van het aantal vestigingen van voedingswin kels." Hij legt uit dat het laatste niet alleen wordt veroorzaakt door de verminderde consumptie: "Het heeft ook te maken met het verschijnsel dat de klant meer vraagt dan een kleine winkel kan bie den. Dat heeft te maken met assorti ment, sfeer, presentatie. Er gaan dit jaar in Nederland weer 500 winkels dicht. Ook in ons eigen bedrijf kan het gebeu ren dat kleinere vestigingen gesloten worden. Als een winkel niet rendabel is, moet je goede motieven hebben, om 'm open te houden." Totzover de theorie. Het jaar 1978 wordt voor Simon het vers-jaar. De heer J. van der Meulen, verkoopleider vlees en groente, vertelt wat dat met name in het eerste kwartaal in de praktijk gaat betekenen. De vleesaktie, die duurt tot en met week 12 (de paasweek), heeft o.m. ten doel de buurtfunctie van de Simon-winkel te versterken. De vers-groepen zijn immers de exponenten van de dagelijkse levens behoeften van, de klant. En die klant let bij z'n winkelkeuze op aspecten als kwa liteit, service en sfeer. "Het winkelbeeld zal in het kader van deze aktie verlevendigd worden," zegt de heer Van der Meulen, "en toege spitst op vers vlees. Rondom de vlees vitrine scheppen we een nostalgisch sfeertje, gezelligheid, waarbij de nadruk wordt gelegd op de bereidingstijden van diverse vleessoorten. Daar wordt infor matie over vlees aan gekoppeld. Verder vindt men in de hele winkel dit vlees beeld. En ook aan de buitenkant via raampromotie. publiciteit In deze aktieperiode wordt tweemaal een eigen krant verspreid, naast de adver tenties in de plaatselijke bladen. In die publiciteit wordt uiteraard gewerkt met aantrekkelijke vlees-aanbiedingen. Maar daarnaast introduceert Simon een snel-spaar-systeem. De klant krijgt bij ieder pakje vlees, ongeacht hoe duur, een spaarpunt. Die punten kan men op spaarfolders plakken. Met die punten kan men tegen lage prijzen een aantal met vlees verwante artikelen kopen, zoals een bistro-bord, een zelfslijpend Tefal-mes, een Tefal-hapjespan, een electrisch vleesmes van Moulinex en een gourmet-set. Al deze artikelen zijn in de winkels in voorraad, zodat de klant ze daar direct kan meenemen. Totzover de vlees-aktie. Een soortgelijke aanpak is gepland voor de andere vers- groepen. "Al onze werkzaamheden zyn erop gericht zo goed mogelijk in te spelen op het wensenpakket van de uiteindelijke consument, de klant in de winkel." Aldus de heer C. T. Janson, sinds 1 juli vorig jaar verkoopdirecteur by de Albro Bakker yen, de nieuwe naam van de produktiebedryven in Zwanenburg en Tilburg. Voorheen was hy werkzaam als inkoper op de afdeling aardappelen, groente, fruit, bloemen en planten van de Centrale Inkoop. een grote overgang, van inkoop naar verkoop "Ja en nee. In- en verkoop zijn onlosma kelijk van elkaar. Ook bij de centrale in koop kon je alleen goed functioneren als je verkoopgericht werkzaam was". Niettemin stelt de heer Janson vast dat hij ip zijn nieuwe functie verder van de consument is komen te staan dan voorheen. Daar komt nog bij dat de Albro Bakkerijen zich meer en meer op afnemers buiten Ahold richten, waar door men met verschillende wensenpak ketten te maken heeft. De overgang naar zijn nieuwe functie betekende voor de heer Janson ook de confrontatie met een geheel ander arti kelenpakket, een pakket dat bovendien zeer uitbreid is: zo'n 40 soorten brood, 40 soorten gebak en banket, 6 soorten biskwie, 50 soorten koek, en dan nog speculaas en seizoenartikelen als banketstaven e.d. "Een zee om in te ver drinken," zegt hij zelf, "en dat geeft tevens het probleem aan waar we met onze bakkerijen mee te maken hebben. Historisch gezien probeerden we aan alle wensen van met name AHSM tegemoet te komen. Daar komt ons uitgebreide assortiment vandaan. Maar die erfenis gaat zich wreken nu de produktiebedrij ven meer en meer een zelfstandige koers moeten gaan varen, waarbij iedere een- cijfermateriaal Hier heeft men het dus in Utrecht met de bedrijfsleiders over gehad. Het ver haal werd uitgebreid toegelicht met cij fermateriaal. Daarnaast werd besproken wat voor dit jaar de verwachtingen zijn ten aanzien van'omzetpatroon en marge- en kostenontwikkeling. Want bij een teruglopende consumptieve besteding is de vraag gerechtvaardigd waarom men bij Simon toch een groeiende omzet ver wacht. De heer Van Duimen vertelt waar die prognose op is gebaseerd: ver steviging van de buurtfunctie, handha ving van het kwaliteits- en prijs-image en veel aandacht voor de vers-groepen (vlees, groente, zuivel en brood). Daarnaast gaat men met de publiciteit andere wegen inslaan. De advertenties komen niet meer in de landelijke bla den, maar in de regionale media. Verder zal frequenter een eigen krant uitge bracht worden. Door deze aanpak is een directere benadering van de klant rond het filiaal mogelijk. Vorige week is in de Albro-bakkery in Tilburg de nieuwe ontbytkoeklyn gaan draaien. De verhuizing van dit produkt, dat voorheen in Zaandam gemaakt werd, was noodzakelyk omdat men in Zaandam niet over de ruimte beschikte om de hoognodige vernieuwing van de fabricagelyn onder te brengen. In Zaandam werd de ontbijtkoek ge maakt in drie afdelingen, op drie ver schillende verdiepingen. In Tilburg komt de hele lijn, die 120 meter lang is en een oppervlakte beslaat van 2000 vierkante meter, in één hal. In die hal zal de produktie belangrijk ef ficiënter kunnen worden aangepakt dan in Zaandam, waar met minder moderne technologische middelen gewerkt moest worden. En daar komt nog bij dat ook de kwaliteit van het produkt erop voor-

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 3