Niet alles maar wél veel onder één dak in de Netto-markt Maar het zou nog heter kunnen" FLITSEN pagina 9 De Nettomarkt draagt het karakter van een speciaal, uitgebreid en gelijkvloers - let wél: gelijkvloers! - warenhuis, waar men misschien niet "alles onder één dak" zal aantreffen, maar toch wel erg veel. Want men vindt er niet alleen verbruiksgoederen zoals levensmiddelen of benzine, er worden ook kapitaalgoederen verkocht voor duurzaam gebruik, zoals meubilair, tapijt en andere vloerbedekking, foto- en film apparatuur en wat dies meer zy. Een warenhuis echter met een zeer bijzondere for mule, die haar waarde en doeltreffendheid dagelijks opnieuw voor stad en nabije en verre regio bewijst. Een formule bovendien, welke een sociale funktie heeft en waar maakt. Een funktie, die door de ontwikkelingen der laatste jaren op het platteland broodnodig is geworden. Paar apartde heren Nieuwland en van Dijk Het is de formule van een kollektief vrij willige samenwerking tussen een aantal filialen van grotere bedrijven, kleinere zelfstandigen en Verbrumar bv ofte wel de 'verbruikersmarkt', een onderdeel van het Ahold-concern en voortgekomen uit Simon de Wit bv. Verbrumar treedt op als verpachtster van die lokaliteiten, die niet in eigen beheer worden geëxploiteerd. Voor eigen rekening worden geëxploiteerd de le- vensmiddelensektor (sinds kort heeft men ook wat huishoudartikelen zoals potten, pannen, pedaalemmers, kaas planken, tuingereedschap enz. vaak voor stuntprijzen erbij genomen), de zeer uitgebreide auto-shop, de benzine pompen (prijzen 'witter dan wit': 99 ct. per liter super) voor de deur en dan is er nog aan de linkerkant van de ingang de rijk gesorteerde drankenwinkel Alberto. Scherpe prijzen, afgewisseld door 'stunt aanbiedingen', zijn in 't algemeen lei draad en motto van deze Nettomarkt, ook bij de zelfstandige pachters, de zoge naamde concessionarissen. Wie zijn nu hier in Zwolle die concessionarissen Het zijn: Gazan - konfektie, Lok - radio PALLETVERLIES AL BELANGRIJK GEDAALD Een jaar geleden, in het januari-nummer van Flitsen in 1977, werd een nieuw systeem gelanceerd voor het beheer van de pallets van Ahold. Reden daarvoor was de grote verliespost die jaarlijks geboekt moet worden omdat er zoveel pallets zoekraken. Dat nieuwe systeem was erop gericht dat de pallets van Ahold en die van de leve ranciers gescheiden gehouden zouden worden. De eigen pallets, herkenbaar gemaakt door schuin afgezaagde en blauw geverfde hoekklossen, zouden in een gesloten circuit tussen DC's en de filialen moeten blijven. "Als iedereen meewerkt, kan het systeem draaien," kondigde organisatiedeskun dige A. J. J. Engelbregt vorig jaar aan, doelend op het feit dat men te maken heeft met 700 Ahold-filialen. Eind vorig jaar, in de tweede helft van oktober, werd een grootscheepse telling gehouden van alle in omloop zijnde pal lets, om zo te kunnen peilen of het nieuwe systeem vruchten had afgewor pen. En of de aanstelling van de heer A. Besterveld als pallet-coördinator iets had uitgehaald. Die telling wees uit dat het verlies was teruggebracht van 30.000 tot 20.000 pallets per jaar. Een leuk resultaat na tuurlijk. Maar als we weten dat er gemiddeld zo'n 68.000 pallets in omloop zijn, is het verliespercentage nog steeds erg hoog. "Het zou nog beter kunnen," zegt de heer Engelbregt dan ook, "als iedereen nog meer attent was." We noemden al de heer Besterveld. In januari vorig jaar begon hij aan z'n taak, die in grote lijnen in tweeën uiteenvalt: het beheersen van de blauwe Ahold- pallets en de zorg voor de pallets van de leveranciers. Om even bij dat laatste aspect te begin nen: het succes daar was wel zeer bevre digend. Het aantal schadeclaims is aan zienlijk teruggelopen. De heer Bester veld zorgt ervoor dat gemerkte pallets, en dat zijn die van de meeste grote zaken, bij de rechtmatige eigenaar terugkomen, wie ze ook binnenbrengt. De heer Besterveld: "Aanvankelijk was ik niet zo populair in leveranciers kringen, maar nu gaat dat veel beter." En wat doet hij nu concreet om greep te krijgen op de Ahold-pallets Hij somt wat trefwoorden op: motivatie, controle, afspraken, regelingen. Daarnaast zorgt hij ervoor dat er steeds voldoende blauwe Ahold-pallets in omloop zijn en dat de kapotte gerepareerd worden. Zoals gezegd raken er nog steeds veel pallets buiten het Ahold-circuit. "Mijn grootste zorg is het opsporen van de lekken," zegt de heer Besterveld, "en die dan te stoppen. Dat is dan de moti vatie, waar je eigenlijk voortdurend mee bezig bent, naast alle andere dingen." Globaal kunnen de lekken op drie plaat sen ontstaan: in de DC's, tijdens het transport en in de filialen. In de DC's kan dat gebeuren als ver keerde pallets gebruikt worden voor het meegeven van goederen, als men Ahold- pallets meegeeft aan leveranciers. Tij dens het transport kan de fout gemaakt worden dat pallets op verkeerde adres sen afgeleverd worden. Of dat pallets die van de filialen mee teruggenomen wor den, onderweg gedropt worden, en dus niet in de DC's terecht komen. En wat er in 700 filialen allemaal mis kan gaan, is duidelijk zelfs een vergis- sinkje van één pallet per filiaal per week leidt al tot een grote verliespost. Met name daar is dus zorgvuldigheid vereist. Besterveld: "Ik kwam eens bij een filiaal, waar men klaagde dat het zo lang duurde voordat de lege pallets werden opgehaald. Ik keek om me heen, en zei dat ik er toch erg weinig zag staan. Logisch, kreeg ik als antwoord, als het er teveel worden, verbranden we ze Vorig jaar werd ook aangekondigd dat registratie van de pallets overwogen werd, als het systeem niet zou werken. Men is daar nog niet toe overgegaan, omdat de kosten wellicht hoger zouden zijn dan de baten. Voorlopig volstaat men met een herhaalde oproep aan iedereen die met de pallets te maken heeft, om er zorgvuldig mee om te sprin gen. En laten we wel zijn: binnen het jaar werd toch een vooruitgang van 10.000 pallets geboekt. en TV, Hoogenbosch schoenen (uiter aard een filiaal van dat landelijke bedrijf), verder Leen Bakker met meu belen, vloerbedekking en campingarti kelen, B.I.B. voor verf en behang, Metro - foto: met foto- en filmappara tuur, ook tegen discountprijzen uiter aard, Benum's verse groente- en fruit- zaak. De Kosmeet met een uitgebreid assortiment parfumerie-, drogisterij- en ook reformartikelen, Waayer's kaas zaak, Boelhouwer's koffieshop, Vlees markt bv en tenslotte nog Van der Put's rijwielzaak, waar alles op wieltjes loopt, want hij verkoopt naast rijwielen ook rolschaatsen en matchbox-autootjes. Wie moegewinkeld zich naar de uitgang begeeft, kan zich verpozen in de gezel- kige cafetaria naast de uitgang, vooral voor moeders met kinderen een geliefd einde van het 'uitje in de netto-markt', wantje kunt er ook zelfbereid ijs krijgen. Ondanks zoveel uiteenlopende zaken en artikelen, vormt de Nettomarkt toch een homogene eenheid, zulks dankzij de goede verstandhouding, samenwerking en overleg onderling. Er wordt gezamen lijk geadverteerd, de vormgeving van de advertenties wordt in het hoofdkantoor van Verbrumar bv te Zaandam ver zorgd. Aan die gemeenschappelijke ad vertenties vaak een hele pagina nemen praktisch alle firma's deel. Daar naast zijn er regelmatig landelijke adver tenties in de levensmiddelenbranche voor alle Nettömarkten. Verder zijn er in Zwolle kollektieve Kerst-, Nieuwjaars- en karnavalsmanifestaties en doet men mee aan de wielerronde. De één stuwt de ander omhoog en men beseft de verant woordelijkheid van de Nettomarkt tegen over de regio. Het is immers ook hier helaas zo, dat in vele kleinere dorpen de winkels uitsterven en de bevolking ver grijst. Voor die bewoners is de Netto markt met haar beschutte veelzijdigheid een uitkomst. "Eén groot gezin", zegt algemeen be drijfsleider Van Dijk. "Er wordt hier gewerkt met aandacht voor de ander en voor de sfeer". WIE KRIJGT FLITSEN NIET Nog maar in enkele bedrijfsonderdelen wordt Flitsen op het bedrijf uitgereikt. Het merendeel ontvangt ons blad per post thuis. Bij verhuizing denkt men dan aan de redactie een adreswijziging te moeten zenden. De Flitsen-administratie kan deze echter niet verwerken. Wij ontvangen de adres sen uit de computer, waarvoor de afde ling Personeelregistratie de wijzigingen verzorgt. En die afdeling gebruikt daar voor een speciaal formulier. Bij verhui zing dus altijd het W-formulier laten wijzigen. Uw chef heeft ze. Een adres wijziging naar de redactie zenden is niet nodig. Gepensioneerden Daar gaan de wijzigingen via de pen sioenafdeling en die wil voor uitbetalin gen en dergelijke ook wel weten wat uw nieuwe adres is. Uw nieuwe adres wordt ook in de com puter gestopt. Niet voor alle gepen sioneerden geldt dat ze Flitsen ontvan gen. Zij die hun pensioen van de Bedrijfsvereniging ontvangen, staan niet op de computerlijst. Dat zijn die per sonen die slechts korte tijd in dienst zijn geweest. De regel is gesteld voor meer zaken dan ontvangst Flitsen alleen dat men min stens vijf jaar in dienst moet zijn geweest. Was het dienstverband korter dan ont vangt men dus geen Flitsen. Krijgt u eens een vraag van een oud-collega hier over die tot die groep behoort, dan kunt u hem nu het antwoord geven. Netto-Markt met witte pompen Kruidenierswaren Kiezen bij Alberto Rijwielhandel van der Put

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 9