Consument moet jongleren met bestedingspakket Publiek gaf hoge cijfers aan A C-Restaurants Amerikaanse militairen in Europa drinken nog steeds Sterovita-melk ALBERT HEIJN SUPERMART SIGNALEERT: In 1978 5 a 6 nieuwe supermarts in Nederland erbij DANK ZIJ HOGE KWALITEIT pagina 4 FLITSEN "De consumptie van levensmiddelen stagneert. In het afgelopen jaar hebben wy heel duidelijk gesignaleerd, dat de mensen bü de aankoop van het dagelijkse levensmiddelenpakket veel meer op de dubbeltjes letten dan een a twee jaar geleden. Dat is naar mijn mening een direct gevolg van het feit, dat de koopkracht van de consument de laatste twee jaar nauwelijks is verbeterd, bepaalde groepen -alles meegerekend- er zelfs op achteruit zijn gegaan. En men wil de eenmaal verworven auto natuurlijk niet zomaar opgeven, evenmin als de vakantie naar het buitenland of de voorgenomen aankoop van een kleurentelevisie. Dan kan het niet anders of hij zal moeten gaan jongleren met zijn bestedingspakket." grondig bestudeerd en de wenselijk heden en mogelijkheden samengevat in een handigè brochure die gezonden is naar alle leveranciers waarmee vaste banden bestaan. Aldus de heer F. I. Ahlqvist, directeur van Albert Heijn Supermart bv in zijn gesprek met Flitsen over de resultaten in 1977 en de verwachtingen voor 1978. Uit zijn bureaula komen enkele sprekende cijfers. Was er in 1975 nog sprake van een volumegroei in de particuliere con sumptie met 3,5 pet, in 1976 trad een daling van de groei in tot 2,5 pet, in 1977 zal die groei ongeveer even veel zijn en voor 1978 wordt verwacht dat de groei nog slechts 1,5 pet zal zijn! Voor voedings- en genotmiddelen zijn deze cijfers resp. 4 pet. in 1975, 0 pet. in 1976, 0,5 pet in 1977 (raming) en naar verwachting 0 pet in 1978. Ahlqvist: "De consument zal nog kritischer zijn bij de keuze van zijn inkopen". geen gemakkelijk jaar De directeur van Albert Heijn Super- mart bv heeft voor dit klantengedrag dat een direct gevolg is van de moeilijke economische situatie en de daaruit voortvloeiende veel geringere mogelijk heid tot loonsverhoging en koopkracht verbetering, uiteraard alle begrip. "Maar", zo zegt hij, "dit heeft voor de levensmiddelenbedrijven natuurlijk wèl gevolgen. Gezien de verwachting, dat de gesignaleerde tendens zich in 1978 in versterkte mate zal voortzetten (want ook dan is er volgens ieders overtuiging weinig in de loonsfeer te verwachten), kan ik rustig zeggen, dat wij -en dat geldt in principe voor alle levensmidde lenbedrijven, geen gemakkelijk jaar te gemoet gaan! En dat betekent tevens naar mijn mening dat de concurrentie strijd even zwaar blijft; dus druk op de toch al kleine marges en daardoor derhalve een mogelijke aantasting van de rendementspositie van de detailhandel", Ondanks deze weinig optimistische ge luiden is AH Supermart bv (ca. 400 winkels, rond 8500 personeelsleden) er in geslaagd in 1977 een flinke omzetstij ging te realiseren (ca. 8 pet in volume, en 12 pet in geld). "Daar ben ik erg blij mee," aldus de heer Ahlqvist, want dit betekent, dat we er veel nieuwe klanten bij hebben gekregen (het aantal winkels is vrijwel constant gebleven) en dat voorts de bestaande klanten méér bij ons zijn gaan kopen. En gezien de ontwikke ling die ik zojuist schetste, betekent dit, dat onze winkels ook voor de consument die op de dubbeltjes let, een goed antwoord heeft: een aantrekkelijk prijs niveau (de dagelijkse levensbehoeften liggen in prijs niet ver van de discount winkels a0, gepaard aan goede kwaliteit, want op dat laatste blijft de consument toch wel heel goed letten!" De geluiden die de heer Ahlqvist liet horen, richten zich vooral op het jaar dat voor ons ligt. "We gaan op dezelfde weg voort: uitgebreid assortiment met "alles onder één dak", laag prijsniveau, vooral in de dagelijkse behoeftensfeer en dat de mensen heel goed duidelijk maken. Voorts gaan we volgend jaar vijf a zes nieuwe supermarts openen." samenwerking leveranciers Evenals de heer P. Ligtenstein (zie elders) wijst de heer Ahlqvist op een belangrijke nieuwe ontwikkeling: het creëren van samenwerkingsvormen tus sen leveranciers en Albert Heijn Super mart bv, vooral ook in de sfeer van ge zamenlijke promotie, waardoor aan beide kanten tot aanmerkelijke kosten besparingen kan worden gekomen. AH Supermart heeft deze problematiek De heer F. I. Ahlqvist [/mAs] in gesprek met de bedrijfsleider van de AHSM te Zaandam de heer J. Schipper [rechts]. Ahlqvist: "De voorstellen die we deze leveranciers hebben gedaan (en die overigens alle ruimte laten voor initia tieven, suggesties en plannen aan hun kant), zijn aanvankelijk met enig wan trouwen, met enige achterdocht ont vangen. Sommigen dachten, dat wij hen op een slimme manier voor het AH- karretje zouden willen spannen, maar dat is volkomen onjuist en dat beginnen steeds meer leveranciers nu ook in te zien. De beoogde samenwerkingsvorm houdt niet alleen verkoopbevordering in, maar ook het gezamenlijk creëren van meer efficiency en dus kostenbe sparing. Wat incidenteel al gebeurde, gaat nu begin volgend jaar met een aantal leveranciers geheel gestructu reerd en grondig uitgewerkt van start." Na een aantal moeilijke jaren te hebben doorgemaakt, gaat het nu weer prima met de AC restaurants. De positieve resultaten van 1976 werden in 1977 verbeterd. Fred. W. I. Lachotzki is daar natuurlijk bijzonder blij om> temeer omdat uit een zeer recent onderzoek is gebleken, dat met name de AC wegrestaurants bij het publiek thans hoog genoteerd staan. Naast de kwantitatieve verbetering (meer omzet, meer resultaat) dus ook een kwalitatief succes, maar dat is eigenlijk niet zo verwonderlijk, want in de wereld van de restaurants gaan die twee vrijwel altijd hand-in-hand. Ie mand, die een afschuwelijk slap kopje koffie krijgt voorgeschoteld of z'n kiezen langdurig moet laten worstelen met een taaie biefstuk, die komt voorlopig im mers niet meer terug... Nou, die cijfertjes liegen er niet om. Het marktonderzoek werd gedurende vier dagen gehouden in alle AC-wegrestau- rants in Nederland, België en Duitsland. Per restaurant zijn zo'n 300 interviews gehouden (zodat de onnauwkeurigheids marges erg klein zijn) en men mocht een "schoolcijfer" (van 1 tot 10 dus) geven voor b.v. kwaliteit van de maaltijden; sanitaire voorzieningen; de prijsstelling; service, etc. hoge scores De resultaten waren verheugend. In Nederland kwamen de restaurants met. een gemiddeld cijfer van 7.57 uit de bus (waarbij het hoogste cijfer 8.03 was en laagste 6.97 maar ook dat cijfer is in schooltermen nog altijd "ruim voldoen de"); Duitsland (AC Brohltal) kreeg van het publiek het gemiddelde cijfer van 7.9 op z'n rapport en België deed het nóg beter: gemiddeld 8.13 voor AC Heverlee Dc Amerikaanse en Canadese militairen in Europa drinken nog steeds melk van Ahold's Sterovita bv. Z(j doen dat al vanaf 1950 en sinds dat begin kozen de militaire autoriteiten elk jaar opnieuw -zonder mankeren en zonder onderbreken- voor een contract met Sterovita. Telkens weer een erg eervolle onderscheiding, vooral als men bedenkt hoe enorm hoog de kwaliteitseisen zjjn die Amerika en Canada aan de melk voor hun militairen stellen. Dc reclamezin 'Met Melk Meer Mans' zou erop gebaseerd kunnen zjjn... Mevrouw J. Barendregt, directeur van Sterovita, is daar -terecht- best trots op. Geassisteerd door adjunct- direkteur J. Manten voert zij elk jaar persoonlijk de onderhandelingen met de militaire autoriteiten en daarmee is telkens niet minder dan... een half jaar gemoeid! Een half jaar reizen en trekken (minstens 45.000 km met de eigen auto en bovendien nogal wat vlieguren, huurauto's en meerijden met collega's), plus de spanningen van de onderhandelingen, ga d'r maar an staan. De onderhandelingen duren mede zo lang, omdat de kwaliteitseisen regel matig worden aangepast en soms ook drastisch verder worden verhoogd. Mevrouw Barendregt: "Dat laatste is voor ons alleen maar goed, want wij zijn daarin zeer gespecialiseerd. Hoe hoger de eisen, hoe groter onze kans tussen de vele andere aanbiedingen opnieuw uitverkoren te worden." geen ANP-bericht Ach, als het al zó lang goed gaat, dan kan je je eigenlijk niet meer voorstel len dat die Amerikanen en Canade zen ooit nog eens een andere leveran cier zullen kiezen. Mevrouw Baren dregt vertelt hierover een aardige anecdote. "Jarenlang gaven we op verzoek van het Algemeen Neder lands Persbureau (ANP) steeds het bericht door, dat er weer een nieuw contract was afgesloten. Maar op een gegeven moment zei de redacteur: mevrouw, nou hóeft het niet meer hoor, het is langzamerhand helemaal geen nieuws meer. Wilt u ons de volgende keer bellen als u het con tract niet krijgt?"... MEVROUW J. BARENDREGT fijn en hecht team mensen Ja, zo is het ook. En toch gaat het om een enorme order: zo'n 400.000 liter melk per week en bovendien nog eens 11 verschillende soorten melkpro- dukten in 45 soorten verpakking (waarvan een belangrijk deel -in verband met de afwijkende maten- in de Verenigde Staten zelf wordt aan gekocht). Om dat allemaal te be stemder plekke af te leveren zitten er wekelijks 30 twint^gtonners op de weg, goed uitgekiend gebouwde koel wagens die in totaal 21 afleverstations bedienen: het dichtsbjjzijnde bij Frankfurt (900 kilometer), het verst- afgelegen bij Torrejon/Saragoza in Spanje (3.500 kilometer). Verder wordt de tweede vloot in de Atlantische havens en de zesde vloot in de Zuid Franse havens bevoorraad. Schokkende dingen zijn er in 1977 met en bij Sterovita niet gebeurd. En (écht) nieuws voor 1978 is, dat de fabriek in Dordrecht, (waar ruim 100 man werk vinden) wordt uitgebreid met een nieuwe produktiehal (850 m2, kosten 2,5 miljoen gulden), omdat de bestaande ruimte na al die jaren danig is verouderd. Verder vertelt mevrouw Barendregt ons, dat de winst van Sterovita bevredigend is en dat zij beschikt over een fijn en hecht team mensen, die er voor zorgen, dat de Amerikaanse en Canadese militairen in Europa op tijd hun melk krijgen. Het zou een "ramp" zijn als dat eens niet ge beurde, want deze soldaten drinken van alle andere mensen in Europa de meeste melk, zo blijkt uit cijfers. Omdat het zo lekker is? Wie weet... en gemiddeld 8,57 voor AC Barchon. Hoge scores dus voor de AC-wegrestau- rants, in het bijzonder voor die in België. Lachotzki verwacht, dat ook de Neder landse restaurants in de toekomst tot het niveau van Duitsland en misschien zelfs België kunnen scoren. Aan het eind van 1977 werd het wegrestaurant Leiderdorp grondig verbouwd. Voor 1978 staan in ieder geval twee nieuwe openingen op het programma: In maart Meerkerk (aan de weg Vianen-Gorcum), in januari neemt AC-restaurants de exploitatie van het wegrestaurant Holten op zich. Direc teur Lachotzki verwacht ook volgend jaar een groei van de resultaten, temeer, omdat ook aan de onderwaardering door de vrachtwagenchauffeurs een einde gaat komen. De proef met de speciale truck-stop in AC-Zurich (dag en nacht open, video-tv, lekker onder ons-sfeer tje) is bijzonder goed geslaagd en dus: in 1978 hetzelfde doen in Leiderdorp, Holten, Meerkerk, Reeuwijk en Bar chon. Ook met de opleidingen voor het personeel wordt, zoals Lachotzki het noemt, fanatiek verder gegaan. Succesvol is ook het thema-restaurant de Hoop op d'Swarte Walvis en ook voor het experiment Crêperie Pan Pan hebben wij goede verwachtingen, zodat er ook voor de restaurants in de stad nieuwe mogelijkheden zijn. "'t Gaat lekker," zegt Lachotzki. Over de grenzen gaan de restaurant zaken al evenzeer goed. Met name is er hard gewerkt aan de problemen die er in Heverlee lagen, de activiteiten werd nieuw leven ingeblazen: (het inbrengen van een Taveerne, sterke motivatie van het personeel, gunstige voorwaarden voor het houden van seminars) en zo kwam het in 1977 tot een omzetstijging van 35 pet. Voorts werd bij Barchon het eerste AC-brugrestaurant geopend ('AC—over-de-wegrestaurant zou je ook kunnen zeggen.^). De omzetten volde den vanaf de eerste dag aan de ver wachtingen. En volgend jaar gaat in Bièrges bij Brussel een AC-wegrestau- rant open, waarbij AC ook benzine gaat verkopen. Het AC-wegrestaurant Brohltal (aan de weg van Bonn naar Koblenz), dat in mei open ging, floreert eveneens uitstekend. Onderzocht wordt welke andere moge lijkheden er nog in Duitsland liggen. In het algemeen zegt de heer Lachotzki nog: "Het besluit om de restaurants en de recreatie-activiteiten in één groep te bundelen, lijkt mij een goede zaak. Ik verwacht dat de groep (inclusief Ostara dus) een steeds duidelijker bijdrage aan de resultaten van Ahold zal geven." Ondanks het slechte weer hebben ook de vakantieparken van Ostara het in 1977 goed gedaan: het totaalresultaat is zelfs beter dan in het goed-weer-jaar 1976. In Groningen gaat volgend jaar het nieuwe park 't Strandheem open. En in 't Wolfsven bij Mierlo zal worden be gonnen met de bouw van een flink aantal bungalows, hierbij komen een verwarmd zwembad en diverse andere recreatieve voorzieningen. 't Gaat dus inderdaad lekker in de restaurant/recreatiesectoren. Lachotzki: "Dat was onmogelijk geweest zonder de goede samenwerking tussen managers en hun medewerkers in vesti gingen en parken (zo'n 750, exclusief de part-timers)."

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 4