Een nieuwe rage: Gourmetten EERSTE CREPERIE PAN PAN IN UTRECHT aagjKj&. fr, pagina 10 FLITSEN Met goede concepten krijg je de klant binnen. Dat heeft alles te maken met het gebouw waarin je zetelt, de inrichting en de sfeer. Daarmee kun je als het ware de klant voor de eerste keer de drempel overkrijgen"Die uitspraak van de heer Fred Lachotzki, directeur van AC-restaurants, was te lezen in het maartapril-nummer van Flitsen. De eerste man bij AC zei toen eveneens dat nog dit jaar enkele experimentele stads- vestigingen zouden worden voltooid. De plannenmakers aan de Zaandamse Westzijde hebben woord gehouden. Het eerste resultaat van hun denkarbeid op het terrein van de stadsvestigingen heeft in Utrecht vorm gekregen...en hoe. Waar in het hartje van de Domstad, om precies te zijn aan de Oude Gracht, vroeger een wat sobere Albert's Corner huisde is na drie maanden intensieve verbouwingsarbeid nu de fonkelnieuwe crêperie Pan Pan verrezen. Bij AC wilde men wel eens iets anders met de stads vestigingen en dat is ten volle gelukt. De bezoeker, die dit sfeervolle etablisse ment binnenstapt, wordt meteen al getroffen door de exclusieve vormgeving. Geen tafels en stoelen die op elkaar staan, maar een ruimtelijke werking, verkregen door de gele vloerbedekking, en de terraisachtige opbouw. crêpe-molen De Pan Pan is tot dusver alleen regio naal in de publiciteit geweest en dat is precies de bedoeling, want op het hoofdkwartier aan de Zaan willen de leidinggevende heren eerst eens zien wat er in het centrum van Nederland gaat gebeuren. Alles is anders dan in de oude "Corners". De ervaring heeft nu al geleerd dat ook het oude publiek weg- f A3ETT»6E W cw eau (tëgfrpksed- W blijft. AC-restaurants wil de stads vestigingen op een hoger peil bren gen en daarom is een serie novi teiten ingevoerd. Allereerst natuurlijk de crêpe, onlosmakelijk verbonden aan deze gloednieuwe vestiging. "U moet de crêpe zien als een flinterdun flensje. Het wordt hier vervaardigd op de bodem van een omgekeerde koekepan, vertelt Peter Louw, de bedrijvige project-manager van Pan Pan. Het is van orgine een Bretons produkt dat volgens de kenners beslist op deze merkwaardige manier moet worden gebakken. AC heeft een speciale crêpecarrousel laten ontwikke len, een soort draaimolen, waarop acht pannen boven imponerende vlammen ronddraaien. Dat is leuk voor de men sen, moeten de inrichters hebben ge dacht want de crêpe-molen staat vlak voor de grote ramen aan de Oude Gracht. Vlak na de opening stonden de Utrechters zich er drie rijen dik voor te verdringen. De ragfijne flensjes zijn pijlsnel bereid en zelfs als alle tachtig stoelen in de Pan Pan bezet zijn kan de carrousel het werk gemakkelijk aan en blijft er zelfs nog tijd over om af en toe een crêpetaart te maken. soorten Peter Louw wil graag een wijd verbreid misverstand wegnemen als zouden flens jes zoet zijn. Wat dat betreft denken wij Nederlanders veel te veel aan de aloude pannekoek en aan de roemruchte "drie in de pan". "Je moet de crêpe zien als de verpakking. Waar het culinair gezien om gaat is de kwaliteit van de vullingen. Die kunnen zowel zoet als hartig zijn. Je kunt ze krijgen als tussendoortje, maar ook als maaltijd". Een voorbeeld van een zoete crêpe in de Pan Pan in Utrecht is de Oud-Hollandse crêpe, onze nationale trots zoals de kaarten vermelden. Een populaire harti ge crêpe is de Stroganoff. In beide gevallen is het flensje precies hetzelfde. Alleen is het produkt bij een hartige hap warm en bij een zoete koud. Naast de vaste menukaart brengt de Pan Pan één keer per maand een "special", aange past aan de tijd van het jaar. Zo zal in het vooijaar bijvoorbeeld met verse vruchten worden gewerkt. De reacties van het publiek zijn erg positief. De prijzen die werden vastgesteld zijn "po pulair" gehouden. De prijsstelling valt in goede aarde bij het publiek. Ook buitenlanders die in hun vaderland al met de crêpe-cultuur kennismaakten waren vol lof over de prestaties van Peter Louw en zijn team. Dat team (negen man) is heel anders samengesteld dan in de oude AC's het geval was. De meisjes die werden aangetrokken hebben stuk voor stuk een goede opleiding achter de rug. "We hebben gezocht naar perso- In het kader van de Kerstactiviteiten, die deze week van start zyn gegaan brengt Albert Heftn een degelijk en fraai gourmetstel op de markt voor de lage prys van 39,-. Zo'n gourmetstel bestaat uit twee kleine koekepannetjes, staande op een smeedijzeren onderstel, met daaronder twee spiritusbrandertjes. De pannetjes zijn bekleed met Teflon 2, een anti-kleefstof. Naast de apparatuur verkoopt Albert Heijn ook alle waren, die het gour metten tot een feest maken. Iedere Albert Heijn medewerker krijgt er dan ook mee te maken, maar met name zij, die in de non food-, vlees-, delicatessen-, kruide niers-, en groenteafdeling werkzaam zijn. De Kerstaanpak voor 1977 zal voor een groot deel in het teken van het gourmetten staan. Zo wordt bijvoor beeld ook de aankleding van de betrokken afdelingen aangepast. Er verschijnt een boekje in de serie '50 culinaire avonturen' en een uitge breide toelichting bij alles wat met gourmetten te maken heeft staat in de kerstfolder van dit jaar. neel dat zich op gelijk niveau met de gasten zou kunnen bewegen", verklaart de project-manager. De Pan Pan kent de zgn. job rotation, een systeem waarbij iedereen in feite alles doet, of het nu gaat om serveren, koken of afwassen. Alleen dit laatste was in Utrecht in verband met de indeling van het gebouw niet mogelijk, maar in de toekomst zal de spoelkeuken op een efficiënte manier in hét totale concept opgenomen wor den. De afwisseling in het werk wordt door het personeel als positief ervaren. wens Peter Louw: "We geloven met de Pan Pan een gat in de markt te hebben gevonden en het is de bedoeling dat de andere daarvoor geschikte AC-stads- vestigingen eveneens tot Pan Pan wor den omgeturnd. Van het oude image wilden we af en het ziet er naar uit dat dit is gelukt. De sfeer in de zaken is heel anders en we mogen ons verheugen in de komst van beter publiek. De Pan Pan wordt op prijs gesteld. Dat geldt zowel voor de zakenman, die tussen de middag even iets komt eten als voor de winkelen de familie die hier op zaterdag met de kinderen neerstrijkt. De klant moet hier echt zichzelf kunnen zijn. Dat is onze wens". voor jong en oud Even het woordenboek erbij. "Gour met" is Frans en het betekent lekker bek of fijnproever. Dat is veelbelo vend en wie eenmaal aan het gour metten is geweest weet dat deze vorm van 'tafelen' deze belofte volledig waar maakt. In vergelijking met het vleesfonduen breidt het gourmetten de zelfwerkzaamheid van de eters be langrijk uit. Men kan in het pannetje z'n eigen stukje vlees braden, met of zonder uitjes, al dan niet gekruid, wel of niet geflambeerd. Men kan ook vis of gevogelte gebruiken. Als toetje is bijvoorbeeld weer een pannekoekje mogelijk. En wat het vlees betreft, waar toch de nadruk op blijft liggen: men kan hiervoor veel meer vleessoorten ge bruiken, dan bij fondue het geval is, met name ook goedkopere. De voorbereiding van de gourmet maaltijd bestaat dus alleen uit het snijden van vlees, vis, e.d. in kleine porties. Daarnaast kan men de zaak omlijsten met sausjes, stokbrood, sla en wijn, kortom het menu kan geheel worden aangepast aan de eisen van de lekkerbek. De praktijk heeft uitgewezen dat het bovendien een bijzonder gezellige manier van eten is. Men is voortdu rend bezig, wisselt ideeën uit, er wordt veel pret gemaakt en jong en oud kan het. boekje Wat er allemaal voor mogelijkheden zijn en hoe het culinair-technisch uitgevoerd moet worden staat in het boekje 'Gourmet', het twintigste boekje in de AH-serie "50 culinaire avonturen". Dit boekje is voor 95 cent in iedere Albert Heijn winkel te verkrijgen en zit bovendien in het gourmet-pakket, dat het gourmet stel,, twee houten spateltjes en twee plankjes om het pannetje op te zetten, bevat. Een en ander levert weer het bewijs dat "Albert Heijn de gezelligheid in huis haalt".

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 10