"Men heeft begrip voor wat wij den niet bij je thuis gebracht OR-LID MEVROUW VAN HOOGSTRATEN: EIDSTER MEVROUW LAMPE: Miro-directeur Govers pagina 7 Onze fotograaf trof de volgende leden van de Miro inkoop op hun kantoor v.l.n.r.: Verantwoordelijk voor de Inkoop Miro zijn v.l.n.r.: Hr. H. C. Pollmann inkoopdirecteur Non Food Mevr. M. B. G. Lampe product manager Hr. J. Z. Deenik foto/film, horlogerie, goud/zilver Hr. W. M. Huibers klein-meubel, camping, verlichting Hr. D. H. Dijkstra boeken, tijdschriften, grammofoonplaten, schrijfwaren, schrijf- en rekenmachines Hr. G.G.H.v. d. Swaluw damesconfectie Hr. A. v. Velsen herenconfectie over hemden Hr. P. Gijswijt speelgoed, sportartike len, kaarsen, kerst artikelen Hr.R.J. Polak kleinvak/sokken, naai machines Hr. P. J.W. M.Tiemessen radio/TV, electrische apparaten Hr. F. A. Boelens perzische tapijten/huis houdelijke artikelen Hr. A. L. Guit product manager tls energiebesparingen en steeds grotere rol spelen, energieknoppen (minder lijnen en koelkasten en/of lillende systemen minder gebruik te maken van een opbedrag heel snel terug- r goed op de prijs. Deze lardige produkten. "Voor my is het enorm belangrijk om betrokken te zyn by het bedryf, en dan vooral vanwege de sociale aspecten." Daarom gaf mevrouw T. G. van Hoogstraten-Van Ryswjjk zich op voor MIRO's ondernemingsraad. Slechts weinigen doen die stap. Mevrouw Van Hoogstraten [42 jaar oud, moeder van vier kinderen]: "Het zit er by my van nature in dat ik me verdiep in zaken waar de mensen over het algemeen geen belangstelling voor hebben. Het bondswerk, een beetje politiek en het wereldgebeuren. Ik ben lid van de Dienstenbond van het NKV, in het najaar ga ik een kadercursus volgen. De bond heeft me al gevraagd pm rechtstreeks contactpersoon te worden tussen de bond en het bedryf, maar dat heb ik nog even aangehouden. Voorlopig ga ik alleen die cursus volgen, en dan zal ik een beslissing nemen." Maar ze heeft inmiddels ervaren dat ze ook zonder die officiële functie erkend en gehoord wordt: "Ik kan ook nu al veel doen voor de mensen. Ik kan bemiddelen waar ze zelf iets niet durven vragen." Mevrouw Van Hoogstraten werkt vanaf februari 1973 bij MIRO Nijmegen, 21 maanden achter de kassa, een half jaar op de huishoudafdeling en nu als stoffenspecialiste, trots op het feit dat "haar" MIRO in Nederland qua omzet met die stoffen bovenaan staat. Nadat ze bij een eerdere verkiezing een paar stemmen tekort was gekomen, kwam ze in maart 1976 in de OR. Elke MIRO heeft een eigen contactcommissie en een afgevaardigde in de landelijke OR. Het dit jaar ingevoerde kiessysteem zorgde daarvoor, voorheen was het zo dat de MIRO met het grootste personeelsbestand, en dus de meeste stemmen, het sterkst vertegenwoordigd was. 'zinvol' Nu zit men alleen nog met het probleem dat nieuwe MIRO's er niet in vertegenwoordigd kunnen zijn, omdat een OR-lid een bepaalde periode bij het bedrijf in dienst moet zijn. Mevr. Van Hoogstraten: "Ik hoop dat die bedrijven wel vertegen woordigers naar de vergaderingen sturen. Dat mag wel, ze hebben alleen geen stemrecht." De verkiezingen worden om de driejaar gehouden. De OR vergadert zes keer per jaar, en zonodig vaker. Bij belangrijke aangelegenheden kunnen speciale vergaderingen uitgeschreven worden. Een voor beeld: "Ze hebben het gedaan bij de sluiting van de bruin- wit-winkels. Daar moest de OR mee akkoord gaan. Toen was het trouwens wel zo dat alles al keurig geregeld was. We hebben gezegd dat we een volgende keer niet meer voor voldongen feiten gesteld wilden worden." Ze is inmiddels tot de conclusie gekomen dat MIRO's OR zinvol functioneert: "De mensen van bovenaf zijn enorm goedwillend om met de OR samen te werken. Men heeft begrip voor wat er gezegd wordt, daar heb ik erg veel lof voor. Vooral door de voorzitter, de heer Govers, worden de problemen die bij ons leven, goed opgevangen. Dan kan het wel eens even duren voor het teruggespeeld is, maar klop je een volgende keer weer bij hem aan, dan kaart hij het weer aan." 'resultaten' Een paar voorbeelden van praktische resultaten die de OR bereikt heeft: alle cassières hebben zogenaamd counter-cash- boxen gekregen, kleine kluisjes waar ze de cheques en het groot geld in kunnen doen. De kantoren zijn omgeven door slagvrij glas, een beveiliging tegen overvallen. De afdeling goud/zilver heeft een stalen kast waarin 's avonds de kost baarheden worden opgeborgen. Voorheen moest men daar een lange tocht mee door het gebouw maken om de kluizen te bereiken. Verder werd de hele beveiligingsdienst beter op poten gezet. "Als je wilt is het bij MIRO heerlijk werken," vindt mevr. Van Hoogstraten, "je kunt je er helemaal in uitleven. Er wordt ook beslist naar je geluisterd. Maar je moet dan natuurlijk wel durven praten, het durven zeggen." Dat alles wil niet zeggen dat ze geen wensen meer heeft. In de naaste toekomst zal ze als OR-lid de positie van de cassières aan de orde stellen: We moeten gaan bekijken hoe we daar verandering in kunnen brengen. Ik denk aan langere koffie- en thee pauzes. Ze zitten nu constant en onder hoge spanning te werken. Er is niet één die het enkele jaren volhoudt, ik spreek uit ervaring. Het is teveel continu-werk, waarbij steeds een grote concentratie vereist is. En als de langere pauzes niet afdoende zijn, moeten de meisjes van tijd tot tijd in de winkel ondergebracht worden, ter afwisseling. Je ziet ook dat bij de kassa's het meeste verloop in personeel is." Een ander onderwerp, dat al enkele jaren op de OR-agenda prijkt, is het "schorten-probleem". De huidige uniforme kleding wil men vervangen, maar het bleek tot nu toe niet mogelijk een keus uit de diverse ontwerpen te maken. Mevr. Van Hoogstraten: "Er zijn modellen door ons afgewezen, omdat ze gewoon te opvallend, te modern waren. Het moet iedereen staan, iedereen moet zich er happy in voelen." Er functioneert inmiddels een commissie bedrijfs kleding. Een oplossing zal volgens mevr. Van Hoogstraten pas gevonden kunnen worden als er serieus geluisterd wordt naar de mensen die de schorten moeten gaan dragen. moet je gaan opzoeken", zen, in fabrieken, maar ook om zich heen kijken. We Seven moment "in" is. We i trends. In het afgelopen Look gekend en met succes 'ante Safari Look was er. rhemden; zowel voor vrou- kon goed merken dat die t het weer bepaald niet mee 1 ontvangen bij de MIRO inds goed volgen: Sporting stalgie zullen we laten zien. i het al met enthousiasme lebben we veel contacten en zijn ook vrij veel in 't buitenland. In augustus gaan we naar het Verre Oosten, om goederen voor het vooijaar 1978 in te kopen. We moeten ver vooruit kijken. Miro verkoopt tegen lage prijzen, dus zijn we gedwongen om veelal bij de bron in te kopen". communicatie Omdat Miro deze artikelen volledig in zelfbediening verkoopt, en men ook weinig mogelijkheden heeft om goederen buiten het vak te etaleren, moet het artikel op de hanger al aantrekkingskracht hebben; "Het moet goed herkenbaar zijn en lekker in de markt liggen. Daarom overleggen we ook veel met de mensen in de filialen. Die staan aan het front en hebben praktijkervaring. Er zitten twee verkoopleiders in het team voor de contacten met de filialen. We moeten in gemeenschappelijk overleg tot een collectie komen". Voor huishoudtextiel, ondergoed, nachtkleding e.d. zijn de wisselingen minder hevig, maar toch heeft ook hier de laatste jaren een ontwikkeling plaatsgevonden, t.a.v. kleur, stijl, verpakking e.d. "Dat geeft een bepaalde kick aan zo'n artikel. Het eist een stukje creativiteit van de inkoper die het artikel voor z'n doelgroep moet stimuleren. Soft-ware-inkopers zijn vrij creatieve mensen. Dat is nodig om uit de grauwe massa tevoorschijn te komen". Er is een hecht teamverband nodig tussen de diverse inkopers. Hun collecties moeten op elkaar afgestemd zijn. Er is voortdurend overleg, vooral tijdens de werkbesprekingen. Een overleg dat ook bestaat tussen inkoop en verkoop, waar dat nogal eens een spanningsveld oplevert. "Maar", zegt mevrouw Lampe, "dat is nodig. Dat garandeert een optimale inzet. Het is tenslotte iets waar je van beide kanten mee bezig bent". Niet aanwezig door vakantie of speurend naar nieuwe artikelen waren de heren P. Neeven, J. Zomer, L. Geertse, C. Willemse, G. R. M. Poort en E. R. M. Tolboom. In het volgend nummer van Flitsen hopen wij hun gezichten te kunnen laten zien. [vervolg van pag. 5] Voor bepaalde artikelen blijft bediening noodzakelijk, met name zaken als foto toestellen, horloges e.d, Die vergen ook een bepaalde voorlichting. Maar de zelfbediening is bijvoorbeeld weer wel doorgevoerd in het benzinestation dat iedere Miro heeft. De heer Govers: We hadden pas een gesprek met een aantal huisvrouwen over onze textielafdeling. Daarbij bleek men erg enthousiast over het feit dat men tijdens het kiezen van kleding niet werd lastig gevallen. Dat geldt voor zeer veel non-food-afdelingen. Het publiek is niet altijd verheugd een verkoper op z'n weg te vinden." Het is merkwaardig dat de Miro-opzet floreert in een tijd die ook de tendens naar het kleine, gezellige winkeltje kent. Volgens de heer Govers zullen beide vormen naast elkaar kun nen blijven bestaan. Daarbij komt Miro aan genoemde tendens tegemoet door het creëren van aparte winkeltjes in de winkel. 1 Vanaf het begin is bij Miro grote nadruk gelegd op het garanderen van de kwali teit. De klant heeft bij zelfbediening de neiging sceptisch te staan tegenover de kwaliteit. Miro ging dat wantrouwen te lijf met royale garanties; er wordt zonder enig voorbehoud geruild of teruggegeven als de klant de koop achteraf betreurt. Ook als men het gekochte artikel elders goedkoper aantreft, wordt dit principe gehanteerd. 'beslissende rol' De ervaring heeft inmiddels geleerd dat de meeste klachten betrekking hebben op kleren die thuis niet blijken te passen. De heer Govers kan zich niet herinneren dat over het prijspeil ooit een schriftelijke klacht is binnengekomen: "Er wordt ook scherp gelet op het prijs peil van de concurrentie. Tenslotte is de prijs één van de belangrijkste motieven om bij ons te kopen. En langzamerhand begint gelukkig ook de kwaliteit door te klinken." De heer Govers voorziet voor Miro een beslissende rol inde ontwikkeling van de detailhandel waar het warenhuis-achtige winkels betreft."

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 7