A. F. CONSTANDSE GETROFFEN DOOR IEDERS LOYALITEIT EN OPENHEID „Mogelijkheden die je hebt zoveel mogelijk benutten9 Opvolger AHZB-direkteur P. G. Zwarts loopt poosje mee JOOP VAN OSTAAY, TELEFONIST DC TILBURG: pagina 4 FLITSEN of twee, drie gewerkt. Toen heb ik een oogziekte gekregen. Ik reed op een dag op de fiets naar huis toen ik ineens een wit waas voor m'n ogen kreeg. Eerst denk je nog niet het ergste. Thuis ben ik direct naar bed gegaan, ik zei dat ik hoofdpijn had. Maar het was dus ernstiger. Hoge druk op de ogen door een soort vernauwing van de bloedvaten, legt Van Ostaay uit. Er volgden diverse operaties, maar ze mochten niet baten. "Psychisch heb ik toen wel een opdonder gehad. Er was niets meer aan te doen. Ik kreeg het advies om naar een revalidatiecentrum te gaan, om omgeschoold te worden. Daar had ik eerst niet veel zin in, maar ik ben er eens wezen kijken, en toen ben ik toch gegaan". In dat Veluwse instituut leerde hij zich opnieuw te bewegen, leerde hij braille lezen, en allerlei huishoudelijke karweitjes. Hij haalde er een typediploma. Zelfs leerde hij daar zwemmen. "Ach, je moet alles opnieuw leren, hoe je een bus of tram in gaat, kortom hoe je je in de maat schappij moet bewegen." Hij kreeg er ook de theoretische op leiding tot telefonist. De praktijk daarbij leerde hij op het Gewestelijk Arbeids bureau in Deventer. het loopt prima Gedurende deze tijd had hij veel contact met mensen van Albert Heijn. Velen zijn hem in het centrum komen op zoeken. Een aanstelling bij het DC in Rotterdam ging niet door omdat het hier een gecombineerde functie betrof, maar uiteindelijk kon hij aan de slag in Tilburg. "Het loopt hier allemaal - prima," vindt hij zelf. "Ik hoop dit tot mijn pensioen te kunnen blijven" doen. In het restaurant zorgen ze voor m'n eten. En elke dag met de taxi naar huis. 't Is natuurlijk een heel ander leven. Je mogelijkheden zijn beperkter. Maar de mogelijkheden die je hebt, moet je zoveel mogelijk benutten. Ik merk dat ik geconcentreerder ben gaan werken. Je wordt minder afgeleid. Je gehoor wordt scherper, en je geheugen beter." Over de besteding van zijn vrije tijd: Ik ga met mijn vrouw enorm veel fietsen op de tandem, de natuur in. Soms wel 3000 kilometer per jaar. Verder houd ik van zwemmen en muziek. Ik draai veel platen. Ik luister ook altijd naar - voetbalwedstrijden. Dit jaar gaan we met kennissen met vakantie naar Ma jorca." Na de middelbare school bezocht hij het Nederlands Opleidings Instituut voor het Bedrijfsleven (NOIB), aangevuld met seminars en dergelijke in Amerika en Zwitserland. Daarna bekleedde hij zeven jaar de funktie van direkteur van een Amerikaanse dochteronderneming in cosmetica en pharmaceutica te - Amsterdam. In overeenstemming met zijn instelling voelde hij toen de behoefte om een grotere organisatie te leren kennen, liefst door internationale ervaring op te doen en dus een tijd in het buitenland te vertoeven. uitzending Die wens werd bewaarheid via een aanstelling bij Philips-Phonogram met een tijdelijke uitzending naar Zuid- Afrika. Maar het beviel hem er zo goed, dat hij na verloop van die termijn ontslag nam en inging op het bod van Satbel Ltd. in Johannesburg om daar te komen werken. Dit bedrijf, dat zich oorspron kelijk richtte op verspreiding en ver toning van speelfilms, bood de heer Constandse uiteindelijk gelegenheid om zijn talenten aan te wenden voor de opzet van een geheel nieuw project,op het gebied van muziek-licensificatie. Dit wil zoveel zeggen als het verkrijgen van rechten tot distributie én vervaardigen van muziekuitingen op grammofoon platen zowel als op banden. "Een van de zeer goede dingen die ik hier bij Ahold ervaar, zijn de motivering en het enthousiasme onder de mensen. De sfeer is erg goed. Kortom; men gelóóft in Ahold". Dat zegt de heer A.F. Constandse (38), na het afgelopen halfjaar te hebben "meegelopen" om zich terdege voor te bereiden als opvolger van AHZB- directeur P. G. Zwarts, uiterlijk per 1 januari 1978. Nieuwkomer Constandse toont zich ver heugd. dat hij sedert 1 februari j.l. de kans krijgt om van hoog tot laag de mensen te leren kennen; te zien hoe beslissingsprocedures tot stand komen en ook om de personeelsproblematiek te leren kennen. De werksfeer proeven al met al. De heer Constandse:" Er zijn geen grote branden te blussen, waardoor er volop gelegenheid is om in alle rust - samen met de heer Zwarts - diens taak over te nemen." openheid Hij zegt in dit verband, bijzonder plezierig getroffen te zijn door de loyaliteit, de openheid en het geduld, waarmee men de bereidheid heeft tot het geven van de nodige informatie op alle fronten. - "Ik tref een enorme acceptatie aan bij iedereen die ik tot nu toe heb ontmoet. Van een vreemde eend in de bijt heeft dat er toe bijgedragen, dat ik nu al aardig op eigen kracht rond zwem". Van zichzelf zegt de heer Constandse, dat hij neigt tot innovatie - zeg maar vernieuwing - bij de uitvoering van zijn werk. Met andere woorden;hij vindt het een uitdaging om nieuwe dingen te doen en dat is volgens hem nu juist de aanpak die het ZB-gebeuren eist. Er moeten in toenemende mate impulsen komen, om deze Ahold-poot niet alleen stevig - overeind te houden, maar die tevens de realisatie van expansie mogelijk maken." achtergrond En dat zijn de woorden van een man die helemaal niet afkomstig is uit de food- of retail-sfeer, maar die in zijn jongste carrière duidelijk heeft bewezen, het klappen van de zweep te kennen als het er om gaat een bedrijf gezond te helpen houden. Hiermee heeft de heer Constandse zich de afgelopen vier jaar met veel enthou siasme beziggehouden, geheel in de lijn van de vernieuwingsdrang die hem eigen is. In de functie van directeur verliet hij Satbel eind vorig jaar om zich weer op Europa te kunnen richten. perspectief De heer Constandse:" voor mijn veer tigste wilde ik terug naar Europa in een job met perspectief. Met de interna tionaal opgedane ervaring ben ik me toen in Nederland gaan oriënteren en dat heeft uiteindelijk geresulteerd in mijn huidige benoeming bij Ahold. Als nauwlettend volger van de beurs berichten, is de heer Constandse - on bewust van het feit dat hij er ooit zelf voor zou werken - steeds op de hoogte geweest van de financiële ontwikke lingen bij Ahold. Zo is hem niet ontgaan dat het bedrijf enige jaren geleden conjunctureel door een dal is gegaan, maar structureel is dat dieptepunt geluk kig nooit aan de orde geweest." Volgens de heer Constandse is het dit, wat hem aantrekt:"Wat er ook gebeurt, de mensen moeten blijven eten. Mis schien dat er eens wat minder krab in blik wordt verkocht om eens wat te noemen, maar brood, vlees, aardap pelen en jam zal men altijd nodig hebben. Wat niet wegneemt dat ook een marginaal bedrijf als Ahold problemen kent, maar daar is wel uit te komen", vertrouwt de heer Constandse. mensen Hij noemt even de personeelsproblema tiek, waarbij het hem is opgevallen, dat er tegenwoordig bij het oplossen daarvan veel meer wordt gekeken naar hoe de mensen leven, in plaats van een cijfermatige aanpak van de directiestoel uit. "Ik geloof dat het bedrijf erg bezig is, rekening te houden met de mensen en daar staat dan weer tegenover dat je een hoge mate van bedrijfstrouw schept. Dat is maar goed ook. - Als wij op het HK plannen bedenken en het filiaal voert het niet naar behoren uit, kunnen wij onze koffers wel pakken. Alleen wanneer er een werkelijk samenspel is tussen leiding en medewerkers, kunnen vruchtbare prestaties worden geleverd". Ziedaar de overtuiging van de heer Constandse, aankomend filialendirec - teur van AHZB. Achttien iaar geleden trad hij bij Albert Heijn in dienst als verkoopassistent bij een zelfbedieningszaak in Rotterdam. Hij klom er op tot plaatsvervangend chef, en werkte in diverse filialen.In Vlaardingen was hij ruim anderhalf jaar bedrijfsleider. In een AHSM in Rot terdam was hij rond 1963 afdelingschef kruidenierswaren. "Daar heb ik een jaar "Ik wil niet dat de mensen medelijden met me hebben. Ik voel me geen stumperd. Ze mogen alles tegen me zeggen, ik zeg ook alles terug." Joop van Ostaay, 42 jaar oud, noemt zichzelf "een echte Albert-Hefner".Sinds hy een aantal jaren geleden blind werd is hy telefonist op het DC in Tilburg. Hy heeft er al zo'n 18 jaar by Ahold opzitten. Niettemin kan gezegd worden dat met zyn indiensttreding ais telefonist een heel nieuwe fase voor hem intrad. De apparatuur die hy op het DC bedient, met twaalf lynen, is uitgerust met het modernste blinden-bedieningssysteem van de PTT. En daarmee bemiddelt hy soms dageiyks zo'n vijf- a zeshonderd in- en uitgaande gesprekken.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 4