i 80.000 UITGEROLDE KERSTKRANSEN LEIDEN IN EEN RECHTE LIJN VAN TILBURG NAAR EINDHOVEN FLITSEN Pagina 5 Mevrouw G. Stallen St. Nicolaas heeft zyn hielen nog niet gelicht, of suikergoed en marsepein worden al snel vervangen door een andere feestelijke lekkernij: de kerstkrans. Zo gaat dat in Nederland, in december. Als in de stad de kerstboomverkopers hun groene oases afperken temidden van kale bomen en twinkelende lampjes in overvolle winkel straten het opnemen tegen weer en wind, komt de banketmolen voor Kerst pas werkelijk in beweging. Voor het AH winkelbedrijf gebeurt dat in het PB Tilburg. In de grote fabrieks- ruimte die in niets doet denken aan de sfeer waaraan de mensen zich in deze donkere dagen koesteren, is een legertje van veertig parttime en fulltime krach ten opgetrommeld om mèt de vaste medewerkers de Kerstdrukte op te vangen. Hóe druk het is, wordt het best uitge drukt met het totale produktiecijfer dat dit jaar is gesteld: 80.000 kransen. En. spreekt dit aantal niet genoeg tot ieders verbeelding, dan dient men te beden ken, dat al die kransen in uitgerolde vorm makkelijk de afstand Tilburg- Eindhoven overbruggen. "Flitsen" mengde zich intensief in het kleffe wereldje van deeg en amandelspijs om met eigen ogen te zien, hoeveel werk er moet worden verzet om die tiendui zenden kransen voor Kerst rond te krijgen. Wie zouden dat beter kunnen toelichten dan de medewerkers zelf? Gonny Stallen, planner Bedrijfsbureau Het is voor mij de derde keer dat ik de kransenplanning doe. We zijn op 21 november gestart en we zeggen dan nuchter: "Het seizoen begint weer". Dat betekent dat er vijf uur per dag beschik baar moet zijn voor het bereiden van kransen, naast het gewone banket. Een kreet die het telkens weer goed doet is: "We hebben vrouwen nodig om te versieren". Die kransen worden immers traditioneel afgewerkt met geconfijte kersjes en sinaasappelschilletjes. Verder bereken ik, hoeveel grondstoffen we nodig hebben, uitgaande van een produktie van 25.000 kransen per week. Dan moet er worden gezorgd voor voldoende verpakkingsmateriaal. Ten slotte moeten we twee weken voor Kerst met de eerste afleveringen kunnen be ginnen. Een heel geregel al met al. Als ze warm zijn eet ik nog wel eens een stukje Kerstbanket, maar als je weet, hoeveel calorieën er in zitten L. Klein, hoofd produktie PB Tilburg Tot nu toe worden de grondstoffen centraal via Zaandam ingekocht. Voor het laatst, want per 1 januari volgend jaar gaan we zelf zorgen voor de ingrediënten voor gebak en banket. De levering van het produkt aan AH en aan derden geschiedt op basis van een produktiekwantum, dat in jaarlijks overleg wordt vastgesteld. Zodra de orders in huis zijn, 'wordt er een produktieplan opgesteld. Banket is -dat is duidelijk- een typisch seizoenge- beuren. Het is geen eenvoudig artikel. 4 Mevrouw C. Looijkens Mej. H. Bergmans H. A. A. Marcelis doordat het maken van korstdeeg vrij bewerkelijk is. Het proces verloopt als volgt: Het deeg wordt grof gezet en fn porties verdeeld. Via een toermachine worden deze hom pen tot "lakens" uitgerold en gevouwen. Na een bepaalde rusttijd worden de uitgewalste deegstukken tot rollen ge maakt die op een verwerkingslijn terecht komen. Daarop worden machinaal de spijsstrengen gelegd. Via elektronische besturing worden de ellenlange repen op lengte gesneden en met de hand ingerold om vervolgens om een mal tot kransen te worden samengebracht. Voordat de kransen worden gebakken worden ze stuk voor stuk met een kwastje mèt geklopt ei bestreken om ze te glanzen. Daarna gaan ze ongeveer 35 minuten de oven in. Omdat ze te warm zijn, moeten ze eerst de koeling in voordat er suikerstroop overheen gaat. Tenslotte worden de kransen "versierd" en hand- verpakt. Een mechanisch-ambachtelijke proce dure dus om zoveel mogelijk het banket bakkersimage te behouden. Toine van Huiten, deegmaker/ korstteerder Het maken van korstdeeg eist een veel uitgebreider behandeling dan gewoon deeg, doordat er een laagvorming in zit. Ik moet de deeglakens zes maal in drieën vouwen, zodat er uiteindelijk duizend laagjes ontstaan. Van huis uit ben ik gewoon bakker en dit is een stuk routine. Bij mijn vorige baas ben ik ooit op het idee gekomen om kant en klare korstplakjes te maken. Die zijn tegenwoordig in diepvriesvorm voor elke huisvrouw te koop. Om zulk deeg te maken ben je strak gehouden aan een werkwijze en dat betekent voor mij dat ik me voor 150 procent moet inzetten om het goed te doen. H. A. A. Marcelis, chef Korstafdeling In de eerste plaats vind ik het prettig om het druk te hebben, dus wat dat betreft vind ik ook deze tijd alleen maar fijn. Banket is bovendien een plezierig artikel om te maken: het gaat je niet zo gauw- vervelen. Als we pas starten moeten we wel even inspelen, maar dat ligt er vooral aan omdat we met veel uitzendkrachten moeten werken. Zeg maar 9 van de 35 en die zijn nooit zo betrokken als wel wenselijk zou zijn. Als ik eerlijk ben, kan ik niet van het banket afblijven, maar doordat ik heel gauw dik word, snoep ik niet teveel. Mevrouw C. Looykens, modelleerster Ik ben voor dit werk drie maanden in tijdelijke dienst, elke dag zes uur - van tien tot vier. Van de deegrollen vormen we de kransen om een mal heen. Dat moet vrij precies gebeuren, want als er lucht in zo'n rol blijft zitten, gaan ze tijdens het bakken stuk. Toch is het een kwestie van routine. Als je het eens hebt gedaan, verleer je het niet weer. Ja, in het begin loopt de band met deegrollen langzaam, maar dagelijks wordt het tempo opgevoerd en dat kan best als je er handigheid in krijgt, 's Is gezellig werken, zo met allemaal gehuwde dames onder elkaar. En nog wat, lekker blijft het, dat banket. Frans Heidens, ovenist Deze seizoentijd maakt in drukte voor mijn twee collega's en mij niets uit. We merken het hoogstens doordat we met een andere temperatuur en bandsnel heid moeten werken, dan bijvoorbeeld bij het bakken van cakes. Banket eist een hoge baktemperatuur en de band moet snel door de oven gaan. Dat luistert erg nauw. Er komt overigens niet zo erg veel vakmanschap bij kijken; je moet alleen goed opletten. Hoewel het hier inderdaad om een fabrieksartikel gaat, sta ik volledig in voor de kwaliteit. Ik houd niet van banket, nee: alléén van speculaasjes. Mientje Bergmans, decoreerster Ik ben een van de versiersters van de kerstkransen. Al ruim vijf jaar. Hoewel ik griezel van glibberige en kleverige dingen, doe ik toch dit plakkerige werk. We krijgen de kransen per vier in een kratje voor ons op de lopende band. Dan doen we er eerst stroop overheen en daarop komen de vruchtjes, in een vast patroon: drie rode en vier groene kersjes en daartussen de reepjes sinaasappel schil. Dat verveelt op den duur wel een beetje: het zou leuk zijn om het eens anders te kunnen doen. Ik houd trouwens helemaal niet van die vruchtjes. De kransen zelf vind ik nog wel lekker. In het begin snoepte ik er erg veel van, maar dat gaat wel over. J. Kersten, chef produktie De produktie van de kerstkrans is een aardig schepje boven op het normale werk. Door deze piek moeten wij er voor zorgen, dat er een derde ploeg in de korstafdeling wordt ingezet. Hoewel we met veel tijdelijke krachten werken, kan ik niet anders zeggen dan dat we dit jaar op alle fronten erg goed draaien. In tegenstelling tot vorig jaar, toen ik in deze tijd toch gemiddeld eens per week 's nachts m'n bed uit werd gebeld. Voor alle vaste medewerkers zijn deze weken veel zwaarder dan de rest van het jaar. Bovendien worden de kransen feitelijk voor een groot gedeelte met de hand gemaakt en dat vereist een veel inten sievere instruktie en aandacht. Mevrouw C. E. M. Staps, inpakster Hoewel ik wel meer inpakwerk doe, vind ik het tijdelijke baantje van kerstkran sen inpakken het fijnste. Het is licht werk en het is gezellig. Bovendien spreekt die doos met de opdruk van kerstgroen en dat rode lint me wel aan. Ik vind het een van de leukste verpak kingen. Zo'n krans vond ik vroeger wel lekker, maar doordat je hier de hele dag de lucht ervan ruikt, neem ik er nooit wat van. Thuis geef ik er dan ook niets meer om; je raakt hier eigenlijk een beetje bijgesnoept. J. A. J. Janssens, medewerker Transito-afdeling Deze feestdrukte vind ik fijn, als je het maar aan kunt. Het is al een hele verbetering dat de zendingen hier, in tegenstelling tot vroeger, direct naar het DC gaan en vandaar uit verder worden afgeleverd. Dat beperkt de vervoers- schade tenminste. Wat niet wegneemt, dat ik altijd zo voorzichtig mogelijk met de produkten probeer om te springen. Tegenwoordig word je daarin tegemoet gekomen, doordat de dozen op de pallets met metalen strips worden vast gehouden, zodat de zaak niet nodeloos gaat schuiven. Dat is het behoud van het produkt. Stel je voor dat de klant genoegen moest nemen met een krans, waarvan alle vruchtjes af zijn. De hele fabriek doet tenslotte z'n best om zo'n krans als een pronkstuk aan te bieden. Mevrouw C. E. M. Staps T. van Huiten J. Kersten J. A.J. Janssens F. Helden

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 5