Als samenwe rking dubbel nodig is. Walvisaan de Zaanse Schans ideaal beeld van uitgaanssfeer Studiebijdragefonds bereikt mijlpaal pagina 10 FLITSEN In Zaanstad -om precies te zyn: aan de Zaanse Schans- is woensdag 12 oktober een wondere Ahold-wereld, gedrenkt in een ruige sfeer van zilt nat, traan en woelige baren, opengegaan. Zo by het eerste vernemen van dit nieuws valt het nauwelyks aan te nemen, dat je in deze wereld van "De Hoop op d'Swarte Walvis" ook nog exquis kunt eten en voortreffelijk drinken. Toch is dat zo, want wat die Walvis op het culinaire vlak biedt heeft schier zyn weerga niet. Meedeinen op de klanken van stoere zeemanliederen tussen hors d'oeuvre en het hoofdgerecht door. Het is niet te geloven, of je moet het zelf een keer beleefd hebben. En dan komt die tweede keer vanzelf. Dit is niet alleen eten, het is een grandioos avondje uit, een stuk entertainment dat z'n gelyke niet gauw zal vinden. En dat was nou precies de bedoeling van de Ahold-mensen, die aan de uitzonderlijke aanblik van de "Walvis" in januari van dit jaar de eerste aanzet gaver Het studiebijdragefonds van Ahold bereikte een gedenkwaardige myl- paal: het voorschot dat onlangs werd toegekend aan de 20-jarige leerling slager Peter Derks in het Brabantse Oss, was het 10.000-ste in de elf jaar dat het fonds nu bestaat. Snel rekenwerk leert dat dat neer komt op een gemiddelde van zo'n drie bijdragen per dag. Zo'n bijdra ge. die aangevraagd moet worden via de direkte chef, en die niet persé betrekking hoeft te hebben op een bedrijfsgerichte opleiding, bedraagt doorgaans vijftig procent van de te maken kosten. Het wordt verstrekt in de vorm van een voorschot, en wordt in termijnen kwijtgescholden als de studie met succes voltooid is. Op vrijdag 21 oktober was het dus feest in Oss. Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden kon de daaraan verbonden plechtigheid niet plaatsvinden in de zaak waar Peter Derks werkt, de AHSM in het winkelcentrum De Ruwwerd in Oss. Die was enige dagen eerder bij een uitslaande brand grotendeels ver woest. Daarom verhuisde men naar de kantine van de zaak aan de Kruis straat, in het centrum van Oss. Daar kreeg Peter de enveloppe met het voorschot op zijn studie uit handen van zijn tijdelijke BL, de heer P. Bakker. Verder kreeg hij namens het Studie bijdragefonds een set mistlampen. Die werd overhandigd door de heer A. van Bergen, chef-slager in de winkel in De Ruwwerd. De feestelij ke plechtigheid werd verder bijge woond door de heer H. Malag, namens het fonds, en een aantal collega's van Peter. Van hen verzekerde de heer J. van Vugt, chef-slager in de Kruisstraat, Peter dat hij niet ongerust hoeft te zijn dat de brand zijn opleiding zal vertragen: "Ik zal me er hier voor 100 procent voor inzetten dat het gecontinueerd wordt. Het zal geen verloren tijd zijn.1' Peter gaat een opleiding van zes jaar volgen aan de Slagers Vakschool, waarbij de opleiding in het bedrijf een belangrijk onderdeel van de studie uitihaakt. Foto boyen:: Peter Derks [tweede van linkskrijgt de enveloppe van de heer Bakker. Geheel rechts de heer Malag van het Studiebijdragefonds. Het spreekwoord zegt "In nood leert men z'n vrienden kennen." Hetzelfde geldt ook voor collega's. Trieste oorzaken hebben in de maand oktober bewezen dat ook onder bijzon dere omstandigheden de samenwerking van Aholders uitstekend is. OSS: Brand in AH Supermart In Oss ging bijna een geheel winkel centrum in de vlammen op. Slechts gedeeltelijk beschadigd werd de AH Supermart. Maar ruiming van de schade en herstel vroeg extra inspanning van alle medewerkers. Ook van de collega's in de AH Supermart in de Kruisstraat werd meer dan normaal gevraagd om de extra drukte daar op te vangen. Op het moment dat dit geschreven wordt is de verwachting dat al deze inspan ningen en de medewerking van eigen technische diensten en officiële instel lingen tot gevolg zullen hebben dat al op 10 november ongeveer 2/3 van de Supermart in gebruik kan worden geno men om de omwonenden weer van dienst te zijn. Goed werk! Brand Centrale Slagerij Brand in het magazijn voor verpak kingsmateriaal werd. mede door snel ingrijpen van de Bedrijfsbrandweer DC, door de gemeente-brandweer snel ge blust. Maar schade was er en vlees kon gedurende een tweetal dagen niet wor den geleverd aan ca. 90 filialen. Gewerkt is er met man en macht, ook zaterdags. Bedrijfsleider W. Zandt kon die woens dag, toen zijn etablissement overspoeld werd door pers en honderden genodig den voor een "open huis", zich nauwe lijks realiseren, dat dit het resultaat was van een paar maanden hard werken. "Maar ik ben er geweldig blij mee en niet zo'n beetje trots ook". Sinds 1966 reilt en zeilt de, eenvoudig aangeduid, "Walvis" in een omgeving van historie, groen hout en bomen aan de oevers van de brede Zaan, als vitaal onderdeel van de Zaanse Schans die dui zenden bezoekers trekt. Ten dele was het een luxueus restaurant, deels inge steld op de toerist die een kop koffie wilde. Deze mengeling werd op den duur niet erg wenselijk geacht. Vorig jaar opende separaat het toeristenrestaurant (pannekoekenrestaurant) De Kraai een paar honderd meter verderop zijn poor ten voor de dagrecreant en "korte" bezoeker. Beide restaurants zijn zich los van elkaar gaan ontwikkelen, een ver standige beslissing. Niettemin ging men begin van dit jaar op zoek naar het "ideale" beeld van de "Walvis". Het beeld was goëd, maar niet voldoende sterk van concept om mensen van buiten Zaandam aan te trekken. Alles wat erin zat werd eruit gehaald: de zaak lag fantastisch in de Hollandse sfeer, maar men dacht ver der. De gast moest "onderhouden" wor den, want er is meer dan lekker eten al leen. Het moest ook een stuk ontastbare sfeer zijn. De oplossing werd gevonden, want ze lag feitelijk voor de hand: de walvisvaart. Immers een deel van het gebouw bestaat uit een 17e eeuws wal visvaardershuis. Een prima uitgangs punt. W. Zandt: "We wilden laten zien, hoe die 17e eeuwse walvisvaart eruit zag. Dat ligt ook helemaal in de nostal gische geest van onze dagen". sfeer Uit Groningen kwam een kunstschilder, Pim Salters. die aan de metamorfose be gon te werken om het restaurant in de originele sfeer terug te brengen, te ver luchten. Zijn enthousiasme en de sa menwerking met de heer Zandt mond den uit in iets dat veel meer dan alleen maar decoratie is. Ook de laatste scheepstimmerman van de Willem Ba- rendtsz, thans directeur van een scheepswerfje, de heer Van Amerongen, kwam erbij en ging timmerwerkzaam- heden verrichten: koperen hang- en sluitwerk, aangepaste kasten, tafels en stoelen. Ga maar door. Het bier drink je er nu uit een oud type glas, stereo-appa- ratuur produceert zeemansliederen, het klotsen van de golven, het kraken van de mast. 's Avonds eet je in de "Walvis" bij kaars- en olielicht, de gordijnen zijn van zeildoek, borden en asbakken zijn van tin, er zijn scheepslantaarns, aan de wanden hangen oude gravures, land kaarten gefotografeerde grafzerken van walvisvaarders. Het personeel is in stijl gekleed: blauw wit gestreepte kielen en in de pofbroek van de echte scheepsmaat. Het was spit- en graafwerk om alles verantwoord bij een te krijgen. Er is niet één bloemetje in de "Walvis" te vinden: het is een "schip", een sober schip met teakhout en de geur van teer. Het schip wordt "varende" gehouden door de uitsteken de chef-kok C. P. Schouten, zes koks, veertien mensen in de bediening en huis houdelijk personeel. Een "team", dat me er doorheen heeft geholpen", aldus bedrijfsleider Zandt. uniek Het is allemaal uniek: menukaart met "natafelkaart" (met o.m. aanbevolen sigaren, exotische sigaretten. Elke scho tel heeft z'n eigen wijnadvies. Een ander praatje: toiletten bestaan er nauwelijks luxueuzer: gespiegelde wanden (Ita liaans), planten. Je zou er bijna blijven zitten. Enfin, er zijn weinig restaurants ter wereld die in dit opzicht zich kunnen meten met die Zaanse "Walvis". Top punt van "aangekleed" eetgenot, een sfeer apart in een rij van de beste restau rants van ons land. Dit alles treft men aan in "De Hoop op d' Swarte Walvis"; een hoop die doet leven, zeker binnen Ahold-verband. Deze Zaanse "Walvis" is een voorbeeldig, eenmalig gebeuren. Men ga er zich van overtuigen.... Overval Supermart Vier man trachtten de Supermart in Zaandam te beroven. Schoten een slot van de deur van het kantoor kapot maar hadden minder resultaat dan was be oogd. De houding van het personeel die de instructies uitstekend in de praktijk bracht, had zelfs tot gevolg d$t de winkel binnen een kwartier weer nor maal draaide. Ook al zal de herinnering sommigen nog wel wat bezig houden. Het was ook hier goed werk! Overigens, de daders werden enkele dagen later reeds gevat.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 10