Gigantische klus99 6000pak koffie per 99Meer zorgvuldigheid vereist99 HOOFD AFDELING VORMGEVING AFDELING TECHNISCHE ZAKEN: HOOFD PRODUKTIE PB: FLITSEN pagina 5 gische trend. Bovendien is koffie al een sfeer-produkt van zichzelf." Er werd gestreefd naar een vertrou wenwekkend uiterlijk, met een on voorwaardelijke kwaliteitsgarantie, waarin ook nog het begrip traditie tot uiting zou komen. Ten aanzien van de kwaliteit heeft Albert Heijn met z'n koffie al een goede naam, en die werd nu nog eens benadrukt door te gaan werken met een uiterste ver koopdatum. Daarbij is het vermel den van de branddaturn bij de bonen uniek. Externe ontwerpers zijn met deze gegevens aan de slag gegaan, er kwamen schetsen, er werd over ge discussieerd, men hield een consu mentenonderzoek. en uiteindelijk kon de opdracht naar de drukker. "Het is een gigantische klus ge weest," zegt de heer Jonker, die overigens niet alleen te maken had met de verpakking. Ook de aan kleding in de winkels, afgestemd op de nieuwe koffie-stijl, kwam onder zijn verantwoordelijkheid tol stand. En dat alles, van het eerste gesprek tot en met het gereedkomen van de materialen, heeft zich afgespeeld tussen januari en augustus. Het ontwerp dat tenslotte voor de koffieverpakking werd gekozen, is gemaakt door Ten Cate Bergmans Design uit Bussum. Het winkelmate riaal werd ontworpen door Top Draws uit Amsterdam. Overigens is de hele koffie introductie campagne door Ahead ontwikkeld, dat is een verhaal apart, dat u elders vindt. zorgvuldiger samenwerking Belangrijk bij de bediening van de nieuwe koffielijn is de samenwerking tussen de vier mensen die eraan staan. Hun handelingen moeten voor een goed verloop precies op elkaar afgestemd zijn. "Dat is een kwestie van groeien en taken verdelen. Dit vergt tijd maar op den duur zal iedereen zijn plaats wel vinden". Een ander probleem dat de heer Lama ker had op te lossen, was de productie van de verse bonen, en dan vooral de eerste belevering van alle filialen: "Dat daarvoor moesten nieuwe machines aan geschaft wordeh. De heer De Lint: "We moesten een keuze maken uit twee merken. Er zijn maar twee fabrieken die dit type machi ne maken. Het ging om een bedrag van 2V* miljoen, dus het was een belangrijke keus waar we voor stonden." In februari van dit jaar werd de bestel ling geplaatst, en in de eerste week van september volgde de aflevering. In ver band met de planning van de campagne had men de levertijd, die normaal minstens een jaar bedraagt, terugge bracht tot een halfjaar. "We kenden het belang van de introduktie," zegt de heer De Lint. "en dat heeft een overheersen de rol gespeeld bij de afspraken die we maakten. Er zijn zeer strikte voorwaar den gesteld. Maar door een goede sa menspraak met de leverancier hebben we volgens plan kunnen werken." Het belangrijkste (en duurste) deel van de nieuwe lijn komt van de fabrikant Hesser uit Stuttgart, terwijl de Londense firma Impac het tweede gedeelte lever de. Links de heer de Lint. Naast hem de heer van Schreven. De heer Lamaker: "Bij de oude machine werkten we met drieploegendiensten, nu met anderhalf. Van 's-morgens acht tot 's avonds tien uur. Dat betekent dat je voor een aantal mensen een andere plaats moet vinden. Dat heeft echter weinig problemen gegeven, doordat het al vroeg bekend was. Het is opgevangen door natuurlijk verloop." Waren in het oude systeem twaalf mensen nodig, nu kan men het met acht af, plus een reserve. Hun werk is wel anders gewor den: "Er moet veel zorgvuldiger gewerkt worden. Deze machine luistert erg nauw. Als-ie eenmaal goed is ingesteld, gaat het erg vlot. Je hoort 'm nauwelijks, dat is ook een verbetering. Van de mensen wordt meer zorgvuldigheid ge ëist, ten aanzien van het verpakkings materiaal, de belijming, de instelling van de vouwers, de controle van kwali teit en gewicht." kwaliteit Die kwaliteit betreft de verpakking. De kwaliteit van de koffie is een zaak van de branderij. Daar moet men er met name rekening mee houden dat de wikkels precies om een gevacuiimeerd blokje koffie moeten passen. Dat wil zeggen dat er geen verschillen bij het branden mogen optreden, omdat daarmee ook het volume van de koffie verandert. "En dan komen we zeker in de problemen," zegt de heer Lamaker, "dan past het niet meer in de afslagmachine." "Dit is de derde nieuwe koffie verpakking die ik by Albert Heyn meemaak," vertelt de heer E. Jonker, hoofd van de afdeling Vorm geving by Ahead. "Als inkoper heb ik de vier-smaken-pakken zien ko men, en later kwam de Perla-serie. En wat we nu maken, is daar eigen- lyk een logisch vervolg op. Je vindt er nog iets van de oude Perla-gedachte in terug." Toen bij Albert Heijn de behoefte om het koffie-assortiment te herzien, zich openbaarde, vroeg "Verkoop" aan "Vormgeving" om een nieuwe verpakking. De oude kartonnen ver pakking voldeed niet meer, was Het was half september een hele toestand bij het Zaandamse PB. De machinerieën voor de nieuwe koffielijn moesten naar binnen, en dat ging niet zomaar. Er waren stukken bij van vijf ton, en alles moest aan de kant van de Zaan naar binnen gehesen worden. Vanaf een boot dus. Bovendien moest het gebouw ervoor gestut worden, om alle risico 's uit te sluiten. De lijn bestaat uit vier delen: het eerste gedeelte maakt het pakje, het tweede bundelt twee pakjes, het derde zet 16 of 32 pakjes op een karton en het laatste stuk wikkelt de pakketten in folie. "Het is een moderne lijn, waarbij de nodige aandacht is geschonken aan beveiliging en beperking van het lawaai," vertelt de heer De Lint er verder over. Het totale apparaat heeft een lengte van ongeveer 25 meter. Op één plaats is het zo hoog, dat men via het" plafond in de boven liggende etage moest binnendringen. De eerste weken zorgden monteurs van de fabriek voor de bediening, terwijl de eigen TD-mensen de kunst afkeken. Daarna namen die het over, en keken de toekomstige operators toe. Door het werken met deze dubbele ploegen streef de men naar een effektieve opleiding. "Met deze nieuwe lijn zal de koffiefa- briek zonder problemen de gevraagde hoeveelheden kunnen leveren." bovendien te kostbaar, en daarbij had men het gegeven dat voor eenvoudige buitenwikkels sneller werkende machines te verkrijgen waren. Alvorens de ontwerpers op de nieuwe verpakking los te laten, werd een aantal doelstellingen op een rij gezet. Die moesten gevisualiseerd worden. Allereerst moest sterk de nadruk komen op het aspect "vakman schap". Albert Heijn brandt al sinds 1895 zelf z'n koffie. Dit is één van de bases van het bedrijf geweest. De heer Jonker: "Dus hebben we terug gegrepen naar de tijden van weleer, en de oude heer Albert ten tonele gevoerd. Dat past ook in de nostal- heren A. J. de Lint en L. van Schreven van de afd. technische zaken. Vorig jaar augustus werden de eerste gesprekken gevoerd. De nieuwe koffie-aanpak bete kende een overschakeling van de karton nen verpakking naar het papierwikkel, vergelijkbaar met de verpakking van de grote koffiebranders in Nederland, en De eerste vraag waar de heer H. N. M. Lamaker als hoofd produktie van het PB in Zaandam mee te maken kreeg ten aanzien van de nieuwe koffielyn, was welke kleur de machine moest krygen. Dat was in januari van dit jaar, en hy moest er nog snel een beslissing over nemen ook. Na overleg met de mensen van de desbetreffende afdeling werd die knoop doorgehakt. Sindsdien heeft de heer Lamaker ook nog een aantal belangryker zaken moe ten regelen met betrekking tot de omschakeling: welke mensen moesten de zaak gaan bedienen en wat zyn de consequenties van het nieuwe systeem, met name door de verdubbeling van de capaciteit? vergde erg veel planning. Er moest met drie machines gewerkt worden, terwijl we het normaal met één doen. En er moest dag en nacht gewerkt worden om het allemaal klaar te krijgen." flexibel De dagelijkse bestellingen die men daarna moet gaan verwerken, een logi sche consequentie van een vers-product, vergen een grote flexibiliteit van deze afdeling: "Je krijgt met kleinere porties te maken. De zaak moet iedere keer opnieuw ingesteld worden. Van bepaal de soorten moet je misschien enkele dozen maken. Die moeten wel apart gebrand, verpakt en verzonden wor den." Inmiddels draait "het spul" op volle toeren. En dat is niet gering, want de produktiecapaciteit.van 6000 pak koffie per uur betekent een verdubbeling van de vroegere mogelijkheden. De technische leiding van dit grote projekt berustte in de handen van de

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 5