COR-vergadering in teken van Bi-Lo G. de Pundert, bedrijfsleider AHZB Middelburg pagina 2 FLITSEN Albert Heijn boven alles Na 41 dienstjaren is eind juli in Middelburg de heer G. de Pundert, bedrijfsleider van de AHZB aldaar, met pensioen gegaan. Hij deed dat, op eigen verzoek, vrij geruisloos. Op 60-jarige leeftijd stopte hij met het werk dat, naar mevrouw De Pundert zegt, "altijd z'n hobby is geweest". Hij had er nog vijf jaar mee door kunnen gaan, en men heeft er nog wel bij hem op aangedrongen om dat te doen, maar - de heer De Pundert vond de tijd - gekomen om er een streep onder te zetten. "Ik vond dat ik m'n steentje bijgedragen had." zegt hij nu. ik voel me nog honderd procent, maar ik merk toch dat ik geen 25 meer ben." Hij was achttien toen hij op 7 januari 1935 bij Albert Heijn in dienst trad. Daarvoor had hij gewerkt op een tuin derij in 's-Heer Abtskerke. Niet zo ver daar vandaan ligt Wolfsaartsdijk, en daar had meneer Hille, zwager van de broers Gerrit en Jan Heijn, zijn jacht terrein. Hij ging wel eens mee op zo'n jacht, als drijver, en op voorspraak van de heer Hille deed hij zijn intrede bij Albert Heijn. 'kwartjesweek' Dat was in de winkel in Goes, bij de heer Versprille, waar hij als jongste bediende ging werken voor een rijksdaalder per week. "Ik weet nog dat ik daar begonnen ben met een kwartjes- week," herinnert hij zich. Dat was een reclame-aktie in die tijd, die inhield dat een groot aantal artikelen een kwartje kostte. De heer De Pundert herinnert er zich twee: een pond cacao en vier pond pinda's!. De winkel in Goes had een groot verzorgingsgebied, men bezorgde de boodschappen tot afstanden van zo'n twintig kilometer, en de heer De Pun dert heeft daarmee heel wat uurtjes op de bakfiets doorgebracht: Door weer en wind. Dat kunnen ze zich nu niet meer voorstellen, maar toen vond je het heel gewoon." Hij bleef vijf jaar in Goes, en zou toen gaan werken in Oisterwijk. waar het vakantieseizoen voor de deur stond, met alle drukte vandien. Maar hij was er nog maar net toen de oorlog uitbrak, en toen was het niet meer nodig. Hij kwam in Tilburg terecht, voor de rest van de oorlog, met korte onderbrekingen in Dinteloord, Oosterhout en Bergen op Zoom. Na de oorlog werkte hij een jaar bij een andere baas, en toen haalde zijn Til- burgse baas. de heer Van Rooy, inmid dels rayonleider, hem terug. Daarbij werd afgesproken dat hij binnen een jaar bedrijfsleider zou worden. Het gebeurde nog sneller: na twee weken werd hem die baan al aangeboden in Gouda. Hij is toen ook getrouwd, en verhuisde naar Gouda, waar hij acht jaar de scepter zwaaide in de winkel daar. Toen Middelburg vrij kwam, en zijn Zeeuwse vrouw wel graag naar haar geboorteprovincie terug wilde, volgde zijn laatste overplaatsing. In de winkel aan de Lange Delft, in het centrum van de Zeeuwse hoofdstad, maakte hij de laatste 23 jaar vol. "Toen ik er kwam was het natuurlijk nog een bedieningszaak. En met veel bezorging, zelfs tot in Veere, Souburg, Arnemuiden. Rond 1965 is het zelfbe diening geworden. In het begin zag ik daar wel tegenop, maar het is erg meegevallen. En de omzet verdubbelde direkt. In mijn Middelburgse periode is de omzet daar vertienvoudigd, ondanks de concurrentie van Hermans, Miro en later Trefcenter." En nu is het dus allemaal voorbij. Ik weet niet waar die 41 jaar gebleven zijn," mijmert hij."Ik was er altijd. Ik ben in die tijd maar éen keer ziek geweest. Het is altijd Albert Heijn geweest, dag en nacht, zondags en in de week. En het blijft Albert Heijn, boven alles." Vooralsnog maakt de heer De Pundert zich er niet druk om wat hij met z'n vrije tijd gaat doen:" Het eerste halfjaar doe ik helemaal niets, hou ik me bij m'n tuintje. Verder fiets ik graag." De vergadering van de Centrale Ondernemingsraad (COR] was donderdag 9 juni vrijwel geheel gewijd aan de plannen van Ahold het Amerikaanse supermarktbedrijf Bi-Lo over te nemen. Een uitvoerige toelichting op dit voornemen werd gegeven door drs. R.J. Stoelenga, lid van het team dat zich speciaal met de onderhavige materie bad beziggehouden. COR-voorzitter A. Heijn gaf een toelichting op de motieven voor expansie van Ahold in het buiten land, Al een aantal jaren geleden is besloten een deel van de middelen in het buitenland te investeren. Mid delen in de vorm van mensen, kennis, geld. De positie in Nederland diende daarbij uiteraard te worden gehandhaafd. "Wc wilden niet alle eieren in hetzelfde geografische mandje," aldus de heer Heijn. De aktiviteiten in het buitenland zijn de laatste jaren enigermate van de grond gekomen, maar éen stevige poot" ontbrak nog. "Die wilden we toch wel graag hebben," merkte de heer Heijn op. Versterking van onze positie in Nederland zou een wel heel grote inspanning vergen gezien de plaats die Ahold al inneemt. Van daar de bewuste keuze om naar mogelijkheden in het buitenland te kijken". Het team dat zich hiermee bezig hield bestond uit de heren J. van Meer, R.J. Stoelenga, J.J. de Boer en L, Coren. Zij werden, waar nodig, bijgestaan door deskundigen van diverse afdelingen. De heer Stoelenga zette uitvoerig uiteen hoe men te werk was gegaan en hoe men uiteindelijk bij Bi-Lo als mogelijke partner terecht was ge komen. Stapje voor stapje werden de mogelijkheden afgetast. Het begon met een selectie van de landen voor mogelijke vestiging, waarbij rekening werd gehouden met de Volgende factoren: relatief ge zonde economische situatie, een - ondernemers-vriendelijk klimaat. - een anti-cyclische econom isehe ont wikkeling ten opzichte van Neder land. Aan de hand van deze punten werd besloten de aandacht te richten op een onderneming in de Verenigde Staten. Ook voor de keuze van de onder neming was een program van eisen" opgesteld voor wat betreft: soort bedrijf (detailhandelsonderne ming in levensmiddelen met 75% van de omzet via supermarkten), om zetniveau tussen 100 en 500 miljoen dollar), hoogte van het rendement, gezonde positie (ook voor wat betreft de vestigingsplaats), expansiemoge lijkheden, aanblijven van bestaande leiding. Ahold kwam aan de hand van deze werkwijze uiteindelijk in contact met drie ondernemingen, die in beginsel wel over verkoop wilden praten. De gesprekken met Bi-Lo leidden ten slotte tot het uitbrengen van een openbaar bod op het aandelenka pitaal van deze onderneming. Vanuit de COR kwamen begrijpelijk heel wat vragen over deze voor Ahold zo belangrijke plannen. De afgevaardigde van de OR Wijhe wilde weten waarom het bedrag 150 miljoen - dat met de overname is ge moeid - niet in Nederland wordt be steed, bijv. in de produktiebedrijven. De heer Heijn antwoordde, dat het beleid van Ahold zodanig is. dat men in de produktiebedrijven niet meer investeert dan verantwoord en nodig is. De investeringen dienen ren da- ment op te leverenOverigens is er geen Jaar geweest waarin zo veel in de PB's is gestoken als juist in 1976.Als er mogelijkheden in Neder land zijn worden die zeker benut.Dat zal ook dit jaar wel weer blijken. De overname van Bi-Lo heeft geen consequenties voor het investerings beleid ten aanzien van de bedrijven in Nederland. Wanneer er mogelijk heden zijn zullen wij die zeker benutten. "Is het gevaar niet aanwezig, dat Ahold in Nederland tot sluiting overgaat- wanneer de zaken hier slecht gaan - en alle aandacht gaat richten op de Verenigde Staten?" zo werd ook gevraagd. De heer Heijn: Ik geloof niet, dat zoiets ooit het geval zou kunnen zijn, gezien het aantal van 700 winkels, 27.000 man personeel, de 2 miljoen klanten. Het moet al heel droevig zijn gesteld met Nederland en/of Ahold wanneer met een dergelijk potentieel geen brood meer te ver dienen zou zijn. Een andere vraag had betrekking op de winst, die eventueel in Bi-Lo wordt gemaakt. De heer Heijn - merkte op. dat deze in het totale resultaat van het concern zal worden verwerkt. Voor de aandeelhouders zal bet niets uitmaken of de winst in Nederland of de Verenigde Staten wordt gemaakt. De overmaking van winst uit de VS naar Nederland is niet aan beperkingen onderhevig. Hoewel de liquiditeit van Ahold ruim is zal vermoedelijk toch wel een deel van de overnamesom worden ge leend. Het is waarschijnlijk, dat dit in de Verenigde Staten zal gebeuren. De balansverhoudingen van Ahold zijn zodanig, dat dit geen problemen zal opleveren. De onderhandelingen over dergelijke leningen zijn echter nog niet afgerond. Of er veranderingen zouden komen in de winstuitkeringen aan het per soneel kon de heer Heijn nog niet /.eggenW an neer de overneming van Bi - Lo doorgaai zal di t moeten - worden bekeken. In ieder geval wordt het draagvlak van AH vergroot. Personeelsleden in htm totaliteit zullen hiervan profijt hebben. Ook op de vraag of de PB's mogelijk aan Bi-Lo kunnen gaan leveren, achtte de heer Heijn nog geen concreet antwoord mogelijk. Het was nog te vroeg om daar iets van te zeggen. Nederlandse chocolade en koek liggen in de VS wel goed in de markt. Het is daarbij erg plezierig, zo merkte hij op, dat Wijhe als vleeswarenbedrijf voldoet aan de strenge Amerikaanse eisen. Wanneer er exportkansen zijn, heeft men in dit opzicht althans geen problemen te verwachten. Enkele vragen hadden betrekking op mogelijke buitenlandse invloeden bij Ahold nu het concern een "multi- national" begint te worden. Wan neer er buitenlandse commissarissen komen zou op den duur ook de concernzetel wel eens naar het - buitenland worden verplaatst, zo dacht men. De heer Heijn zag dit niet direct gebeuren. Het bod op Bi-Lo luidt in contanten, zodat er geen nieuwe aandeelhouders bij komen.Momen teel hebben buitenlanders echter ook al de mogelijkheid Ahold aandelen te kopen op de beurs. Wanneer iemand aandelen opkoopt en iets anders wil dan een normale aandeelhouder, kunnen de daartoe ingestelde be schermingsconstructies tegen onge wenste invloeden (uitgifte preferente aandelen) in werking worden gesteld. Verscheidene vragen hadden verder betrekking op de algemene gang van zaken bij Bi-Lo en de wijze waarop men daar werkt. Het is duidelijk dat daar wel verschilpunten in zaten met de situatie bij Ahold. "We kunnen nog van elkaar leren", meende de heer Heijn. die voorts mededeelde dat in de eerste helft van augustus een aandeelhoudersvergadering van Bi-Lo wordt gehouden waarin het door Ahold uitgebrachte bod wordt besproken. In de COR uitte men voorts wel enige verbazing over het feit. dat in de berichtgeving over de overname was gezegd, dat de COR was ingelicht over mogelijke activiteiten in de .VS. Men achtte dit onjuist. De heer Heijn meende - en naar hij zei ook de heer van Meer - dat de mogelijkheden van expansie in de VS in de COR wel zijn genoemd. Ook tijdens de persbijeenkomsten bij de verschijning van het jaarverslag is daar over gesproken. De heer Heijn gaf toe, dat een en ander in het persbericht wellicht wat te sterk was uitgedrukt, maar dat was gevolg van de gedachte, dat het voornemen van Ahold om mogelijkheden in de VS te bekijken bij de COR bekend was. Een van de leden van de COR meent, dat de COR op grond van de Wet op de ondernemingsraden formeel ook te maken heeft met overnames in het buitenland. De heer Heijn antwoordde, dat deze formele kant van dc zaak intern nauwkeurig is bekeken. Mede op grond van ingewonnen informaties - onder meer bij de Fusiecommissie van de Sociaal Economische Raad - was men tot de conclusie gekomen, dat de desbetreffende overname - buiten de Nederlandse rechtssfeer valt en dat de COR daar formeel niet bij betrokken behoefde te worden. "Dat neemt niet weg, dat wij de COR steeds alle gewenste informatie zullen geven", zo voegde hij er aan toe. Tijdens de rondvraag kwam nog even de situatie bij Meester Wijhe ter sprake. In een eerdere COR - - vergadering had men daar ook over gesproken.De heer Heijn merkte op, dat de zaak de volle aandacht heeft. Al het mogelijke wordt gedaan om de communicatie en de onderlinge - verhoudingen te verbeteren. Aan de OR van Meester Wijhe zal midden 1977 verslag worden uitgebracht. Aan bet begin van de vergadering werd met dankwoorden afscheid - genomen van de heer R.T.P. Don- ven, die wegens drukke werkzaam heden aftrad als lid van de OR-Miro en deswege ook de COR moest verlaten.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 2