Wat is de CPP? Wat doet de CPD? Wat is d pagina 6 Hierop wil de redactie van Flitsen een duidelijk antwoord geven. De Centrale Personeels dienst [CPD] van A hold is wei nig zichtbaar. Deze dienst werkt [althans voor het oog van de werknemers] niet in de frontlijn van het Ahold-gebeu- ren. Toch zijn zeer vele activi teiten van de CPD terug te vinden in regelingen, die bij alle bedrijven van Ahold van kracht zijn. De CPD. waar - buiten de Bedrijfsge neeskundige dienst en ziekencontrole - 14 mensen werken, houdt zich in deze snel veranderende tijd bezig met o.m.: Personeelszaken Arbeidsvoorwaarden Functicclassificatie Ondernemingsraden Sociale verzekeringen Tijdens zijn bezoek aan de CPD op de 17e verdieping van het Ahold-gebouw in Zaandam en uit de gesprekken die uw verslaggever heeft gevoerd, bleek over duidelijk hoe belangrijk de taak van de CPD binnen het Aholdconcern is. Problemen en vraagstukken van allerlei aard - wijzigingen in wetten om maar eens een greep te doen - worden door de CPD bestudeerd, besproken en veelal met hulp van anderen binnen het con cern (werkmaatschappijen) opgelost en tenslotte "panklaar" gemaakt voor de praktijk. Aan het hoofd van de CPD staat drs. P. J. van Dun, de directeur personeelsza ken. Uit het gesprek met hem blijkt dat de CPD belangrijker is dan vele werkne mers wel beseffen. Wist u bijvoorbeeld dat de CPD een gelijkwaardige gesprekspartner is voor de Raad van Bestuur (het hoogste be stuurscollege) bij beleidszaken? De CPD heeft vier hoofdfuncties, alle vier even belangrijk. De opsomming is dan ook volkomen willekeurig: a. Beleidsvorming op lange termijn, b. Adviseren naar de werkmaatschap pijen toe. c. Uitvoering en coördinatie van gecen traliseerde zaken. d. Behartiging personeelszaken voor be paalde groepen. Het staat er kort maar krachtig. Ruw vertaald betekent het, dat in goed over leg met elkaar de mensen van de CPD zich bezighouden met het personeelsbe leid in de ruimste zin van het woord. Personeelsbeleid houdt o.m. in arbeids voorwaarden (CAO's), functieclassifica tie, opleiding, ondernemingsraden, wer vingen en selectie, sociale verzekeringen, medische dienst en uiteraard de perso neelszaken. Dat is nogal wat en het zal duidelijk zijn dat al deze werkterreinen, die steeds ingewikkelder worden, een goed samen spel van de CPD vereist. In één van de kamers hangt dan ook een wel zeer toe passelijke tekst: "NIEMAND HEEFT DE KWALITEIT HET ALLEEN TE DOEN". We zullen nu de eerder genoemde vier Hoofdfuncties eens nader onder de loupe nemen. beleidsvorming op lange termen Bij deze activiteit is het duidelijk, dat de CPD meedenkt en -werkt aan het toe komstig beleid van Ahold. Door de stroom van gegevens die bij de CPD bin nenkomt uit het hele land, treedt de CPD op als advieslichaam voor de Raad van Bestuur. Dit is uiterst belangrijk voor u, want het personeelsbeleid van Ahold maakt namelijk deel uit van het totale beleid en heeft een gelijkwaar dige plaats in het totale beleid naast alle overige beleidsgebieden. Het staat er al lemaal zeer formeel, maar simpel bete kent het: De CPD is een gelijkwaardige gesprekspartner van de Raad van Be stuur, waarbij noch de sociale kant (per soneel), noch de economische kant (winst) het belangrijkste zijn. Voorts heeft de CPD - als onderdeel van de beleidsvorming - de functie om sig nalen op te vangen en te verwerken, die mogelijk op korte termijn een bijsturing van het beleid vereisen. Deze signalen moeten ook uit de werk maatschappij komen. Een goed voor beeld van het meedenken en -werken aan het beleid van Ahold is het initiatief van de CPD: de formulering van de nieuwe beleidsuitgangspunten, die reeds in het jaarverslag 1976 zijn vermeld, te weten: organisatie, communicatie en ar beidsverhoudingen; functiebezetting; opleiding en arbeidsvoorwaarden. Waarom alléén deze vier gebieden? De rest wordt maar vergeten! Dat is een misverstand. Personeelsbeleid is een moeilijke zaak en moeilijk te vergelij ken, zoals dat bijv. bij de afdeling Eco nomische Zaken van Ahold wel mogelijk is. Zegt Economische Zaken dat de welvaart in Nederland gaat stijgen, dan kan een prognose voor de stijging van de winst worden gemaakt. Na een jaar blijkt dan of Economische Zaken "goed" of "fout" heeft gezeten. Bij per soneelszaken ligt dat anders. Daar duurt het soms wel vijf jaar. eer men tot de conclusie komt: Ja. het werkt goed- De heer Van Dun is er echter van over tuigd, dat indien deze vier genoemde punten goed functioneren, de overige, niet met naam genoemde, gebieden hierdoor vanzelf worden meegetrokken. adviseren naar de werkmaatschappijen toe Was de hierboven omschreven beleids vorming een taak van de CPD naar boven (Raad van Bestuur), deze advies taak is duidelijk naar beneden gericht, naar de werkmaatschappijen. Zo kan van uit een werkmaatschappij gevraagd worden "om iets te doen". Bij dit soort verzoeken is het dan nuttig om alle specialistische kennis gecentraliseerd te hébben. Wat de ene afdeling wellicht niet weet, kan de andere wel weten. In elk geval komt de CPD er in totaal wel uit. De verzoeken om iets te doen, op welk gebied van personeelszaken dan ook, trekken een zware wissel op de CPD. De specialistische kennis moet ook echt aanwezig zijn. De CPD heeft de kennis voor alle gebieden nog niet. Er wordt wel hard gewerkt om deze te verkrijgen. Bij het geven van adviezen aan de werkmaatschappijen is de CPD volgens de heer Van Dun uiterst kwetsbaar. Want waar eindigt het advies en waar begint de uitvoering? uitvoering en coördinatie van gecentraliseerde zaken Deze activiteiten doet de CPD op centraal niveau en wel vanwege de doelmatigheid, maar ook om eenheid (ook naar buiten) in het beleid te krijgen. Als onderdeel van deze activiteit werd daarom het Bureau Onderne mingsraden (BOR) opgericht. Het BOR treedt op als coördinator van de werk zaamheden van de 16 ondernemingsra den die Ahold telt. Voorts vallen onder deze activiteiten, die zaken waar procedures en richtlijnen voor zijn, zoals de uitgangspunten per soneelsbeleid. Ook de raamregelingen vallen hieronder. Bij een raamregeling wordt iets voorgeschreven. De werk- V.l.n.r. de heren D. J. van der Tuin, Ir. H. N. Hes, Drs. W. J. M. Holthuizeti, Drs. P. J. van Dun, Mej. T. Harder en J. P. Ypma. maatschappijen hebben echter een stuk vrijheid om hun eigen ideeën hierin te brengen, maar aan het uitgangspunt en de voorgestelde uitvoering van de rege ling valt door hen niet te tornen. In tegenstelling tot de raamregeling staat de concernregeling. Bij deze laatste heeft de CPD de taak om toe te zien of deze regeling goed wordt uitgevoerd. De pensioenregeling is een concernregeling om maar eens een voorbeeld te noemen. behartiging personeelszaken voor bepaalde groepen Bij deze taak treedt de CPD op als personeelschef voor de medewerkers, die bij de concerndiensten werken. De heer Van Dun is de personeelschef van het management, de topleiding. Ook deze taak betekent weer meedenken en -wer ken aan nieuwe activiteiten, waarvan het idee niet uit een werkmaatschappij is gekomen. Denk maar aan de recente beslissing van Ahold om zaken te openen in Spanje. Bij al deze activiteiten heeft de directeur personeelszaken ook nog tot taak om contacten te onderhouden buiten Ahold- verband. Zo heeft hij zitting in een aantal commissies van het VNO (Vere niging van Nederlandse Ondernemers) en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf. Het is duidelijk dat de heer Van Dun, naast het ontvangen van zeer nuttige in formatie, hier als "belangenvertegen woordiger" van Ahold optreedt. "Voordelen voor de CPD zijn de afwis selende zaken waar wij op centraal niveau mee bezig zijn. Er is dus afleiding genoeg. Het nadeel van ons werk bij de CPD is, dat je weinig effect ziet van je werk. Je moet in ieder geval geduld hebben en niet direct willen scoren," zo merkt de heer Van Dun op. Nu we dus weten hoe de CPD in grote lijnen werkt, is de redactie van Flitsen een dagje naar de 17e verdieping getrok ken. Uit dit "dagje CPD" bleek duidelijk dat de samenwerking uitstekend is. De deuren staan allemaal open er loopt altijd wel iemand even binnen om een inlichting te vragen. Dit alles gebeurt in een bijzonder plezierige sfeer. samenwerking is geen station waar je aankomt, maar een manier van reizen Een betere manier had het Hoofd Stafdiensten van de CPD, drs. W. J. Holthuizen (in wiens kamer deze spreuk hangt) niet kunnen bedenken om duide lijk te maken waar het bij de CPD en dus bij Ahold om gaat. De heer Holthuizen is ca. vier maanden geleden aangetrokken. Hij kreeg onmiddellijk "enkele aardige klussen in zijn maag gesplitst". Zo is hij hoofd van de personeelsdienst van het concernhoofdkantoor waaronder ook de afdeling Sociale verzekeringen valt en rapporteren de hoofden van de afde lingen Arbeidsvoorwaardenbeleid, Functieclassificatie en Bedrijfsgenees kundige Dienst aan hem. Zijn functie is in sterke mate gericht op beheeé en coördinatie. Zoals u zegt, inderdaad: "een druk baasje". Eenmaal in de week is de heer Holthui zen, zoals hij het zelf uitdrukt, praat paal voor de hoofden van zijn dienst. functieclassificatie Hierover is reeds in vorige nummers van Flitsen uitvoerig geschreven. Wat dit precies betekent, hoeft nu niet weer uitgelegd te worden. Samen met de heer ir. H. N. Hes, het hoofd Functieclassificatie, ziet de heer Holthuizen zich thans voor de introduc tie van een nieuwe functieclassificatie voor het kader geplaatst namelijk: de Methode Hay. (Hay is de naam van een internationaal onderzoek- en adviesbu reau). Het systeem dat Hay heeft uitge dacht (en reeds bij ongeveer 30 bedrijven in Nederland wordt toegepast) is volgens de heer Holthuizen open en helder. Het voordeel bij dit systeem is, dat ook de arbeidsvoorwaarden er aan gekoppeld kunnen worden, evenals de loopbaan begeleiding. In de praktijk komt het er op neer dat na 2 a 2Vi jaar de functieclassificatie rond is. Hierna kunnen binnen vier jaar de arbeidsvoorwaarden en de loopbaanbe geleiding op het systeem worden afge stemd. Dit jaar hoopt men nog te kunnen beginnen met de introductie ervan. Een, groot voordeel hierbij is, zo bleek, dat de heer Holthuizen reeds vijf jaar ervaring heeft gehad met dit sys teem. Op het ogenblik wordt ook bekeken hoe de huidige methode voor de groepen 1-7 zonder schokken kan worden vervangen door een meer erkend systeem. medische dienst De Medische Dienst kanmiet voor alle Ahold-bedrijven hetzelfde werken gezien de aard van het concern, de MD werkt wel volledig voor de regio Zaanstreek waar ca 2.000 medewerkers van Ahold wonen, werken en leven. Het werk van de medewerkers -een arts en twee verpleegsters- omvat o.m. de keuring bij in diensttreding, tussentijdse keuringen, het houden van spreekuren (op verschil lende plaatsen) en EHBO-diensten. Op grond van de door de MD opgedane ervaringen en informatie kan de CPD beleidsadviezen geven. Ter illustratie geeft de heer Holthuizen een voorbeeld: De dokter krijgt uit een bepaalde afdeling of produktie-eenheid veel men sen met hoofdpijnklachten. De oorzaak blijkt slechte verlichting of onvolledige afzuiging van dampen. Het euvel wordt dan verholpen door een (beleids) maatregel. Maar het kan ook zijn dat de ziekte het gevolg is van een slechte sfeer in dat bepaalde bedrijf. Dit moet dan, uiter aard na goed overleg, worden opgelost. De dokter rapporteert zijn bevindingen "neutraal" aan de CPD. Bij de uitwer-. king van dit rapport en de oplossing van het probleem behoeft de aanbrenger van een dergelijke delicate kwestie niet bang te zijn dat hij ooit als de "verklikker" door zijn collega's wordt gebrandmerkt. Ook buiten de regio Zaanstreek kunnen de medewerkers bij de dokter terecht. Regel is echter dat de werkmaatschap pijen zelf hun medische begeleiding regelen. Als hoofd van de personeelsdienst van het Hoofdkantoor moet de heer Holthui zen regelmatig besprekingen voeren over de uitvoering van het personeelsbeleid met de personeelsfunctionarissen. Dan beu ik ook nog de vraagbaak voor iedereen op het hoofdkantoor, zo lacht de heer Holthuizen. Daarom staan onze deuren altijd open. Wij willen dat de mensen bij de CPD binnenkomen. Uiteraard gaan we zelf ook de mensen opzoeken. beleidsvormende zaken Deze zaken komén aan de orde in de z.g. CPD/'HPD-vergadering, waarin on der leiding van de heer Van Dun, de heer Holthuizen en zijn collega's van de CPD met de Hoofden van de Personele Diensten van de Detailhandelsgroep en de Produktiebedrijven bijeen komen. De bedoeling van deze besprekingen is om de beleidszaken uit te stippelen als bijv. de regering een maatregel afkondigt op het gebied van arbeidsvoorwaarden, die ook invloed zal hebben op Ahold. Maar de onderwerpen kunnen uit alle hoeken van het concern komen, vanaf de Raad van Bestuur tot en met een brief van een medewerker. De vergadering bespreekt het onderwerp, maakt een voorstel of vraagstelling dat bij de CPD door een deskundige wordt uitgewerkt. Dan komt het weer in de vergadering van de CPD met de HPD's, waarin het tot voorstel wordt gemaakt en naar de directies van de werkmaatschappijen en de Raad van Bestuur gaat. coördinatie Als onderdeel van de beleidsuitvoering spreekt de heer Holthuizen regelmatig met zijn collega's HPD. Dat gaat over onderwerpen, die centraal gecoördi neerd of binnen het Ahold-concem op elkaar afgestemd dienen te worden. Hierbij gaat het b.v. dan om perso neelsadvertenties, de coördinatie van sollicitantenformulieren, het beleid ten aanzien van langdurig zieken, gedrags lijnen bij ontslag (Minister Boersma heeft op dit gebied plannen), maar ook over de plannen voor de activiteiten van de HPD's. Bij alle opgesomde werkzaamheden be middelt hij ook bij interne overplaat singen en schenkt hij aandacht aan de jonge mensen met "groeicapaciteiten". Hij ontvangt ook alle "vrije sollicitan ten". Dit zijn mensen die een brief aan Ahold schrijven met de vraag of ze een baan kunnen krijgen, waarbij ze geen specifieke functie noemen. Al met al, de heer Holthuizen hoeft zich niet te vervelen. Dat doet hij beslist ook niet. bureau ondernemingsraden Het behoeft geen betoog dat de onder nemingsraden een belangrijke rol spelen in het bedrijfsleven. Ook Ahold is zich van deze ontwikkeling bewust en stelt

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 6