We kunnen nu meer dan ooit tegen een stootje Eerste paal elfde Miro geslagen pagina 2 FLITSEN Personeelsblad Ahold N.V. Augustus 1977 34e jaargang no. 7 verschijnt 10 x per jaar Oplage: 25.500 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2. Kamer 1701 Zaandam Tel. 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten H.M. Christiaanse D. van Dijk W. Haeser Mej. T. Harder B. van der Knaap J. Kragten A.W. Kuipers Th. v. d. Lee H. Ma lag D.N. Rövekamp M. de Ruyter F. van Rijk J.J.F. Snepvangers M.D.A. Sneijder Redactie en vormgeving in samenwerking met PR Bureau v. Huizen, Voorschoten [Vervolg van pag. 1] Vragen, waarop duidelijk gereageerd moet worden. Daarbij wil ik dit vooropstellen. Neen, het is niet de bedoeling de aktivi- teiten van het Ahold-bedrijf in ons land als gevolg van de uitbreiding naar het buitenland, in te korten. Ahold gaat door op de wijze, zoals men tot dusver heeft gedaan. De beperkingen, die ons over het alge meen van buitenaf worden opgelegd, moeten wij onder ogen blijven zien. Ik noem er een paar: In de eerste plaats het stroeve vestigings beleid rond de Miro's. Dat maakt, dat wij langzamer dan gewenst tot ont plooiing kunnen komen. En de veranderende opvattingen over de opzet nieuwbouwwijken. Deze worden op veel kleinere schaal dan voorheen gepland; daarin past nu éénmaal niet het formaat supermarkten, dat wij nodig hebben voor een lonende exploitatie. En waar in de planning dan nog wel plaats is voor dergelijke vestigingen, krijgen lokale middenstanders vaak voorrang boven het grootwinkelbedrijf. Wij kunnen best nog supermarkten in Den Haag en Rotterdam gebruiken. En zeker niet te vergeten Zaanstad, waar wij als Zaans bedrijf mager vertegenwoor digd zijn, om eens een paar voorbeelden te noemen. Men kan er echter verzekerd van zijn, dat waar zich uitbreidingskansen Op vrijdag, 5 augustus j.l. is de eerste paal voor de elfde Miro geslagen door de Burgemeester van Veenendaal, de heer P. Bode. Deze Miro, die een belangrijk element vormt in het nieuwe winkelcentrum van Veenendaal aan de Brouwerstraat bij het Raadhuis, beslaat een totaal op pervlak van 6500 mJ. Men hoopt het bedrijf eind 1978 te kunnen openen. voordoen deze gegrepen zullen wor den. Zeer belangrijk onder de gegeven om standigheden is ook het bij de tijd houden van het bestaande winkel bestand. Onze investeringsaktiviteiten zullen zich voor een belangrijk deel moeten richten op het moderniseren en renoveren van onze 700 verkoop punten. twee miljoen mensen 700 verkooppunten, die wekelijks zo'n kleine twee miljoen mensen moeten bedienen en die het hart vormen van de Ahold-onderneming. Een hart, dat men niet ongestraft zou kunnen verwaar lozen. Maar waarom zouden we ook Daar is geen enkele reden toe. Immers, de Ahold-onderneming, zoals die nu reilt en zeilt, heeft ons in staat gesteld tot een schaalvergroting, die ons tot één van de grote detailhandelsondernemingen in de wereld heeft gemaakt. Het heeft geen enkele zin de stuwkracht van deze motor terug te nemen. Verplaatsen is evenmin mogelijk. Want laten we wel wezen, Ahold is eigenlijk die twee miljoen Nederlanders. En die kan je niet zo maar verplaatsen, zoals b.v. een baggerbedrijf zichzelf wel kan verplaatsen door alleen maar zijn mate rieel in een andere haven voor anker te laten gaan. drie mogelijkheden Wat is dan het typisch Nederlandse voordeel van zo'n stap naar het buiten land?, is een logische vraag. Het ant woord daarop kan simpel zijn: verster king van de onderneming op een plaats, waar dat mogelijk is. Immers, als men in een bepaalde markt aan zijn plafond gekomen is, zijn er in principe drie mogelijkheden om verder te gaan: 1.öf in de bestaande markt met een nieuw produkt komen; 2. óf in een nieuwe markt met een nieuw produkt; 3. óf in een nieuwe markt met een be staand produkt. Mogelijkheid één, in de bestaande markt met een nieujv produkt, heeft ons in bepaalde gevallen slechte ervaringen op geleverd. Wij denken in dat verband terug aan de Lita's, de reismarkt en McDonald's en wij hebben vast moeten stellen, dat het succesvol brengen van nieuwe produkten in de bestaande markt de bereidheid vroeg om langdurig finan ciële offers te brengen. Dergelijke objecten bleken niet op korte termijn winstgevend te maken en het was voor de onderneming niet verant woord de aanloopverliezen langer dan een aantal jaren te laten voortduren. De tweede oplossing, een nieuw produkt in een nieuwe markt, is de meest riskante van de drie en daarom de minst aantrekkelijke. Het bestaande produkt op de nieuwe markt biedt de meeste perspectieven. Dit wordt bewezen door onze voorspoe dige start in Spanje, waarin de op korte termijn geplande 6 winkel eenheden nu al de bouw van een DC noodzakelijk maakt. In die geest moet ook de aankoop van Bi-Lo worden gezien. Het betreft een be staand, goed geleid en winstgevend bedrijf. Daaraan kan onze, zelfs in Ame rikaanse ogen, grote ervaring nieuwe impulsen en belangrijke bijdragen leve ren. Het resultaat is een economische ver sterking van de hele onderneming, waar door wij in het totaal gezien weer veel beter tegen een stootje kunnen. Nederlands belang Met andere woorden: één van de recht streekse belangen voor de Nederlandse onderneming en zijn medewerkers is, dat de onderneming een veel breder draagvlak krijgt en daardoor vanuit een veel sterkere uitgangsstelling zijn onder- nemersaktiviteiten verder kan ont plooien. Maar er zijn ook in concretere zin gevolgen van de buitenlandse aktivitei- ten te noemen. De in het buitenland gemaakte winst verstevigt onze positie. Het zal ook misschien mogelijk blijken bepaalde produkten naar de Verenigde Staten te exporteren. Een goed voorbeeld daarvan is choco lade, een produkt, waarvoor wij al een bescheiden afzetmarkt in de Verenigde Staten hebben. Via eigen verkoopkana len zullen wij wellicht de verkoop van dit produkt verder kunnen stimuleren. Datzelfde zou ook best het geval kunnen zijn met bepaalde produkten van Mees ter in Wijhe. Dit zijn zaken die door alle betrokkenen nu bestudeerd kunnen wor den. De Bi-Lo stier, het 'krachtige' beeldmerk van Bi-Lo De mogelijkheid voor een loopbaan in het buitenland zal eveneens, zij het in een zeer beperkte mate, bestaan en wel voor Aholders, die over een zeer specia listische kennis beschikken. Men moet zich daar dus niet al te grote voorstel lingen van maken, maar uitzending in een klein aantal gevallen is mogelijk. Amerikaanse know-how "Het is", aldus de heer Heijn, "voor ons uiterst inspirerend te gaan werken in een land, waarvoor wij op ons vakgebied zo'n grote bewondering hebben. Wij zullen daar zeker waardevolle ervaring opdoen, die op zijn beurt weer aan de know-how van onze Nederlandse onder neming ten goede zal komen. Dat betekent overigens niet, dat de leiding van onze onderneming zich bezig zal houden met de dagelijkse gang van zaken in de Verenigde Staten. Het tegendeel is waar. Wij zijn bijzonder gelukkig dat het huidige bestuur op zijn post blijft. Wij begrijpen, dat dit bestuur het onder meer aantrekkelijk vond om met ons in zee te gaan, omdat wij niet van plan waren hen dag in dag uit op de vingers te kijken. Het distributiecentrum, waar 319 personen werkzaam zijn, is aan het hoofdkantoor vastgebouwd Daar komt nog een ander belangrijk punt bij. Doordat wij ons werkterrein hebben verruimd kwam ook de vraag aan de orde hoe ons gehele concern in het licht van de internationalisatie zou moeten functioneren. Het is verstandig dit te bedenken bij het begin van de rit en niet achteraf. Welnu, wij vinden dat onze buitenlandse ondernemingen zich niet afhankelijk moeten voelen van andere delen van de onderneming. Het zelfde geldt natuurlijk andersom. Een naast elkaar optrekken, een soort zuster- zuster verhouding, biedt de zekerheid dat zij zich daadwerkelijk als zelfstan dige nationale ondernemingen kunnen blijven gedragen. Niet alleen bij een normale gang van zaken is dat een wenselijk uitgangspunt. Bovendien wil len wij de gewenste flexibiliteit en slag vaardigheid behouden, ook nu de activi teiten in het buitenland zijn toegenomen. Om deze redenen bestaat het voornemen het belang in de buitenlandse onderne mingen in een stichting onder te bren gen. Deze stichting, op de Nederlandse Antillen gevestigd, is uiteraard op ver schillende manieren nauw met Ahold verbonden. Vandaar dat er binnenkort een aparte aandeelhoudersvergadering aan dit onderwerp zal worden gewijd. Ook zullen wij de financiering van onze activiteiten nu door een internationale bril bekijken. Ter gedeeltelijke financie ring van Bi-Lo zijn op de lokale kapitaal markt van de Verenigde Staten al leningen aangegaan tot een totaalbedrag van 25 miljoen. Zo krijgt de opbouw van de internationale organisatie gelei delijk aan gestalte."

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 2