:PD? Wat doet de CPD? Wat is de CPD? pagina 7 alles in het werk om de OR zo goed mogelijk te laten functioneren. Daarom werd, als onderdeel van de CPD, het Bureau Ondernemingsraden (BOR) op gericht. Wij spraken met de heer J. Ph. Ypma, die bij het BOR de scepter zwaait. Het BOR, zo bleek, is een coördina tiepunt bij: a. wetsontwikkelingen, b. overleg voorzitters van OR's, c. overleg secretarissen van OR's, d. activiteiten bij opleidingen, e. reglementering, f. kandidaatstelling door de vakbonden. Het BOR is tevens..tijdelijk belast met het secretariaat van de Centrale Onder nemingsraad van Ahold. We gaan deze activiteiten eens nader bekijken en daarbij onthouden dat het BOR in de meest ruime zin de activi teiten van de OR's ondersteunt. Een zuivere hulpdienst dus, waarvan de OR's en de COR de matadoren zijn. wetsontwikkeling Het BOR geeft voorlichting over de WOR (Wet op Ondernemingsraden). Het houdt ook in dat bij een nieuwe wet de OR's de standpunten weten hierover van de werkgevers- en werknemersorga nisaties. Het BOR voorziet hen van die gegevens. De lectuur over ondernemingsraden wordt door het BOR bijgehouden. Het BOR zorgt ervoor dat de OR-leden van Ahold deze lectuur ook krijgen. Een van de andere taken, als onderdeel van wetsontwikkeling, is de verslagge ving in jaarverslagen. Zo moet een bedrijf op last van de Minister van Sociale Zaken ieder jaar een verslag over de werkzaamheden van de OR insturen naar de Arbeidsinspectie, hetgeen het BOR dan ook doet. het voorzittersoverleg Het overleg met de voorzitters van de OR's is voor het BOR zeer belangrijk en beleidsbepalend. In deze vergaderingen worden de voorzitters voorzien van informatie over bijv. wetsontwikke lingen, die een bijsturing van het beleid eisen. De voorzitters bespreken ook interne ontwikkelingen en wisselen gegevens uit over de diverse bedrijven en hun ontwik keling. Een ieder jaar weer terugkerende discus sie voor de voorzitters is de vraag, wie maakt de begroting (verwachte inkom sten en uitgaven) van de OR's. Bij de wet is namelijk wél geregeld dat het bedrijf de kosten van de OR-werkzaamheden draagt. Maar in diezelfde wet is niet omschreven wie nu de begroting moet maken. Bij het overleg tussen de voorzitters van de OR's komt de relatie met de vakbon den veelvuldig aan de orde. secretarissenoverleg Evenals de voorzitters komen ook de secretarissen van de diverse onderne mingsraden regelmatig bij elkaar. Hier gaat het echter meer om beheerszaken. Zij regelen de verkiezingen van een OR en ze verdelen de werkzaamheden. Wie doet het commissiewerk, wie notuleert, wie doet de verslaggeving e.d. De secre tarissen (wordt een steeds meer tijdro vende job) houden zich intensief bezig met de interpretatie van de reglementen en voorschriften. De OR's van Ahold werken met een basisreglement, waarvan 95 tot 98 pet van de artikelen identiek zijn, de paar uitzonderingen waren nodig, omdat het in bepaalde bedrijven van Ahold gewoon niet anders kon, aldus de heer Ypma. In het secretarissenoverleg worden ook de vergaderingen en de opleidingen geregeld, zodat een en ander goed op elkaar is afgestemd. Uitwisseling van ervaringen staat iedere keer op de agenda. opleidingsactiviteiten Het BOR houdt zich ook bezig met de opleiding van OR-leden, iets wat bij Ahold goed geregeld is. Voor dit doel wordt gebruikt gemaakt van twee insti tuten (gezien het aantal van 16 kon één instituut het niet aan) en wel van SBI in Doorn en Bureau Zuidema in Kesteren. Het BOR verstrekt ook informatie over de diverse programma's die er zijn voor OR-leden in spé, terwijl het veel aan dacht besteedt aan nieuwe behoeften binnen de OR. Bij al deze genoemde activiteiten, zo zegt de heer Ypma, ligt het initiatief primair bij de ondernemingsraden en de centrale ondernemingsraad. Het BOR blijft hierbij de hulpdienst, die de verkregen informatie weer doorspeelt aan CPD en Raad van Bestuur. Omge keerd zorgt het BOR ervoor dat de informatie die van Raad van Bestuur en CPD afkomstig is, terechtkomt bij de OR's en de COR. Hetgeen in de praktijk goed werkt. arbeidsvoorwaarden Een belangrijk onderdeel van het perso neelsbeleid zijn de arbeidsvoorwaarden. De CPD heeft hierin een adviserende taak, die is toebedeeld aan de heer D. J. van der Tuin, Hoofd Arbeidsvoorwaar denbeleid. Op het ogenblik wordt in Nederland -door de snel veranderende maatschap pelijke ontwikkelingen- bij veel bedrij ven het personeelsbeleid herzien, met name het sociale beleid is in beweging. Ook Ahold wil daar aan mee doen. Niet omdat het personeelsbeleid bij Ahold slecht is, maar in de loop der jaren zijn regelingen onstaan, die binnen het Ahold-concern nog wel wat overeen komsten (raakvlakken) hebben, maar niet meer op elkaar zijn afgestemd. Het personeelsbeleid en dus de arbeidsvoor waarden worden opnieuw geïnventari seerd. Een hele klus voor de heer Van der Tuin, als men bedenkt dat Ahold alleen al 12 verschillende CAO's kent. Het elk jaar afsluiten van een CAO wordt steeds ingewikkelder door o.a. de vloeren en plafonds, die in de salarissen worden gebruikt. Maar ook door de verschillende aanvangsdata van de CAO's wordt het er niet gemakkelijker op. Als het gaat om de uitvoering van rege ringsmaatregelen op het gebied van lonen, subsidies en sociale wetgeving wil de CPD, zeer tot haar verdriet, nog wel eens vals beschuldigd worden. Dit soort voorstellen wordt door de CPD centraal, met behulp van de computer, uitgewerkt en gereed gemaakt voor de praktijk. Dit wordt dan via een mededeling aan het personeel bekend gemaakt, waarop dan veelal de reactie komt: "Zaandam beslist maar!" Dit wordt door de heer Van der Tuin betreurd. Een wijziging in het loonsys teem, zo zegt hij, kan niet per werk maatschappij gedaan worden, dat kan alleen centraal, dus via de CPD. Zaan dam beslist maar, gaat gewoon niet op, want alvorens de mededeling wordt uitgestuurd, is er overleg geweest op allerlei gebied en niveau. concern- en raamregelingen Daarnaast heeft Ahold nog een aantal sociale regelingen die herzien moeten worden. Deze regelingen hebben tot doel om het personeel voor korte of langere tijd een inkomstengarantie te geven indien men niet meer in staat is het oude werk te doen. Dit kan voorkomen indien de werknemer langdurig ziek wordt (WAO), of de funktie niet meer aan kan omdat deze te zwaar wordt. Ook worden mogelijkheden onderzocht of het vrijwillig vervroegd met pensioen gaan, financieel mogelijk is te maken. Dit zijn zo enkele vraagstukken waar mee de heer Van der Tuin zich intensief bezighoudt. Maar hij doet meer. Ook de marktinformatie heeft zijn volle aan dacht. Dit bètekent dat hij nauwgezet de ontwikkelingen in de gaten moet houden die gaan plaatsvinden in de arbeids voorwaarden in Nederland, niet alleen op de lange, maar ook op de korte termijn. Wellicht is het u niet bekend, maar per jaar worden er in Nederland ongeveer 650 CAO's afgesloten. De heer Van der Tuin volgt de grote lijn in de discussies hierover en verzamelt op die manier belangrijke gegevens. Met deze informa tie voedt hij dan weer de CAO-onder- handelaars van Ahold. Uit de ontzaglijke informatiestroom -die soms benauwend is- distilleert en coör dineert de CPD de gegevens die van belang zijn voor de werkmaatschappij en. Dit kost bijzonder veel tijd, maar het is uiterst belangrijk om een evenwichtig arbeidsvoorwaardenpakket te bewaren. part-timers Bij het toekomstige personeelsbeleid zal ook de positie van de part-timer opnieuw bezien moeten worden. Het beleid ten aanzien van de medewerkers is inmid dels geformuleerd. In de ogen van Ahold is een part-timer nu een "volledig medewerker". Dan moetje je dus afvragen, welke kans een part-timer in het bedrijf heeft. Daarbij is het van belang te weten met welke intentie hij/zij bij Ahold is gaan werken. Alleen maar om een extra centje V.l.n.r.: W. Gingnagel, A. Smout, E. Koopman en R. Menkveld. te verdienen, of misschien, om hogerop te komen, zo merkt de heer Van der Tuin op. Daar moet dus aandacht aan besteed worden. De heer Van der Tuin, evenals de heer Holthuizen, wil graag kwijt dat de mensen van de CPD pertinent geen bureaucraten zijn -wel bloedserieus in hun werk- en dat er veel gelachen wordt bij de CPD. Het bewijs wordt onmiddel lijk geleverd. Direct nadat hij dit heeft gezegd, schalt ergens uit een kamer een homerisch gelach op. de grote uitgevers Volgens de mensen van de CPD zijn de heren A. Smout en R. Menkveld van de Afdeling Sociale Verzekeringen, de gro te "uitgevers" van de CPD. Immers zij regelen de WAO-Suppleties en verzor gen de betalingen. De Sociale verzekeringen is duidelijk een uitvoerende afdeling, want Ahold is voor de Ziektewet eigen risicodrager, waar mee de afdeling in feite een verlengstuk is van de bedrijfsvereniging Detam. Het grootste deel van de werkzaamhe den zit in de uitvoering van de Ziekte wet. Uit alle bedrijven van het Ahold- concern komen de ziekmeldingen bin nen. Hier zit uiteraard veel werk aan vast. Voor Sociale Verzekeringen is het be langrijk te weten of ongevallen binnen of buiten het bedrijf hebben plaatsgevon den. Bij een ongeval binnen het bedrijf (een werknemer wordt aangereden) kan het door Ahold uitbetaalde ziekengeld wor den verhaald. Ahold fungeert dan als voorschieter, want de werknemer krijgt normaal zijn ziekengeld betaald. Het geld moet terugkomen van diegene (of de verzekering) die het ongeluk heeft veroorzaakt. Dit zijn zeer langdurige procedures en het kan jaren duren eer het geld naar Ahold is overgemaakt. Vorig jaar heeft Sociale Verzekeringen ca. 50 van dit soort "akkefietjes" behan deld. de chef is verantwoordelijk voor "zfjn" zieke Voor Zaandam, Amsterdam en Eindho ven heeft Ahold vier eigen ziekenrap- porteurs in dienst. Dit zijn geen artsen. Ze trekken de ziekmeldingen na en werken samen met een arts. Zij brengen rapport uit aan de bedrijven waar de zieken werken en vandaar uit krijgt de CPD -dus Sociale Verzekeringen- haar informatie. Wat uiterst belangrijk is en wat nog al eens vergeten wordt, zo zegt de heer Smout, de chef blijft verantwoordelijk voor "zijn" zieke. Hij moet deze werk nemer begeleiden. Dit loopt in de praktijk niet altijd even goed, veelal omdat de chef niet altijd zijn verant woordelijkheid in dit opzicht aanvoelt. Sociale verzekeringen hoopt dat dit in de toekomst zal verbeteren. Maatregelen hiervoor zijn niet te nemen. Wel kan het steeds opnieuw gezegd worden. Het is namelijk voor een zieke verschrikkelijk om het gevoel te krijgen dat hij NIET gemist wordt, aldus de heer Smout. Met de signalen die van de zieke werknemers komen werkt de afdeling Sociale Verzekeringen. Mede hierdoor is het mogelijk om het ziekteverzuim bij Ahold (dat ligt onder het landelijk gemiddelde, maar in sommige sectoren er fors boven) structureel aan te pakken. De CPD is bezig met een studie over het probleem ziekteverzuim. Daarom is het nuttig dat er een betere registratie bij Ahold komt voor het ziekteverzuim. Dit kan dan leiden tot een ziekteverzuim beleid, waarbij veel aandacht zal moeten worden besteed aan de begeleiding van zieken en het opsporen en wegnemen van oorzaken. langdurig zieken De langdurig zieken hebben de grootste aandacht bij de CPD, niet alleen vanwe ge het geld, piaar ook omdat het kan uitmonden in geheel of gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid. In dit soort ge vallen gaat de betrokkene vallen onder de Wet Arbeidsongeschiktheid (WAO). De procedure hiervoor is zeer tijdrovend en die zullen wij u dan ook maar bespa ren. terugkeer in het arbeidsproces Als de situatie van een gedeeltelijk arbeidsongeschikte dusdanig verbetert dat hij terug kan keren in het arbeids proces, maar niet op zijn/haar oude plaats, dan probeert de afdeling Sociale Verzekeringen om de betrokkene elders geplaatst te krijgen. Tevens biedt de afdeling hulp aan de langdurig zieken bij alle formaliteiten die voor de uitvoe ring van de wet aan de orde komen. Zijn er problemen in het privé-vlak b.v. hoge ziektekosten dan staan de twee maatschappelijk werksters paraat. Deze twee dames werken door het hele land. Elk geval wordt door hen individu eel bekeken en later besproken met de afdeling Sociale Verzekeringen. Mocht blijken dat alle wettelijke instanties zonder succes zijn geprobeerd, dan heeft Ahold altijd nog het Fonds Bijzondere Voorzieningen. De taak van de dames moet niet worden onderschat. Zij hebben ook nog andere activiteiten, zoals voorbereiding op pen sionering, het verzorgen van uitstapjes van gepensioneerden, de begeleiding van nabestaanden van overleden werkne mers, en advisering bij aanvragen door personeelsleden bij het Fonds Bijzon dere Voorzieningen. De afdeling Sociale Verzekeringen is tevens belast met de uitvoering van concernregelingen op het gebied van o.m. wachtgeld en functie verlichting. Door hun specialistische kennis zitten de hejen Smout en Menkveld nog in een aantal commissies binnen en buiten Ahold. Zodoende hebben ze in de loop van de jaren veel kennis opgedaan van sociale instanties in Nederland. Dit is ook bekend bij iedereen binnen het Ahold-concern, zodat zij ook als wegwij zer op dit gebied dienst doen. Waar ook veel werk aanzit voor Sociale Verzekeringen zijn de processen over de vraag: Kan de werknemer nu wel of niet werken? De Verzekeringsgeneeskundige zegt dat de betrokkene aan het werk kan, terwijl hij zelf vindt van niet. De zieke gaat tegen de beslissing van de dokter in beroep bij de sociale rechter. Over één ding is de gehele CPD het eens. De afdeling Sociale Verzekeringen is het schaap met de vijf poten van de CPD, hoewel de werkzaamheden eigenlijk on der twee noemers zijn te vangen: Uit voerders van de wet en begeleiders van de concernregelingen van Ahold. Maar ook is duidelijk dat vanuit deze afdeling een schat aan informatie bin nenkomt, die uiterst belangrijk is voor de CPD in haar taak als adviserend lichaam en gesprekspartner bij het bepalen van het beleid bij Ahold.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 7