f PLJ 33De computer heeft het altijd bij het rechte eind Simon opleiding nieuwe stijl: Belangrijke rol voor BL's 13 INVOERING VSPX SYSTEEM BIJ BEVOORRADING SIMONFILIALEN - L,4 B» 1 Terug van vakantie pagina 4 FLITSEN "Het is een droog verhaal," zegt distributie-coördinator H. Bosscher van het Cen traal Transportbureau op het Hoofdkantoor te Zaandam; zgn collega D. W. Lieuwen is het daar volkomen mee eens. Het gaat om de invoering van het VSPX bij de afleveringen aan de Simon-fUialen vanuit het Distributiecentrum te Zaandam; hetzelfde systeem is al enige tyd in gebruik voor de bevoorrading van de Albert-Hegn-filialen vanuit het DC Tilburg. VERTREK UW 01.M 04.41 Het VSPX is het Vehicle Scheduling Program Extended van IBM. Het is een computerprogramma, dat als uit komst dagelijks een schema geeft voor de ritten die de vrachtauto's moeten maken om zo doelmatig mogelijk te wer ken. Dat is een hele korte samenvatting van een ingewikkelde materie, dat staat vast. Even een stukje geschiedenis. Anno 1950 zat een jongeman in een kantoortje aan de Zaanoever met behulp van een handtelmachine uit te rekenen hoeveel gewicht de bestelling van elk Simon de Wit-filiaal had. Voor een deel berustte de berekeningen op schattingen: doos schoensmeer en zoveel zakjes blauw is zoveel kilo. De totaaltellingen vormden de basis voor de verdeling van de lading over de beschikbare vrachtwagens. Het ging primitief, maar het werkte. Anno 1977 worden er andere wegen bewandeld. De computer helpt mee. Dat is nodig ook. Het aantal filialen in het concern is sterk toegenomen, de omvang van de bestellingen eveneens. En een filiaal krijgt niet éénmaal per week de vrachtauto voor de deur, maar twee tot vijf keer, al naar gelang de bestellingen. Tot voor enkele jaren maakte men op het Centraal Transportbureau het basis schema, dat door de transportbureau's van de DC's definitief werd ingevuld. Sinds 1974 werkt men met het VSPX. De heer Bosscher: "Omdat, door snel veranderende omstandigheden, met steeds meer factoren, zoals handicaps bij en in filialen, aflevermomenten, af- levercycli, verkeerssituaties en produk- tieafstemming DC-Tilburg rekening moest worden gehouden, was het on doenlijk om voor de 850 beleveringen per week. nog met de hand tot de beste ritindeling te komen. Het nieuwe sys teem was daarom een uitkomst, al zullen we nu binnen niet al te lange tijd overstappen op weer een ander systeem, Routemaster, dat uit Engeland komt. Dat is nog weer iets moderner". 80.000 routes Om de ritplanning met de computer mogelijk te maken moesten heel wat ge gevens worden verzameld en in de computer worden ingevoerd. Nederland werd in de eerste plaats in vakken ingedeeld om de plaatsbepaling gemak kelijker te maken. Van elk te gebruiken stuk weg werd de afstand en de snel heidsklasse vastgesteld, kruispunten ge noteerd, de afleverpunten aangeduid. Ook de plaats van de DC's kwam in de computer. De netwerk-analyse leverde voor elk af- leverpunt de snelste bevoorradingswijze (in tijd gemeten) van DC naar de plaats van bestemming. Er waren uiteraard ook andere mogelijkheden om een af- leverpunt te bereiken. De heer Lieuwen meent, dat er in totaal ongeveer 80.000 routes in de computer zitten. Ook de "eigenaardigheden" van elk af- leverpunt gingen in de computer: de afleverdag, de eventuele beperkingen in lostijden enz. Dit zijn de vaste gegevens. Daarnaast zijn er de dagelijks wisselende gegevens: de omvang van de filialenbestellingen die op een bepaalde dag moeten worden aangeleverd. Daar vrijwel alle transport op pallets ge schiedt berekent de computer de om vang van de bestelling om tot het benodigde aantal pallets (elk goed voor 1,8 m3 goederen). De laadcapaciteit van de auto's is 22 pallets. De heer Lieuwen: "De computer maakt uit alle gegevens uiteindelijk ritcombina- ties met filiaalbestellingen, waarbij de lading zo dicht mogelijk bij 22 pallets komt en het aantal te rijden kilometers zo gering mogelijk is". Bosscher: "Soms komt er ogenschijnlijk een rit met verspilling uit. Bij controle blijkt dan toch dat op andere routes meer wordt bespaard dan er ergens anders lijkt te worden verspild. Het gaat om de laagste kosten over het totaal aantal ritten. We zijn de computer berekeningen meerdere malen nagegaan en dan bleek steevast, dat de computer het bij het rechte eind had". De computer houdt met alles rekening: de rijtijd, de aanlegtijd, wat betekent, de tijd nodig voor het openen en sluiten van de autodeuren, losklep in orde maken, papieren afgeven en aftekenen, verder de bereikbaarheid van een filiaal (waar door soms alleen een "voorwagen" mag worden gebruikt en geen trekker met oplegger), verkeersproblemen in de bin nenstad enz. op tüd En niet te vergeten de lostijden. Per filiaal wordt namelijk op basis van het bestelde aantal colli, precies berekend hoeveel lostijd er nodig zal zijn. Hierbij wordt een onderscheid gemaakt, of op pallets wordt gelost of met de hand, dus collo voor collo. De hele VSPX-procedure moet snel worden afgewikkeld. Een filiaal wordt bijv. 's middags gebeld voor de bestel ling, die in de namiddag de computer UISSTRAAT 2 5802 ST .ANNASTRAAT 2*-28 FU ST OETY C CS 520-0012192 OS.O- mT 1PPINGE0AM GRONINGEN 05960-0012093 03,0 OD 30 0596 0-0023! 050-01319Z7 OTVO 00 40 11.JT 12.20 AAAKCRST GEPOT 16.37 17.20 RITE EC EVENS VCERTU IGTVPE OP/CITfTT TOTAIE LACTNC nnr pauhs 15, J 2THXET5 AANTAL BEZOEKEN V A A KI Al KI LOKETERS 56S.5~"~ ingaat. Daarna volgt een koppeling aan het VSPX-programma dat de ritten voor de volgende dag vaststelt. Er ver schijnt een lijst, die al voorzien is van een vroegste- en laatste vertrekmogelijk- heid, het tijdstip waarop de wagen terug kan zijn enz. Ook de volgorde van de ritten wordt opgegeven, hiermee wordt bereikt dat elk filiaal op tijd de bestel ling in huis kan hebben. Op tijd wil zeggen: de gewenste tijd. Daar kan een filiaal dan ook rekening mee houden. De heer Lieuwen wijst er op, dat er dagelijks 80 tot 90 auto's vanuit Tilburg vertrek ken. "Zonder VSPX waren we nergens," stelt hij vast, "maar nu loopt het als een spoor". Voor de afleveringen van Simon is nu het basisprogramma in de computer op genomen. Op het ogenblik is men bezig met de afwerking van enkele test programma's. Binnen afzienbare tijd wordt ook voor Simon het programma "operationeel". Lieuwen: "De computer levert dan weliswaar een kant-en-klare ritplanning af, maar op de transportbureau's van de DC's kan men er toch van afwijken. Daar kunnen redenen voor zijn. Een filiaal moet dan natuurlijk wel worden ingelicht." Om een indruk te geven van de hoeveel heden waarom het gaat nog enkele cijfers: vanuit Tilburg gaan wekelijks 8000-10.000 pallets de deur uit, gevuld Eén dezer dagen gaat het nieuwe opleidingsprogramma voor alle Si- mon-filialen van start. Dit program ma is een praktisch vervolg op een studie die een jaar eerder door een speciaal gevormde werkgroep ter hand werd genomen. Hierin hadden zitting de heren Thyssen, Ryneker, Stengs, Uff en v. d. Meg. Deze werkgroep ontwikkelde een oplei dingsschema tot en met het niveau van eerste assistent, en ging daarby uit van de nieuwe visies die de afd. Opleidingen eerder in een nota vast legde. Toen deze eerste groep z'n karwei had afgerond, werd een aan tal kleinere werkgroepen gevormd om de theorie in praktyk om te zetten. In deze groepen zaten de heren F. Boers, J. Kragten, F. Uff, I. van Houts, A. Eykhoudt, W. Nab- ben, M. de Ruyter, J. Belier, R. Gubbels en F. Tilroe, terwgl de heer C. Jenster als coördinator optrad. Zowel de afd. Opleidingen als de mensen "uit het veld" waren hierin dus rykelyk vertegenwoordigd, en in april ging men aan het werk. Het doel was tot een opleidingspro gramma te komen met een maximaal effect. Men ging leerdoelen formule ren, een grondige behoeftepeiling werd verricht en men zette op papier naar welk eindresultaat zo'n oplei ding toe moest werken: aan welke toets moet men voldoen? Via vele gesprekken werd de leerstof bepaald, en zo kwam men tot een didactisch verantwoord opleidingsprogramma. Het is inmiddels gepresenteerd aan de BL's, een presentatie waaraan tegelijk een stuk training werd toe gevoegd. Want de BL krijgt in de opleiding "nieuwe stijl" een belang rijke rol: hij gaat als mentor optreden tijdens het opleidingsgedeelte binnen zijn filiaal, tijdens de "training on the job" zogezegd. 'aldoende' Aan die training on the job is zeer veel aandacht besteed. In de nieuwe filosofie gaat men ervanuit dat de opleiding tijdens het werk het best gericht is op de specifieke individuele behoeften en capaciteiten van de medewerker, of de wensen en mogelijkheden van de mentor. Andere voordelen hiervan zijn dat men al doende leert, dat er snelle en aanwijsbare resultaten zijn en dat de deelnemers een grote betrokkenheid bijgebracht wordt. Het is dus duidelijk dat meer dan voorheen het welslagen van de oplei ding afhankelijk is van de BL, en om dat tot een succes te maken, moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan: het programma moet dui delijk zijn, en aangepast kunnen worden als de praktijk dat vereist; men zal verzekerd moeten zijn van de steun van de DL's, die zich mede verantwoordelijk moeten voelen voor het slagen van de opleiding; begelei ding en coördinatie door de afd. Opleidingen zal goed geregeld moe ten zijn; eventueel komt men na ver loop van tijd met de BL's bij elkaar, om te praten over de resultaten tot dan toe. begeleiding Nieuw is in deze opzet dat ernaar gestreefd wordt de nieuw binnen komende werknemer vanaf de eerste dag te begeleiden in z'n functioneren, mede om ervoor te zorgen dat deze zich happy voelt in zijn nieuwe werk kring. Een belangrijk stuk gereed schap daarbij is de Wegwijzer die ze allemaal krijgen, persoonlijk op naam gesteld, waarin schematisch alles over de opleiding t/m het eerste- assistent-schap staat weergegeven. Bij de diverse onderdelen van de opleiding wordt een toelichting ge geven, terwijl verder op inventarisa tie- en aktiviteitenlijsten kan worden aangegeven hoe de vorderingen van de medewerker verlopen. Na de opleiding binnenshuis volgt voor de assistenten een kursus van een aantal dagen buiten het filiaal, waaraan ook een examen verbonden is, die gegeven wordt door de BL's. Voor de caissières zijn er een cursus èn een vervolgcursus. Voor de assis tenten en caissières worden in deze periode twee info-dagen gehouden. Tijdens deze dagen wordt gepraat over aspecten als werkorganisatie in het filiaal, ondernemingsraad, oplei ding medewerkers, beoordeling, be vordering- en promotiebeleid, com municatiemiddelen, kostenbesef/ balans, hygiëne en persoonlijke ver zorging, en de klant. Onderwerpen van de cursus zelf zijn bijvoorbeeld service-verlening, goe derenbehandeling, presentatie, kwa liteitsbewaking, emballagebehande ling e.d. Uniek voor Ahold is in dit verband het nieuwe handboek "Opleidingen" dat aan de BL's is verstrekt, en waarin men alles kan vinden met betrekking tot de opleidingen bij Simon. Bovendien staat daar infor matie in over externe opleidings mogelijkheden. Rest nog te vermelden dat half augustus het nieuwe opleidingspro gramma is voorgelegd aan de OR, en dat deze er z'n goedkeuring aan heeft gehecht. met rond een half miljoen colli "Toch komt er wel eens kritiek," zegt de heer Lieuwen, "Chauffeurs menen soms dat zij ten onrechte niet helemaal "vol" moeten rijden. Bedrijfsleiders zien soms een auto doorrijden. Maar dan heeft de planning van het VSPX uitgewezen, dat het zó moet en niet anders." De heer Bosscher: "Voor Simon is het voordelig, dat we met dit systeem gaan werken. Je hebt alles veel beter in de hand. Maar het blijft wel computer- werk. Soms komen er echt "gekke" dingen uit en die moet je als transport- bureau zien te herkennen én recht te zetten." "t *1 - m Bij het artikel over de Miro in het sep tembernummer van Flitsen ontbraken nog enkele foto's van leden van het in koopteam Miro. Hierbij van boven naar beneden de foto's van de heren: P. Neeven, E. R. M. Tolboom en J. Zomer. De nu nog ont brekende inkopers "pakt" onze foto graaf een volgende keer. VOOR DE GOEDE ORDE In het september-nummer vermeldden wij op pagina 7 dat de heer R. J. Polak verantwoordelijk is voor de inkoop Miro wat betreft sokken en naaimachines. In werkelijkheid koopt de heer Polak echter veel meer in: modestoffen, gordijn stoffen, kleinvak, breiwol, handwerk pakketten, naaimachines, kousen/sok- ken/panties en badmode. Onze excuses voor deze fout.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 4