Om het geld natuurlijk én om je niet te vervelen Vakantie werkers bij Ahold: 99 99 pagina 12 FLITSEN i Stichting vakantiewerk Zaanstreek - Stationsstraat Zaandam is een Stichting Vakantiewerk Zaanstreek rijk. Vorig jaar op 1 juni bij wijze van proef opgericht op initiatief I van het overgrote deel van het Zaanse bedrijfsleven, waarop I de stichting zich dan ook voornamelijk richt, in hoofdzaak in de zomervakanties. Het voordeel voor de aangesloten bedrijven is, dat werving, selectie én loonadministratie er geheel uit handen kunnen worden gegeven. En dat voor zo'n 225 werkers in de week. Naast het (minimum) uurloon betaalt de stichting tevens vakantiegeld en vakantietijd en toeslag voor wachtdagen bij eventuele ziekte, op voor waarde dat men tenminste drie aaneengesloten weken wil werken. Op basis van het tot nu toe geboekte succes, is de stichting, met mevrouw A. Tailor-Parkins als organisatrice, voor nemens om volgend jaar affiches te verspreiden over bedrijven en scholen. In de Paasvakantie van 1978 hebben scholieren gedurende drie dagen gelegenheid om zich aan te melden, terwijl bedrijven vóór 1 mei van dat jaar hun wensen kenbaar moeten hebben gemaakt. AH is dit jaar voor het eerst toegetreden tot de stichting, wat resulteerde in plaatsing van zo'n dertig scholieren in de CS. Voor het HK zijn vakantiewerkers - dit jaar ca. 160, van wie alleen al op Bestelcentrale en Dataroom ongeveer 65 - door de betrokken afdelingen personeelszaken zelf betrokken. Voorheen werden advertenties in plaatselijke kranten gepubliceerd, maar het aanbod was dan zo groot, dat velen moesten worden teleurgesteld. Dit jaar is voor het eerst gebruik gemaakt van een interne advertentie, waarin werd gevraagd dochters/zoons/neef jes/nichtjes en zo te attenderen op de mogelijkheid van vakantiewerk. Tevens werd vakantiewerkers van vorig jaar een aanmeldingsformulier gezonden. Overigens zou ook de Stichting Vakantiewerk Zaanstreek altijd voorrang verlenen aan familieleden van medewerkers van de respectieve aangesloten bedrijven. Alle werkmaatschappijen van Ahold en niet in de laatste plaats het HK, hebben de afgelopen vakantiemaanden veel - door vakantie van vaste medewerkers vacante- karweien kunnen klaren met behidp van scholieren. Op deze pagina Eigenwijs daarom wat impressies van zomaar wat vakantiewerkers en hun ervaringen in baantjes die weinig met hun leerboeken te maken hebben. Waaróm deden zij het en zouden ze het nog best eens een keertje willen overdoen Tom Neem nu Tom Giberius (18) uit Leiden. Hij kreeg al op 20 mei vakantie, na een geslaagd eindexamen van de vierjarige mavo. Pronkstukken van zijn cijferlijst: vijf achten en een negen - een klinkende vrijbrief voor de Visser 't Hooft-havo, waarvoor hij nu alweer een maandje zit te blokken. Tom: "Met drie maanden vakantie in het vooruitzicht, verveelde ik me al snel. Ik ben toen overal gaan informeren of er werk voor me was en zo kwam ik terecht bij BL B. van der Knaap van de AHSM in het winkelcentrum "De Kopermolen" in de Leidse Merenwijk, waar ik ook woon". Binnen een week kwam daar voor hem een baantje vrij op de slagerij-afdeling, waar hij "alles" heeft gedaan. Zeven weken lang, uitgezonderd een paar laatste dagen op de groente-afdeling. Voor Tom was het voor het eerst écht vakantie-werk. Waarom bij AH? - Puur toeval, want hij doet bijna nooit boodschappen; hij is er op goed geluk gewoon binnengestapt. "Ik wilde een beetje geld verdienen om het nuttig te kunnen besteden (een stereo-installatie) en iets wat je zelf hebt verdient geeft veel meer bevrediging dan wanneer je het cadeau krijgt". Volgens Tom beschouwden de andere medewerkers hem als collega. Het was een erg fijne werksfeer. In de kantine leerde Tom de mensen van Tom Giberius andere afdelingen kennen. "Voor de rest moet je jezelf aanpassen; je kunt niet verwachten dat je omgeving zich aan jou aanpast. En dat is best gelukt. Ik kon met iedereen goed opschieten", zegt Tom achteraf. Misschien blijft hij er voortaan op zaterdag werken,behalve als hij een cursus voor tennisleraar gaat volgen, want tennissen is zijn grote hobby. Liever zou hij na de havo de sportacademie volgen, maar daar is tegenwoordig door het grote aanbod aan leerlingen erg moeilijk op te komen. Volgend jaar in de vakantie gaat hij zeker wéér werken, maar hij weet nog niet of dat weer bij AH zal zijn. Guda Een geval apart is Guda Conijn (19) - Gusie voor ingewijden - die bij elkaar geteld acht weken dolle pret heeft gehad aid duizendpoot in Restaurant De Kraai" in de Zaanse Schans. Guda had net haar eindexamen VHBO (voorbereidend hoger beroepsonderwijs) achter de rug, voor leerlingen die van een huishoudschool komen en daarmee is ze in het bezit van het diploma dat gelijk is aan drie jaar havo. Haar liefste wens is om door te gaan in "bezigheidstherapie". Maar, aangezien er in heel Nederland maar twee scholen met een capaciteit voor veertig tot vijftig leerlingen zijn bij een aanbod van 250 gegadigden, miste ze die boot. Voor een andere uitweg- naar de lerarenopleiding handarbeid en tekenen - had ze zich te laat opgegeven, zodat ze ook daar werd afgewezen. Volgend jaar wil ze zich daarom op zoveel mogelijk scholen tegelijk aanmelden om meer kans van slagen te hebben. Bij wijze van overbrugging gaat Guda het komend jaar creatieve avondcursussen volgen. Maar nu terug naar de vakantie, waarin ze toevalling een ingeving kreeg om werk te zoeken. Eerst stapte ze, op weg naar huis in Wormer, Restaurant "De Walvis" binnen, maar daar hadden ze geen vakantiehulp nodig. Vervolgens werd ze bij "De Kraai" met open armen Guda Conijn ontvangen. "Direkt met koffie er bij; gezellig," weet Guda zich te herinneren. Tot 14 augustus is ze er sinds half mei in haar element geweest - vier weken, toen twee weken vakantie en nóg eens vier weken. Guda, in de tijd dat ze nog volop in functie was: "We zijn hier eigenlijk allemaal kleine huisvrouwtjes: je maakt broodjes, slaatjes, drankjes; dan weer afruimen of serveren, pannekoekbeslag maken en bakken en af en toe afwassen of aan de kassa én schoonmaken, iedere avond van sluitingstijd zes uur af tot omstreeks half acht.Wat gaat ze met het verdiende geld doen? - "Eerst m'n bankrekening vol zetten. Ik spaar voor een spinnewiel of wol en allerlei van die kleine dingetjes óf voor eigen kleren. Ik heb nog nooit zakgeld gehad; ik heb het altijd zelf gedaan." Hoe was de sfeer? "Lekker vrij; je kon alles tegen elkaar zeggen. Je had er goede inspraak. Ik vond het erg belangrijk dat je zelf mee mocht helpen organiseren. Je ogen worden op zo'n manier geopend; je ziet dan zelf wat er allemaal moet worden gedaan. Normaal doe je dingen in opdracht, hier was het andersom. Als ik hier volgend jaar weer mocht, dééd ik het". Marcel Marcel Swart (18gedurende zes vakantieweken "ophaler" in het DC-Zaandam, vond het daarentegen na afloop welletjes. Net overgegaan van de vijfde naar zes-atheneum, trok een kantoorbaantje hem allerminst. Hij had gehoord dat je dan loopjongen zou zijn om lijsten op alfabet te leggen en zo. Verder had hij te lang gewacht met zoeken naar werk. "Eigen schuld; ik heb alleen soms krantjes rondgebracht voor een centje, maar nu had ik geld nodig om rijles te nemen. Nou. en bij het DC konden ze wel mankracht gebruiken". De weg was hem wel bekend, woonachtig in Oostzaan, maar zijn school, het Zaanlands Lyceum, staat tenslotte in Zaandam. Het DC bood hem dus de functie van ophaler - in de actie, in de groente en in de koel. Dat betekende in de praktijk - rijden op een "Atlet" om aan de hand van een boodschappen lijst goederen per aantal en op nummer op pallets uit de voorraad- vakken naar de laaddeuren te vervoeren. "In het begin ben ik een paar uur ingewerkt en daarna moet je het zelf maar. Het was aanvankelijk erg wennen; na de eerste nachtdienst (van 23 tot 7.30 uur) was ik gebroken. Verder was het ook aanpassen aan de sfeer. Je werkt in groepjes, héél duidelijk: Nederlanders, Marokkanen en Turken. Onderling zijn ze, zoals jij tegen hen bent. De Nederlanders vormen een groep vrienden en daar is erg moeilijk tussen te komen. Maar aan de andere kant; de eerste paar Annemieke Gorter J weken werkte ik met drie andere scholieren en wij vormden met elkaar eigenlijk ook een groepje". Wel is Marcel opgevallen, dat er nogal minderwaardig over de gastarbeiders wordt gedacht. Naar zijn zeggen heeft hij het anders gedaan. Maar ja, er is wel een taalbarrière. Heeft hij er iets van geleerd? "Je hoefde er niet te leren, je moest er aan wennen; je hoefde er helemaal niet bij na te denken. Toch zie ik er niet met afschuw op terug, maar zes weken waren genoeg". Annemieke Schoolgenote Annemieke Gorter (17) uit Wormerveer, eveneens overgegaan van vijf naar zes atheneum, maar dan op de Bertrand Russell Scholengemeenschap in Krommenie werkte deze vakantie voor de tweede achtereenvolgende keer op de Bestelcentrale in het HK. Drie weken in totaal, van 8.15 tot 16.00 uur. Hoe is ze daar terecht gekomen Haar zusje had er twee of drie keer gewerkt en toen is zij het 't vorig jaar ook maar gaan doen% "Dit jaar kwam er vanzelf een brief om te komen werken", vertelt Annemieke, die het voor drie weken leuker vindt, dan op school zitten. Ja, en dan verder voor het geld. "Als ik geen geld nodig had, ging ik niet voor m'n lol werken. Geld kan je altijd gebruiken. Ik heb het nu besteed voor een brommer die ik heb gekocht; daar zit het dus bij voorbaat al in. Het was een voordeel dat het slecht weer was; anders had ik best gedacht - kon ik nu maar aan het strand liggen Toch zeg ik; volgend jaar - als het kan - doe ik het wéér. Het is heus grappig, al die mensen aan de telefoon. Ik heb maar één aanmerking- ik ben van mening, dat z" benzinekosten óók zouden kunnen betalen.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 12