"In drie jaar tijd 51 filialen N Etos wint kort geding Ahold Espana opende binnen een jaar de vierde CadaDia Collectieve Ongevallenverzekering ETOS-BEDRIJFSDIRECTEUR J. VAN ROOTEN: FLITSEN pagina 3 In de zaak Lancöme versus Etos is uitspraak gedaan door de President van de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem. 1De eerste eis van Lancöme was dat Etos geen Lancömeproduk- ten mocht verkopen of daar mee mocht adverteren als lok middel. De rechter concludeert echter dat de wijze waarop Etos Lancöme-produkten verkoopt en de manier waarop zij met die artikelen reklame maakt niet als onrechtmatig wordt beschouwd, vooral ook doordat Lancöme zelf erkend heeft dat het beneden de adviesprijs ver kopen op zich zelf niet onrecht matig is. Daarbij komt dat, aangezien Etos in staat is Lancöme-pro dukten te verwerven van buiten het gesloten systeem van Lan cöme. zij niet contractueel ge bonden is aan de verplich tingen. o.a. het handhaven van een vaste verkoopprijs, die voor de erkende depositaires gelden. 2. De tweede eis was dat Etos verboden moest worden te ad verteren op een wijze waardoor het publiek misleid zou worden t.a.v. de aangeboden Lancöme produkten. De rechter stelde hieromtrent vast dat Lancöme niet aanne melijk heeft kunnen maken dat Etos opzettelijk geadverteerd heeft met parfum de toilette teneinde een ander artikel (eau de toilette) te verkopen en daardoor het publiek misleid heeft. 3. Tenslotte stelde de rechter vast dat de wijze waarop Etos in haar winkels Lancöme-produk ten presenteert - n.l. zonder de kartonnen verpakking - de goe de reputatie van Lancöme niet op ongeoorloofde wijze in dis krediet brengt. De President weigert alle ge vraagde voorzieningen van Lan cöme; de kosten van het geding komen voor rekening van Lan cöme. Bijna vier jaar geleden, in oktober 1973, werd de Eindhovense coöperatie Etos in Ahold opgenomen. In het pakket activi teiten, dat Etos meebracht zat ook de exploitatie van 41 drogisterijen, in hoofdzaak in en om Eindhoven geves tigd. Het waren typisch traditionele drogisteryen, met een gemiddelde totale vloeroppervlakte van 60 m2 en een jaaromzet rond 225.000,- per winkel. Verscheidene zaken waren verliesge vend, soms vry sterk. "Dit was het startpunt voor een geheel nieuwe opzet," zegt Etos-bedryfsdirec- teur J. van Rooten, "Het was duidelyk dat er heel wat moest gebeuren om de drogisteryensector een rendabel onder deel van Ahold te maken." Nu, er is heel wat gebeurd. Van een sterk regionaal bedrijf is Etos omge vormd tot een landelijk bekende drogist met al meer dan 50 filialen. Tot de groei heeft in belangrijke mate bijgedragen de voor de drogisterijbranche geheel nieuwe formule, die Etos ging hanteren en waardoor men zich van de branche- ge :oten sterk ging onderscheiden. De inkoop- en verkooppolitiek werd ook op nieuwe leest geschoeid - verkoopleider D. Bier vertelt er in de loop van dit ver haal meer van - en een voornaam onder deel daarvan wordt gevormd door de z.g. parallel-import, waartoe Etos voor een aantal artikelen is overgegaan. nieuwe formule J. van Rooten: "Toen Etos bij Ahold was gekomen was het eerste werk de sane ring van het filialenbestand. De verlies- situatie moest natuurlijk worden beëin digd. Van de toen aanwezige 41 zaken zijn er nu nog 13 over. De sluiting van zaken is echter geleidelijk gegaan, met name in verband met bestaande huur contracten voor de panden waarin Etos zat en voor het behoud van arbeids plaatsen tot opening van nieuwe za ken mogelijkheid tot overplaatsing Ron geven." Tegelijkertijd met deze sanering werd een nieuwe marketing-formule ontwik keld. Etos startte in mei 1974 met winkels van plm. 150 m2 vloeropper vlakte, opgezet als zelfbedieningszaak voor de typische drogisterij artikelen (met uitzondering van geneesmiddelen) en semi-zelfbediening voor cosmetica Op 27 juni j.l. werd de 4e CadaDia, in Móstoles, officieel geopend. Dé volgende dag gingen de deuren open voor het publiek. Deze supermarkt, de tweede CadaDia in Móstoles, met een verkoopoppervlakte van 660 m2 ligt in de Calle Logrono 3'. De officiële opening, de 27e juni, begon om 8 uur 's avonds met een receptie voor de genodigden. Op deze receptie was het voltallige gemeentebestuur aanwezig en namens Ahold N.V. de heer J. van Meer. Om kwart over acht sprak de heer Rodriguez, directeur van CadaDia, een welkomstwoord tot de gasten. Daarna hield de heer Vangeel een korte speech waarin hij de betekenis van deze opening voor de firma naar voren bracht. Bij de drie voorgaande openingen was bij de laatste inspectie gedurende het week einde vóór de opening, telkens op verzoek van de heer Van Meer, een of ander muurtje omgetrokken. Bij gebrek aan een dergelijk muurtje bij deze vierde opening, was door de timmerlieden en schilders van de bouwploeg een fantasie muurtje achter het openingslint opge trokken. De heer Vangeel verzocht na hel doorknippen van het lint aan de heer Van Meer het muurtje te verbrijzelen. De Burgemeester van Móstoles die de vorige opening in Móstoles verzorgde liet deze keer de eer aan zijn echtgenote om het lint door te knippen en officieel de supermarkt te openen. De volgende dag, 28 juni, werd CadaDia om 9 uur door de heer Gómez, bedrijfs leider van deze supermarkt, geopend voor het publiek dat al vanaf de vroege morgenuren voor de deuren stond te wachten. 's Avonds, om 7 uur begon de grote optocht met muziekkorpsen, commer ciële wagens van waaruit geschenken werden gestrooid; ook de lokale majoret tes deden weer mee. Dit alles werd afgesloten met een groot kinderfestijn. e.d. (omdat de klant daarin vaak adviezen wil hebben). De gemiddelde omzet van de nieuwe winkels was al spoedig een veelvoud van de omzet die in de vroegere Etoszaken werd behaald. Ook per m'2 was de omzet belangrijk hoger. "Wij kozen in onze formule voor een beperkt assortiment," aldus de heer Van Rooten, "Gemiddeld zaten wij op 2000 tot 3000 artikelen tegen 6000-8000 in de traditionele drogisterij. De prijsstelling was meteen vrij scherp en waar mogelijk beneden het niveau dat de fabrikant als vaste of adviesprijs had gesteld." De formule sloeg aan. In driejaar tijd is Etos op 51 filialen gekomen: dat bete kent 38 nieuwe vestigingen. Aanvanke lijk bleef Etos in en rond Eindhoven zitten, maar twee jaar geleden werd het te bestrijken gebied landelijk. "In vrij wel elke grote stad in Nederland hebben wij nu een Etos-drogisterij, al zijn we nog niet waar we zijn willen." merkt de heer Bier op. filialen spreiding Etos heeft voor vestigingspunten duide lijk gekozen voor de binnenstad. "Daar zitten we het liefst, want daar zijn onze resultaten het best," aldus de heer Van Rooten. Een goede slag sloeg Etos met de overname van 10 vestigingspunten van de herenmodezaak House of Eng land. Dat maakte het mogelijk filialen te openen in Maastricht, Eindhoven, Zwol le, Groningen, Amersfoort, Hilversum, Haarlem, Alkmaar en Amsterdam. De heer Van Rooten noemt deze landelijke spreiding een forse stap vooruit, waar door het mogelijk werd de publiciteit niet alleen regionaal op te zetten, maar ook landelijk te adverteren. De filialenspreiding wordt dit jaar nog beter door opening van twee filialen (in Leeuwarden en nog één in Amsterdam). Dat er ook volgend jaar het een en ander op het openingsprogramma staat is duidelijk. scherpe prijsstelling De rentabiliteit van de Etos-drogisterij- en verbeterde ook door het toenemend gebruik dat men ging maken van de steundiensten van Ahold (inkoop, boek houding, distributie via DC Zaandam). De overheadstaf verminderde van 34 naar 11 man. Voorts werd de verkoop organisatie gestroomlijnd en sterk ge richt op het beheer van de winkels en de verkoopbevordering (sales promotion). Het kantoor van Etos verhuisde van Eindhoven naar Zaandam. Daar heeft men enige ruimten bij de produktie- bedrijven aan de Oostzijde in gebruik. De verkoopsector is het "pakkie-an" van de heer Bier. Hij zegt:"Wij willen ons onderscheiden van onze concurrenten en een belangrijk punt hierbij is het prijs peil. Etos wil duidelijk werken met lage prijzen. Soms is dat niet mogelijk, omdat fabrikanten/importeurs ons niet willen leveren (om de traditioneel wer kende drogisterijen te beschermen), soms omdat zij met vaste verkoopprij zen willen werken." Het wapen dat hiertegen in de strijd werd geworpen is de z.g. parallel-im port. Dit is het importeren van yierkar- tikelen buiten de officiële merk-impor- teur/alleenvertegenwoordiger om. Bier: "Parallel-import betekent wel ver zwaring van inkoopwerkzaamheden. We gaan vaak naar het buitenland. Dat is een noodzaak, omdat we onze klanten anders niet de juiste artikelen kunnen aanbieden. Het is echter nog altijd zo, dat wij een voorkeur hebben voor contacten met Nederlandse fabrikanten en importeurs. Maar dan moet men wel instemmen met onze formule - scherpe prijsstelling - en ons daartoe de moge lijkheden bieden." Het is al enkele keren voorgekomen, dat een Nederlandse leverancier, geconfron teerd met parallel-import door Etos, zelf tot prijsverlaging overging. Door de mogelijkheid tot afname van een forse kwantiteit kan Etos dan vaak toch scherpe prijzen bedingen. stoffigheid De heer Van Rooten meent, dat het in de drogisterijsector moeilijk is om met een eigen merk te komen. Dat komt ook door de merkentrouw van de consument voor vele artikelen in deze branche, bijv. voor produkten op het gebied van gelaatsverzorging. Tot nu toe heeft de Etos-opzet nog weinig navolging gevonden. "Stoffigheid in de branche," constateerde de heer Bier, waar hij aan toevoegt: "Men was altijd gewend met betrekkelijk weinig concurrentie te werken. Dat verandert nu wel!" Overigens heeft ook Etos niet over gebrek aan concurrentie te klagen: levensmiddelenzaken verkopen drogiste rijartikelen en Etos heeft niet het alleen vertoningsrecht voor parallel-import. Van Rooten: "We bereiken de laatste tijd een flinke groei in z.g. massa-arti kelen, die ook in het assortimenf» van levensmiddelenzaken zitten. Het is dus mogelijk terrein terug te winnen." Bier: "Het publiek heeft bovendien een toenemende belangstelling voor speci aalzaken. Daarom zie ik voor Etos nog veel mogelijkheden om te groeien!" Personeelsblad Ahold N.V. Juli 1977 34e jaargang no. 6 verschijnt 10 x per jaar Oplage: 25.500 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2. Kamer 1701 Zaandam Tel. 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J Breeschoten H.M. Christiaanse D. van Dijk W. Haeser Mej. T. Harder B. van der Knaap J. Kragten A W. Kuipers Th. v. d. Lee H. Malag D.N. Rövekamp M. de Ruyter F. van Rijk J.J.F. Snepvangers M.D.A. Sneijder Redactie en vormgeving in samenwerking met Commas van Hulzen, Den Haag. Nog regelmatig blijkt dat er personeels leden zijn die nog nooit gehoord hebben van de nu reeds 17 jaar bestaande mogelijkheid tot deelnemen aan ons collectieve contract ongevallenverzeke ring. Op dit contract is verzekerd a) een uitkering by overlijden. b) een uitkering bij blijvende invalidi teit, beide als gevolg van een ongeval. l)e verzekering is van kracht 24 uur per dag en over de gehele wereld. De te verzekeren bedragen zijn naar keuze uil een tiental verschillende combinaties waardoor deze verzekering zowel aan gehuwde als aan ongehuwde medewerk (st) ers een passende mogelijkheid biedt. De echtgenotes van verzekerde manne lijke personeelsleden kunnen ook deel nemen. Deelname geschiedt op strikt vrijwillige basis. De premie, die wordt ingehouden op het salaris, is niet aftrekbaar voor de inkomstenbelasting en dientengevolge blijft een eventuele uitkering onbelast. Een folder ligt voor u gereed op de afde ling Verzekeringen/1718 op het hoofd kantoor. Ankersmidplein 2 te Zaandam. Op aanvraag wordt u deze folder toege zonden

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 3