Zoveel hoofden zoveel zinnen gaat met name bij wijn op99 Eigentijds etiket bestempelt eigen merk Eigemnerk gaat nieuw leven leiden na grondige aanpak per produktgroep n AHSM-VERKOOPDIRECTEUR K. DORSMAN: mi pagina 4 FLITSEN AH staat aan de vooravond van de wedergeboorte van bet eigen merk. Een aantal ontwikkelingen tijdens de afgelopen jaren heeft de oorspronkelijke [prijs functie van het eigen merk - in snel tempo - in een ander licht gesteld. Reeds lang heeft men dit onder kend. Intensieve herbezinning biedt sindsdien vele perspectie ven, met name met het oog op de identificatiefunctie. Een niet te versmaden mogelijkheid om AH - méér dan tot nu toe - een eigen gezicht te geven. Zeker volgens de nu gekozen aanpak om hel eigen merk per produktgroep te intro duceren. 'Beauty and Bodyis er al een tastbaar voorbeeld van met meer dan 70 eigen artikelen. Wijnen en aperitieven gaan de zelfde -eigen- weg. Daarvan ge tuigt het overgrote deel van de tekst op deze pagina 's. En in de loop van het komende halfjaar volgen in elk geval omvangrijke produktgroepen als wasmiddelen en zuivel, die een WARE 'FACE LIFT' ONDERGAAN: Onder het motto dat het image van het eigen merk een positief uitstra lingseffect moet hebben op het produkt, de produktgroep en op de winkel. Het grote voordeel is ook dat, wanneer men iets wil toevoegen aan zich daarvoor le nende produktgroepen, belang rijke consumentisme-activiteiten kunnen worden ontplooid. Het biedt de kans om voorop te lopen. Zo kan het eigen merk een niet te onderschatten winstbrenger vor men: het waarborgt continuïteit in aanbod en het is nog goed koper voor de klant óók. Kortom: het eigen merk is weer helemaal eigentijds. 5J In de jaren '70 tot '75 is de omzet in een aantal produkten van eigen merk by AH met maar liefst 30 procent teruggelopen. De redenen daarvoor zyn inmiddels dui- delijk aanwysbaar. En achteraf vormen zij zelfs de basis voor het - omgebogen - beleid, dat zich sinds medio vorig jaar duidelijk ten doel stelt, het eigen merk zo snel mogelyk weer "in de lift" te helpen. Daartoe bestaat trouwens lang zamerhand alle aanleiding. Alvorens dit toe te lichten, is het nood zakelijk een terugblik te werpen in het verleden aan de hand van een gesprek met AHSM-verkoopdirecteur K. Dors man. Hij zegt: "Tot 1969 had het eigen merk bij AH een wezenlijke functie in de zin van het onderbieden van de toenmalige verticale prijsbinding met een gelijk kwaliteitsniveau. Het eigen merk ont- wikkelde zich dan ook gunstig. In de daaropvolgende periode tot 1972 teken de zich echter een kentering af. De dis counters boekten hun eerste successen, door zich aanvankelijk met sterk con currerende prijzen op artikelen met zgn. B-merken te storten, ofwel op merken die minder algemeen bekend waren bij de klant. Spoedig daarop ging men ook produkten met een landelijke merk bekendheid (A-merken) tegen lagere prijzen op de markt brengen. En daar mee was de verticale prijsbinding feite lijk verdwenen..Gevolg: eind 1972 begon de verkooppositie van het eigen merk steeds meer in de verdrukking te komen". Aldus ontstond er een situatie waarin de A-merken qua afzet bovenaan kwamen te staan; de B-merken als goede tweede volgden, terw ijl voor een aantal produktgroepen de eigenlijke functie van het eigen merk als wapen in de prijzenslag daardoor kwam te vervallen. De heer Dorsman: "Er was ineens sprake van een totaal nieuwe dimensie. De klant kwam voor de keus te staan, een A-merk te kunnen kopen tegen een beduidend lagere prijs dan de adviesprijs óf voor een weinig lagere prijs een eigen merkprodukt". Naar welke kant de balans doorsloeg, laat zich raden. Het had bovendien tot resultaat, dat de vanzelfsprekendheid van "merkentrouw" minder werd. Ondanks die wetenschap kabbelde de zaak nog jaren voort. Evenals andere grootwinkelbedrijven werd AH geleide lijk gedwongen om de concurrentie aan te gaan op het A-merken-front, waarbij nog maar lage prioriteit aan het eigen merk werd toegekend. Niettemin kwam men ten slotte tot de conclusie dat AH al met al de discount- storm goed had doorstaan. Mede, door dat het eigen merk in bepaalde opzich ten toch een ontzaglijk groot aandeel bleef vertegenwoordigen. Ook op het gebied van de prijs!. Eigen merken als b.v. pindakaas, choco lade en sherry hadden niet alléén een prijsvoordeel, maar ook op het gebied van de smaak scoorden deze produkten erg hoog bij de consument. Al met al voldoende redenen dat men zich een jaar later opnieuw is gaan bezinnen op het eigenmerk-beleid. Bij het vaststellen van de nieuwe doel stellingen werden om te beginnen de volgende voorwaarden gesteld: Toevoeging van eigen merk moet een winstfunctie vervullen. Het moet de AH-identiteit onderstre pen en versterken. Het moet passen binnen het totale AH-beeld. De heer Dorsman wijst er op, dat dit een ander uitgangspunt is dan vroeger, toen het eigen merk slechts een prijs- functie innam. "Hiermee is het dus onmogelijk om een standaardaanpassing voor het eigen merk te maken, zoals in het verleden". nieuwe aanpak Volgens de herziene beleidslijn ten aanzien van het eigen merk is er dan ook gekozen voor een aanpak per produkt groep. "Omdat", legt de heer Dorsman uit, "de identiteit van het ene produkt anders is dan van het andere. Schoen smeer van eigen merk is iets anders dan sherry van eigen merk, om maar een voorbeeld te noemen. Dit moet ook "voor de klant duidelijk zijn. Vroeger verkochten we bijvoorbeeld ver mouth in een literfles, ons er niet aan storend dat de gangbare "hoeveelheid driekwart liter is. Omwille van de nu na te streven herkenbaarheid voor de klant, zijn we dus naar flessen van die inhoud overgegaan. Datzelfde doen we zeg maar met de maat van wasmiddelen kartons, die voorheen bij ons óók buiten gebruikelijke proporties waren. E. P. BALLEDUX VERKOOPLEIDER KRUIDENIERSWAREN HOUDBAAR: De hele groep wynen en aperatieven bij AHSM is goed voor een jaaromzet van bijna 100 miljoen. Dit indrukwekken de cijfer alleen al is een bewys van de enorme vlucht die deze produktgroep heeft genomen. Een succesvolle ontwik keling dus, waarvan het eind voorlopig nog niet in zicht is. Waarmee overigens niet gezegd wil zyn, dat de totale wyn- inkoop en -verkoop zich probleemloos voltrekt. Het is een kwestie van constant bijblyven. Meegroeien eigenlyk. Want, er is geen sector met zoveel grillig vertakte uitlopers als deze. Dit blykt uit een gesprek met de heer E. P. Balle dux die, als verkoopleider kruideniers waren houdbaar by AHSM, een vaste hand heeft in het uitstippelen van de wynlyn. De groep wijnen en aperitieven is in drie delen ie onderscheiden: de tafelwijnen en wijnen voor de kenner/liefhebber. sherry en sherry-achtigen Montilla's) de diversen (advokaat, port, ver mouth, vruchtenwijnen, Campari- achtigen enz.) merkloze markt Dc tafelwijnen vertegenwoordigen vol gens de heer Balledux een nagenoeg mcrklo/e markt. "Men probeert wel' merken te introduceren, zoals "Bistro" en "Beaulicu", maar dat slaat bij het publiek nog niet sterk aan". Wat moet je nu met een eigen merk-be leid in zó'n markt? Er zijn hoe dan ook nog niet zo vreselijk veel mensen in Nederland die wijn drinken: 25% (een kwart!) heeft 't nog nooit gedronken. 40% heeft 't wel eens gedronken 35% drinkt 't min of meer regelmatig Feitelijk is er sprake van twee werelden - aan de ene kant is het "wijntje" er net zo gaan bijhoren als de sausjes bij de barbecue; anderzijds bestaat er op het gebied van wijn een geweldig stuk onzekerheid bij de mensen. Hier ligt als het ware een grenzeloos afzetgebied braak en het ligt voor de hand dat AH zich op die categorie in de eerste plaats richt. De heer Balledux schetst even het consumentengedrag, dat van het begin af aan nauwlettend is gevolgd. smaakbepaling Een beginner waagt zich veelal eerst aan een zoetige wijn om geleidelijk op andere "moeilijker" soorten over te stappen. Op het moment dat hij een slok neemt van een eerlijke tafelwijn, komt de klap meestal hard aan "Wat zuur!" Jaren geleden heeft AH daarop al iets gevonden met de introductie van "Pi- nard". Een eigen merk dat inmiddels in Nederland een begrip is. Dc heer Balledux onthult het geheim van de populariteit: "Het is - rood, wit of rosé - voor honderd procent een natuur lijke wijn, zonder echter die smaakbe- standdcien, waarvan de beginnende wijndrinker zou kunnen schrikken". Zó heeft een groot aantal Nederlanders wijn leren drinken. Na dit eerste opstap je volgt vaak de overgang naar de "Vin du Patron", eveneens een eigen merk dat langzamerhand rap over de tong gaat. klantenkeus Maar dan komen de problemen. Wie méér wil proeven, komt in een jungle van soorten terecht. "Als zo'n klant bij AH komt, betekent het dat hij moet kunnen vinden wat hij zoekt", aldus de heer Balledux. Daarbij is het belangrijk om te weten op welke gronden een klant kiest. Ervaring heeft geleerd, dat het allereerst gaat om de kleur. In de tweede plaats wordt gekeken naar herkomst van de wijn. de naam van de wijnstreek - Bordeaux, Beaujolais, Moezel. Bour gogne, om de bekendste te noemen. Dan pas wordt gelet op de prijs. Deze drie factoren spelen volgens de heer Balledux tegelijk een rol bij de keus die de doorsnee klant maakt. Naarmate men meer wijn gaat drinken, telt de prijs opeens als eerste mee - het "goede, goedkope wijntje". De heer Balledux: "Uiteindelijk is de prijs dus een kritische marketing-factor en daarmee wordt in feite de weg gewezen naar een eigen merk-beleid, zoals het ons voor ogen slaat". "Wat wij nu doen is dit: een rode en een witte Bordeaux brengen, waarmee we niet dc goedkoopste in Nederland willen zijn. Maar we slaan dan ook in voor een uitstekend kwalileitsprodukt. Heel be wust zetten wc op het etiket met grote letters "Bordeaux" in plaats van een (velen) nietszeggende "Chateau"-naani met de loevoeuing "Appellation Conlro: lée". Die herkomst herkenbaarheid trekken we door naar andere bekende wijnsoorten als Bourgogne, Corbières, Rosé d' Anjou en Moselblümchen". Dit is, aldus de heer Balledux de kern van het eigen merk-verhaal wat de wijnen betreft. AH neemt hierbij als uitgangspunt, dat het aangeboden produkt voor een prijs x in het algemeen van betere kwaliteit dient te zijn, dan dat van de concurrent. "Dit willen we ook hard maken", beklemtoont de heer Balledux, "zo geven wij b.v. een zgn. Herkomst-garan- tie". Dat wil zeggen, dat herkomst, soort en kwaliteit op het etiket worden vermeld en dat AH zich daarvoor garant stelt. Dit heeft verstrekkende gevolgen. De heer Balledux licht het zo toe: "In Nederland wordt zogenaamd Moezel wijn op de markt gebracht voor extreem lage discountprijzen. AH stelt zich - zoals gezegd- op het standpunt, dat de inhoud van een fles in geen enkel opzicht mag afwijken van wat er op staat. Door zo hoog in de kwaliteitspositionering te zitten, kan je in prijs niet altijd mee met •de concurrentie. Wij distantiëren ons daar dan ook van". AH dekt een groot deel van de Neder landse wijnmarkt af. En dan praten we over de grootste doelgroep van klanten die voor 75% tot de nietkenners moeten worden gerekend. De resterende 25%, mensen met een "Chateau-sfeer". be reikt AH bovendien door in het assor timent een gevarieerd aantal Chateau wijnen te voeren. Ook daar is de prijs van laag naar hoog. sherry Een heel andere aanpak vergt de ver koop van sherry en sherry-achtigen ofwel Montilla's. Hoewel sherry een typische merkmarkt vertegenwoordigt met klin kende wereldnamen, onderscheidt AH zich met drie eigen merken in de groep sherry en sherry-achtigen: de Montilla no. 7, dc sherry Pule 887 en tenslotte dc Conqueror serie. Dc heer Balledux wijst er op. dat bij (Ie verkoop van sherry Met andere woorden: AH richt zich naar wat in dit of dat segment van de markt in omloop is". kwaliteit Vanzelfsprekend geldt verder voor elk artikel van eigen merk' dat de kwaliteit vergelijkbaar moet zijn met die van overige merken. Dit vormt alweer een stuk herkenbaarheid die tevens tot uit drukking moet komen in de wijze van verpakken. Om die reden ook wordt af gestapt van namen als b.v. "Queen" voor margarine. Wél is een stelregel dat er altijd AH op komt te staan. Maar, de manier waaróp, hangt af van de sfeer van de groep, waarin het produkt thuis hoort. De heer Dorsman: "Damesverband is nu duidelijk een onderdeel van "Beauty and Body" en dat geeft de verpakking ook duidelijk aan. Zo behoort jam tot de groep broodbeleg, waarin tevens een "lijn" herkenbaar moet zijn. Sherry, een Spaans pro dukt mag in de fles zijn herkomst niet verloochenen. Koffie heeft in ander opzicht een eigen sfeer, die geen palet van veelkleurige pakken verdraagt, ter wijl wasmiddelen het juist weer wel moeten hebben van kleur. Zo wordt onderdeel per onderdeel zorg vuldig bekeken. Nu je niet meer alles over prijs kunt spelen, moet je een stuk eigen identiteit zien over te brengen". "sprake is van een heel sterke indenti- ficatie-functie. "Je verkoopt een sherry illusie niet in een groene literfles. Dat hebben we ervaren. Dus zijn we overge gaan naar de vertrouwde Spaanse en dus originele uitmonstering: een zwarte fles met kurk van ca. driekwart liter in houd." Ook sherry vertoont een heel duidelijk smaakpatroon in Nederland. Aanvanke lijk ging alleen de "medium" er grif in, maar sinds kort bestond aanleiding om ook de very dry en de cream-sherry in het eigen merk-assortiment op te ne men. "De verkoopverwachtingen zijn vier a vijf maal overtroffen". In de vermouth-markt maakt AH naam met het eigen merk Cavelli. Eerst in een literfles, maar doordat het prijsverschil onvoldoende aansprak, wordt het nu verkocht in flessen van 7/10 liter in houd. Bovendien is de presentatie ont daan van het "kruidenierskarakter". Gevolg: AH bestrijkt met dit eigen merk-aperitief tien procent van de lan delijke markt. Een getal dat pas wat zegt. als men weet dat één der interna tionaal bekende merken een aandeel heeft dat de vijftien procent niet te boven komt. diversen Van de overige diverse aperitieven staat de eigen merk advokaat van AH heel sterk in de markt, inclusief de variaties op de geijkte smaak - brandewijn, en cognac. Aangezien er in dit produkt nog geen grote merkvoorkeur bestaat, vormt AH-advokaat in de filialen het grootste artikel in z'n soort. Ook in dit geval is het uiterlijk van de fles -het etiket- aangepast aan de verwachtingen van deze tijd. Hetzelfde is gedaan met de ciderflessen met als nieuw koplopertje de "pop"-eider, die wordt aangeboden in een fles met een Champagne-achtig uiterlijk. Ziedaar de eerste resultaten van een zojuist afgerond eigen merk-be leid voor de veelomvattende produkt groep wijnen en aperitieven. De noemer voor een paar markten die alle apart moesten worden bekeken, omdat ze zo verschillend zijn. Waarbij vooral voor de wijnen opgaat: zoveel hoofden, zoveel zinnen. Maar AH is er aan gaan staan. Het succes blijft niet uit. (zie ook pag. 2)

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 4