A andeelhouders Bi-Lo zeggen ja A. HeijnWe kunnen nu meer dan ooit tegen een stootje ALBERT HEIJN GAAT GROEIEN IN SPANJE EN AMERIKA LAATSTE NIEUWS IBIllllHIIlillll personeelsblad ahold n.v. Spijkenisse Lelystad Flitsen DO SAH002000397 Flilson Landelijk augustus 1977 earner 746 el 7 34-ste jaargang no. 7 - augustus 1977 Dc aandeelhouders van de levens middelendetailhandelsonderne ming Bi-Lo Inc., gevestigd te Mauldin, South Carolina {Vere nigde Staten], hebben tijdens een algemene vergadering van aan deelhouders ingestemd met de overneming van deze onderne ming door Ahold op basis van een bod In contanten van 35,- per aandeel Bi-Lo. Op de vraag naar het waarom van deze stap over de grens, geeft de heer Van Meer een tweeledige overweging als antwoord. „We hebben ons naar het buitenland gericht, omdat we in Nederland uitgekeken raken. We zien hier geen mogelijkheden meer voor het realiseren van de groei die wy nodig denken te hebben. Wjj zyn geen aanhangers van de theorie van de niet-groei. Bovendien hebben we een heel stel hooggespecialiseerde mensen in dienst die we de kans willen geven door te denken. Je kan deze mensen niet op een zacht pitje zetten." Eén kanttekening wil Van Meer hier wel direct bij maken: ,,U moet nu niet denken dat we in Nederland gaan consolideren. Onze plaats als leidend levensmiddelenbedrijf willen we zeker Negentig jaar lang heeft het inmiddels tot Ahold herdoop te Albert Heijn-concern bin nen de Nederlandse lands grenzen z'n eigen boontjes gedopt en vervolgens Ook weer verkocht. En met suc ces, want met een omzet van 3,4 miljard gulden in het afge lopen jaar, is Ahold de onge kroonde koning geworden van ons hele, toch voorwaar niet uit te poetsen, nationale kruidenierswezen. Omdat de Zaankanters welis waar kruideniers zijn, maar de daaraan toegeschreven spreekwoordelijke mentali teit geheel en ai missen en bovendien bol staan van de dadendrang, acht de leiding nu het moment gekomen de vleugels ferm uit te slaan naar het buitenland. Ahold richt zich daarbij voor lopig op twee landen, Spanje en de Verenigde Staten. De heer J. van Meer, lid van de Raad van. Bestuur van Ahold, vertelde over de achtergron den van deze keus en over de gereedliggende plannen. behouden en waar we binnenlands nog kunnen groeien, zullen we dat zeker doen. Alleen, je weet datje de groei van de achterliggende jaren niet kan her halen." Volgens Van Meer is de uiteindelijke keus op Spanje gevallen na een elimi natieproces. Ahold zette die landen op een rijtje die zich in de komende jaren zullen gaan ontwikkelen, waar men positief aankijkt tegen buitenlandse in vesteringen en waar de levensmiddelen- distributie nog het beeld vertoont van Nederland een jaar of twintig geleden. En Spanje voldoet aan deze drie criteria. Behalve het feit dat in het hele, meer dan 30 miljoen inwoners tellende land, niet meer dan tweehonderd grote levens middelenwinkels worden aangetroffen, biedt ook de distributie van levens middelen een enorm versnipperd en antiek beeld. Van Meer: ,,Als ik u vertel dat bijvoorbeeld de vier grootste vlees- warenfabrikanten in Spanje samen niet meer dan acht procent van de hele nationale omzet hebben, zegt dat ge noeg. Er is meestal niet eens sprake van een regionale markt, maar enkel van een lokale markt." elke dag Onder de naam CadaDia (Elke Dag) is Ahold vorig jaar in Madrid gestart. Op het moment dat dit blad verschijnt, is net een derde supermarkt geopend en voor het jaar om is, zullen er acht winkels zijn gevestigd. Eind 1978 moet dit aantal dan zijn opgelopen tot twintig, waarna een aantal jaren tien winkels per jaar worden betrokken tot CadaDia in "Na bijna 90 jaar alleen in Nederland gewerkt te hebben en na een veelbelovende start in Spanje, krijgt Ahold nu zijn kans in de Verenigde Staten. De aandeelhouders van Bi-Lo hebben ja' gezegd tegen het bod van Ahold van U.S. 35, - per aandeel. Bi-Lo is een goed renderend bedrijf, dat een keten van 95 discount-supermarkten exploiteert en dat met 5000 medewerkers jaarlijks een netto winst heeft van f 20 miljoen. Daarmee heeft Ahold zijn in de 'grondslagen beleid' uitgesproken voornemen, dat de onder neming internationaal zal moeten gaan werken, waargemaakt. Ook in het jaarverslag over '71 is een en ander vermeld. Daarmee is bovendien het bedrijf in één klap gaan behoren tot de weinige detailhandelsondernemingen in de wereld die inter nationaal werken. Exterieur van een moderne Bi-Lo supermarkt vragen en antwoorden Menig Aholder zal als eerste reaktie op dit nieuws zich trots voelen. Direkt daarna ook een gevoel van twijfel krijgen, uitmondend in een aantal vra gen als: "Wat gaat er nu met ons Nederlands bedrijf gebeuren?" "Zal men de Nederlandse expansie stopzetten "Wordt door deze stap de werk gelegenheid in Nederland aangetast?" "Uiterst begrijpelijke vragen", aldus de heer A. Heijn, "vooral in een tijd, waarin je helaas aan de lopende band over bedrijfssluitingen, werkeloosheid en misère in het bedrijfsleven hoort praten. [Vervolg op pag. 2] A. Heijn Op 1 september a.s. zal te Wyhe begonnen worden met de bouw van een nieuwe vleesverwerkingsafdeling van de Vleeswarenfabriek Meester Wyhe B.V., één van de werkmaat schappijen van Ahold N.V. Deze afdeling gaat met zyn 1.600 m2 ge koelde produktieruimte een investe ring vragen van 2 miljoen. Ahold N.V. is in een vergevorderd onderhandelingsstadium gekomen met de gemeente Spijkenisse inzake een Miro-vestiging. Het zelfbedieningswarenhuis zal ge bouwd worden in het nieuwe stads centrum, waarvan de Miro een inte grerend onderdeel zal uitmaken. Er van uitgaande dat de onderhande lingen in gunstige zin afgerond wor den, zal de bouw in 1978 een aanvang kunnen nemen. De Rijksdienst IJsselmeerpolders en Ahold hebben naar wy vernemen, in principe overeenstemming bereikt over de vestiging van een Miro in het in aanbouw zjjnde hoofdwinkel centrum De Gordiaan in Lelystad. Indien zich geen onvoorziene proble men voordoen, zal de definitieve grondtransactie binnenkort plaats vinden, waarna deze Miro rond 1 januari 1980 in bedrijf za' zUn- Nevenstaand artikel, van de hand van Plet de Wit, werd vrijwel volledig over genomen uit een reeent nummer van Elseviers- Weekblad. het gebied van groot-Madrid zo'n vijftig winkels bezit. Ahold richt zich in deze periode geheel op Madrid. Begin volgend jaar zal men er bovendien een eigen distributie centrum laten bouwen. Van Meer: „Als we in Madrid een dominante positie [Voor vervolg zie pag. 3] J. van Meer

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 1