SINT LAAT ZES LETTERS IN ZIJN CHOCOLADEN ALFABET VOOR WAT ZE ZIJN FLITSEN Wie Isaac heet, Quirientje, Ursula, Xavier, IJsbrand of Zacharias, is slecht af met Sinter klaas. De Goedheiligman blijkt de zes begin letters van zulke namen compleet te negeren bij de produktie van zijn roemruchte grote chocoladen alfabet. Dit is het eerste wat opvalt bij een kijkje achter de schermen van een der belangrijkste hofleveranciers van St. Nicolaas: AH's chocoladefabriek, vanouds gevestigd in het PB aan de Oostzijde in Zaandam. Maar goed; laten we eerlijk zijn - de Jannen, Pieten, Klazen, Marietjes en Willemientjes zijn nu eenmaal in de meer derheid - dus wie zal het Sint durven kwalijk nemen, dat hij zijn letterkeus voornamelijk daarop bepaalt. Bovendien telt het resterende alfabet nog altijd twintig letters en die zijn gul gegoten - in puur, melk en melk met hele hazelnoten. Elk assortiment is telkens gebaseerd op de vraag van iedere afnemer naar de lettersoort en gewicht. Voor AH moet een doos met 85 grams melk of puur letters bijvoorbeeld 84 letters bevatten. Een greep daaruit: 6 A's. 2 F's. 9 J's, 12 M's, 1 O, 5 R's. I V en 5 W's enz. Zo scoorde de chocoladefabriek dit jaar een totaal van vier miljoen letters. Daar kon Nederland weer van lusten. De filialen weten er van mee te praten Maar, wat komt er eigenlijk allemaal voor kijken, voordat de balans van 5 de cember kan worden opgemaakt Om daarvan een indruk te krijgen, volgde "Flitsen" de lange wee op de voet: van cacaoboon tot en met het ver pakte chocoladen alfabet. Stap voor stap langs de keten die in beweging komt, zodra Sinterklaas zijn jaarlijkse order plaatst. Het woord is aan de stille werkers die de bestelling letterlijk uitvoeren. de eerste week van november moeten we met alles rond zijn. Telkens opnieuw een hele klus: je hebt met verpakking, grondstoffen, machines én mensen te maken. Of ik na al die jaren nog van chocola houd ik vind 't heerlijk J. M. Hek, produktiechef Chocoladefabriek Als de zaak eenmaal begint te draaien, moet ik er in de eerste plaats voor zorgen dat er meer personeel komt. Zeg maar, dat we zeven man extra moeten* aan trekken voor een half jaar. Natuurlijk is de letterproduktie tezamen met de ge hele chocoladeproduktie een hele klus. Bij elkaar zijn er zo'n 80 man werkzaam in onze chocoladefabriek. Wel zeg ik in zo'n tijd als je wilt over werken: graag! Verder regel ik de totale produktie mijn functieaanduiding zegt het al. Of het nu repen zijn of letters. Niettemin; ik lust graag een stukje chocola, ja. A. Stens dus ook wel moeten geloven. Maar dat is toekomst. Voorlopig is het nog zo, dat ik opdracht geef om 'zoveel' kilo cacaokernen te stor ten. Die worden op de malerij gemalen en vermengd met poedersuiker. Als het melkchocolade moet worden, gebruiken we weinig cacaomassa en behalve suiker veel melkpoeder en voor pure chocola nemen we juist veel cacao en alleen suiker en cacaoboter. Al naar gelang de behoefte gaan deze ingrediën ten in de mengmachine. Vervolgens worden ze tot een vettig poeder gewalst, en gaan dan de vloeibaarmaker in, waar nog extra cacaoboter wordt toege voegd. Tot besluit gaat de massa voor 24 uur in de "conche", eeri cylindervormig apparaat waarin zonder onderbreking een evèneens cylindervormige steen heen en weer rolt. Bij dit proces het concheren worden de laatste scherpe kristallen verpulverd en pas dan wordt de stroperige massa naar de vormerij gepompt. Al met al zijn er dan twee dagen verstreken. Jazeker, ik houd best van chocola, na 21 jaar nóg. J. Velt, planner Bedrüfsbureau Dit jaar zijn we al half februari in week 6 met de voorbereiding van de letterzee gestart. Eerst proberen we contracten af te sluiten met de afdeling verkoop van AH en van derden, op basis van schattingen. Hebben we een over zicht, dan is het zaak zo gauw mogelijk de verpakking te bestellen: lettërkartons, ribbel, cellofaan, overdozen en etiketten. De levering vergt vier tot zes weken en dan moetje het nog zien te doseren. Om een voorbeeld te noemen: ribbelrollen meten 200 meter bij een breedte van 1.10 meter. Als je nagaat dat we er per week ongeveer 150 nodig hebben, mag er wel een fabriek naast, als alles tegelijk binnenkomt. Je moet met alles rekening houden. We kennen ten slotte twintig soorten verpakkingen: die voor derden meegerekend. Verder gebruiken we ze ven verschillende soorten chocola vier in de melksfeer en drie in puur al naar gelang de kwaliteitsgradering. Het is een kwestie van bijsturen, je telkens afvragen hoever zitten we in de planning? In september hebben we onze eerste afleveringen al en uiterlijk in H. J. Everhand H. J. Everhard, voorman Malerfj De branderij is mijn voorportaal. Daar worden de bonen gebrand, dan afge koeld en vervolgens gebroken tot cacao kernen en doppen. We verwerken ver schillende soorten bonen, in hoofdzaak Accra en Ariba. V roeger was het aanbod veel groter, wat soorten betreft, maar bijvoorbeeld de ontwikkelingslanden heffen nu een be lasting op de uitvoer van cacaobonen. Ze houden het brand- en breekproces liever in eigen hand en geven daarom een subsidie op de uitvoer van kant-en-klare smeltblokken. Daaraan zullen we straks A. Stens, chef Inpakafdeling Mijn afdeling is ontzettend afhankelijk van de produktieafdeling. Dat spreekt vanzelf. Hoe mooier het produkt, hoe makkelijker wij kunnen werken. Wat dat betreft heb ik de dames altijd voor gehouden dat elk produkt dat zij inpak ken van eerste kwaliteit moet zijn. Ik noem maar, chocola waar de glans af is, doordat er een krasje op zit, is tweede hands. Dat schiften wordt op den duur een zesde zintuig, net zo goed als de wijze van inpakken. Ongezien voelen ze aan dat er een lipje van een doosje met een pink in de goede stand moet worden gebogen, wil de vouwmachine verderop het kunnen pakken. En ik kan niet anders zeggen; de afdeling loopt als een zonnetje. Er gaan hier soms 30.000 letters per dag door. Dat kan, doordat de dames mekaar langzamerhand in de hand werken. Ook bij het vullen van de overdozen, waarin steeds een assorti ment van de verschillende letters moet. Neen, hoewel het ieder jaar weer een spannende tijd is. heb ik nooit het gevoel dat we voor Sinterklaas bezig zijn. Het is gewoon een produkt dat vóór een bepaalde tijd de deur uit moet. Dat betekent, dat het moet lopen en dat is eigenlijk de taak van de chef. Want, stagnatie kost geld. Los van dit alles. Op z'n tijd smaakt een chocolaadje me best, hoor. B. J. Kok, chef Vormerü Voordat de chocola bij ons in de letter bakken of andere vormen kan worden gespoten, moet de gladde massa eerst worden getempereerd. Dit is een zeer belangrijk proces in de produktie. Tempereren betekent dat chocola van een temperatuur van ongeveer 40° C. dat is de ideale bewaartemperatuur van vloeibare chocola in de tempereer- machine wordt gekoeld naar zo'n 29° C., dan naar circa 27° C. om onmiddellijk hierna weer iets te worden opgewarmd tot zeg maar 30° C. Hiermee is de chocola pas werkelijk gietklaar, in aan merking genomen dat de vormen dezelf de temperatuur hebben. Mijn grootste zorg is "breuk", zowel van het produkt als van de vormen. Je moet goede uittikkers hebben. Het is eentonig werk. Steeds met een hamertje een wel gemikte tik op de vorm geven. Dat moet niet te ruw gaan, want de vormen die vroeger van metaal waren, zijn tegen woordig allemaal van plastic en dat gaat nu eenmaal gauw stuk. Dat dan ook de inhoud aan stukken ligt, laat zich raden. Na een poosje op zo'n afdeling te hebben gewerkt raak je, wat mij betreft, wel eens uitgekeken op chocola. We moeten het al vaak genoeg proeven om te con troleren of de verschillende soorten van de juiste samenstelling zijn. Philippo Jorge Luis, opper - lettergieter Sinds ruim elf jaar bestaat mijn taak negen maanden van het jaar uit het gieten van chocoladeletters. Dat gebeurt N. F. Vermeulen B. J. Kok [links] samen met P. J. Luis met twee spuitinstallaties. Met "pis tons", een soort kranen, regel ik eigen handig via bepaalde standen welke letters kunnen worden gegoten. Zo ben ik verantwoordelijk voor 90 procent van de letterproduktie. Gewoon een toeval, dat ik Spaans spreek en bij mijn komst van de Oanarische eilanden juist dit werk kreeg. En dan ben ik nog op 5 december in dienst gekomen ook Tussen het werk door, gaat er best eens een lettertje in, maar niet overdreven want, doordat ik ook verantwoordelijk ben voor het tempereren, neem ik vaak een „likje" en dan voel ik met m'n lippen of de temperatuur goed is. M. Hek N. F. Vermeulen, medewerker Transito-afdeling Op order van het bedrijfsbureau laten wij hier de assortimentsdozen afkomen voor verzending naar het DC, dat dan voor verdere aflevering zorg draagt. Het is een tijd die grote drukte met zich mee brengt. Voor derden hebben we soms 44 pallets per dag extra te verstouwen. Dat gaat tussen het normale werk door. Daarnaast vormt de opslag een pro bleem. De melk-letters moeten boven aan staan, vanwege de houdbaarheid die maar 32 weken bedraagt, tegen een jaar of langer voor letters puur. Je moet de koeling in de kelder ook nauwkeurig in de gaten houden; kijk maar naar een hete zomer zoals twee jaar geleden. Verder moet de ruimte in de opslag plaats zoveel mogelijk worden benut. De hoogte maakt het mogelijk om zeventig dozen op een pallet te plaatsen, maar in de wagens passen ze alleen maar met veertig dozen er op. Alles moet dus met de hand worden afgestapeld. Het geeft ons dus wél handen vol werk, maar als je er niet bij stilstaat, heb je niet het idee dat het voor 8t. Nicolaas is. Het zijn gewoon pallets, of er nou letters op staan of koffie. Daarom, ik ben niet vies van een stukje chocola, af en toe.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 4