IK DENK DAT HET DE KICK VAN DE SNELHEID IS" l 'Je moet één zijn met je duiven Rally-rijder J. Meester: ifc> i' - %^8ÉÉ# i Ahold scherpschutters weer op schot DUIVENMELKER J. WESTERVELD: pagina 12 f --v FLITSEN Op zaterdag 5 november 1977 vonden de jaarlijkse schietwedstrijden plaats bij Eurometaal, voorheen AI bij de Hem- brug. Elf ploegen kwamen tegen elkaar uit met Flobert geweren, kaliber 4 mm. Ahold 1 had de taak om de wisselprijs te verdedigen, en wederom, voor de 3e maal achter elkaar, met succes. De wisselprijs, een bronzen model van een antiek kanon, vervaardigd door leer lingen van de bedrijfsschool Eurometaal, werd met enige toepasselijke woorden overhandigd door de heer H. J. Brink man, hoofd in- en externe betrekkingen van Eurometaal aan de ploeg van Ahold 1. Deze wisselprijs blijft nu definitief in het bezit van Ahold. verloop van de wedstrijd Het hoogst aantal bereikbare punten per ploeg was 5 x 60 punten. 1Ahold 1 met 292 punten 2. burgerploeg EM 1 met 287 punten 3. Sterel Wechgelaar met 283 punten Ahold 2 werd 8e met 272 punten Tevens waren er persoonlijke prijzen voor de korpsschutters en genodigden waarvan de uitslag als volgt werd: Tien jaar geleden reed de heer J. Meester, hoofd produktiegroep by het bedryf Meester in Wtfhe, zyn eerste puzzelritten. H(j deed toen zelfs een gooi naar de nationale titel. Maar allengs schakelde h(j over op rally's, en sinds een jaar of vijf riidt hü alleen nog maar rally's. Wat is nu het verschil tussen een puzzelrit, een oriënteringsrit en een rally? "Bij oriënteringsritten en puzzelritten speelt de snelheid geen rol. Je moet een bepaald trajekt afleggen, en daarbinnen opdrachten uitvoeren. Bij rally's preva leert wel de snelheid. Rally's zijn in Ne derland ook al een jaar of vijftien ver boden op de openbare weg. In België mag het sinds 2 jaar ook niet meer. Het gaat bij een rally zo: een rally bestaat uit een trajekt van enige honderden kilo meters en daarbinnen liggen een aantal klassementsproeven. Deze klassements proeven zijn stukken weg die tijdelijk voor het overige verkeer afgesloten zijn. Deze klassementsproeven dienen zo snel mogelijk gereden te worden. Aan het einde van de rally worden de gereden tijden van de klassementsproeven op geteld. De équipe die het laagste totaal- tijd heeft is winnaar." Op die gedeeltes moeten dus tijden worden gemaakt, en die worden aan het eind van een rally opgeteld. Bovendien moet de afstand tussen start en finish in een bepaalde tijd afgelegd worden. Je mag niet vroeger en niet later binnen komen. De klassementsproeven waar zo hard mogelijk gereden moet worden, zijn in Nederland, met z'n dichte bevolkings graad, hoogstens een kilometer of tien, meestal minder. In het buitenland kan zo'n klassementsproef ook wel eens meer dan 100 kilometer lang zijn. De deelnemende auto's worden in vier groepen ingedeeld: standaardauto's, op gevoerde auto's, GT's (allemaal Por sches) en tenslotte nog een groep met opgevoerde Porsches en heel ver opge voerde gewone auto's. Binnen die groe pen wordt weer een verdeling gemaakt naar cilinderinhoud. De internationale regels worden vast gesteld door de Federation Internatio nale d'Automobiles. In Nederland doet de KNAC dit. Die wijst bijvoorbeeld 15 rally's aan die meetellen voor het Neder lands kampioenschap. De 8 beste resul taten worden aan het eind van het seizoen opgeteld. resultaten In een auto zitten een bestuurder en een navigator. De heer Meester is destijds begonnen als bestuurder. Nu is hij sinds 1975 navigator van André Jetten uit Boxmeer in een Opel Kadett GT/E. Over de taakverdeling: "De bestuurder is in de regel de eigenaar van de rally- auto. De navigator betaalt mee aan de kosten die tijdens het rallyseizoen ge maakt worden. Daarnaast zorgt hij voor de hele papierbusiness, de inschrijving, hotelreservering, bestudering van de trajekten. Tijdens de trainingen maakt de navigator notities z.g. Pace-Note's, hij leest deze tijdens de rally op zodat de bestuurder precies op de hoogte is met de wegsituatie die hij verwachten kan. Met Pace-Note's kun je sneller maar vooral veel veiliger rijden." De KNAC verstrekt ook licenties. Je begint met een nationale licentie, ver volgens een beperkte internationale en tenslotte de internationale. In 1975 werd de heer Meester met een beperkte inter nationale licentie Nederlands kampioen in groep 2 (de opgevoerde auto's dus). "En toen zijn we internationaal gaan rijden. Dan zitje bij de top. Je rijdt met profs en semi-profs. Vorig jaar zijn we vierde geworden. We waren daarmee de best geklasseerde privérijders." Bestuurder André Jetten heeft al een jaar of twintig rally-ervaring, en behaal de een aantal Nederlandse titels als navi gator. Ook als bestuurder blijkt hij nu bij de besten van Nederland te horen. Momenteel is de stand zo dat de équipe Jetten-Meester waarschijnlijk een tweede of een derde plaats gaat behalen. Win naar wordt waarschijnlijk de prof-équipe van de Opel-fabriek, een concurrent waar moeilijk tegen op valt te boksen als je zelf alles op amateurbasis moet doen. Ook doen ze mee in de strijd om de West Euro-cup. Een zevende plaats zou er in kunnen zitten, maar ze concentreren zich liever op de Nederlandse titelstrijd: "Een goed Nederlands resultaat geeft meer kans op een sponsor." Zoals in zoveel liefhebberijen, gaat ook in de rallysport een hoop tijd zitten. De heer Meester: "We rijden gemiddeld vijftien rally's per jaar. En dan komen daar de trainingen nog bij. Het thuisfront heeft het er wel eens moeilijk mee "Het is eigenlijk een vreemde sport. Alles is er negatief aan. Het kost geld, het kost je nachtrust, het kan je de vrede in je gezin kosten, het is verspilling van grondstoffen, het is milieu-verontreinigend. Dan blijft er niet zoveel positiefs over. Ik denk dat het de kick van de snelheid is. Waar ligt de grens van je kunnen Ik vind het mooi werk." Ahold 2. Mevrouw Pour Hr. Glazenburg Hr. de Groot Hr. Hogendijk Hr. Smit Hr. Engbert Ahold 1. Hr. v. Klaveren Hr. Besse Hr. Abbink Hr. Pour Hr. Hek Hr. v. Urk 49 punten 55 punten 56 punten 46 punten 56 punten 58 punten 59 punten 59 punten 58 punten 58 punten 60 punten 60 punten (er was een max. van 60 punten te be halen). Zoals u ziet, ook persoonlijk werden er hoge punten gescoord op deze zeer ge slaagde wedstrijddag. De ploegen zien al weer uit naar de traditionele "PAAS"-schietwedstrijden om revanche te nemen bij Ahold. 99 Toen de heer i. Westerveld, afde- lings-ehef vacuüm vleeswaren by Meester in W(jhe, zeven jaar geleden Sn Wyhe een eengezinswoning kon uitkiezen, werd zyn keuze in belang rijke mate bepaald door de liefheb berij die hy toen eindelyk weer kon gaan beoefenen: de duivensport. Het werd een huls aan het eind van een blok, met de mogelijkheid om er een dnivenhok neer te zetten met de voor kant op het zuiden. Zo zouden de buren er het minst last van hebben, en het hok stond ideaal. "Als jongen heb ik ook al duiven ge had," vertelt de. heer Westerveld over zijn hobby, "toen was ik er al bezeten van. Maar de tijden waren slecht, mijn vader verdiende weinig. Boven dien moest ik in dienst, en toen is de zaak opgeruimd." Het is een dure hobby, laten we ons vertellen: een goed hok, het voer voor de duiven, een klok, het lidmaat schap van een vereniging, de duiven zelf natuurlijk, er gaat een aardig centje in zitten. En het is slechts weinigen gegeven om dat in wed strijden terug te verdienen. "Het houdt je altijd bezig. Duiven hebben een ontzettend goede ver zorging nodig. Soms voel je het wel eens als een blok aan je been. Je bent er elke ochtend en elke avond mee bezig. Je kunt alleen weg als je Iemand hebt die voor de duiven wil zorgen. En dan moet je erg blij zijn als je iemand hebt die dat goed kan. Nee, als ik ooit weer moest beginnen, deed ik het niet meer. Maar ik zou ze nu niet meer kunnen missen." taktieken Zeven jaar geleden is hij er dus weer mee begonnen. Met zo'n twintig duiven, her en der gekocht en ge kregen. De heer Westerveld: "Dat is eigenlijk slecht. Je duiven moeten van één goed hok komen, en dan moetje gaan kweken. Dé meeste lief hebbers begin nen verkeerd Dan volgt een ingewikkelde verhan deling over nestspel en weduwschap, de twee manieren van spelen waar mee de duivenmelker in wedstrijden werkt. Dat weduwschap houdt in dat de doffer, de mannetjesduif, na het koppelen en het grootbrengen van twee jongen, van de duivin geschei den wordt. Vlak voor een vlucht mag het vrouwtje het mannetje nog even zien. Westerveld: "En dan gaat-ie in de mand. Dan vliegt-ie een stuk harder. Dit speelt geweldig fijn. Maar je hebt er Ook veel meer werk mee." Hij is momenteel secretaris van de 56 leden tellende duivensportvereniging De Zwaluw in Wijhe. Wedstrijden kunnen gevlogen worden in club-, kring- en afdelingsverband, en dan zijn er nog de nationale vluchten. De vluchten worden onderverdeeld in vitesse, midfond en fond, resp. te vertalen als sprint, middenafstand en lange afstand. 'Tk ben erg gechar meerd van vitesse en midfond." zegt de heer Westerveld, "het moet voor mij een beetje rap gaan. Als zo'n vlucht soms twee dagen gaat duren, ga ik ervan balen." Hij doet aan die wedstrijden mee met 9 "weduwnaars", en vergeleken met de "grote jongens" is dat erg weinig. Er zijn duivenliefhebbers die veertig of meer weduwnaars in kunnen zetten, en zo ook meer kansen op hoge klasseringen hebben. "Ik vind het al plezierig als ik een keer een fijne uitslag maak," zegt hij daar over, en uit een stapeltje uitslagen- bqekjes worden ons de succesjes van de afgelopen jaren getoond. 'familie' "Hoe intensiever je er mee bezig bent, hoe beter je resultaten wórden. Voor mij staat het vast dat er meer slechte liefhebbers dan slechte duiven zijn. Ze zijn vaak niet secuur genoeg, met de hygiëne, de voeding. Duiven moeten voor wedstrijden goed gezond zijn. Door een relatie met de fam. G. J. Wolff uit Wezep heb ik nu erg goed "spul". Daar ben ik zelf mee gaan kweken, en nu heb ik een stammetje opgezet, een bloedlijn. Het zijn nu allemaal neven en nich ten." Bij die familie brengt de heer Wes terveld uren in het hok door. Niet alleen om ze te verzorgen, maar ook om gewoon naar ze te kijken: "Als je een uurtje bij ze zit, zie je waar ze allemaal mee bezig zijn. Ik heb er nu 41, en ik ken ze allemaal. Je moet één zijn niet je duiven

Personeelsbladen | 1978 | | pagina 12