33Koffie is actueler dan Winkel is actie-centrum -voor koffie Proeven en mengen VERKOOPLEIDER E. P. BALLEDUX ACCOUNT-SUPERVISOR KORTLEVE INKOPER G. IJSKES pagina 4 FLITSEN "Dit is een van de erootste campasnes die bij Albert Heijn voor een bepaald product is gehouden zegt de heer E. P. Balledux. Hij is verkoopleider houdbare kruidenierswaren en leider van de campagne waarmee Albert Heijn met ingang van week 43 z 'n nieuwe koffie-assortiment heeft gelanceerd. Waarom zoveel drukte voor het artikel koffie? De heer Balledux: "Koffie is op dit moment actueler dan ooit. Mede door dat Douwe Egberts een paar maanden geleden de verticale prijsbinding heeft opgeheven is het merk-artikel koffie sterk onder druk komen te staan. Dat opheffen van de laatste verticale prijs binding was eigenlijk een historisch moment. Dat, plus de prijsontwikkelingen van de afgelopen tijd bracht koffie extra in de actualiteit. Deze situatie zagen we zo'n twee jaar ge leden al aankomen. Men besloot toen al dat er wat moest gebeuren." bombarie "Wat de klant ziet, is maar een topje van de ijsberg", zegt de heer Balledux. "Deze aanpak heeft belangrijke con sequenties voor de productiebedrijven en de afdeling Logistiek. Nu de koffie bonen een "vers-artikel" zijn geworden heeft in het filiaal de sectorchef te maken met korte codes voor koffiebo nen. Ook voor Ahead is het een enorme uitdaging geweest. Het is nogal iets wat we overhoop halen. Waarom al die bombarie voor één product Voor een beantwoording van die vraag moeten we even in de historie duiken. Het aandeel eigen merken bij koffie vertoonde de tendens terug te lopen. Dat begon al in 1973. Het oude percentage van vóór 1973 willen we terug veroveren. Het gaat daarbij niet alleen om de omzet koffie van eigen merk. De heer Balle dux: "Koffie is altijd het kruideniers artikel bij uitstek geweest. Of je een goede of slechte kruidenier bent wordt in belangrijke mate afgeleid van de kwaliteit koffie die je verkoopt." al in 1887 Voor Albert Heijn was koffie één van de eerste artikelen in het assortiment. Al in 1887 werd koffie verkocht en het werd zo belangrijk dat in 1895 met een eigen branderij werd gestart. Daarmee is Albert Heijn één van de oudste koffie- branders in Nederland. Toen is de basis gelegd voor de huidige situatie. Het product volledig in eigen hand hebben vanaf inkoop op de plantage tot verkoop aan de klant. Koffie is een dagelijks artikel, maar het is meer dan koffie alleen. Het is één van de basisdranken, het heeft te maken met gezelligheid, sociaal contact. Koffie is ook bij uitstek een reputatie- maker voor de huisvrouw. Haar reputa tie wordt beïnvloed door het feit of ze wel of niet goed koffie kan zetten. nieuwe aanpak Bij Albert Heijn is men een tweetal jaren geleden begonnen met een basis-onder zoek. Daar is een aantal alternatieven uitge komen dat werd getest. Wat er over bleef is de basis geworden voor wat er nu uit is komen rollen. 1. het assortiment werd duidelijker gemaakt. Opbouw, familieverband en producent Albert Heijn komen beter uit. 2. prijsfunctie van het eigen merk bleef. Het voordeel t.o.v. andere merken bleef behouden 3. de sfeer appelleert aan wat de huisvrouw verwacht. 4. een pluspunt werd gevonden dat alleen een eigen koffiebrander/spe- cialist kan geven. In het assortiment zien we nu "Mokka" de topkwaliteit. Vervolgens Perla Mild als grote middensoort. Rabat bleef de pittige koffie voor een lage prijs. Espres so werd de naam van de vroegere Caffé alia Italiana. In een uitgebreid onder zoek werd nagegaan of de nieuwe verpakkingen overbrachten wat de be doeling was: koffiesfeer, ambacht, vakmanschap, traditie en kwaliteit. Zo werd het alle maal duidelijk herkenbare Albert Heijn koffie. Het artikel koffie heeft een stuk upgrading gekregen. De prijs moest sterk concurrerend zijn. Dat is hij geworden. Perla Mild heeft ten opzichte van een vergelijkbaar Douwe Egberts roodmerk een zeer aantrekkelij ke prijs. Rabat ligt ten opzichte van vergelijkbare soorten eveneens zeer gunstig in prijs. Al met al is de totale prijsstelling gunstig in de markt. Verpakking en winkelaankleding bepa len de sfeer. Albert Heijn kreeg een "koffiewinkeltje" in de winkel. Op dat gebied heeft Ahead belangrijk werk verricht. Tenslotte het "pluspunt". Er werd een kwalitatief marktonderzoek gehouden. De heer Balledux: "We zijn nu 90 jaar kruidenier maar waren haast vergeten dat koffie een vers product is. De huisvrouw weet het nog wel. Die weet dat het geven van een kopje verse koffie pas echt verwennen is. Verder kwam uit dat onderzoek naar voren dat koffie het lekkerste is als je zelf de bonen maalt." De kwaliteit van koffiebonen is sterk code-gebonden. Albert Heijn ging als enige in Nederland een versheidgarantie op koffiebonen geven. Deze garantie houdt in: maximaal drie dagen na branden in de verkoop tot 10 dagen na branddatum. De koffieproevers hebben vastgesteld dat de kwaliteit van koffiebonen in de week na het branden in kwaliteit verbe tert. Daarna blijft die kwaliteit drie weken constant. De heer Balledux: "De klant koopt dus de bonen op de top van hun kwaliteit." Bij gemalen vacuum verpakte koffie is die termijn belangrijk langer. Die kwali teit blijft een half jaar constant. Maar ook daarop zet Albert Heijn een uiterste verkoopdatum. De klant kan terecht zeggen "AH-koffie is vers" want dat is ie. 99 99 Uiteindelijk zal het grote publiek moe ten weten dat Albert Heyn iets met z'n koffie gedaan heeft, en de manier waarop deze zaken aan de grote klok gehangen worden, wordt voor een be langrijk deel bepaald door de heer G. C. Kortleve, account-supervisor voor AHSM bij Ahead. Het ontwerpen van een zo groots opge zette campagne vergt een goed door dachte strategie. Daarbij had men een aantal uitgangspunten, waarvan voorop stond dat er een nieuwe, duidelijke koffie-lijn moest komen, waarvan het uiterlijk beantwoordde aan het verwach tingspatroon van de consument. "Koffie is een vertrouwens-product," legt de heer Kortleve uit. In de introductie aan de bedrijfsleiders wordt dat verder uitge werkt: koffie is van oudsher misschien wel het meest geëigende kruideniers artikel waaraan een klant je als krui denier herkent; koffie koop je van oudsher bij de kruidenier, dat deden onze bet-overgrootmoeders ook al; kof fie drink je dagelijks, het artikel heeft een bijzonder plaatsje in de gedachten van elke huisvrouw, het is gezellig, het geeft sfeer. De heer Kortleve wijst er vervolgens op dat Albert Heijn ten aanzien van z'n koffie een uniek argument heeft: distri butie en fabricage heeft men in eigen hand. "En als je dan weet dat de huisvrouw bonen-koffie als iets bijzonders ervaart, iets met een extra kwaliteits-appeal, ligt het voor de hand waarom wij voortaan verse bonen-koffie gaan brengen. Ge- 99 De prijs van de koffie mag dan belang rijk zijn, waar het uiteindelijk het meest op aan komt, is de smaak. En hoe die smaak uitvalt, is in grote mate afhanke lijk van de melange, het mengsel van soorten koffie die gebruikt worden. En daarvoor zijn twee heren op het hoofdkantoor verantwoordelijk: de heer G. IJskes, inkoper koffie en thee, en zyn assistent H. J. Sypkes. "We staan aan de geboorte van het product," zegt de heer IJskes. "We kopen de ruwe koffie in de landen van oorsprong. We hebben zelfs plantages die speciaal voor Albert Heijn verbou wen. We laten de koffie hierheen ver schepen, en als het dan met grote zeeschepen in de haven van Amsterdam arriveert, komen wij met onze eigen dekschuiten langszij. Die brengen de koffie naar de fabriek in Zaandam. Van elke partij worden monsters getrokken, om gekeurd te worden. We hebben een brandertje staan, een prototype van de grote brander. En dan gaan we proeven en melangeren in het klein." Eenmaal per kwartaal worden zo de melanges bepaald. Die moeten aan een bepaalde standaard voldoen, opdat de klant geen verschil proeft tussen twee pakken koffie van hetzelfde merk. Het recept gaat naar de PB's, en die gaan op basis daarvan produceren. Totzover de heer IJskes als smaakma ker. Als inkoper heeft hij natuurlijk van zeer dichtbij te maken met prijsont wikkelingen. En wat de koffie betreft is dat de laatste jaren een zeer grillige aangelegenheid. De prijs van een kilo ruwe Robusta bijvoorbeeld schommelde van 18,14 op 21 maart, 11,50 op 10 juni, 8,- op 25 juli, 13,60 op 25 augustus naar weer 10,- in oktober. Dit ter illustratie hoe moeilijk het is om te bepalen wanneer je moet inkopen. Samen met verkoopleider Balledux heeft de heer IJskes negen presentaties in den lande gehouden om de nieuwe koffie- aanpak te introduceren bij alle sector chefs. "Het was erg fijn om te zien hoe enthousiast ze waren," zegt hij. daarvan. Tijdens die presentatie deed de heer IJskes ook uit de doeken hoe de diverse nieuwe koffiesoortcn samengesteld zijn. Zo vertelde hij dat de Mokka Melange eigenlijk een vervanging is van de Perla Guatemala, en samengesteld is uit 50% Guatemala-koffie en 50% Columbia- koffie. De Perla Mild bestaat uit 40% Guatemala- en Colombiakoffie, 40% Braziliaanse koffie en 20% fijne Robus- ta-koffie. Het snufje Robusta is eraan toegevoegd om de koffie pittiger te maken. Rabat is Rabat gebleven, vanwege de grote bekendheid van dit merk. Het is 40% Cameroen-koffie, 40% uit de Ivoorkust en 20% eenvoudige Brazili aanse koffie. En dan zijn er nog de Espresso, die de Caffé alia Italiana vervangt, en de Perla Mild coffeïnevrij. dachtig het feit dat die bonen in het pak gedurende een bepaalde tijd op hun best zijn -tussen de drie en tien dagen na het branden- wordt voortaan de brandda tum op een zegel vermeld. AH bonen- koffie ligt voortaan nooit langer in de winkels dan 10 dagen na de brandda tum." knallers Tot zover de verse-bonen-campagne. De heer Kortleve: "En dan hopen we dat de glans daarvan afstraalt op het totale AH koffie-assortiment. Want het aantal mensen dat bonen-koffie gebruikt, is maar gering." En hoe gaat men dit nu aan de man (en de vrouw) brengen? "De klant moet in één week in de gaten krijgen dat AH een nieuwe koffieverpakking heeft. Daarom nodigen wij heel Nederland uit op de koffie." Als u dit leest heeft die uitnodiging inmiddels via dubbele advertentiepagi na's in de kranten gestaan. De volgende dag werd dat in de ochtendbladen nog eens dunnetjes over gedaan. Na de spectaculaire introductie-week gaat de koffiecampagne z'n 2e fase in. Gedurende vier weken zijn er steeds extra koffie-advertenties, terwijl óók de wekelijkse aanbiedingsadvertenties voor een groot deel aan koffie zijn gewijd. In deze fase verschijnen er steeds markante mensen die een kernachtige uitspraak doen hoe lekker zij die verse A.H.koffie wel vinden. Maar de campagne "loopt" niet alleen via de kranten. De heer Kortleve: "De mensen die we in eerste instantie willen bereiken, zijn de AH-klanten. Het punt waar we ze het best kunnen bereiken, is de winkel. Daarom is ook veel aandacht besteed aan de aankleding van de winkels." voetstappen Die aankleding uit zich via raambiljet ten, inhakend op de dagblad-adverten ties. Zoals gezegd wordt in de winkel de eerste week de gelegenheid gegeven om de koffie te komen proeven. De klant die de winkel binnenkomt, ziet al meteen een koffie-kaart in het boodschappen- wagentje. Vervolgens leiden voetstappen op de grond naar de koffie-schappen. Aan het plafond hangen metersgrote opblaaspakken Rabat en Perla koffie. En uiteraard is de nieuwe koffie-opstel- ling geheel aangepast aan de nieuwe verpakkingen. De opstelling moet sfeer, kwaliteit en vakmanschap uitstralen. Voor de bonen-koffie is een aparte display ingericht. Tegen 5 december zal Sinterklaas ont dekken hoe "verrassend lekker" de nieuwe AH-koffie is. Kerst-activiteiten zijn ook al in de maak. In de winkel blijft de aandacht voor de koffie al die weken op hetzelfde niveau. "De winkel is een actie-centrum voor de koffie," zegt de heer Kortleve.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 4