Miro voor mijlpaal: omzet in 1978 boven half miljard Organisatiebeleid staat volop in teken van de nieuwe uitgangspunten personeelbeleid" Ahold Produktiebedrijven en Grootverbruik heroriënteert zich op de markt en investeert vele miljoenen Administratie verwerkt en informeert steeds sneller FLITSEN pagina 7 "Enige jaren geleden kozen wy bewust voor een meer centrale organisatievorm. Het ging er toen [in 1974] vooral om een aantal gelijksoortige werkzaamheden, die voor de verschillende bedrijfsactiviteiten afzonderlijk werden uitgevoerd, op één noemer te brengen en ook om de verschillende activiteiten in de detailhandel beter op elkaar af te stemmen," aldus de heer drs. P. J. van Dun, directeur Personeelszaken Ahold. "Wij hebben hierdoor de voorwaarden geschapen om nu - waar mogelijk - weer decentrale accenten te kunnen leggen. Dit betekent dat wij in vele gevallen de verantwoordelijkheden en bevoegdheden zo dicht mogelijk bij de plaats van uit voering willen brengen. Wij menen hiermee in te spelen op maatschappelijke ontwikkelingen. We ervaren immers steeds vaker dat klein schaligheid betere mogelijkheden biedt om mensen voor hun taak en werk te motiveren. Heel veel mensen vinden het gewoon fijn om een stuk verantwoordelijkheid te dragen en dingen zelf te mogen afma- kan". Drs. P. J. van Dun voegt daaraan toe, dat het hier gaat om een vrij langdurig proces. "Zoiets mag je nooit hals over kop doen, want het gaat hier om het vinden en vastleggen van de juiste verhoudingen tussen functies onderling en het afstemmen van mensen en func ties. Daarbij dient ook een oplossing te worden gevonden voor het vraagstuk van de invloed van de maatschappelijke ont wikkeling èn van veranderende intern- organisatorische verhoudingen op lonen en salarissen. De uitgangspunten personeelbeleid vor men het centrale kader, waarin aan de realisatie van de plannen wordt gewerkt. Zorgvuldig overwegen dus, veel praten over mogelijkheden en wenselijkheden, vooral ook met de betrokkenen zelf. Langs die weg kom je tot een ontwikke ling zonder al teveel schokken, zijn we voor een deel ook al bezig aan de uitvoe ring van wat we in de toekomst willen. Vanuit de CPD-stafdienst is het afgelo pen jaar dan ook veel energie geïnves teerd in functie-analyse en functiewaar dering; één van de instrumenten om een geplande verandering in de organisatie mogelijk te maken. Als belangrijkste activiteiten noemt Van Dun: het functie-structuur onderzoek in de filialen dat in nauwe samenwerking met het bureau Berenschot wordt uitgevoerd; de beschrijving-analyse van een der tigtal functies van hoger personeel en de evaluatie daarvan met behulp van de methode Hay, in nauwe samen- het motiveren van personeel blijft onze uitdaging werking met het gelijknamige bu reau; de invoering van (herziene) functie- waarderings- en belonings-systemen in de distributie- en centrale slagerij sector. In verband hiermee spreekt het vanzelf, dat ook in 1977 weer heel wat gedaan werd op het terrein van de opleidingen: er werd rond 5 miljoen gulden ingesto ken. Een belangrijk gebeuren op een ander gebied - het arbeidsvoorwaarden beleid - in het afgelopen jaar was, dat de COR zich heeft uitgesproken voor een nieuwe winstdelingsregeling, waarin een duidelijker relatie is gelegd tussen winst en uitkering. De mogelijkheid van een vaste uitkering werd verworpen. Ja, en dan komt Van Dun er ook niet onderuit nog even te herinneren aan de discussie over de vraag of Ahold (bij het afsluiten van de CAO voor het HK-personeel) afgeweken zou zijn van de centrale richtlijnen voor het loonbeleid in 1977. De directeur Personeelszaken herhaalt nog eens: "Dat is onjuist. We hebben alleen wèl de reeds in 1975 en 1976 ge dane toezeggingen gehonoreerd. Dat was in die jaren door de loonmaatrege len van de regering niet haalbaar. Nou, dan moetje 't doen zo gauw het wèl kan, vind ik". J. M. K. NIKS [rechts] en P. C. VINK .jaar van beslissende betekenis achter de rug, jaar van portefeuille vol plannen voor de boeg "Het jaar 1977 is voor de toekomst van alle onderdelen van Ahold Produktiebe- dryven en Grootverbruik van funda mentele betekenis geweest. Het in de 2e helft van 1976 geformuleerde beleid voor AP G stelt als belangrijkste voorwaar de een volwaardige commerciële en produktietechnische concurrerende po sitie van de werkmaatschappij. In het af gelopenjaar is hard gewerkt om tot deze positie te komen. Voor belangrijke produktgroepen van het Kruideniers- warenbedryt' en de Bakkeryen zyn de markt-, assortiments- en verpakkings beoordeling afgerond ais voorbereiding voor de herpositionering in de markt en ook voor Grootverbruik is de basis gelegd voor een nieuwe marktbenade ring", aldus blykt uit een gesprek met de heren J. M. K. Niks en P. C. Vink, directeuren van Ahold Produktiebedrij ven en Grootverbruik bv, waarin zyn op genomen de eenheden Marvelo Kruide niers warenbedryf te Zaandam], Albro Bakkeryen te Zwanenburg en Tilburg, Holland Food Products [exportmaat schappij] en Albert Heijn Grootverbruik te Zaandam. AP G heeft ca. 900 medewerkers. De omzet zal dit jaar ca. 250 mihoen gulden bedragen, dat is ca 18% meer dan in 1976. Marvelo Voor Marvelo is in 1977 een studie gemaakt over de mogelijkheid om met als basis de sterke produktgroepen over te gaan tot nieuwbouw of renovatie van de bestaande gebouwen met de daarbij behorende produktiefaciliteiten. Een renovatie-voorstel is nader uitgewerkt en er zal een aanvang gemaakt worden met de renovatie van de bestaande gebou wen. Met dit grote projekt, dat ca. 4 jaar in beslag zal nemen, is een investering van tientallen miljoenen gulden ge moeid. In 1977 is reeds een begin ge maakt met de vernieuwing van enige produktielijnen. De capaciteit voor het verpakken van vacuümkoffie is verdub beld. Bovendien is in nauwe samenwer king met Albert Heijn een geheel nieuwe presentatie van koffie voorbereid. Ter versteviging van onze concurrentie positie wordt in april 1978 een nieuwe wijnbottellijn met een capaciteit van 170 flessen per minuut geïnstalleerd, terwijl nog talrijke andere vernieuwingen ter hand zijn genomen en zullen worden genomen. Albro Ook in de Albro Bakkerijen vinden be langrijke ontwikkelingen plaats. In de bakkerij in Tilburg zal een nieuwe ontbijtkoeklijn in maart 1978 in bedrijf worden gesteld. Deze moderne lijn zal de positie van de bakkerij versterken. Produktie van ontbijtkoek vindt thans nog in Zaandam plaats en zal daar worden afgebouwd. In het kader van de mechanisatie en de verbeteringen van de werkomstandighe den zullen belangrijke investeringen worden gedaan voor silo's van grond stoffen. De mechanisatie van cake, ban ket en gebak zal worden voortgezet. Ook deze investeringen zullen leiden tot het versterken van onze concurrentiepositie. In de bakkerij in Zwanenburg is een nieuw bestelsysteem voor brood in voor bereiding, hetgeen belangrijk is voor de handhaving van onze broodpositie. Ook voor de Albro bakkerijen zullen de ko mende jaren vele miljoenen guldens geïnvesteerd worden, die mede zullen leiden tot verdere vernieuwing van het assortiment en verhoging van de omzet met een meer gerichte verkoop, ook aan andere afnemers dan Ahold. Volgend jaar zal de omzet van Miro het half miljard passeren. Deze 500 mil joen gulden-grens mag zonder meer als een mylpaal in de geschiedenis van de Nederlandse detailhandel worden beschouwd, een bewys immers, dat de con sument dit nieuwe type zelfbedieningswarenhuis - de hypermarkt, zoals Miro het zelf noemt- volledig heeft geaccepteerd. Volgens directeur C. Govers was ook het jaar 1977 daarvan een nieuw be wijs: de omzet is met rond 25 pet ge stegen en dat is beduidend, temeer als men bedenkt, dat er in het afge lopen jaar geen enkele nieuwe Miro of Jobby aan de bestaande ketens van resp. 10 en 8 zaken is toegevoegd, bovendien de winstmarges zeer laag zijn en er (als gevolg van de slechte economische situatie) duidelijk spra ke is van een zekere terughoudend heid bij het kopend publiek. Govers: "Dat laatste is bij ons vooral te merken in de sector van de duur zame gebruiksartikelen, grote en dure apparatuur, sterker dan in de sfeer van de dagelijkse levensbe hoeften. Nu vele mensen de buik riem wat aanhalen, herzien zij hun prioriteiten en dan blijkt, dat huis, auto en vakantie erg hoog genoteerd staan. Maar juist het feit, dat men wat meer op de dubbeltjes gaat letten, maakt Miro voor meer men sen aantrekkelijk. Immers, de hyper- markten brengen een breed assorti ment kwaliteitsartikelen tegen sterk concurrerende prijzen, zowel in de kruideniers- als in de non-food-sec- toren. Vooral daaruit moet de forse omzetstijging in het afgelopen jaar verklaard worden". Miro gaat dan ook rustig op de inge slagen weg voort: met dezelfde inzet krachtig werken aan vergroting van het marktaandeel. Ook langs de weg van nieuwe vestigingen: begonnen is aan de bouw van een nieuwe Miro in Veenendaal (opening begin 1979), C. GOVERS nog steeds veel wanbegrip over hypermarkten terwijl thans ook de voorbereidingen voor de bouw van Miro-hypermark- ten in Lelystad en Spijkenisse volop in gang zijn. De heer Govers signa leert, dat de weerstand van gemeen telijke autoriteiten tegen voorgeno men vestigingen van Miro's wat aan het afnemen is, al is er toch nog steeds heel veel wanbegrip, vooral bij de middenstanders in de omgeving. "Niettemin gaan we onvermoeid door: in ons land is plaats voor zo'n 25 a 30 hypermarkten met de Miro- formule", aldus de directeur. De heer Govers constateert verder, dat Miro de pioniersfase nu duidelijk achter de rug heeft en in de fase van 'verdere verfijning' terecht is geko men. "In dat opzicht moet er nog heel veel gebeuren en daarom wordt 1978 voor ons een jaar van hard wer ken. Er is een studie aan de gang over de hele Miro-organisatie (het totale functioneren). De soft-ware- afdelingen worden sterk onder de loupe genomen. Het aanbod in mo de-artikelen zal ingrijpend worden verbeterd. Er komen betere interne informatie-systemen", zo zegt Go vers, die in 1978 opnieuw een flinke omzetstijging verwacht. En wat de lobby's betreft: 1977 was geen spectaculair jaar. Mogelijkhe den om nog meer te profiteren van de nog steeds sterk groeiende Doe-het- zelf-markt, zijn in onderzoek. Vol gend jaar zal in Amsterdam een nieuwe Jobby aan de bestaande keten worden toegevoegd. Holland Food Products (export) had het afgelopen jaar slechts een bescheiden omzet. Deze maatschap pij exporteert produkten van Marvelo en Albro Bakkerijen. Op 1 januari a.s. treedt een nieuwe directeur in dienst, de heer E. T. Honig. Hij heeft een grote ervaring en kent de exportmarkt op zijn duimpje. De export zal de komende jaren belang rijk worden uitgebreid. Vooral naar Duitsland en de V.S., doch ook worden mogelijkheden gezien in het Midden- Oosten en in Afrika. Een onderdeel dus dat nog geheel in opbouw is en waarvan veel wordt verwacht. Albert Heyn Grootverbruik heeft een zeer goed jaar achter de rug met een omzetstijging van ca. 25%. Naar buiten werd een nieuw gezicht ge presenteerd en de nieuwe marktbena dering zal het volgend jaar verder worden aangepast en uitgebouwd. Er zijn ambitieuze plannen om de groei te continueren. Om een betere informatie verwerking zeker te stellen zal het be staande computersysteem worden aan gepast. Voorbereidingen worden getrof fen voor uitbreiding van de magazijnca paciteit. Ook met het computersysteem wordt met het in gebruik nemen van een nieuw magazijn in 1979 rekening ge houden. Ahold Produktiebedrijven en Grootver bruik heeft een duidelijk beleid uitge stippeld. Voor de produktiebedrijven zullen de marktposities van de sterke produktgroepen verder worden verste vigd en de positie van grootverbruik zal worden uitgebreid. In de administratieve sector hebben zich in 1977 geen spectaculaire ontwikkelin gen voorgedaan, zo meldt drs. R. J. Stoelenga, directeur Detailhandels- groep, o.a. verantwoordelijk voor Ad ministratie. Wel werd in samenwerking met Ahold's EGV [Electronische Gege vens Verwerking] begonnen met een aantal studies, zoals: hoe kunnen we de informatiestroom verbeteren door een andere manier van registreren van ex terne leveranties. Verder werden zeer succesvolle proeven gehouden met het via een beeldscherm geven van directe toegang tot het computerbestand van in- en verkoopprijzen van alle artikelen. Een extra bijzonderheid hierbjj is, dat mutaties in deze pryzen via datzelfde beeldscherm in de toekomst kunnen worden aangebracht. Voor 1978 staat -behalve bovengenoem de projecten- met name versnelling van de informatie voor het management op het programma. Stoelenga: "Er gaat een onderzoek naar de mogelijkheden be ginnen, maar ik hoop nu al, dat -dank zij de ontwikkelingen in de electronische gegevensverwerking- deze informatie ongeveer een week sneller op tafel zal kunnen komen. Dat is erg belangrijk, want daardoor zal de bedrijfsleiding in staat zijn nog sneller in te grijpen -als dat nodig is- zodat het beleid aanzienlijk eerder kan worden bijgestuurd". Ook de verdere verbetering van de kwa liteit van de output naar de rest van de organisatie blijft de voortdurende aan dacht van de administratie houden.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 7