Een greep uit de transport- en distributieproblematiek "In veel gevallen ligt oorzaak problemen buiten de distributie ar- lïiiKKra WAARNEMEND TRANSPORTMANAGER J. A. M. DE VRIES: HOOFD AFDELING LOGISTIEK J. C. VAN KLEIJ pagina 7 T - DüDINK De goederen vanuit DC Tilburg zo efficient mogelijk en op tijd in de filialen krijgen, is één van de taken waarvoor de heer De Vries, officieel hoofdchef kruidenierswaren in het DC Tilburg, zich geplaatst ziet in zijn tijde lijke functie als transportmanager. Dit wil zeggen dat hij belast is met de besturing van het in- en uitgaande transport. Een taak die sedert 1 november j.l. is overgenomen door Ir. A. J. M. Vermunt. g gestapeld de wagens in, :r honderden kilometers het toch logisch dat de liet meer zo ordelijk bij n dit soort kritiek, komt feur zich er dan maar in Als men de man een hel iossen veel soepeler ver minder zijn. Laten de n, dat we uiteindelijk al- Schill gemerkt dat er in reffende het verloop van jvoorbeeld geen idee wat niet gebeurt, wanneer ie computer op het HK. :r' op het DC stil staat, ng aangeleverd krijgen, luto's de hele nacht stil- en al een macht aan geld n de zaken tenslotte als- OC betreft. >r te luisteren op het Ipartijen van filiaalzijde ielijk zijn, dat wij het er meer filiaalmedewerkers men van de manier van alleen gebeurt met groe- il is er van overtuigd dat wu een heleboel misver- oblemen zijn wederzijds ebrek aan communicatie Als hoofd van de afdeling logistiek, gevestigd in het HK te Zaandam, toont de heer J. C. van Kleij alle begrip voor de slechte naam die het DC bij de filialen heeft. Hij zegt: 'Je kunt hier nóg zo 'n mooi verhaal ophangen: in prin cipe heeft het filiaal altijd gelijk. Er is geen keus - wij zijn bij voorbaat verdacht en daar ligt de reden van de onderlinge frustraties. Er bestaat geen eenheid van gedachte om te ver klaren hoe goed of hoe slecht we het eigenlijk doen. Want, dat is waar - in distributie kan feitelijk alles. In theorie dan, wel te verstaan. In de praktijk kóst het gewoon teveel, zeg maar gerust goud. Dat moet men wél besef fen. Waarbij nog komt dat de oorzaak van vrij veel problemen vaak buiten de distributie blijkt te liggen taak Om dat te kunnen inzien geeft de heer Van Kleij allereerst een globale indruk van de taak van zijn afdeling. Deze bestaat voor een groot gedeelte uit het bestellen van goederen bij leveranciers, die bestemd zijn voor de DC's in Zaandam en Tilburg. Naast deze regelende rol, buiten de filialen om, bestaat het contact met het filiaalgebeuren in begeleidende zin, bijvoorbeeld door te zorgen dat deze hun bestelfor mulieren krijgen. Bij de verwerking hiervan komen de problemen al. Om te beginnen met de volgposten. De heer Van Kleij geeft aan, dat de moeilijkheid schuilt in de door logistiek gebruikte methodiek, die uitdrukt hoeveel er aan bestellingen aan de filialen wordt geleverd, maar dat getal wordt door de filialen niet herkend. "Wij rekenen in geld, maar het filiaal in colli. Een puur verschil van inzicht", aldus de heer Van Kleij. Een filiaal bestelt soms artikelen, die ze qua assortiments- opbouw niet mogen voeren - het verschil tussen een ZB en een SM. Worden zulke artikelen niettemin toch besteld, dan zorgt een bewakingssysteem in de computer ervoor dat zo'n bestelling niet wordt uitgevoerd. Resultaat: het filiaal krijgt niet waarom het heeft gevraagd en is boos. Ten onrechte dus, maar dat begrijpen de mensen niet, systeem Volgens de heer Van Kleij, wordt nu gestreefd naar een systeem om eenheid te brengen in hetgeen besteld is en uiteindelijk geleverd wordt. Hij beaamt dat deze informatie momenteel erg gering is, maar men is bezig daaraan iets te doen. Een goed voorbeeld van effectieve informatie vormen de distributieberichten die sinds kort naar de filialen uitgaan betreffende de zogenaamde aktieartikelen. Sindsdien daalt het aantal vragen. Het systeem voldoet dus kennelijk aan een behoefte. Hierover sprekend, merkt de heer Van Kleij op. dat normale aktiezendingen een week lopen voordat de bewuste aktie begint en hij vertelt dat bij bepaalde non food-artikelen het probleem van de eindvoorraden om de hoek kwam kijken. Hoewel men dit van het HK uit probeert te voorkomen, door in eerste instantie slechts een klein deel te bevoorraden en via een nabestelsysteem te zorgen dat artikelen binnen 24 uur opnieuw in de winkel zijn, ervaart het filiaal het als lastig. Reden: deze nabestellingen arriveren met hele andere auto's dan die waarmee de eerste zending is gekomen. Dat lijkt onlogisch, tenzij men zich in het Waaróm verdiept. De heer Van Kleij: "Vooral niet stapelbare artikelen, die qua verpakking en/of volume moeilijk kunnen worden vervoerd met dozen kruidenierswaren laten we om beladingsredenen liever door derden distribueren. Neem nu fietsen of rolgordijnen van 2.60 m breed. Die laten zich toch niet verpakken op pallets van 1 bij 1.25? "Vandaar. dagvers Een andere bron van ergernis vormt vaak de belevering van dagverse artikelen. Deze sector omvat twee soorten -gekoeld (vacuüm vleeswaren, visconserven en kaas) en ongekoeld (luxe brood, banket, groente en fruit). De gekoelde produkten kunnen driemaal per week worden besteld: de ongekoeldè dagelijks. Stel nu, dat een filiaal vergeet een gekoeld produkt te bestellen. Dan gaat er in de computer géén rode lamp branden, maar twee uur later bellen ze wel op om alsnog te bestellen. Buiten de computer wordt zo'n bestelling dan handmatig verwerkt, maar dan moet men zich kunnen indenken dat -door zo'n verstoring- je niet meer kunt garanderen dat het in alle gevallen goed loopt. Er zijn voorstanders van de harde lijn, die zeggen dat zulke bestellingen dan maar niet moeten worden opgenomen. De heer Van Kleij is echter van mening dat er daardoor maar één zou worden gestraft: de consument. En daarmee is niemand gebaat dus wordt er steeds gezocht naar een oplossing, al is die dan niet altijd even fraai en dat laatste wordt vaak als negatief ervaren. achter schermen Zo deed zich kortgeleden nog een probleem voor achter de schermen. In het kader van een bepaalde aktie zou een fabrikant zijn kartonnen bins rechtstreeks aan de filialen leveren. Door minder goede afspraken was men niet op tijd en toen moest het DC één dag voor de aktie de zaak zien te redden. Het is gelukt, op het nippertje. Maar het filiaal zegt dan: "Kijk, daar heb je weer zoiets. Ze zijn weer te laat!" Met zo'n 700 filialen is het duidelijk dat er elke dag wel wat aan de hand is. "Met elkaar moeten we proberen zo min mogelijk problemen op te roepen door wederzijds begrip te tonen. Maar er moet wel een gezond spanningsveld blijven bestaan, want zodra het DC en de filialen arm in arm gaan lopen, zit er iets fout", aldus de heer Van Kleij. team Onder aanvoering van de transportmanager werken in Tilburg vier transportcoördinatoren en bovendien vijftien AH-chauffeurs. Het coördinatorenteam runt een wagenpark van twaalf eigen AH-auto's en 88 van derden vervoerders. Hiermee worden per dag zo'n 130 ritten gèmaakt, waarvan 40 in de dagverse sector en 90 in de sector kruidenierswaren. Van die 130 ritten zijn er ongeveer 110 zogenaamde korte cyclus ritten, dat wil zeggen, de ene dag bestellen, de andere dag afleveren. Aldus bestrijkt het DC Tilburg heel Neder land voor de toelevering aan filialen van kruidenierswaren en alleen het zuiden des lands voor de belevering van dagverse produkten. Daarnaast regelt het in opdracht van de afdeling Logistiek dagelijks de 'back haul', de retourvracht van le veranciers naar DC met 30 tot 40 auto's. besparend De heer De Vries stelt dat het transport- en distributietech- nisch mogelijk is om elk filiaal op de door de BL gevraagde tijd te beleveren, maar dat zou momenteel kapitalen kosten. Nee. er is juist dit jaar een nieuw transportschema ingevoerd, waarbij tijdslimieten van 2 uur werden veranderd in tijds blokken van 4 uur. Door uitbreiding van de tegenwoordig gehanteerde tijdslimiet naar 4 uur wordt een onmiddellijke besparing aan ritkosten geboekt. Daar de computer een verruiming van combinatiemogelijk heden krijgt waardoor, ten gevolge van een gunstiger route planning, met een hogere beladingsgraad kan worden gere den. Het is volgens hem niet voor iedereen duidelijk, dat er met de huidige werkwijze geen vaste atl^rtijden kunnen worden afgesproken. Men moet zich realiseren dat dit komt omdat de computer minstens twee uur speling nodig heeft om een filiaal in een rit te kunnen plannen. Dat is inderdaad de reden dat diverse filialen niet meer op een exact gewenste tijd kunnen worden bevoorraad. Dit is overigens wel het geval met dagverse produkten, waarvan de ritten met de hand samengesteld worden en niet door de computer, waardoor het dan wel mogelijk is op vaste tijden af te leveren. Steevast: 's middags bestellen, de volgende morgen in huis. Er worden wel pogingen gedaan om de goederenstroom van de kruidenierswaren zo veel mogelijk te integreren met de verse stroom, dit weer om de beladingsgraad op te voeren en een aantal ritten uit te sparen. Dit gebeurt vooral als de be stellingen van de dagverse sector aan de lage kant zijn. onderbezetting Rest, volgens de heer De Vries, de klacht van de filialen, dat we als DC diverse keren te laat zijn. Hij legt uit dat dit mede wordt veroorzaakt door onderbezetting in het DC magazijn. Bij ziekte moet men vaak een beroep doen op uitzendkrach ten en vooral bij pieken in de vraag uit de filialen wreekt zich dan het gebrek aan routine. Een soepele produktielijn vergt 200 medewerkers in twee ploegendienst voor de kruideniers waren en 50 medewerkers in drie ploegendienst voor de dag verse groep. Hij vertelt, dat er op de afdeling Personeelsza ken alles wordt gedaan om de bezetting van het DC op volle sterkte te brengen, zodat de produktiecapaciteit van circa 105.000 colli kruidenierswaren en 20.000 colli dagvers per dag probleemloos kan worden afgewikkeld. Men moet er van overtuigd zijn, dat wij niets liever willen. Maar afgezien van alles, is een goed samenspel tussen de filialen en het DC ver eist. Door middel van een goede communicatie en begrip voor eikaars problemen. Wij zullen van onze kant, met alle middelen die wij hebben, u zoveel mogelijk van dienst zijn.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 7