Centrale inkoop verwacht verdere daling koffieprijs Meester Wijhe gezond bedrijf met mogelijkheden Eigen distributiecentrum voor non-food niet meer rendabel WAT MEER BEGRIP VOOR REALITEIT GEVRAAGD OOK VOOR POSITIE VAN PRODUCENTEN FLITSEN pagina 5 De staking waardoor Meester Wyhe bv dit jaar getroffen werd, is de leiding en het personeel van Ahold's vleeswarenfabriek niet in de kouwe kleren gaan zitten. "We hebben er allemaal een gevoelige knauw van gekregen, waarvan de gevolgen nóg merkbaar zyn", zegt directeur Ir. P. van den Berg. Daarbij doelt hij in het bijzonder op de persoonlijke, onderlinge verhoudingen. "Toen de staking die ongeveer twee weken geduurd heeft, achter de rug was, zaten we elkaar wat vreemd en ver dwaasd aan te kijken. Je mag best weten, dat ik me afgevraagd heb: hoe krijgen we het weer goed voor elkaar Gelukkig was ik niet de enige die met die vraag worstelde en zo zijn we geleidelijk aan mèt elkaar weer uit het dal naar bovengeklauterd. Maanden lange gesprekken, ook in de OR, hebben ertoe geleid, dat er andere samenwerkings structuren ontstaan waarin een betere en effectieve communicatie mogelijk is. Er wordt openlijker en kritischer met elkaar IR. P. VAN DEN BERG .je mag best weten dat ik me afgevraagd heb gesproken over allerlei problemen dan voorheen. Je zou kunnen zeggen dat we als bedrijfsgemeenschap stérker uit deze periode tevoorschijn zijn gekomen." "Verder is er het afgelopen jaar hard gewerkt", zo vertelt P. v. d. Berg. "Iedereen had kennelijk het gevoel, dat er iets hersteld moest worden, ook van materiële schade. Daarom hebben we er met elkaar bijzonder hard aan getrok ken en dat heeft ondanks de veelheid aan tijd die besteed werd aan de talrijke gesprekken geleid tot een omzetstij ging in volume van zo'n 6 a 7 pet. De omzet in geld was weliswaar lager, maar dat is veroorzaakt door een lagere ge middelde verkoopprijs dan in 1976. Zo hebben we al met al een goed jaar achter de rugaldus de directeur van Meester Wijhe. veel plannen Wat de toekomst betreft heeft Meester Wijhe bijzonder veel plannen. Met de bouw van een nieuwe vleesbewerkings- afdeling (ca. 1.800 m2) is reeds begon nen, zodat er in juni een einde komt aan de zeer krappe behuizing van nu. Heel veel gaat er ook weer gedaan worden aan verdere kwaliteitsverbetering van de pro- dukten. Zo leveren wij weer de ouder wetse rook- en leverworstsoorten en brachten wij een aantal nieuwe delica tessen op de markt, waaronder het gekruide ontbijtspek. Voor vervanging, uitbreiding en kwali teitsverbetering wordt volgend jaar 2.8 miljoen gulden geïnvesteerd, dat is de nieuwbouw voor de vleesbewerkings- afdeling niet meegerekend wezenlijk meer dan dit jaar. Voorts wordt veel aandacht geschonken aan energie- en waterbesparing, alsook aan milieuhygiënische aspecten. Aan dit laatste is hoewel Meester Wijhe zich in dit opzicht toch al in de voorste gelederen bevindt nog wel wat te verbeteren, vooral gezien de omstandig heid dat de fabriek midden in een zeer landelijke omgeving staat. Ook de export krijgt in 1978 nieuwe impulsen, vooral die naar Duitsland en België, maar ook in Engeland zal getracht worden een stukje markt te ver overen. Ja, en verder gaat er veel gebeuren aan opleidingen en aan de arbeidsvoorwaar den voor de 480 man personeel (geen wervingsprobleem, redelijk laag ziekte verzuim). Kortom, we zijn met elkaar weer druk bezig en onze toekomst ziet er gezond uit, zo zegt Van den Berg. "De behoorlijke groei van de omzet die we in 1977 ondanks alle moeilijkheden gemaakt hebben, zal naar verwachting zeker ook in 1978 kunnen worden gerealiseerd. Mogelijkheden zijn er in elk geval te over!" "Als er zich geen nieuwe calamiteiten voordoen, zal de koffieprijs in 1978 nog aan zienlijk verder dalen". Dat voorspelt de heer P. Ligtenstein, directeur Detailhandels- groep Ahold bv, in het bijzonder belast met de Centrale Inkoop van Ahold. Een ieder die zich de goede uitkomst van zijn vorige prjjsverwaehtingen herinnert, zal aan deze nieuwe voorspelling grote waarde hechten. Overigens verwacht Ligtenstein echter, dat de koffieprijs onder normale omstandigheden nooit meer dicht in de buurt zal komen van het lage niveau van juli 1975, toen de reeks forse prijsstijgingen [tot 400 Pet»J begon. Wel zal er - zo voorziet hy - in 1978 nog ongeveer een gulden per palye van de huidige prys afgaan. "De spectaculaire ontwikkelingen op de koffiemarkt hebben weer eens bewezen hoezeer wij afhankelijk zijn van de prijs- schommelingen op de grondstoffen- markten. Prijsschommelingen, die op hun beurt vaak weer een gevolg zijn van goede, normale of slechte oogsten e.d. Dat was met de koffie heel duidelijk het geval, waarbij dan ook nog een oorlog (Angola) en een aardbeving (Guatemala) kwamen", aldus de heer Ligtenstein, die ook herinnert aan de hoge aardappel prijzen als gevolg van de 'verzopen' oogst in 1975 en de 'weggebrande' oogst in 1976, waardoor de normale aardap pelprijs tot vijfmaal 'over de kop' ging. De oogst in 1977 was weer goed en dus zijn de aardappelen nu weer laag in prijs. Monsterproeven door de heer P. Ligten stein rechtsen de heer M. de Boer [links]. In dit verband moet Aholds inkoop- directeur iets van het hart. "Als de prij zen van produkten, die van de natuur afhankelijk zijn, plotseling fors stijgen, schreeuwt bijna iedereen moord en brand. Grote koppen in de kranten, vragen in het parlement, eisen van vak bonden voor compensatie enzovoorts, maar je hoort niemand als de prijzen laag zijn of zelfs uitzonderlijk laag (als gevolg van een overvloedige oogst bij voorbeeld). Ik zou willen, dat men eens wat meer begrip voor de realiteit kon opbrengen, ook in de voorlichting via Onderzoek heeft uitgewezen, dat het op langere termyn niet rendabel is een eigen distributiecentrum voor non-food te blyven exploiteren. Door het invoeren van andere distributiesystemen [waaronder rechtstreekse levering van de leveranciers aan de filialen] is het instandhouden van een non-food-DC in de huidige omvang niet meer zinvol. Dat nieuws vernamen wij van de heer W. A. Scholte, directeur van Detail- handelsgroep Ahold B.V., verant woordelijk voor de Distributie, de Centrale Slagerijen, de Dienst Tech nische Projecten, de Dienst Onroe rend Goed, de Personeeldienst en de Organisatie Afdeling Detailhandels- groep. Nou, en als dat dan zo is, dan wordt er binnen Ahold nooit erg lang geaarzeld: in 1978 gaat de afbouw van DC Beverwijk beginnen. Nie mand van de ca. 40 werknemers be hoeft te vertrekken, want in de dis tributie-sector is nog steeds een flink tekort aan goede krachten, vooral in het district Zaandam. Ziehier een van de belangrijkste ontwikkelingen in 1977 en 1978 in Ahold's distributie-organisatie. Nog een ander belangrijk feit: besloten is volgend jaar proeven te nemen met regionale groente-distributie in Lim burg (op basis van lokale inkoop). Mogelijke voordelen: nóg verser, nog goedkoper. En op langere termijn, zo vertelt Scholte, stellen we ons in samenwerking met het Organisatie adviesbureau McKinsey de vraag hoe de hele distributie-organisatie er in 1985 uit moet zien: het centrale ap paraat uitbouwen of decentralise ren?, hoe gaat het met de loonkosten' en met de energiekosten?, enzo voorts, alle mogelijkheden, wense lijkheden, problemen e.d. komen op tafel. In de distributie-organisatie werken momenteel meer dan 900 'personen. Een unieke ontwikkeling deed zich voor in de sëetor van de Centrale Slageryen. Door de forse toename van de vers vleesverkoop, zowel bij AH als bij Simon, moest een vijfde centrale slagerij worden ingeschakeld en dat gebeurde door de vleeswaren- fabriek Luto in Groenlo voor een periode van drie jaar te huren, inclu sief de 50 man daar werkend per soneel! Een soort tijdelijke 'over name' dus. Van een definitieve over name kon geen sprake zijn, omdat er studie gaande is over de oplossing van de problemen in de eigen sla gerijen en op welke wijze in de toe komst kan worden voorzien in de ver dere sterke verkooptoename die in de komende jaren verwacht wordt. Scholte: "Ook het buitensporig hoog ziekteverzuim in deze sector, in het bijzonder Zaandam, (zo'n 25 a 30 pet) zal onderdeel van deze studie zijn. Dit probleem is zonder meer angstaanjagend. We zullen ook hier W. A. SCHOLTE ziekteverzuim: angstaanjagend probleem nieuwe wegen in moeten durven slaan, zoals we enige jaren geleden deden in de DC's met combi-func ties: het minder plezierige werk over zoveel mogelijk mensen verdelen, zodat iedereen ook een flink stuk werk krijgt, dat nou eenipaal liever wordt gedaan." veel vernieuwingen De diensten Technische Projecten en Onroerend Goed hebben in het afgelopen jaar in het teken gestaan van een zeer groot aantal vernieuwin gen, zowel in de AH-winkelketen als bij Simon en Miro. De DTP inves teerde in 1977 meer dan 50 miljoen gulden, een hoogtepunt. Scholte ver wacht, dat het uitgavenniveau in 1978 op tenminste hetzelfde peil zal liggen, afgezien van de pieuwbouw- projecten. In het afgelopen jaar kwam de her structurering van de DTP-organisatie definitief rond, nadat negen verschil lende afdelingen werden samenge voegd. Een zeer werkzaam geheel nu, vindt de heer Scholte, waarvan we in 1978 zeker de vruchten gaan pluk ken. Tenslotte de Organisatie-afdeling. De activiteiten hebben zich conform de doel- en taakstellingen ontwik keld, waarbij de aandacht zich vooral toespitste op de arbeidsproduktiviteit in de filialen en het begeleiden van het kader bij de werkprogramme- ring. De proef met de electronische kasregisters in Heemskerk wordt in 1978 uitgebreid met een ander systeem (in een ander filiaal). Ook wordt geëxperimenteerd met electro nische apparatuur voor het opnemen van bestellingen, geheugens" die 16.000 gegevens kunnen bevatten en die 's nachts in een centrale computer kunnen worden verwerkt. "Op dit gebied gaan de ontwikkelingen zo snel, dat ze nauwelijks bij te houden zijn", aldus de heer Scholte. publiciteitsmedia. Begrip vooral ook voor de producenten, die, omdat zij overgeleverd zijn aan het spel der vrije, concurrerende markten, soms zelfs be néden kostprijs moeten verkopen. Dén piept geen mens, dón heeft niemand medelijden met die producenten. Vanuit onze inkooppositie klinkt dit misschien wat hypocriet, omdat wij in deze overschot-situaties ook tegen lage prijzen inkopen. Wij kunnen ons niet losmaken van het prijsmechanisme. Ligtenstein voegt daaraan toe, dat een flink deel van die onterechte kritiek vaak ook de detailhandel treft. Dóar immers wordt de consument met die (noodzake lijke) hoge prijzen geconfronteerd. Nederland loopt terug De al eens eerder in Flitsen geconsta teerde verschuiving in het inkooppatroon zet zich nog steeds voort. Van de totale inkoop groente en fruit van Ahold bij voorbeeld komt nu 40 pet uit Nederland, een vrijwel gelijk percentage uit de EEG- landen en ongeveer 20 pet uit landen buiten de EEG (alles exclusief de pie pers). De heer Ligtenstein verwacht, dat het Nederlandse aandeel in de komende jaren nog verder zal teruglopen. Dat wordt o.m. veroorzaakt door de sterk toenemende concurrentie uit het buiten land voor de Nederlandse land- en tuin bouw. Door de klimatologische omstandig heden komt een veel groter assortiment uit andere landen op de Nederlandse markt. Voor een aantal Nederlandse produkten is de hoge kwaliteit en de korte afstand een pré. Ligtenstein meent voorts, dat het streven naar exportbevordering in 'derde lan den' (ontwikkelingslanden veelal) posi tief moet worden beoordeeld. Ahold heeft dan ook reeds inbreng gehad in een aantal door de overheid gesubsi dieerde voorlichtingsprojecten in de 'derde wereld'. Bij uitbreiding van het aantal leden van de EEG (bijvoorbeeld Spanje, Portugal, Griekenland) zullen de huidige partners ervoor moeten waken, dat wat tot nu toe zo moeizaam is opgebouwd op het gebied van de landbouwpolitiek, niet ernstig verstoord wordt. Er zal dan een afbouwperiode moeten worden inge bouwd, die een geleidelijke inpassing mogelijk maakt, zonder dat het bestaan de sterk verstoord wordt. Wat verwacht Aholds inkoop-topman van het prijspeil in 1978? Ligtenstein: "Gezien de opstellingen in het sociaal- economische krachtenveld, met name ook van de vakbeweging, verwacht ik, dat de loonkosten volgend jaar tot een recjelijk stijgingsniveau beperkt zullen blijven. En dat is een basis voor een be heerste ontwikkeling ook in de prijzen- sector, want de loonkosten spelen naast de genoemde marktontwikkelingen een grote rol mee in de uiteindelijke prijs van de verwerkte produkten. Hoogstwaar schijnlijk blijft de stijging van de prijs van het levensmiddelenpakket (evenals in 1977) opnieuw achter bij de stijging van het algemeen prijspeil!" samenwerking leveranciers De heer Ligtenstein wijst in het gesprek met Flitsen nog op een andere belang rijke ontwikkeling; namelijk een toe nemende samenwerking met leveran ciers. Zoals: betere afstemming op el kaar van administratie en distributie, maar ook: samenwerking bij bepaalde promotie-activiteiten. Het wordt van steeds groter belang, dat leveranciers en detailhandel niet langs elkaar heen werken. Dikwijls ook worden dezelfde dingen dubbel gedaan, vooral in de promotie- sfeer (met winkelmateriaal bijvoor beeld). Ligtenstein: "Het spreekt van zelf, dat deze vormen van samenwerking alleen tot stand kunnen komen tussen partijen die elkaar nodig hebben." (Meer hierover kunt u lezen in ons gesprek met de heer F. I. Ahlqvist elders in dit nummer van Flitsen).

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 5