Albrobakkerijen en Marvelo R. J. M. Piscaer: verworvenheden bewaren voor komende generaties NIEUWE NAMEN VOOR DE OE's PRODUKTIEBEDRIJVEN AHOLD-MENSEN IN HET MAATSCHAPPELIJK LEVEN Sticht A|bert Heijn anno 3fr|er 1/tn ',nl^USeumwinkel Van /m&s naar rechts: A. van der Vlugt, J. Velt, E. de Graaf, mevr. A. H. van Dijk-Splinter, mevr. M. van Teeffelen- Hoekstra, mevr. M. van der Horst-van der Peet, A. van der Hout, A. Heijn. "Albro Bakkerijenen "Marvelo", dat worden de nieuwe namen van de operationale eenheden van de produktie- bedrijven. Ruim 130 medewerkers [sterskwamen in een daar toe uitgeschreven prijsvraag met omstreeks 500 namen aan dragen. Het kostte de jury veel moeite om een aantal geschikte benamingen uit te kie zen, daar in sommige gevallen ook moest worden bekeken of het rechts kundig wel mogelijk was bepaalde na men te gebruiken. Uiteindelijk koos de jury voor "Albro als naam gekozen "Albro Bakkerijen"; drie mensen hadden deze ingestuurd, zodat zij de prijs van 2000 moesten delen. Dit waren mevr. M. van Teeffe- len-Hoekstra (Zwanenburg), de heer E. de Graaf (Zwanenburg) en de heer A. van der Hout (Tilburg). Met een nieuwe naam voor de OE Krui denierswaren liep het niet zo gemakke lijk. In eerste instantie waren drie namen overgebleven: Cara (de heer Heijn: "Zo heet mijn hond ook!"), Multifood en Vita Nova. De afdeling Juridische Zaken had er veel werk aan, maar kwam na onderzoek tot de con clusie dat geen van deze drie namen mocht worden gebruikt. De jury besloot toen te kiezen voor de naam "Marvelo", die al voor bepaalde artikelverpakkingen wordt gebruikt. De naam is derhalve niet geheel nieuw. De jury besloot daarom de prijs van 2000 te verdelen tussen de inzenders van de drie aanvankelijk geselecteerde namen en de inzender van de naam Marvelo. Deze vier waren: mevr. A. H. van Dijk- Splinter (Vita Nova), mevr. M. van der Horst-van der Peet (Cara), J. Velt (Mar velo) en A. van der Vlugt (Multifood). Alle zeven rechthebbenden op een prijs waren aanwezig en konden het hun toekomende in een enveloppe in ont vangst nemen, uiteraard met de geluk wensen van de heer Heijn. herinnering De heer Vink deelde mee, dat alle in- zenders(sters) nog een blijvende herinne ring aan hun deelname zullen ontvangen in de vorm van een sleutelring met de gekozen naam van het bedrijf waar zij werken. In de komende maanden zullen deze worden vervaardigd. De ontwerp-afdeling van Ahold had zich dezelfde dag nog beijverd om van elke naam een serie van vijf ontwerpen te maken om straks te gebruiken op ver pakking, briefpapier enz. Deze ontwer pen moesten echter nog nader op bruik baarheid worden bekeken. De aanwezi gen kregen gelegenheid tot een "vrije stemming" om een eerste keuze te maken. De heer Kleppe van de afd. Public Rela tions van Ahold vertoonde in deze bijeenkomst een serie dia's van diverse onderdelen van het concern. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen onder het genot van een drankje en een hapje, waarna tot slot niemand met lege handen naar huis hoefde te gaan: voor allen was er een heerlijke taart, gebak ken door Albro Bakkerijen. En die taart viel ook bij de mensen van Marvelo best in de smaak Bakkerijen" als nieuwe naam voor de Operationele Eenheid (OE) Bakkerijen (Produktie Bedrijf Zwanenburg en Pro- duktie Bedrijf Tilburg) en voor "Mar velo" voor de OE Kruidenierswaren (PB Zaandam). Woensdagmiddag 14 september had tijdens een feestelijke bijeenkomst in het personeelsrestaurant op het hoofdkan toor te Zaandam de bekendmaking plaats van de .uitverkoren namen én van de namen van de prijswinnaars. De heer P. C. Vink sprak namens de directie van Ahold Produktiebedrijven en Grootver bruik een woord van welkom tot de aan wezigen, de inzenders(sters) van de namen en enige juryleden, onder wie voorzitter A. Heijn. De heer Vink meende dat het een goede gedachte was geweest om voor de prijs uitreiking niet naar de produktiebedrij ven toe te gaan, maar allen uit te nodigen op het hoofdkantoor. "Het wordt tijd, dat we benamingen met OE's afschaffen," aldus de heer Heijn aan het begin van zijp toespraak. "Er is trouwens ook een tijd geweest, dat we het fijn vonden om alles zo veel mogelijk "Albert Heijn" te noemen. Daar zijn we langzamerhand van afgestapt, met name sinds de overname van Simon de Wit. Gebruik van andere namen bleek ook gunstig te zijn ten aanzien van de flexi biliteit in ons optreden." In dit kader paste het, aldus de heer Heijn, om ook voor Ahold Produktiebedrijven met de Operationele Eenheden iets anders te zoeken. Hij stelde vast, dat men bij Meester de gevolgen van de koerswijzi ging op het gebied van namen al terdege heeft ondervonden: eerst was het Mees ter, toen werd het Albert Heijn Vlees- warenfabrieken en nu is het Meester Wijhe geworden! Bij de prijsvraag om de "OE" kwijt te raken waren veel leuke namen inge stuurd, waarvan juridisch moest worden uitgezocht of ze voor Ahold bruikbaar waren. Dit leidde er toe, dat de uitslag van de prijsvraag wat lang op zich heeft laten wachten. "Toen we wisten wat mocht waren we er," merkte de heer Heijn op. Voor de OE Bakkerijen werd Ahold telt heel wat personeelsleden die in hun vrije tijd in het maat schappelijk leven functies vervullen. In het verenigingsleven, op het sociale vlak, functies in ieder geval waarin zij op de een of andere wijze dienstbaar zijn aan de medemens. Deze mensen hebben er meestal weinig behoefte aan met hun aktivi- teiten in de publiciteit te komen. Niettemin zouden wij in de Flitsen graag regelmatig de schijnwerper op zo'n stille werker (-ster) richten, niet ter meerdere glorie etc., maar misschien ter inspiratie van an deren. "Als ik zeg dat ik zo'n bijzonder sociaal bewogen mens ben, geloof ik niet dat dat waar is. Wel vind ik dat we moeten proberen een heleboel geestelijke verwor venheden die in de loop der eeuwen bestaansrecht heb ben gekregen, voor komen de generaties te bewaren. De heer R. J. M. Piscaer houdt zich bij Ahold in de Centrale Personeels dienst bezig met bijzondere oplei dingen en stage-coördinatie. Het is alweer twaalf jaar geleden dat hij be stuurder werd van het R.K. St. Jan Ziekenhuis, een middelgroot zieken huis in de Zaanstreek, met een bestuur van een man of tien. Toen er op een gegeven moment sprake van was dat in hetzelfde ge bied ook een protestants-christelijk ziekenhuis zou komen, met een ver gunning voor maximaal 150 bedden, is met name de heer Piscaer in 't geweer gekomen: "Ik ben nogal be wogen op het gebied van de oecu mene, en ik heb gestimuleerd dat dat ziekenhuis zich aansloot bij St. Jan. Daaruit is toen het Johannes Zieken huis gegroeid, een algemeen christe lijk ziekenhuis." Dat werd ondergebracht in het ge bouw van het voormalige St. Jan, met de nodige uitbreidingen. We zitten nu rond 1968. In die tijd vond men dat het gemeentelijk ziekenhuis in Zaandam vervangen moest wor den, en daaruit ontstond het nieuwe Julianaziekenhuis, betaald door de gemeenten in de Zaanstreek. De heer Piscaer: "We hebben toen getracht een aantal gezamenlijke be langen te bundelen. Zo kwam er bijvoorbeeld een gezamenlijke apo theek. En later is de administratie gebundeld. De opleiding van de verpleegkundigen zijn we ook samen gaan doen." Het Johannesziekenhuis was aan renovatie toe, maar nieuw bouwvergunningen werden door het bestuur zelf een paar keer op de lange baan geschoven. Men groeide namelijk langzamerhand naar de ge dachte dat beter op de lokatie van het Julianaziekenhuis gebouwd kon gaan worden. Beide ziekenhuizen liggen maar anderhalve kilometer van elkaar. Besprekingen hierom trent leidden tot een akkoord, en er zou ter plaatse een apart Johannes ziekenhuis komen, met tussen beide gebouwen een ruimte voor gemeen schappelijke aktiviteiten. Voordat dat bestuurlijk rond was, stroomde nog heel wat water door de Zaan, maar er kwam uiteindelijk een nieu we stichting, De Heel geheten, waar in de twee ziekenhuizen in een fusie tot één gesmeed werden. In dat nieuwe stichtingsbestuur houdt de heer Piscaer zich nu vooral bezig met de geestelijke zorg. "De pastorale zorg hebben we uitgebreid tot geeste lijke zorg, wat wil zeggen dat er ook een humanist bij betrokken wordt. Bij het opzetten en begeleiden, het verder uitbouwen daarvan, heb ik een duidelijke vinger in de pap. Ook bij het aantrekken en benoemen van pastores voor het ziekenhuis." Momenteel heeft De Heel zes geeste lijke zorgers ter beschikking, die men overigens deelt met een ver pleeghuis. Vier van hen zijn part timers, de twee anderen zijn in vol ledige dienst. En ze vertegenwoor digen de diverse geestelijke richtin gen. Over hun taak vertelt de heer Pis caer: "Het is de bedoeling dat ze eerst in een sociaal praatje kennis maken met de patiënt. Dat gebeurt dan door de zorger die voor het be treffende deel van het ziekenhuis is aangewezen, ongeacht de pet die hij op heeft. Verder zoeken ze contacten via informaties van de medische en verplegende staf, of als erom ge vraagd wordt. Bij stervensbegelei ding komt de kleur van de pastor wel vaak duidelijk om de hoek kijken. Dat geldt met name voor het ver pleeghuis." Misschien wordt binnenkort nog een tweede verpleeghuis in dit samen- werkingsverbond betrokken, en komt men dan tot een Stichting Geestelijke Zorg. De heer Piscaer blijft daar intensief mee bezig: "Dit aspect van het besturen vraagt vooral in de opbouwfase een vrij intense be geleiding. Daar mag je een directie niet a bout portant mee opzadelen." "We hebben een soort begeleidings commissie, die vrij vaak met de ver zorgers bij elkaar komt. Dan zetten we hun problemen op een rij, en kij ken we wat we voor hen kunnen doen. In de beginfase was vooral het begrip acceptatie door alle werkers een belangrijk punt. Dat moest groeien, vooral bij de medische staf. Nu zijn ze volledig geïntegreerd." Tot zover het verhaal van de heer Piscaer. Hij is ook bestuurslid van de stichting Opleiding Gezondheids zorg, die de opleidingen voor vijf zie kenhuizen behartigt. Met nóg een bestuurslid is hij verder bezig de nieuwe bestuurlijke organisatie voor het toekomstige ziekenhuis uit te werken. Dan maakt hij deel uit van een liturgiegroep, oecumenisch van samenstelling, die o.a. eenmaal per twee weken kapeldiensten in het Jo hannesziekenhuis voorbereidt en ver zorgt. Al met al bezigheden die bijzonder inspirerend werken!

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 9