Opleiding AHZB-personeel in het Zuiden TAAK WORDT VAAK ONDERSCHAT Simon kreeg er 62 eerste assistenten bij FLITSEN pagina 9 Dinsdag 17 mei j.l. reikte de heer H. Lamaker aan de dames A. C. van Leeuwen [links op de foto] en C. M. M. van der Oord een beloning uit van f550,-. Bepaalde, door de dames voorgestelde, verbeteringen aan de door hun be diende op los koffie lijn resulteerden in een belangrijke vermindering van de verliezen aan koffie, glas en produktiecapaciteit. Genoemde dames werken blijkbaar met hun ogen wagenwijd open en voor hun is niets in de gang van zaken vanzelfsprekend De juiste instelling voor vruchtbare ideeën! "Goed opleiden is de basis van goed werken. Een bedrijfsleider moet dat net zo belangrijk vinden als het ontvangen van vracht of het functioneren van een kassa. Op zo'n manier kriig je gemotiveerde mensen, die lol hebben in hun werk. Met die filosofie stortte de heer G. v. d. Broek zich zo'n anderhalf jaar geleden op de opleidingsfaciliteiten van het per soneel in een aantal AHZB's in het zuiden des lands. De heer Van den Broek heeft als groepsleider 23 filialen onder zijn supervisie, in Eindhoven en omgeving, meer oostwaarts en in Limburg. ruimte- en tijdgebrek De opleidingen in de AHZB's gingen van meet af aan gebukt onder een aantal handicaps. Tot het niveau van eerste verkoper moeten de opleidingen in het filiaal plaats vinden, maar dat stuit vaak op ruimtegebrek. Bovendien is nu een maal niet iedere BL een optimale "op leider". En ook is nogal eens het bezwaar gehoord dat in de kleine ZB-teams moeilijk tijd vrij te maken is voor de opleiding. Om de eerste twee problemen te om zeilen heeft men de groep filialen van de heer v. d. Broek verdeeld in zes sub groepen. In deze groepen zitten dan een aantal filialen bijeen die onderling niet al te ver van elkaar af liggen. In zo'n subgroep zijn dan altijd wel één of meer filialen met beschikbare ruimte voor het opleidingswerk, en daar ging het personeel een aantal keren gezamen lijk heen. Bovendien kan men uit de BL's van zo'n sub-groep de mensen selec teren die de meeste onderwijstalenten bezaten. En dat blijkt allemaal prima te lopen. Iedere "binnenkomer" krijgt nu een basisopleiding, en verder zijn er mogelijkheden voor alle vakgerichte op leidingen tot het niveau van eerste ver koper. teletrip-cassettes Dat alles gebeurt o.m. met de bekende teletrip-cassettes, die beschikbaar zijn in het centrale filiaal van ieder sub-groep. Het personeel in de filialen kan op dit centrale punt ook terecht met eventuele wensen t.a.v. van opleidingen. En alle BL's worden nauw bij dit werk betrok ken. Dat is o.m. ook van belang omdat in onderling overleg getracht wordt voor de lessen een tijdstip te vinden dat het best past in de organisatie van de winkels. De handicap dat men geen mensen kan missen, valt volgens de heer v. d. Broek in de praktijk erg mee: "Als men vol doende overtuigd is van de noodzaak van de opleidingen, blijken deze proble men goed op te vangen." Twee keer per jaar wordt een cursus gestart, één in het voorjaar en één in het najaar. Gemiddeld moet men voor een cursus vijf a zes keer naar het leslokaal. Zo kregen in één periode 54 mensen een opleiding (basis, deli, groente en admi nistratie bij elkaar opgeteld) in de sub-groep die als basis het filiaal in de Tongelresestraat in Eindhoven had. Daar heeft men voor dit doel een ruimte ingericht! Zijn er geen problemen met de afstand tussen de filialen onderling? "Aanvan kelijk had men daar problemen mee in Zuid-Limburg. Daar komt men bijeen in Spekholzerheide. Maar nu heeft men er een goede animator, en het gaat goed. Er moet wel geïmproviseerd worden, vaak maakt men de afspraken van keer tot keer." Deze wijze van opleiden buitenshuis ont moet vaak het bezwaar dat het geen "training on the job" zou zijn, maar ook daar is de heer v. d. Broek het niet mee eens: "Ze krijgen toch praktijk in het filiaal. Alleen een stuk theorie krijgen ze elders. En er zijn geen concessies gedaan aan de inhoud van de opleiding." goede resultaten Een voordeel van deze wijze van werken is volgens hem dat mensen uit ver schillende filialen bij elkaar komen te zitten. Men wisselt onderling ervaringen uit, en dat verhoogt het peil van de cursus. Ook het zo ontstane competi tie-element acht hij een pluspunt. En de resultaten van de na iedere opleiding gehouden examens bewijzen dat: "Die examens verlopen zo soepel, dat we ons afgevraagd hebben of ze wel zwaar genoeg gemaakt zijn." De heer Rutten, BL in het Eindhovense filiaal aan de Urkhovenseweg, valt zijn groepsleider bij in diens vergelijking van het belang van opleidingen met dat van het ontvangen van goederen of van het werken van een kassa: "Je moet eerst opleiden, voor je een vracht kunt ont vangen. Je moet ook eerst opleiden voor je de klant aan de kassa kunt helpen." Bovendien heeft de heer Rutten inmid dels ervaren dat al die opgeleide mensen het werken in zijn winkel vereenvoudi gen: "Je kunt de mensen nu overal inzetten. Dat maakt de zaak ook minder kwetsbaar als er mensen ziek worden." De heer v. d. Broek legt uit dat het in het begin nodig is de mensen ervan te overtuigen dat ze hun blik moeten ver ruimen, dat het volgen van een opleiding perspectieven biedt in het werk. En tenslotte snijdt hij nog een essentieel punt aan: "Vaak hoor je dat bepaalde doelstellingen moeilijk te halen zijn. Ik zeg altijd: zorg dat een filiaal op alle onderdelen goed loopt; dan zie je aan het eind dat de redelijke doelstelling goed haalbaar is. En in dal kader past een goed opleidingsbeleid." In mei slaagden 62 Simon-werkne- mers voor het examen "eerste assi stent". Simon-directeur Th. van Duimen overhandigde hun het daar- by behorende diploma. Daarmee waren deze mensen tot* een succesvolle afronding gekomen van een cursus die in september vorig jaar van start ging. In totaal kwamen vijf groepen cursisten sindsdien zes maal een dag naar Zaandam. Elke groep onder de hoede van één docent, bedryfsleider uit Simon-ves- tiging en S-discount. Een vyftal dis trictleiders had daarby de supervisie. Tussen de cursusdagen in werkten de cursisten in hun winkel aan opdrach ten. die dan weer in Zaandam inge leverd moesten worden. Die kwamen eropneer dat men in die periode de theorie ,in de praktijk bracht. De eigen bedrijfsleider of chef-kruide- nierswaren had daarbij een controle rende taak. dat komt morgen wel "Ze moeten alle administratie onder de knie hebben en de handboeken gelezen hebben. Er vinden in ons bedrijf voortdurend veranderingen plaats. Als een jongen op een gege ven moment in een ZB zijn bedrijfs leider moet vervangen, behoort hij van de hoed en de rand te weten. Hij hoeft niet gespecialiseerd te zijn, maar als er iets fout gaat, moet hij wel weten waar hij het op moet zoeken," legt de heer A. Nowee uit. Deze BL uit Simon Kraaiennest in de Bijlmermeer was één van de docen ten. "Het heeft me trouwens ver baasd dat er nog zoveel slecht huis werk meegebracht werd," zegt hij verder. "Als zo'n bedrijfsleider dat wil, kan zijn jongen toch met prima werk naar Zaandam komen. Het was wel al beter dan vorig jaar, maar ik vind dat veel bedrijfsleiders toch nog het belang van deze cursus onder schatten. Men besteedt er te weinig aandach't aan: dat komt morgen wel. Je merkt tijdens de cursusdagen duidelijk wie er tijdens de stage weinig aan gedaan hebben. En het is ook te merken aan de wijze waarop ze zich hebben voorbereid op de nieuwe onderwerpen." Over het be lang van een goed opgeleide eerste assistent zegt de heer Nowee: "Een eerste assistent heeft duidelijk een gerichte taak. In de SM. is hij de rechterhand van de chef-kruideniers waren. Dat wordt vaak onderschat. Tydens de cursus voor eerste assistent Simon kwamen de volgende onderwerpen aan de orde: Simon-formule Organisatie- en werkschema's Goederenstroom bezoek DC Hygiëne Kassagebeuren Diefstal/fraude Personeelsadministratie Leiding geven Goederenadministratie Geldadministratie Voorraad v erschillen Modern management houdt in de mensen die opleiding te geven die ge richt is op de toekomst. "Als je nu investeert in deze mensen, door ze een goede opleiding te geven, levert dat later voor beide zijn rendement op." De heer Nowee vindt het positief dat ook de mensen uit de Discounts aan de cursus hebben deelgenomen: "Daar liggen vaak andere problema- tieken dan in de ZB.'s of de SM.'s. Het kan altijd gebeuren dat ze een keer naar een ander soort zaak over geplaatst worden, en dan staan ze er niet vreemd tegenover." Hij heeft geconstateerd dat alle cursisten met enthousiasme hebben meegedaan: "Alleen al het feit dat ze ervoor naar Zaandam moesten. Dat is tenslotte het Walhalla voor ze." En zelf is hij ook blij met deze oplei- dingsaanpak: "Vroeger werd er erg weinig aan gedaan. Dit is pas van de laatste jaren. Vroeger kwam je de winkel binnen, je leerde wat huisre gels, werd aan de andere mensen voorgesteld en dan ging je werken. Opleiden deed je tot 90% jezelf. Cursussen, zoals ze nu worden gege ven bestonden toen niet." 'niets dan lof' Eén van de geslaagden is de 24-jarige A. C. Bronk, pupil van de heer Nowee zelf. Hij werkte eerst in een ZB. in Zwolle. Hij zal nu de functie van eerste assistent gaan uitoefenen bij Simon Holendrecht. "Ik wilde graag een stukje opleiding in het bedrijf krijgen," vertelt hij. "Ik ben een stuk ouder dan de meeste jongens, ik moest wel snel wezen, wilde ik nog promotie maken. Toen ik nog in Zwolle zat, werd dat niet zo gestimuleerd. Daar werd gewerkt met een klein aantal men sen, en dus was er weinig tijd voor. Maar de manier waarop de heer Nowee je stimuleert en begeleidt, is uit de kunst. Niets dan lof. Dat is ook één van de redenen waarom ik naar Amsterdam gekomen ben," Over de cursus zelf: "Ik vond een aantal dagen eigenlijk te weinig. Diverse onderwerpen werden volgens mij niet uitvoerig genoeg behandeld. Men had er nog minstens één of twee dagen aan moeten vastknopen. Neem bijvoorbeeld het bezoek aan het DC. Je kon daar ook vragen over stellen. Maar daar was te weinig tijd voor. Err bij andere onderwerpen had ik vaak thuis dat jjc dacht: daar had ik 'het nog wel eens over willen hebben. Overigens is hij alweer verder aan 't leren: "Ik wil niet lang eerste assistent blijven. Ik ben al een jaar bezig met een cursus voor het vestigingsdiploma bij het Centraal Onderwijsinstituut voor de Levens middelenbranche. Dat duurt nog twee jaar. Het is een belangrijk diploma. Daarmee ben je bevoegd om bedrijfsleider te worden, of een eigen zaak te beginnen." stapelgek Zijn collega Vincent van Vliet (19) wist tijdens ons interview nog niet wanneer hij als eerste assistent ge plaatst zal worden, maar hij heeft wel een duidelijk toekomstbeeld voor ogen: "Ik heb toen ik van de Leao- school afkwam, voor de winkel geko zen, maar ik was niet van plan de rest van mijn leven vakken te blijven vul len. Ik wil hogerop. Ik ben nu ook met die C.O.L.-cursus bezig." Zijn mening over de cursus voor eerste assistent: "De meeste lessen gingen wel, maar er waren ook moeilijke onderwerpen bij. Vooral dié hele administratie vind ik moei lijk. Al die formulieren, daar word je stapelgek van. Maar ik zal er nog meer aan moeten doen. Hier is daar nog weinig kans voor. Je bent mees tal nodig in de winkel. Ik zou die hele business op kantoor wel eens door willen werken." invloed bedrijfsleiders Eén van de districtleiders die bij de cursus betrokken was, is de heer J. Rijneker, werkzaam in de regio Leiden, Den Haag, Rotterdam. "Het uiteindelijke doel van deze opleiding is. dat zo'n jongen algemeen inzet baar wordt," zegt hij, "dat je wat hebt aan zo'n knaap. Verder is het een doorgroei-functie, een stap in de richting van afdelingschef of be drijfsleider. In een ZB. is hij in veel gevallen de rechterhand van de BL." Evenals de heer NoWee wijst de heer Rijneker op het belang van de invloed van de BL.'s tijdens zo'n cursus: "De één is meer werkgericht, de ander meer opleiding-gericht. Soms krijg je werk in handen waar duidelijk weinig aan gedaan is. en dat kan dan aan de BL. liggen. Maar ze hebben toch ook hun belangen hierbij. Een BI. heeft er belang bij dat een jongen goed opgeleid wordt, dan krijgt hij een beter team mensen. Ik heb ook al een BL. horen zeggen: "Ik ben blij dat die jongen daar is geweest, ik heb er zelf nog wat van geleerd. Dat komt ook omdat wij leven in een tijd waarin de systemen en instructies voortdurend verande ren." Er is bij de cursus naar gestreefd om het ontstaan van een richtingsverkeer te voorkomen. Rij neker: "We hebben ze gezegd dat wij niet de wijsheid in pacht meenden te hebben. We wilden graag de niening- en uit de winkels horen. Er moesten ook zoveel mogelijk vragen gesteld worden. De eerste dagen liep dat nog niet zo. de laatste dagen moesten we ze wel eens afremmen." De gegadigden voor de cursus wor den geselecteerd door de DL.'s. in overleg met de BL.'s. De selectie was vorig jaar al strenger dan het jaar daarvoor, en volgens de heer Rijne ker zal dat dit jaar nog in verhe vigde mate het geval zijn. Dit najaar gaat in ieder geval weer een nieuwe cursus van start.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 9