Groene golf 99in de Miro9s UIT DE COR 55 flitsen pagina 2 FLITSEN Rondkijken, dat is eigenlijk het enige dat je kunt doen wanneer je in het bergachtige landschap op Majorca met autopech komt te staan. Dat deed de heer W. Janssens, verkoopleider "Vers" Miro, dan ook; hij kreeg er anderhalf uur de tijd voor. toen kwam er hulp opdagen. planten de centrale verwarming ook beter doorstaan dan bloeiende planten." Het is volgens de heer Janssens in de verkooppolitiek altijd weer de kunst om te zoeken naar datgene dat de consu ment graag wil. Elke week wordt het planten- en bloemenassortiment door genomen en jaarlijks zijn er zo'n vijf grote acties o.a. Oleander, Benjamini enz. "We proberen dan dingen te brengen, die voor de consument nieuw zijn," aldus de heer Janssens, "Daarmee kun je de mensen trekken. Dat is met de planten uit het Middellandse Zee-gebied ook weer gebleken. Het is echt niet ge makkelijk om de mensen er toe te brengen een palm van tegen de honderd gulden mee naar huis te nemen. Het gaat dan tenslotte altijd nog om een groot bedrag. De actie is desondanks een succes geworden, want we schoten kennelijk goed in de roos." verzorging Een punt dat bijzondere aandacht ver dient - en ook krijgt - is de voorlichting aan het publiek. Op elke pot wordt een gebruiksaanwijzing geplakt. Dat is na tuurlijk vooral voor de verkoop van uitheemse planten van groot belang. Deskundigheid van het verkopende per soneel is natuurlijk ook een vereiste. De heer Janssens: "Ik zeg wel eens, dat men voor deze sector de werving bij de mensen thuis zou moeten doen. Dan kan men zien hoe de planten worden ver zorgd. Staan ze er thuis verlept bij dan heeft men kennelijk te weinig interesse voor bloemen en planten. Is alles goed verzorgd dan zal men het publiek ook met meer interesse kunnen voorlichten." Inmiddels had hij zijn ogen goed de kost gegeven en verscheidene planten gezien, die naar zijn oordeel best in de Miro verkocht zouden kunnen worden. Thuis gekomen verwezenlijkte de heer Jans sens zijn plannen met behulp van de Centrale Inkoop van Ahold. Hoewel het uiteindelijk niet uitsluitend Spaanse planten werden is er toch een bijzonder assortiment planten uit de landen rond de Middellandse Zee in de verkoop bij Miro gebracht. Er was wel enige moed voor nodig om dit te doen. want hoewel men van "planten" is blijven spreken kan men ook wel van "bomen" spreken. Dal waren bijv. de Phoenix-palmen, klein en groot. In de Miro gingen deze voor 98 de deur uit. bij honderden. Janssens: "In totaal hadden we voor onze Miro's ongeveer 6000 Middelland se Zee-planten. Die zijn echt niet alle maal in één week weggegaan. Maar het is gebleken, dat tegenwoordig de men sen echt wel iets over hebben voor de de coratie van hun woning. We zijn dan ook bijzonder ingenomen met het resul taat van deze actie en ik kan de verzeke ring geven, dat we volgend jaar ook weer verscheidene keren met iets bijzonders zullen komen." yucca's Dit keer ging het om Phoenix-palmen. harde yucca's, ficussen, agaven, enz. "Groene planten zijn momenteel erg in trek." zegt de heer Janssens, "We kunnen wel van een "groene golf" spre ken. Daar zijn verschillende oorzaken voor aan te wijzen: decoratie van de woongelegenheid, het milieubewust ge drag, de inrichting van de kamer als ver lengstuk van de tuin, terwijl groene Personeelsblad Ahold N.V. November 1977 34e jaargang no. 10 verschijnt lOx per jaar Oplage: 25.500 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2. Kamer 1701 Zaandam Tel. 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten H. M. Christiaanse D. van Dijk W. Haeser Mej. T. Harder B. van der Knaap J. Kragten A. W. Kuipers Th. v. d. Lee H. Malag A.de Roo D. N. Rövekamp M. de Ruyter F. van Rijk J. J. F. Snepvangers M. D. A. Sneijder Redactie en vormgeving ir samenwerking met PR Bureau v. Hulzen, Voorschoten Cjffers eerste halfjaar Tijdens de COR-vergadering van 15 .september jl.die werd bijgewoond door de heer K. Fibbe. lid van de Raad van Commissarissen, werden o.mde cijfers van het eerste halfjaar 1977 besproken. Voorafgaand aan de presentatie werd opgemerkt dat de berichten in de kranten over deze cijfers veelal te juichend zijn geweest, waardoor ver keerde conclusies kunnen worden getrokken. De nettowinst steeg weliswaar met 17%. maar het bedrijfsresultaat t.o.v. de omzet is t.o.v, de vergelijk bare periode in 1976 achteruitgegaan van 1,62% naar 1,51%. Hierdoor blijft het dan ook noodzakelijk om zodanige maatregelen te treffen dat kostenverlaging optreedt en de pro ductiviteit wordt opgevoerd. Samenstelling COR Tijdens deze vergadering werd af scheid genomen van de heer mr. J. J. de Boer, die een functie elders heeft aanvaard. Tevens werd een brief van de heer M. Baas voorgelezen, die om gezondheidsredenen als COR-lid moet bedanken. Inmiddels heeft een gesprek plaats gevonden tussen drie leden van dé Raad van Commissarissen en drie ge kozen COR-ieden over de door de commissie geproduceerde "Profiel stukken". Cher dit gesprek zal schriftelijk verslag worden gedaan aan de COR. Nieuwe structuur Onder de kop "Albert Heijos raad sel" schreef het NRC-Handelsblad van zaterdag 8 oktober een commen taar op de wijze, waarop Ahold de buitenlandse belangen in het concern wil inpassen. In dat commentaar werden enige stellingen verkondigd, waarover de Centrale Ondernemingsraad (COR), die woensdag 12 petober vergaderde, de mening van de heer A. Heijn, president van de Raad van Bestuur en voorzitter van de COR, wilde we ten. "Ik vraag me af wat ze met dat "raadsel" bedoelen. Het is mij ten minste een raadsel hoe de NRC aan de kop van dat artikel komt aldus de heer Heijn. Overigens had hij in het commentaar een redelijke weer gave van de feiten aangetroffen, zij het met enige fouten in de com men- tariërende zinsneden. Zoals bekend worden de buiten landse belangen via houdsfermaat- schappijen in 7,witserland en de Ne derlandse Antillen ondergebracht in een op de Antillen gevestigde stich ting, waarvan het bestuur wordt ge vormd door de leden van de huidige Raad van Bestuur en Raad fan Com missarissen. Gezien het feit, dat in de toekomst mogelijk ook Amerikanen in het stichtingsbestuur worden opgeno men uitte de NRC de veronderstel ling. dat de ingewikkelde stiehthigs- constructie onder Amerikaanse druk lot stand is gekomen. De heer Heijn ontkende dit met nadruk en wees er evenals in een vorige COR-vergadering op, daf de constructie met buitenlandse houd stermaatschappijen in een Antilli aanse stichting vooral in verband met de noodzakelijke slagvaardigheid en flexibiliteit op juridisch, financieel en fiscaal gebied is gekozen. "Daarnaast zullen onze buitenlandse "poten" daardoor in de gelegenheid zijn op eigen benen te staan," stelde de heer Heijn. Overigens is er niet gezegd, dat er Amerikanen (of an dere buitenlanders) in het stichtings- bestuur zullen komen, maar dat die mogelijkheid niet is uitgesloten. Het was de heer Heijn in gesprekken met de leiding van Bi-Lo wel duide lijk geworden, dat het de Amerika» nen weinig aanspreekt dat elders over hun bedrijfsvoering zou worden De opmerking in hel NRC-commen- tuar. dat de leiding van Bi-Lo er der land ontvangt wel rente - .volgens bepaalde normen ic berekenen - over het geld, dat elders wordt geïnves teerd. Wanneer wordt geschreven, dat de werknemers van Ahold geen voordelen hebben van de spreiding van de activiteiten, maar wel met de mogelijke nadelen zitten, dan vraag ik me af welke nadelen worden bedoeld. Ik weet het niet. Er komt bij Ahold Nederland rente binnen op hét elders geïnvesteerde geld." Vandaar, zo lichtte de heer Heijn toe, dat Bi-Lo de winst van Ahold met ongeveer 25% -zal vergroten, hoewel dit percentage volgens de winstcijfers van Bi-Lo hoger zou moeten zijn: het verschil wordt ver oorzaakt door dé financieringskosten en afschrijving op goodwill. Dat de financieringsmaatschappij op de An tillen is gevestigd levert wettelijk toegestane belastingvoordelen op. Deze maatschappij is een dochter van Ahold." De heer J. Luyendijk: "Als de zaken in Nederlaftd slecht zouden gaan - weinig voor voelt in een afhankelijke doehterpositie te staan kon hij daar om wel enigzins onderschrijven "Niet onjuist achtte hij de stelling, dat men in het Amerikaanse onderne- merdom grote huiver heeft voor de oprukkende ondernemingsdemocra- tisering in West Europa, maar: "Zolang men zelf geen last heeft van eventuele besluiten valt het met die huiver toch wel weer mee." De heer Heijn zette de financiële gang van zaken met betrekking tot de buitenlandse belangen nog eens uiteen: de winsten van de buiten landse bedrijven komen in de Stich ting Ahold Internationaal. De Ahold-aandeelhouders die partici pant wérden in deze Stichting, delen in de winst. De werknemers van Ahold delen hierin niet mee, maar: "Ahold Ne- geen winst - komt er alleen rente van het elders bestede geld binnen." De heer Heijn: "Anders gezegd: Als hei in Nederland slecht gaat komt er tenminste nog rente van de lening binnen van het geld elders. Het moet in dc VS al heel slecht gaan wanneer men de rente niet meer zou kunnen betalen." De heer Luyendijk: "De aandeelhou ders delen dus via hun participatie- bewijzen mee in de winst," De heer Heijn; "Inderdaad, zij delen mee in het resultaat van de andere poot. Dit kan betekenen dat zij meer krijgen dan het rentepercentage van de vérstrekte lening. Als de zaken buiten Nederland slecht gaan kan het echter ook minder zijn dan dit ren tepereentage De heer J. J. G. de Groot wees op de NRC-opmerking, dat Ahold "duid-1 lijk verdere ondernemingsplannen heeft in de VS." Hij vroeg: "Hoe zit dat?" De heer Heijn: "Ik weet niet, waarde NRC "duidelijk" \andaan haalt. Wanneer Bi-Lo verder groeit kan er natuurlijk nog wel eens iets gebeu ren, via eenzelfde of een tets andere constructie, als nu van de grond is gekomen. Maar er zijn momenteel beslist geen plannen in die richting." De heer De Groot: "Dus de NRC heeft het "blijven rondkijken naar mogelijkheden" vertaald in "duide lijke overneraingsplannen?" "Zo is het ongeveer wel." vond de heer Heijn, verder opmerkende: "Het is natuurlijk niet denkbeeldig, dat we in de toekomst nog meer gaan doen in het buitenland. Tenslotte is er meer buitenland dan Nederland. Maar of ik in de komende 10 jaar nog zal meemaken, dat de buiten landse activiteiten even groot worden als die in Nederland, daar zei ik nog wei een vraagteken bij. Ik weet liet gewoon niet." ■Daarmee was het artikel in de NRC "behandeld", maar Bi-Lo kwam ook in ander verband ter sprake. Ter tafel kwam namelijk de vraag of ai iets te zeggen was over mogelijkhe den voor de productiebedrijven om aan de nieuwe Amerikaanse zuster maatschappij te leveren. "In sommige producten is men wet al geïnteresseerd, maar het is alle maal nog vaag" aldus de heer Heijn. Of in de toekomst gezamenlijke inkoop voor de bedrijven in de VS, Nederland en Spanje mogelijk is vond hij zeer moeilijk te zeseen: "Misschien voor producten buiten die drie landen, maar dan is het natuurlijk de vraag hoe de Invoer regelingen e.d. zijn. Dit soort vraag stukken moeten we allemaal eens rustig bekijken. We zitten nog maar in het beginstadium na de overne ming van Bi-Lo." In deze COR-vergadering deed de heer J. W. Brinkhuis zijn intrede als opvolger van de heer mr. J. J. de Boer. De heer Brinkhuis kreeg met een al een functie: tezamen met de heren T. J. van der Laan en G. van Manen zal hij advies uitbrengen over een offerte inzake de collectieve ongevallenverzekering Op donderdag, 6 oktober j. I. waren in Utrecht, t.w. in het Beatrix- gebouw van het Jaarheurscentrum, de leden van alle Ondernemings raden van het Ahold-coneerti bijeen voor een nadere toelichting op de voorgestelde winstdelingsregeling.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 2