CS Groenlo: flexibele en enthousiaste loot aan Ahold-stam FLITSEN pagina 11 Groenlo is een merkwaardig stadje in de Gelderse Achterhoek. Het aloude Grol, dat eind augustus z'n 700-jarig bestaan vierde in een historisch aangeklede sfeer, heeft niet alleen herhaalde lijk in vroeger eeuwen vijanden voor het blok gezet, men weet er ook thans nog uitstekend bier te brouwen en evenzogoed kan men er vaardig met vlees omgaan. Dit laatste hebben we met eigen ogen kunnen constateren bij een bezoek aan Ahold's vijfde Centrale'Slagerij, een jonge loot aan de CS-stam die in 'voorverpakking"op 28 maart j.l. de eerste "stuks"officieel de deur uitstuurde. Sindsdien houdt daar de heer J. van Willigen als bedrijfsleider de vinger aan de bedrijfspols, een enthousiaste man die hier in z'n element is: "Alles is hier mooi in Groenlo: het stadje, de omgeving, de werksfeer. Werkelijk fantastisch". Wat die werksfeer betreft begon men namelijk zo'n half jaar geleden aan een soort experiment. Op vrij korte termijn was een vijfde Centrale Slagerij nodig voor Regio A, een verzorgingsgebied dat globaal door Steenwijk, Wolvega, 01- denzaal, Driebergen, Lelystad en Eist wordt omlijst. Binnen dat gebied "schreeuwen" 26 Aholdwinkelbedrijven (supermarkten en ZB's) dagelijks om vers vlees. In die honger voorziet CS Groenlo: de eerste weken met 10 ton per week, maar de capaciteit breidde zich allengs uit en thans js Groenlo toe aan de geplande 50 ton vers vlees per week. Misschien geen indrukwekkend getal als je nagaat, dat CS Zaandam er 200 levert en Eindhoven b.v. 60. Maar je zult maar midden in het "strijdgewoel" worden geworpen: je moet in de kortste keren aan de slag. Dat heeft Groenlo aan den lijve ondervonden. snel tempo Er was te weinig tijd om snel een eigen slagerij in nieuwbouw op te zetten. Daarom werd gebruik gemaakt van de bestaande mogelijkheden. Er was geen tijd voor bouwerij, geen werving van per soneel. De eerste paar jaar kan CS Groenlo echter best uit de voeten bij Luto (voorheen Gelderse Exportslachte rijen), onderdeel van Wessanen, waar meteen, na een interne omschakeling, 55 man personeel beschikbaar was. De slacht- en uitsnij-activiteiten van Luto werden geconcentreerd in Almelo, het complex zelf kwam vrij voor CS Groenlo, waar de slagers en inpakkers zich aan hun nieuwe voorverpakkingswerk kon den gaan wijden. We noemden daarnet CS Eindhoven. Hier werden gedurende enkele weken de chefs en voormannen van Groenlo in hun nieuwe taak ingewerkt. Bedrijfs leider Van Willigen: "Eindhoven heeft ons werkelijk op een erg prettige manier opgevangen; niets was hun teveel om de kennis van zaken aan anderen over te dragen". CS Groenlo zingt na een half jaar ervaring zijn eigen partij binnen de Ahold-symfonie voortreffelijk mee. De chefs en voormannen dragen er uit tra ditie katoenen "regenhoedjes" (die je in een emmer water houdt en hup, schoon is-ie weer), maar wat meer zegt: de betrokkenheid van de Groenloërs is voorbeeldig. Bedrijfsleider Van Willi gen: "Er werd hier in enkele maanden tijd een snel tempo gerealiseerd, van de 13e week (met 10 ton), tot 50 ton vlees bruto in de 37ste week. Dat bereik je alleen als de mensen geïnteresseerd zijn. Zover zijn we nu al, dat we ons inmid dels aardig kunnen meten met de andere CS-broeders, wat betreft vleeskwaliteit, winstmarge per kilo en ook wat de kosten aangaat". "koud" CS Groenlo heeft zich opgewerkt tot een tintelend bedrijf. Dagelijks komt het varkens-, rund- en kalfsvlees in grote onderdelen binnen. Het wordt uitge beend, afgevliesd, gesneden (ofwel "ge proportioneerd"), verpakt en geprijsd. Wat er afvalt wordt ook weer verwerkt tot "draai"-artikelen (gehakt etc.) en "vlug klaar"-artikelen (hamburgers, eet- burgers, Gelderse schijven en zo meer). Per dag schuiven er verschillende soor ten onderling goed op elkaar afgestemde artikelen over de vier verpakkings- lijnen; van karbonades, schnitzels en "eetsosijs" tot alle mogelijke gehakt- soorten. In de verpakkingsruimte is de atmosfeer behaaglijk, maar een frisse stroom vanuit het verlaagde plafond zorgt ervoor, dat de temperatuur niet boven de 8 tot 10 graden komt. In de koelruimten, waar de afgewerkte pakjes verkoopklaar op verzending liggen te wachten, ben je al gauw geneigd de kraag op te zetten: het is er 0 graden: met vlees moet je "koud" omgaan. 's Morgens om 4 uur vertrekken vanuit Groenlo, dat dan nog op één oor ligt, vier vrachtwagens naar hun filiaal van uitgang. Twee uur later begint de expe diteur in het eerste filiaal te lossen en men streeft ernaar omstreeks 10 uur de laatste vestiging bediend te hebben. Tot zowat het laatste ogenblik kunnen be stellingen worden gewijzigd: de vraag naar een artikel kan groter, maar kan ook opeens kleiner worden. Niet zelden zorgen daar de weersomstandigheden voor. CS Groenlo kan die wijzigingen aan: Groenlo is flexibel. Zonder "streekgebonden" te zijn ver toont men bij CS Groenlo zijn ware aard. Zo kun je op de administratie, waar de planningen worden verzorgd en de contacten met de verschillende filia len onderhouden, op een gegeven mo ment de telefonische conversatie in het plaatselijk dialect beluisteren, maar des gewenst spreekt men er ook "Neder lands". We signaleerden het al: CS Groenlo is zeer buigzaam. Dat is toe- komstbepalend. toekomst De heer H. Meerlo, chef van het ver werkingsgedeelte, is een jaar of 15 in de slachterij ter plaatse werkzaam geweest met uitbenen en afsnijden. Hij vertelde ons van zijn jongste ervaringen, onder de hoede van Ahold: "De overgang is me niet tegengevallen, hoewel de aard van het werk totaal anders is geworden. Aanvankelijk was het een beetje moei lijk; je moest je aanpassen. Maar nu zijn er wat mij betreft geen problemen meer. Dat geldt eigenlijk de gehele linie: de meesten hebben er best schik in, zeker als je naar die begintijd terugkijkt. Het is in deze centrale slagerij allemaal soepel gaan lopen en de samenwerking is er best. We hebben de ruimte, de inventaris is er, maar de mensen zelf zullen het toch moeten maken". Groenlo is 700 jaar oud, de centrale slagerij van Ahold draait pas een half jaar in het stadje van vakmanschap, maar er zit een "Groenlose" toekomst in.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 11