"We geven initiatief niet meer uit handen" "Spaanse gastheer was niets teveel" Alberto in de Jordaan anders dan anders s* m. Th Verkoopleider Balledux over succesvolle koffiecampagne ALBERTO-BEHEERDER EMONS: FLITSEN pagina 3 "De koffie-campagne in week 43 is perfekt verlopen, vooral door het feit dat de begeleiding in de filialen zo uitstekend was." De heer E. P. Balledux, verkoopleider houdbare kruidenierswaren, is tevreden over de wtfze waarop Albert Heyns nieuwe koffie-aanpak is gelanceerd. Hfi was leider van de uitgebreide campagne die hieraan gewyd werd, en vindt dat die campagne nog beter uit de verf is gekomen dan men verwacht had: "Er was in de winkels een geweldig enthousiasme te bespeuren. Dat bleek met name b\j de demonstraties in alle filialen. Men had een waar keurkorps van demonstratrices aangetrokken. Die zou ik wel bfi elke demonstratie tot m'n beschikking willen hebben." Toen de aktie van start was gegaan, heeft de heer Balledux tientallen filialen bezocht. "Men heeft het overal met veel zorg gedaan," was zijn conclusie. "Ook het personeel was enthousiast. Men kende het verhaal en men geloofde er in. Je zag ook overal rijen mensen voor het koffie-schap staan. Men bleef aan het vullen. Dit heb ik al jaren niet meer meegemaakt, hoorde ik een bedrijfslei der zeggen." De aktie sloot uitstekend aan op de prijsverlaging van de eigen merken. De concurrenten waren duide lijk verrast. Het echte koffie-beeld, waar de campagne op gericht was, kreeg in korte tijd gestalte. De cijfers wijzen uit dat Albert Heijn bezig is z'n plaats op de koffiemarkt terug te winnen. Na de introductie bedroeg de gemiddel de stijging van de koffieverkoop in kilo's ongeveer 60%. Dat cijfer is natuurlijk wat vertekend door de spectaculaire start, gepaard gaand met veel publici teit, maar ook daarna bleef de verkoop boven de verwachtingen. Het aandeel van het eigen merk, dat men terug wilde brengen naar het peil van de jaren '73, '74, bereikte dat peil al bijna in november. Ook het aandeel van de bonen koffie in het totaal is duidelijk groter géwordén, en dat gaat vooral ten koste van de merken. "Het versheid-verhaal spreekt dus kennelijk erg aan," stelt de heer Balledux vast. Praktisch samenvallend met de AH- campagne kwam het blad "Koop kracht" met een special over koffie, en daarin werd o.m. gewezen op het belang van vermelding van de branddatum op pakken koffie. "En dat weigeren ze gewoon te doen", aldus Koopkracht, dat nier echter nog aan toevoegde: "Slechts één winkelbedrijf vermeldt sinds kort óp de verpakking hoe lang de koffie vers blijft. En dat is Albert Heijn. De Zaanse kruidenier is daarmee de enige koffie- verkoper die gehoor geeft aan Koop- kracht's lang gekoesterde wens van vers heidsaanduiding." Terug naar de cijfers, waar het tenslotte allemaal om draait. We noemden al de stijging van het aandeel van het eigen merk in de totale verkoop. Met name de merken in vacuümkoffie kregen een gevoelige klap. De totale omzet van van Albert Heijn. Op 4 januari komt men ermee in de Sterreclame, om ongeveer 21.30 uur op Nederland 1. Verder komen er campagnes in de damesbladen. Ook in de winkels blijft men de koffie promotioneel begeleiden. "We hebben een stuk initiatief op de koffiemarkt in handen genomen," zegt de heer Balledux, "en we zijn van plan om dat niet meer los te laten." AH's eigen merken verdubbelde. En daarbij bleek dat met name de wat duurdere soorten, Perla Mild, Mokka en Espresso, het goed deden. Balledux: "Daaruit blijkt, als je onder de vijf gulden gaat, dat men graag acht dubbel tjes meer betaalt voor wat betere koffie." Vooral dat laatste gegeven kwam voor de planners onverwacht, en de hele artikel opstelling werd snel hierop ingesteld. De heer Balledux voorziet wel proble men voor de filialen met dit nieuwe vers-artikel. Men zal er nog even aan moeten wennen. Maar ook in 1978 is die versheid de kern van de koffieboodschap Eén van de Alberto vestigingen vindt men in het hartje van de Jordaan, aan de Rozengracht in de schaduw van de oude Wester. Kan het Amsterdamser? De beheerder Huib Kalkman woont in de Kinkerstraat. De start van deze zaak vond plaats in januari van dit jaar. Toen kreeg de al jaren bestaande slytery "De Toren" het etiket Alberto. En hoe reageerde de gemiddelde Jorda nees? De gedachte was, bleek achteraf: "met de komst van een grootwinkelbe drijf, en het gaan van de particulier, gaat ook de gezelligheid heen." Die barrière moest als eers.te genomen worden. Het lukte, allengs zag de heer Kalkman meer nieuwe gezichten in z'n zaak verschijnen. "Dat ontstaat hier anders dan in andere zaken. Ze komen niet in je zaak kijken wie en wat je bent. Ze gaan eerst informeren bij iemand waarvan ze weten dat hij al hier is geweest, zo van "Willem, wat is dat voor een zaak?" Een positief antwoord van Willem betekent dan een klant meer voor Alberto. Een klant waarmee verrassend snel een vertrouwensrelatie opgezet bleek te kun nen worden. Er wordt met vele klanten over en weer getutoyeerd, men noemt elkaar bij de voornaam, of het is Ome Willem en Tante Leen. De winkelier wordt tevens praatpaal-adviseur, soms in zaken die ver buiten zijn vakgebied liggen. De heer Kalkman: "Dit is een wezenlijk verschil, tussen bijvoorbeeld een supermarkt, en een Alberto. Bij Alberto ken je je klanten bijna allemaal. In sommige gevallen legt het, om zo dicht bij je klanten te staan, een grote druk op je, maar het is wel fascinerend, en mede hierdoor werk je zoveel pretti ger." loopzaak De samenstelling van de klantenkring heeft uiteraard ook z'n weerslag in de verkoopgegevens. Zo wordt er veel wijn verkocht, bijna 40% van de totale omzet, waar het gemiddelde op ongeveer 25% ligt. Het bedrag dat per klant wordt besteed is erg laag, ten opzichte van dat gemiddelde, doordat er veel klanten voor één fles jenever, of één fles wijn komen. Als die op is komen ze weer voor de volgende. Dat betekent dat het in relatie tot de uiteindelijke omzet een drukke loopzaak is. En dat had weer als consequentie dat er meer arbeidsuren gemaakt moeten wor den, als volgens de norm, behorende bij de omzet, het geval zou moeten zijn. Deze uren worden behalve door de heer Kalkman, door de dames Stubbe en Van Deinsen gemaakt. Parttimers wil hij ze niet noemen, omdat dan de inzetbaar heid, zowel in zijn eigen zaak. als bij collega's, en de verantwoording die ze vaak te dragen krijgen niet tot uitdruk king zou komen. "Laatst ben ik drie dagen weggeweest, dan geef je ze wel de sleutels, en je NIEUWE ONDERWERPEN PAGINA EIGENWIJS Sinds we 2 jaar geleden van start zijn gegaan met de rubriek Eigenwijs zijn er vele onderwerpen behandeld. Toch zou de redaktie graag van jullie vernemen of er nog onderwerpen zijn, die nog niet aan de orde zijn geweest. Weet je een onderwerp, dat voor jullie interessant is en dat je graag behandeld zou willen zien op pagina Eigenwijs, stuur het dan in naar: Redaktie Flitsen, kamer 1701 Ankersmidplein 2 Zaandam verwacht wel dat alles normaal door gaat." Daarnaast wordt er door het publiek hier wel een extra stuk service verwacht, wat dan ook zoveel mogelijk wordt gegeven. Mevrouw Stubbe die al 15 jaar in de slijterij stond, voordat Alberto hem overnam: "Het is ontzettend leuk pu bliek, maar ze willen niet bedonderd worden. Je moet ze geen zoete wijn geven als het droge moet zijn. Dan zeggen ze het ook rechtuit. "En zelf laat ze zich ook niet voor de gek houden. Toen ze laatst een jongen een fles whiskey zag pakken die er rustig mee de winkel uitwandelde, rende ze hem wel achter- Nu alweer 'n jaar geleden startte Jacobus Boelen bv, de importeur van o.a. het sherrymerk Bobadilla, een promotie- aktie. Bij elke fles 'n fotorolletje voor de klant, en voor de detaillisten de kans op 'n fototoestel, fotorolletjes met gratis ontwikkelen en 'n 8-daagse geheel ver zorgde reis naar Jerez de la Frontera, het centrum van het sherrygebied in Zuid Spanje. Door de enorme inzet zijn door de Alberto-beheerders duizenden dozen Bobadilla sherry verkocht en zo wonnen ook enkele van hen deze reis. Het zal je gebeuren, met je vrouw 'n trip naar de zon in de eerste week van oktober. Inderdaad werd het 'n unieke belevenis. Met 'n groepje" van acht personen ver trokken we vanaf Schiphol richting Madrid en via Sevilla naar Puerto de Santa Maria, 't zuidelijkste puntje van Spanje. De gastvrijheid van de familie Bobadilla is met geen pen te beschrijven. De heer Alvaro Bobadilla en zijn charmante vrouw toonden ons hun bedrijf in een uren durende rondleiding. Alles mochten we zien en proeven. We plukten zelf de Pedro Ximenez druiven, volgden de weg van het persen en zuiveren, proefden het sap dat nog aan het gisten was, inclusief de witte vlokjes van de Flor, 'n Directeur Ignaticio Bobadilla, in de Sacristie schimmel die het karakter van de sherry ontwikkelt. Honderden vaten lagen opgestapeld, gemerkt met tekens om de afkomst en de ontwikkelingsfase te herkennen. Sherry, van 'n paar jaar tot tientallen jaren oud konden we proeven. De keldermeester, de capotaz neemt met zijn venencia, het proefnapje aan 'n lange balijn, monsters en stelt zo het gewenste type samen. Het solera systeem. Daarna werd ons een lunch aangeboden tussen zeldzaam oude vaten. Men noemde het de Sacristie van de bodega. Deze lunch was een belevenis apart. Stel u eens voor. Van twee uur tot vijf uur aan tafel met exclusieve spaanse gerechten en wijnen. Verder bezochten we de prachtige stad Sevilla met zijn enorme pleinen, kathedralen, Moorse vesting en 't meest exclusieve visrestaurant El Dorados. Weer zo'n uitgebreide lunch met de vreemdste vissoorten. Cadiz en Puerto de Santa Maria waren echte oude vissers plaatsjes waar het toerisme nog. onbekend is. In 'n arena bezochten we het kapelletje waar de Toreadores hun schietgebedje opzegden alvorens de stier te lijf te gaan, en de operatiekamer, inclusief kromme, stoffige naalden, waar ze evt. daarna behandeld konden worden. Normaal kom je daar nooit in. In Arcos de la Frontera, met z'n Moorse Alcazar en prachtig meer maakten we 'n boottocht, voorafgegaan door weer zo'n feestelijke lunch. Op de laatste dag nog 'n rondrit door de wijngaarden waarbij we 'n oude boerderij bezochten, gedateerd 1865 en in oude staat nog functionerend om de oogst binnen te halen en de zwervende plukkersgroep te huisvesten. In 'n golf club-restaurant aan zee, lunchten we voor het laatst en daar ook kregen we Paella, het spaanse vis- schelpdieren- en rijstgerecht. Als aandenken kregen de dames een gouden speldje en de heren het originele sherryboek en 'n echte venencia plus nog een paar flessen Bobadilla sherry. Kortom, het was een vakantiereis, het was een studiereis, 'n unieke belevenis en vooral 'n brok verkoopbevordering. Met nog meer enthousiasme sta je sherry te verkopen. Jacobus Boelen en Bobadilla hebben het voortreffelijk georganiseerd en misschien wel 'n begin gemaakt voor 'n sherry-luchtbrug.

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 3