Simon-winkels met concessionaires voor de vers-afdelingen slaan goed aan! Ahead zou regionale radio- en televisie reclame willen We zitten in het buitenland omdat we ondernemer willen blijven DIRECTEUR ECONOMISCHE ZAKEN: pagina 6 FLITSEN De meest opvallende en ook belangrijkste ontwikkeling by Simon in het afgelopen jaar was ongetwijfeld het experiment om in enkele plaatsen de supermarkten meer het karakter van de gezellige, een beetje marktachtige buurtwinkel te geven. "Een naar het zich laat aanzien geslaagde proef, waarmede wjj in 1978 naar verwachting door zullen gaan", zegt Drs. J. J. van der Burg, die sinds enkele maanden het gehele "Simon de Wit-gebeuren", alsmede Alberto en Etos tot zijn ver antwoordelijkheid rekent. Een hele klus, waar hij zich bijzonder snel ingewerkt heeft, daarbij profiterend van de omstandigheid dat hjj in vroegere jaren als adviseur bij Simon de Wit en Albert Hejjn werkzaam was en dus "in vertrouwde sfeer" terecht kwam. Zoals bekend, is na de overname van Simon de Wit voor dit Ahold-onderdeel de discount-formule gekozen: beperkt assortiment, lage prijzen, eenvoudige winkelinrichting. Volgens de heer Van der Burg is de laatste twee jaren een zekere stagnatie in het succes, resp. de groei van de discounts waarneembaar: "De huisvrouw wenst meer dan een lage prijs alleen, bijvoorbeeld meer gezellig heid en meer "warmte" dan veelal in de wat kille discount-winkels wordt gebo den. Deze ervaring in combinatie met het idee om de vers-afdelingen door conces- sionairs als vakspecialisten te laten runnen, heeft geleid tot wat wij in de wandeling Simon-II noemen. Een su permarkt waarin Simon als specialist in kruidenierswaren, tezamen met enkele zelfstandige ondernemers -een slager, een échte warme bakker, een groente handelaar, een kaasboer- onder één dak een aantrekkelijk kwalitatief hoog staand assortiment brengt tegen een scherpe prijs. Deze concessionairs zijn soms plaatse lijke zelfstandige ondernemers of heb ben in sommige gevallen elders soort gelijke concessies. De ervaringen die tot dusverre met deze winkelformule in o.a. Castricum, Maas sluis en Zoetermeer zijn opgedaan, zijn zonder meer bemoedigend". twintig a dertig Deze Simon-II formule zal verder wor den verfijnd en het plan is dat in 1978 nog een 5-tal SM's daartoe omgebouwd worden. Binnen het huidige filialenbe- stand van de Simon organisatie komen er nog 20 a dertig Simon-SM's voor in aanmerking. Ook de overige winkels zullen qua sfeer en vers-assortiment geleidelijk aan, zoveel mogelijk gelijk worden aangepast, waardoor het karak ter van de Simon-winkel als een gezellige buurtwinkel met een levendig karakter, duidelijker tot zijn recht zal komen. "De omzetcijfers over 1977 lieten bij Simon een stijging zien van ca. 6% (in geld); niet spectaculair maar toch wel iets om tevreden over te zijn, te meer als bedacht wordt dat in het voorbije jaar een 7-tal Simon-winkel gesloten zijn. Er zijn 2 nieuwe Simon-vestigingen bijge komen. Wij hebben aldus onze markt positie gehandhaafd en ons landelijk marktaandeel behouden". Plannen voor 1978? De heer Van der Burg: "Zoals gezegd, een verdere verfij ning van de Simon-II formule naast een kwalitatieve verbetering van onze functie als buurtwinkel. Een en ander houdt in dat het beleid in eerste instantie méér gericht zal zijn op een kwalitatieve verbetering van onze positie dan op expansie". andere zaken Tenslotte in het kort nog iets over de andere winkels die in het beleidspakket van de heer Van der Burg zitten: Alberto. Heeft een periode van snelle expansie achter de rug: er kwam een landelijk net van drankwinkels met agressieve ver koop tot stand, verkooppunten die duidelijk aan de weg timmeren en in het vakwereldje nog al eens opzien baren. Met vijf openingen in 1977 steeg het aantal Alberto's tot 58. Volgend jaar gaan er weer vijf open. De geldomzet steeg met ruim 20%. Etos. De omzet van de 48 zelfbedienings drogisterijen die er nu zijn steeg nog sterker en wel met ruim 40%. Er is dan ook een goed jaar achter de rug, ook een wat spectaculair jaar, omdat 9 stadsfili- alen aan de Etosketen werden toege voegd en de parallelimport van cosmeti ca in den lande succesvol werd geïn troduceerd. De heer Van der Burg toonde zich optimistisch over 1978: aan de Etos-reeks zullen naar verwachting weer vijf nieuwe drogisterijen worden toegevoegd. Verbrumar. Heeft een moeilijk jaar achter de rug. De verhuizing van de Nettomarkt in En schede naar een nieuw pand, evenals dat het geval was in Utrecht (sluiting van de winkel aan de Croeselaan, opening van een heel grote Nettomarkt in Nederlands grootste winkelcentrum Hoog-Catharij- ne) hebben aanvankelijk een verminde ring van de omzet tot gevolg gehad. Hierdoor was er bij Verbrumar geen sprake van een aanzienlijke omzetverbe- tering: het niveau van 1976 werd onge veer gehandhaafd. Er zijn nu 13 Nettomarkten. Naar De heer Van der Burg tijdens een bezoek in het Simon filiaal te Zaandam in gezel schap van de heer Th. van Duimen en de bedrijfsleider de heer W. Jut. Hr. Van Duimen/Hr. v. d. Burg/Hr. Jut [laatste in donker colbert] verwachting zullen er in 1978 geen nieuwe bijkomen. Van der Burg ver wacht wel een gezonde omzetverbete- ring, o.a. als gevolg van de stunt spaaracties. Toko. Ook de geldomzet van de Toko's (40 nu, waarvan 1 in België) bleef ongeveer gelijk aan die in 1976. Dat stemt tot tevredenheid, gezien de uitzonderlijk lange en warme zomer in 1976 en daarop gevolgde verregende zomer in 1977. Er kwamen vorig jaar weer vier nieuwe Toko's bij. Ook in 1978 zal het syste matisch onderzoek naar nieuwe moge lijkheden in Nederland en België krach tig worden voortgezet. Hoop op nóg meer expansie dus van deze keten van camping-winkels, die de heer Van der Burg "de buurtwinkels bij uitstek" noemt. "Regionale radio en televisie met reclamemogelijkheden? Dat zou ideaal z\jn, vind ik, daar zouden we zonder twijfel regelmatig op gaan zitten!" Dat zegt de heer K. J. L. Alberdingk Thijm, directeur van Ahead bv en in die functie verantwoordelijk voor een optimaal effectieve besteding van ca. 40 mihoen publiciteits- en reciameguldens, waarvan ongeveer de helft weg gaat aan adverteren in kranten, tijdschriften en [zo nu en dan] de televisie. Hy geeft leiding aan een ploeg van 36 medewerkers in vaste dienst: een twaalftal in de overlegsfeer [contacten met verkoopleiders, planning e.d.], een twaalftal creatieve studio-mensen [ontwerpen, produktie van advertenties en ander materiaal, tekst schrijvers enz.], en een derde twaalftal op het gebied van inkoop, secretariaat en administratie. Ter Huurne. De ontwikkeling in 1977 van Ter Huur ne ten slotte is zonder meer gunstig te noemen. "Eigenlijk hebben wij een stormachtig jaar achter ons met een spectaculaire omzetgroei, terwijl daar naast de versafdelingen een nieuw ge zicht kregen en qua assortiment werden uitgebreid. Ook Hollandse planten en bloemen kunnen door de veelal Duitse klanten in overvloed worden gekocht. Wij hebben goede hoop dat ook in 1978 Ter Huurne een positieve bijdrage aan de concernresultaten zal kunnen blijven leveren." Toch wordt door de Ahead-ploeg 'slechts' een kwart van alle publiciteits- werk van Ahold zelf uitgevoerd. De rest wordt uitbesteed aan free-lance mede werkers, op zeer gevarieerde gebieden. Genoeg mensen, zou je op het eerste gezicht misschien denken, maar -zo zegt Alberdingk Thijm- "we hebben mede werkt st)ers tekort en het ligt dan ook in de bedoeling het personeelsbestand van Ahead volgend jaar uit te breiden. Bo vendien gaan we volgend jaar, om wat meer ruimte te krijgen, verhuizen naar een ander pand in Zaandam". Voor hen, die nog mochten twijfelen aan de noodzaak van die uitbreiding: per week worden er 25 verschillende soorten advertenties gemaakt, per jaar gaan er ruim 18.000 advertentieplaatsingsop drachten de deur uit en bovendien nog eens een dikke 3.000 drukwerkopdrach ten (variërend van visitekaartjes tot fol ders in een oplage van 2.5 miljoen exem plaren). Ook heeft Ahead de coördinatie van het ontwerpen van nieuwe verpak kingen en is zij verantwoordelijk voor de interieurverzorging van alle filialen (waarvoor een binnenhuisarchitect in vaste dienst is). tien gezichten Ahead functioneert dus als 'communi catie-maker' voor alle Aholdbedrijven, zowel naar binnen als (vooral) naar buiten. En daarmee draagt zij in be langrijke mate bij aan het geven van 'een gezicht' aan acht winkeltypes, de res taurants en Ostara: tien verschillende gezichten dus "en dan moet je er voortdurend op letten, dat die gezichten goed uit elkaar worden gehouden, dat ze niet al teveel op elkaar gaan lijken, al zijn het kinderen van hetzelfde huis. De mensen van Ahead leven dan ook voort durend onder een zware druk, de druk "Ahold heeft z'n vleugels naar Amerika en Spaiye [supermarkten] en naar België en Duitsland [wegrestaurants] uitgeslagen omdat we ondernemer wil len blyven en we dat in Nederland eigenlyk onvoldoende kunnen. Expansie, uitbreiding, voortdurend groter groeien, dat zit de ware ondernemer [de naam zégt het al] in het bloed. In ons land worden de expansiemogelijkheden op den duur te gering, maar over de grenzen kunnen we nog wél volop uit de voeten". Aldus drs. L. Coren, directeur Eco nomische Zaken van Ahold, die de overname van de Amerikaanse le vensmiddelenonderneming Bi-Lo Inc. voor ons concern het belangrijk ste 'economische feit' uit het afgelo pen jaar vindt. Zoals eerder in Flit sen geschreven: Bi-Lo exploiteert met 5.000 medewerkers een keten van 95 discount-supermarkten in South Carolina. Coren is diverse keren in het 'Bi-Lo- gebied' geweest en hij schetst het als: 'n beetje landelijk, geen grote steden, grote supermarkten met ruim twee maal zoveel artikelen in het assorti ment als de grootste SM hier, die stuk voor stuk een verzorgende func tie voor een wijde omgeving hebben, voorshands een voorsprong op de concurrentie hebben en aantrekke lijke winsten .maken. in de groei Daar komt bij, dat South Carolina 'in de groei' zit. Uit alle delen van de DRS. L. COREN te vergelijken met Nederland sinds de jaren vijftig Verenigde Staten komen er mensen naar toe, de industrialisatie komt goed op gang. "Eigenlijk zou je de ontwikkeling kunnen vergelijken met die in Nederland vanaf de vijftiger jaren, een periode waarin Ahold zich ontwikkeld heeft tot het grote con cern van nu. Welnu, dat kunnen we in de VS nog eens 'over' doen: ik denk dat er een geleidelijke groei mogelijk is naar 125 a 150 Bi-Lo-dis- count-supermarkten. Het spreekt vanzelf, dat we daarbij geweldig kunnen profiteren van de ervaringen die wij hier -in Nederland- hebben opgedaan". Het spreekt vanzelf, dat Economi sche Zaken nauw betrokken is bij de activiteiten van Ahold over de gren zen. Als een van de belangrijkste taken van deze afdeling ziet de heer Coren het bewaken van de rentabili teit -het financiële rendement- van de onderneming. Daar hoort z.i. ook bij het meedenken over mogelijkheden om door nieuwe activiteiten een goe de rentabiliteit te waarborgen en zo mogelijk te verbeteren. De overname van Bi-Lo zal daaraan op wat langere termijn een belangrijke bijdrage le veren en dat geldt ook voor de ont wikkelingen in Spanje en de activi teiten in België en Duitsland. van de creativiteit (het zo helder, eerlijk, pakkend en aanspreekbaar mogelijk, telkens het liefst ook origineel, overbren gen van de vele boodschappen die de verkoopleiders te vertellen hebben), de druk ook van, wat je zou kunnen noe men het passen en meten (want al die tien ondernemingen hebben voortdurend veel meer te vertellen en aan te bieden dan je in de toegemeten ruimte -van een advertentie bijvoorbeeld- kwijt kunt, wil het nog leesbaar zijn)". Zijn er duidelijke trends merkbaar in de manier van overbrengen van de bood schap? Alberdingk Thijm: "Nee, geen bijzonder opvallende wijzigingen. Wèl zou je kunnen zeggen, dat de reclamebood schap meer en meer geïntegreerd gaat worden in het totale bedrijfsgebeuren: kijk bijvoorbeeld maar naar onze koffie- akties, die mogelijk zijn omdat Ahold het enige bedrijf in Nederland is met een zelfstandige koffie-inkoop en een eigen koffiebranderij, zodat we een stuk kof- fie-gebeuren van begin tot eind 'in de hand' hebben. Zo zijn er meer voorbeel den te noemen. Je kan het adverteren niet los zien van andere activiteiten bin nen het bedrijf". K. J. L. ALBERDINGK THUM voortdurend onder zware druk Een andere belangrijke ontwikkeling is volgens de Ahead-directeur, dat de consument (en dus ook de consumen tenorganisaties) veel kritischer zijn ge worden. "Wee je gebeente als je in een advertentie een aantrekkelijke aanbie ding doet, die daarna om de een of andere reden niet in de winkel verkrijg baar is (uitverkocht bijvoorbeeld of door de douane opgehouden of niet gearri veerd door een staking ergens ter wereld) dan regent het brieven. Vroeger waren de mensen in dat opzicht veel gemakke lijker, nu staan ze meer op hun 'rech ten', heel terecht, hoor, heel terecht! In Amerika is het strafbaar als je een aan bieding doet die je niet kan waarmaken en die dus (misschien) als 'lokkertje' wordt gebruikt om de mensen binnen te halen. Ik denk, dat er in de toekomst ook hier wel straffen op zullen komen te staan", aldus de heer Alberdingk Thijm. Voor het overige is de reclameboodschap in het winkelbedrijf vrijwel gelijk geble ven aan vroeger: het gaat in essentie om het bekend maken van 'marktberich ten', wat meer dan voorheen aangevuld met een brokje relevante informatie, een beetje image-vorming. "Veel meer kun nen en hoeven we ook niet", aldus Al berdingk Thijm, "want de beste reclame is altijd nog de winkel zélf, hetgeen in die winkel gebeurt, en hoe de klanten daarover praten. Als er via de media een ander verhaal overkomt dan in het fili aal is te herkennen, kun je beter je mond houden."

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 6