55 9t Was vroeger een stuk simpeler" "Het zijn psychologische processen geweest" flitsen Nieuwe Alberto-beheerder Van Krugten: Alberto-directeur over omschakeling voormalige Schretlen-beheerders FLITSEN pagina 3 De heer B. van Krugten is één van de nieuwe Alberto-beheerders, afkomstig van Schreden B.V. Zyn zaak maakt een onderdeel uit van de Nettomarkt aan de rand van het dykdorp Sliedrecht. Hii is er nu al IV2 jaar werkzaam. Over de opneming in Alberto vertelt hij: "In 't begin was het moeilijk. We waren een enorme vrijheid gewend. Mijn vorige baas kwam zelden langs, en als hij kwam was het om even goeiedag te zeggen. Verder kreeg je eens in de zoveel tijd wat factuurtjes. Het was heel simpel allemaal. Nu had ik er in het begin bij Alberto wel moeite mee als het dinsdag of vrijdag was. Dan kwam er weer zo'n enveloppe binnen zetten. Het kostte ook allemaal zo veel tijd. Je moet de goede- In februari vorig jaar nam Alberto B. V. elf slijterijen over van Schretlen B. V. Deze waren allemaal gevestigd in Nettomarkt en. Het inpassen van deze slijterijen in de Alberto-filosofie heeft vooral in het begin de nodige problemen opgeleverd. De heer J. P. Verkuijl, Bedrijfsdirecteur van Alberto, hierover: "Het waren slij terijen van een heel ander type, met traditionele totaalassortimenten. En dus vrij duur. Dat kan niet anders, als je alles in huis hebt." "En die werden toen dus overgenomen door Alberto, de harde discounter. Een modern commercieel systeem ontmoette een niet-systeem. Zo stonden we voor de taak om in 1x/i maand 11 zaken opera tioneel te maken voor de Alberto-for- mule. En de beheerders zo te instrueren, dat ze er ook klaar voor waren." Voor die opleiding heeft men toen in principe gekozen voor een bedrijfsoplei ding. Dat wil zeggen dat de uit de Schretlen-zaken afkomstige beheerders een periode gingen werken in een be staand Alberto-filiaal. Verder werden enkele bijeenkomsten gehouden om deze mensen een totaal-overzicht - te geven van: Wat wil Alberto? De heer Verkuijl: "Mensen reageren vanuit een bepaalde situatie en vragen zich direct af "wat betekent dit voor mij" en verder ontmoetten wij de angst Personeelsblad Ahold N.V. Oktober 1977 34e jaargang no. 9 verschijnt lOx per jaar Oplage: 25.500 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2. Kamer 1701 Zaandam Tel. 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten H. M. Christiaanse D. van Dijk W. Haeser Mej. T. Harder B. van der Knaap J. Kragten A. W. Kuipers Th. v. d. Lee H. Malag A. de Roo D. N. Rövekamp M. de Ruyter F. van Rijk J. J. F. Snepvangers M. D. A. Sneijder Redactie en vormgeving in samenwerking met PR Bureau v. Hulzen, Voorschoten van een "moloch kruipt over ons heen." Ze hadden zo'n goed en rustig bestaan, en nu moesten ze druk doende beheer ders worden, die met allerlei systemen gingen werken. Hun aanpak onderging een totale modernisering, ook ten aan zien van administratief beheer, presen tatie, planning. Kortom: moderne be drijfsvoering. Een goede Alberto-be heerder weet wat er in zijn zaak gebeurt en ontvangt via die bedrijfsvoering ge richte informatie voor verdere activitei ten." belangrijke veranderingen Een belangrijke verandering moest men ondergaan in de benadering van de klant: ."Bij Alberto staat de klant centraal. We zijn een zeer klant-gerichte organisatie. Enerzijds geven we de klant een stuk zelfstandigheid, we laten hem z'n gang gaan in de winkel. Anderzijds, .luisteren we nauwkeurig naar wensen van de klanten op het gebied van assortiment, prijspeil, behoefte aan in formatie enz., en proberen te doorgron den wat werkelijk leeft, wat een opper vlakkige wens is of soms een goedbe doelde vorm van manipulatie. Dat was tot voor enkele jaren in deze branche he lemaal vreemd, dat je de klant zelf liet uitzoeken en beslissen. Het dienstbetoon werd zo een stuk minder ten behoeve van efficiëntere werkzaamheden. En dat was voor sommige nieuwelingen een vrij moeilijk proces. Ze bleven volharden in het dienstbetoon, dat veel klanten hele maal niet prettig vinden, in plaats van volledige concentratie op de Alberto- presentatie en op het gebied van de extra verkoop. Natuurlijk heeft men zowel in de relatie tot de klant als in de verandering van het assortiment een overgangsfase inge bouwd, een mentaal omschakelingspro ces met alle positieve, maar ook nega tieve kanten. Een dergelijke verandering was ook nodig in de houding ten opzichte van de concurrentie. Wat doet die concurrent, hoe kunnen we die aanvallend en defen sief te lijf gaan, in het belang van de klant? Dat houdt o.a. in dat de Alberto- beheerder minstens één keer per week bij z'n concurrenten op bezoek moet om te kijken, wat zich daar afspeelt, met name op het gebied van de prijzen. De heer Verkuijl: "Daar hebben ze vrij veel moeite mee gehad, om werkelijk de ziel van de concurrent te ontdekken. Ze za ten zo comfortabel en nu moesten ze eropuit om een analyse te maken en eventueel een tegenactie te ondernemen in overleg met hun groepsleider." De nieuwe Alberto-beheerders kregen meestal ook voor het eerst te maken met B. van Krugten personeel en modern personeelsbeheer. Het waren praktisch allemaal eenmans zaken geweest, waarin ze heel wat uur tjes per week maakten. Een deel van die uren wordt nu overgenomen door part timers. En dan de kennismaking met de administratieve systemen van Ahold, systemen waar ze nog nooit van gehoord hadden. De heer Verkuijl: "Voor een concern als Ahold is de administratie een erg belangrijk onderdeel van de bedrijfsvoering. Daar hadden ze nooit iets aan gedaan. Het is ook een stuk controle op hun beheer: wat gebeurt er in de zaak? Daar was veel tot-dan toe onbekende informatie uit te halen. Om dat duidelijk te maken, zonder dat ze het gevoel kregen alleen maar extra werk te krijgen, was erg moeilijk. Bovendien hadden ze altijd een erg vrij leven gehad en nu werden allerlei zaken via gesloten systemen gekanaliseerd. Dat zijn psychologische processen ge weest die nu wat verwerkt zijn binnen het functioneren. samenwerking Alle Alberto-filialen worden periodiek bezocht door een Groepsleider, wat niet alleen als controle, maar vooral ook als een steunverlening gezien moet worden. Die steun krijgt men ook nog van twee specialisten uit Zaandam, een Perso neelsfunctionaris en een Administratieve Instructeur. Zij komen als daarom ge vraagd wordt. De zestig Alberto-vestigingen hebben drie groepsleiders. Er zijn drie geografi sche groepen gevormd, waarmee het de bedoeling is dat binnen zo'n groep sa menwerkingsverbanden ontstaan. De Beheerders ontmoeten elkaar op regio- ren die je binnen krijgt, controleren. Als het niet klopt, moet je het servicebureau bellen. Dat ging bij m'n vorige baas een stuk simpeler." De heer Van Krugten heeft er ook moeite mee gehad het kleinere assorti ment te accepteren: "Ik kan wel een formuliertje opsturen als ik er een arti kel bij wil hebben, maar als ik de enige ben die erom vraagt, krijg ik het toch niet, temeer, omdat het kriterium 6 fles sen verkoop per week is." Hoe reageerden de klanten? "Het heeft in het begin beslist klanten gekost, ge woon omdat bepaalde merken er niet meer waren, eigen merken van de vorige eigenaar bijvoorbeeld. En dan ben ik ook nog trouwe klanten kwijtgeraakt in de veertien dagen dat we wegens ver bouwing gesloten waren. Die zijn in die tijd blijkbaar naar een andere zaak gestapt, waar het ze goed bevalt." Ten aanzien van het assortiment vindt de heer Van Krugten vooral dat er te weinig aandacht aan de likeuren wordt geschonken: "Die vormen geen afgerond geheel. En de HK-staf krimpt het nog steeds in. Daar heb ik wel moeite mee. Het is geen groot artikel, maar er is wel regelmatig vraag naar. En dan moet je nee zeggen, en stuur je ze naar de con current. Maar ik neem aan dat het eco nomisch moeilijk anders zal kunnen, omdat- Alberto vooral naar omzetsnel- heid per artikel kijkt." Ondanks deze "harde" noten kan de heer Van Krugten vaststellen dat de omzet van zijn zaak stijgende is: "De meeste klanten vonden dat de winkel leuker was geworden, en de naam Albert Heijn heeft ook nieuwe mensen aangetrokken. De omzet is ver beterd, al is het nog niet in de mate die men voorspeld heeft. Het wordt zacht jesaan beter. Maar bij de normale om zetten van Alberto blijf ik nog een stuk achter. Dan is het wel een nadeel dat je ziet hoe moeilijk het is om winst te maken. Dat werkt frustrerend. Je werkt hard, en je vraagt je soms af waar je het voor doet." Achteraf is de' heer Van Krugten wel gelukkig met de intensieve begeleiding vanuit Zaandam: "Bij mijn vorige baas hoorde je nooit wat. Hier krijg je alles te weten, van het begin tot het eind. Dat is een stimulans om te werken, al geeft het een enorme papierwinkel. En als je met klachten komt. wordt er daadwerkelijk iets aan gedaan. Men reageert vrij vlot." Hoe vinden de klanten het dat ze nu zichzelf moeten helpen in de winkel? "Ja, ze waren gewend geholpen te worden, en vooral de ouderen durven het nog niet aan om het zelf te pakken. Verder laat ik iedereen z'n gang gaan. Als ze een tijdje binnen zijn, vraag ik wel of ik iets voor ze kan doen." De heer Van Krugten vond het niets bijzonders dat hij de concurrentie in de gaten moest gaan houden: "Dat deed ik vroeger natuurlijk ook al. Dat laat je niet langs je heen gaan. Er wordt nu al leen wat meer nadruk op gelegd." 'Op maandagmiddag wordt Alberto in Sliedrecht gerund door een mevrouw die dit als part-timer doet. De heer Van Krugten is daar wel tevreden mee: "Ik maakte vroeger heel wat meer uren. En dan kreeg ik ook wel eens 'n extraatje toegeschoven. Dat kan nu natuurlijk niet meer. Maar ik hou veel van m'n vrije tijd, ik vind het geen onplezierige rege ling." nale bijeenkomsten, wisselen ervaringen uit en krijgen ook daardoor doorlopend nog een stuk opleiding. In dit alles worden natuurlijk ook de voormalige Schretlenzaken opgenomen. De heer Verkuijl: "Nu kan dat, nu is het zinvol om de groepskrachten te gaan bundelen. Vorig jaar zou dat waar schijnlijk nog een te vaag tijdstip zijn geweest. Nu heeft iedereen de goede, positieve instelling. Het is nog wel zo dat ze een ander type zaak hebben, met een andere klantenkring, die meer gericht is op gedistilleerd en doorsnee landwijnen. Maar de Alberto Beheerders v/h Schret len horen er nu helemaal bij en dat is een groot winstpunt.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 3