A hold-bibliotheek informatief" WAT DOET HET PERSONEELFONDS? Mutatie Personeeldienst Detailhandelsgroep pagina 2 FLITSEN bouw) en tijdschriften die om de zoveel tijd verschijnen. Ook heeft Ahold abon nementen op een aantal buitenlandse uitgaven. "Het gaat om tijdschriften op allerlei gebieden waar Ahold bij betrok ken is of raakvlakken mee heeft," aldus de heer Jonker; hij noemt als voorbeel den: levensmiddelen, detailhandel, slij terijen, nonfood, verpakking, perso neelsbeleid, consumentenbladen enz. In principe worden de bladen twee jaar bewaard. Daarna worden zij "bevor derd" tot oud papier, tenzij er zodanige artikelen in staan dat langer bewaren verantwoord en nodig wordt geacht. Daar er overal ter wereld heel wat van de pers komt gaat de heer Jonker zo goed mogelijk na wat er moet worden gelezen en door wie dat moet worden gedaan. Wanneer voor een bepaalde uitgave geen interesse (meer) is dan wordt een abon nement opgezegd. Is er erg veel vraag naar een bepaald blad dan worden soms dubbele abonnementen genomen om te voorkomen dat een aantal mensen pas aan de beurt komt met lezen als er al weer een nieuwe uitgave is verschenen. catalogus De heer Jonker zwaait ook de scepter over het boekenbezit van Ahold, onge veer 1500 stuks. Ook deze hebben betrekking op uiteenlopende gebieden, al zal men de detective-roman vergeefs zoeken! Er wordt momenteel gedacht aan de opzet van een catalogus, waar door meer bekendheid kan worden gege ven aan wat er in de bibliotheek aanwezig is. Het is altijd zo geweest, dat de heer Ook in een groot concern met duizenden medewerkers kan iemand nog een "eenmanszaak" runnen. Op het hoofdkantoor in Zaandam is dat het geval met de heer D. Jonker, die de bibliotheek beheert. Deze afdeling is eigenlijk pas goed opgezet sinds de ingebruikneming van het HK, nu zes jaar geleden. Toch weet nog niet iedereen wat de bibliotheek aan geschriften en boeken in huis heeft. Dagelijks komt er een stapel van onge veer 50 bladen op allerlei gebied bij de heer Jonker binnen. Uiteraard kan hij die niet allemaal zelf lezen. Op het kaartsysteem is echter aangegeven welke mensen welke bladen moeten hebben en hoe lang zij er over mogen doen om van de inhoud kennis te nemen. Het komt helaas nog wel voor. zegt de heer Jonker, dat een blad te lang onderweg is en dan zitten de opvolgende lezers maar te wachten. 340 bladen In totaal is Ahold volgens de heer Jonker geabonneerd op circa 340 bladen. Dat kunnen dagbladen zijn op specialis tische gebieden (financiën, economie, Jonker op aanvraag van daartoe bevoeg de personen bepaalde boeken ging be stellen. De laatste tijd stelt de biblio theek zich wat "agressiever" op en schaft op eigen initiatief boeken aan, waarvan wordt verondersteld, dat er in Ahold-kringen interesse voor is. Het boek gaat dan naar degenen die werk zaam zijn op een terrein waarop de inhoud van het boek betrekking heeft. "We proberen de mensen dus gevraagd en ongevraagd te voorzien van informa tie waarvan we denken dat ze er in hun werk iets aan hebben," licht de heer Jonker toe, "We mogen ons echter geen echte bedrijfsbibliotheek noemen. Daar voor is onze omvang te bescheiden." microfilm Van de bij de bibliotheek in bezit zijnde scripties van VKVcursisten is een lijstje rondgestuurd, waarop diverse re acties kwamen. De heer Jonker vraagt momenteel ook rapporten op, die sta giaires schrijven over hun periode bij Ahold. Daar komen soms nuttige dingen uit. Verder zijn voor het concern van belang de publicatiebladen van de EEG, waarin de verordeningen en mede delingen zijn opgenomen. Aangezien deze bladen per jaar stapels vormen van een kleine IVi meter neemt het opber gen veel ruimte in beslag. Met ingang van dit jaar is men bij de uitgever er toe overgegaan om de bladen ook op microfiches vast te leggen, waar door het bewaren van de eerdergenoem de stapels tot het verleden behoort. De bibliotheek werkt voor het gehele Personeelsblad Ahold N.V. Januari 1978 35e jaargang no. 1 verschijnt lOx per jaar Oplage: 27.000 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2. Kamer 1701 Zaandam Tel. 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten H. M. Christiaanse D. van Dijk W. Haeser Mej. T. Harder B. van der Knaap J. Kragten A. W. Kuipers Th. v. d. Lee H. Malag A. de Roo D. N. Rövekamp M. de Ruyter F. van Rijk J. J. F. Snepvangers M. D. A. Sneijder Redactie en vormgeving i samenwerking met PR Bureau v. Hulzen, Voorschoten concern, ook voor de bedrijfsonderdelen buiten Zaandam. Dat is nog te weinig bekend. De heer Jonker noemt het trouwens opvallend, dat vooral de jongeren - zeg tot plm. 30 jaar - meer gebruik maken van de bibliotheek dan de wat ouderen. "Die hebben in hun schooltijd ook minder geleerd in een bibliotheek te snuffelen," meent de heer Jonker, "Zij ziin het niet gewend. Vandaar dat het wel eens nuttig is te wijzen op het bestaan van onze bibliotheek. We beschikken over heel wat bladen, jaarverslagen, scripties, woordenboeken enz. waar Ahold-mensen zeker wat mee kunnen doen." In de vacature Hoofd Afdeling Beleids ontwikkeling en Onderzoek van de Cen trale Personeeldienst Ahold zal be noemd worden de heer J. C. Voskamp, momenteel Hoofd Personeeldienst De tailhandelsgroep Als opvolger in deze functie zal per 1 januari 1978 de heer Chr. van Gent in dienst treden. Na een ruime inwerk- en oriëntatieperiode zal hij in de loop van 1978 de werkzaamheden van de heer Voskamp overnemen. De heer Van Gent (38) heeft na zijn opleiding aan de Sociale Academie o.a. ervaring opgedaan in PZ-werk bij K.B.B. en in diverse PZ-functies bij de Perscombinatie N.V. te Amsterdam, laatstelijk als Hoofd Centrale Personeel dienst. niets doen." Via ziekenlijsten e.d. probeert men echter toch wel de vinger aan de pols te houden. Met jubilea, pensionering enz. is het niet zo moeilijk, daar dergelijke gebeur tenissen wel uit de Ahold-admini- stratie blijken. Ook mensen die in de W.A.O. komen kunnen nog enkele jaren op de belangstelling van het Personeel fonds rekenen. Gepensioneerden worden bij huwelijksjubilea ook be zocht. dankbaar werk Wanneer enkele mensen genoemd mogen worden, die in de loop der jaren bij het PF hun sporen wel heb ben verdiend dan zijn het wel de heren I. Straaijer (bijna 12 jaar in actie) en J. C. Berghege (de eerste voorzitter van het fonds), "We zouden er graag wat mensen bij willen hebben, die zich vooral met het ziekenbezoek zouden willen gaan bezighouden," merkt de heer Sint op. "Ook in dit werk is regelmatig enige verjonging nodig. Men kan zich tot ons wenden om nadere infor matie. Het is in elk geval dankbaar werk." De heer Keijzer bevestigt dat: "Het is altijd prettig wanneer collega's bij hoogte- en dieptepunten in het per soonlijk leven blijk geven van hun belangstelling." Jaarlijks geeft het Personeelfonds bij circa 2500 "eve nementen" acte de presence. Er gaat dus heel wat om. De heer Van der Pal: "Inderdaad, En het is iets, dat uit het hart komt. Belangstelling voor je collega, je medemens. Som migen hebben weinig contacten of werken op een soort eenmanspost. Via het Personeelfonds krijgen zij dan toch belangstelling. Men waar deert dat en daarom is het werk voor het Personeelfonds - dat wij allemaal voor een deel in onze vrije tijd doen - ook zulk dankbaar werk." "Het Personeelfonds zorgt ais het ware voor een stukje menselijkheid, waarvan maar zo weinig in onze maatschappij is overgebleven." Dit zegt de beer T. P. M. van der Pal, voorzitter van het Personeelfonds. Tezamen met de heren P. Sint [se cretaris j en J. Keyzer [penningmees ter] vormt hy het dagelyks bestuur van het fonds. Alle drie zjjn werk zaam bij Ahold-bedryven in Zaan dam, waardoor de bestuuriyke con tacten vry soepel kunnen verlopen. Van het Personeelfonds maken cir ca 3000 personeelsleden deel uit, werkzaam bij de produktiebedrijven te Zaandam, Zwanenburg en Til burg, de DCs te Zaandam, Tilburg en Beverwijk, het Hoofdkantoor te Zaandam en de Centrale Slagerij, eveneens te Zaandam. Bij belangrij ke gebeurtenissen in het leven van deze mensen komt het Personeel fonds ten tonele: bij zaken- en huwe lijksjubilea, bij geboorten, bij sterf gevallen, bij pensionering, bij huwe lijken en bij langdurige ziektegeval len. ''Eigenlijk is het Personeelfonds voortgekomen uit het ziekenbezoek, waarmee Jo Bartelson zo'n 30 jaar geleden is begonnen," vertelt de heer Sint, "Hij deed dat toen eigenlijk he lemaal alleen. Dat was niet meer vol te houden en zo is het Personeelfonds ontstaan." "Ook financieel was er tussen de verschillende bedrijfson derdelen geen coördinatie," meent de heer Keijzer, "Men ging vaak met de pet rond om wat bij elkaar te halen en dan werd er wat gedaan. Dat whs allemaal goed bedoeld, maar er vielen toch wel mensen tus sen wal en schip. Zij werden verge ten." Helaas, dat mag wel worden gezegd, komt dit laatste nog wel eens een enkel keertje voor. De heer Van der Pal: Dat gebeurt dan uit onwetend- heicb Wanneer wij niet op de hoogte worden gesteld wanneer iemand lan gere tijd ziek is. dan kunnen wij ook niets doen." De financiële middelen verkrijgt het Personeelfonds vla een bijdrage van elk aangesloten perso neelslid (dat is vrijwel iedereen) van 1,80 per periode. De inhouding wordt door Ahold verzorgd. De toe treding tot het fonds is overigens vrijwillig: bij indiensttreding wordt men van het bestaan van het fonds in kennis gesteld en wie er geen deel van wil uit maken kan dat kenbaar ma ken Dat komt echter zelden voor. De heer Van der Pal heeft het Per soneelfonds al eens een "ondemo cratische vereniging" genoemd. De aangeslotenen hebben geen zeggen schap. mogen wel betalen en krijgen eens per jaar een financieel overzicht via de publieaüeborden voorgescho teld. Daar is men overigens best te vreden mee. Naast het dagelijks bestuur fungeert er nog een algemeen bestuur van cir ca 35 leden. Dit zijn de mensen die in de bij het fonds betrokken bedrijven meewerken aan de activiteiten van het fonds. Daarvan is met name het ziekenbezoek wel een van de belang rijkste. Men moet wel minstens drie weken ziek zijn om voor een attentie in aanmerking te komen. Van def Pal: "De hoofdën van afde lingen en de chefs behoren dergelijke gevallen aan ons door te géven. Dat wordt wel eens vergeten. Erg jam mer, want dan is het net of het Per soneelfonds de mensen is vergeten en dat is beslist niet het geval. Maar als wij van niets weten kunnen wij ook Het dagelijks bestuur van hét Perso neelfonds. V.l. n.r. de heren P. Sint, T. P. M. v. d. Pal en J. Keijzer. ziekenbezoek

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 2