Ahold bibliotheek verrijkt met groot aantal scripties Berekening netto koopkracht van extra's ONGEGRONDE DREMPELVREES VOOR OR-WERK "Je moet het helemaal zelf doen" Titels van de nieuwe aanwinsten Noodkreet van personeelsregistratie pagina 2 FLITSEN INKOPER WIJNEN A. G. TER SCHURE: De concern-bibliotheek is kort geleden weer verrijkt met een aantal scripties, vervaardigd door deelnemers aan de VKV- cursussen. De letters VKV staan voor Voortgezette Kader Vorming. De cursussen zijn bestemd voor personeelsleden, die in het concern al een bepaalde kaderfunctie vervullen. De cursus wil een bijdrage leveren voor het vervullen van die huidige functie, mogelijk ook voor een andere in de toekomst. De laatste cursus, in mei afgesloten, telde aanvankelijk 16 deelnemers. Door functieverandering viel iemand tussen tijds af, de anderen haalden de eind streep. De heer A.P. Baars, medewerker afd. Opleidingen Detailhandelsgroep,. begeleidde deze cursus. Dat is nog eeni vrij omvangrijk werk. Men kwam in het afgelopen cursusseizoen negen maal gedurende drie dagen bijeen (waaronder twee maal in ons wegrestaurant te Heverlee in België) om de diverse onderwerpen te bespreken. Aan de orde kwamen daarbij zaken als: maatschap pelijke ontwikkelingen, automatisering, leiding geven, lange termijn planning, uitgangspunten personeelsbeleid, distri butie en logistiek, administratie en control, marketing en scripties. De VKV-cursisten zijn afkomstig uit alle onderdelen van het bedrijf. De selectie geschiedt aan de hand van adviezen van de naast hogere en directe chef, alsmede van de personeelschef van de kandidaten. snel beginnen Het maken van een scriptie is wel een van de belangrijkste onderdelen van de VKV-cursus. De heer Baars: "Deze moet in de tweede helft van de cursus worden gepresenteerd. Dat betekent, dat men er al vrij snel na de start van de cursus mee moet beginnen." Het maken van zo'n scriptie is duidelijk een "leerdoelstelling" van de VKV- cursus. Het gaat er om, dat men ervaring opdoet in het uitdiepen van een onderwerp, het schrijven van een verhaal en het presenteren daarvan. Het uitgangspunt bij de keuze van de onderwerpen is voornamelijk: het op een vrij nieuwe manier tegen een onderwerp aankijken, een onderwerp dat toch wel op de een of andere manier verband moet houden met het werk en het bedrijf enerzijds en de maatschappij anderzijds. De heer Baars: "Daardoor zijn de onderwerpen veelal voor meer mensen interessant dan alleen voor degenen die op de cursus zitten. Voor hen is een scriptie weliswaar in eerste instantie bedoeld, maar het is al meermalen gebleken dat er voor een ruimere kring belangrijke aspecten aan kunnen zitten." Het is daarbij zo, dat de gekozen onderwerpen niet direct worden be naderd vanuit de visie - indien aanwezig van het Aholdconcem, maar vanuit die van de schrijver. Deze moet zijn in de scriptie neergelegde standpunten dan zonodig echter wel verdedigen in een bijeenkomst waarin niet alleen de andere VKV-cursisten, maar ook anderen (chefs, Ahold-deskundigen op het desbe treffende gebied) aanwezig kunnen zijn. "Het is daarbij niet denkbeeldig, dat bepaalde visies via zo'n scriptie toch invloed hebben op het denken bij Ahold over bepaalde zaken." aldus de heer Baars. Hij benadrukt, dat zo'n bijeen komst niet bedoeld is als een soort "verplichte verdediging" van een scriptie, maar meer als een open discus sie over het onderhavige onderwerp. Het is wel zo, dat de cursisten vaak een scriptie-onderwerp kiezen, dat met hun werk te maken heeft. Anderzijds is het ook voorgekomen, dat iemands interesse uit een bepaalde scriptie bleek en hij daardoor later een functie in die richting kreeg. De heer Baars vindt het echter bepaald, jammer dat er betrekkelijk weinig ge bruik wordt gemaakt van de inhoud van de scripties, waaraan de cursisten vaak vele uren inspiratie en transpiratie heb ben besteed. De oplage van de scripties blijft meestal beperkt, van 30 tot 50. Hij zegt: "Eigenlijk zou men in Hitsen sommige scripties, met name die welke duidelijke raakvlakken vertonen met Ahold. best eens kunnen bespreken. Dan bereikt men een groter publiek. Dat is voor de cursisten in de eerste plaats veel leuker en in de tweede plaats zou men er op attent gemaakt kunnen worden, dat over bepaalde onderwerpen scripties zijn verschenen. Wie bij zo'n onderwerp is betrokken kan dan zo'n scriptie bij de bibliotheek aanvragen." Er zijn ongeveer 50 scripties in de bibliotheek aanwezig. Om een indruk te geven van de scriptie-onderwerpen, het volgende lijstje van de scripties van de deelnemers aan de laatste VKV-cursus: J. Manten: "Vervoer, eigen of van derden. F. Bruin: "Decentralisatie AGF bij AHSM." J. Breeschoten: Bedrijfsmaatschappelijk werk en Ahold. J. D. Floor: "Kleinschaligheid en grootschaligheid: aandacht voor de factor arbeid. A. van der Linden: "Leider-Manager-Teamleider." D. Jonker: "Creativiteit-Arbeidsmotivatie-Bedrijfsresultaat. P. A. ten Kate: Produktontwikkeling in de operationele eenheid bakkerijen noodzaak A. G. ter Schure: "De consument en de maatschappelijke veranderingen. Konsekwenties voor Ahold. J. van den Akker: Arbeidsmotivatie en wat daarmee samenhangt. P. Tiemessen: "Relatieverandering fabrikant-detaillist. L. B. Zeilstra: Dynamiek in de lay-out. J. Froonhof: Detaillist en konsument. A. H. M. Bongers: "De vakbeweging en haar visie op de maatschappij. J. van der Meulen: "De weg van het aktie-artikel. J. J. de Jong: "Verdiende rust met ondernemingspensioenvoorzieningen. In dc ORDGD is onlangs de vraag ge steld of door een verandering op de "loonslip" een duidelijke aanduiding ge geven kan worden van het netto bedrag van extra inkomsten zoals overuren, va kantietoeslag. Verandering van de slip is echter niet nodig omdat men deze bedragen makkelijk zelf kan uitrekenen. Uitgangspunt is dat het "kale" netto salaris altijd gelijk blijft (behalve uiter aard bij salarisverhoging). Dit bedrag kan men uitrekenen door de post "vorige vooruitbetaling" met 4/3 te ver menigvuldigen. Immers, iedere periode wordt een voorschot op het komende netto salaris betaald over 3 weken. Het netto salaris over 4 weken is dus 4/3 X dit voorschot bedrag. Het bedrag van het kale netto salaris wordt dan afgetrokken van het werkelijk uitbetaalde netto salaris en zie daar dc netto waarde van dc extra's. Voorbeeld: Gegeven: vooruitbetaling bedraagt 1.679,30 en hel uitbetaalde netto bedrag was 3.955,73. Vraag: hoeveel is nu de netto waarde van de extra uitkeringen (b.v. vakantietoe slag)? Berekening: netto uitgekeerd salaris is f 3.955,73. Netto kaal salaris is 4/3 X 1.679,30 2.239,06. Netto vakantietoeslag is 1.716,67. Het komt de laatste tjjd nogal eens voor dat personeclsiedcn die gaan trouwen de trouwkaart heel laat en zelfs wel te laat opsturen naar de afdeling Personeels registratie. Daardoor is het dan niet meer mogelijk tydig van onze belang stelling blyk te geven. Voor beide partijen een onprettige situatie. Daarom de dringende vraag: Trouwkaarten s.v.p. tydig opsturen. "Onze grote filosofie bij het inkopen van wijnen is: Wat wil die consument nu eigen lijk Weten we dat, dan moeten we proberen zijn wens te vertalen in onze activiteiten. Daarbij komt, dat wijn een kwestie is van vertrouwen. Boven ieders bureau prijkt daarom in gouden letters ons motto: "Met wijn wordt niet geknoeid, wat op het etiket staat, zit er in. Deze gemeende woorden komen van de heer A. G. ter Schure, de inkoper van alle wijnen. Hij zegt: "Wil je dat voorop gezette vertrouwen tegenover de klant waar maken, dan moetje er met je neus bovenop zitten. De detaillist in wijnen vaart in het algemeen voor 90 procent op het kompas van importeurs. Wil je abso luut zeker zijn van kwaliteit en herkomst dan moetje het helemaal zelf doen. Dit betekent dan ook dat wij zélf-importe- rend zijn". Hoe wordt er nou eigenlijk ingekocht? In samenwerking met de afdeling ver koop van AHSM wordt de basisfilosofie ontw ikkeld, waarbij men zich al meteen ook afvraagt, wat de klant straks voor een flesje wijn van die of die soort zou willen betalen. "Dit, in tegenstelling tot anderen, die via een importeur betrekken. Deze doet dan een selectie uit de wijngaarden. Maar dat betekent dat een fles wijn (verkoop) misschien wel op 7,95 uit zou kunnen komen. Wij doen dat totaal anders. We gaan uit van een prijs van 5,95; dus een fles mag maximaal zes gulden kosten. De importeur wordt niet meer ingeschakeld. Dat zijn we zelf ten slotte", aldus de heer ter Schure. systeem De werkwijze is dan als volgt: In Bordeaux bijvoorbeeld, op zichzelf een streek met zo'n 30.000 wijngaarden, wordt tegenwoordig samengewerkt met "courtiers", een soort makelaars. De opdracht luidt dan, dat ze een bepaalde w ijn in die en die kwantiteit, kwaliteit en een aantal andere specificaties moeten opzoeken. Zo'n courtier komt dan na verloop van tijd met wel tien wijnen aan zetten en doordat we er een paar hebben, beschikken we ineens over een collectie van zo'n dertig wijnen van de aangegeven soort. Omdat deze courtiers uitermate gespecialiseerd zijn, betekent dit, dat deze selectie optimaal is. Is het eenmaal zover, dan komt de heer ter Schure persoonlijk in actie door in Bordeaux te gaan proeven. In een dag tijd kan aldus de beoogde wijn geselec teerd zijn. Een efficiënt systeem dus, want de andere mogelijkheden zijn door onze courtiers al afgewezen. Zo wordt de keuze feitelijk bepaald in alle bekende wijngebieden: Bordeaux, de Loire. Bour gogne, Macon, Beaujolais, Cótes du Rhone of Languedoc. Daarnaast pro beert de heer ter Schure ook zo veel mogelijk rechtstreekse contacten met wijnboeren op te bouwen, die om ver schillende redenen voor A.H. interessant kunnen zijn. Als wij voor een grote A.H.-actie veel van een bepaalde wijn nodig hebben, is zo'n rechtstreekse aan koop natuurlijk nog interessanter. Hij vindt trouwens het in grote lijnen gevolgde systeem niet alleen ideaal uit kwaliteitsoogpunt. "Je mag nóg zo'n grote kenner zijn; het is beslist onmoge lijk om dat van alle bestaande wijnen te kunnen zeggen. Het zijn er immers hon derden. AH's wijnkelders staan in het land van herkomst. Beter kan het niet, vindt de heer ter Schure. Die mensen weten pre cies hoe de wijn moet worden bewaard en onderhouden gedurende het rijpings proces. Je Iaat al dat soort dingen over aan de vakman ter plaatse en als we een partij nodig hebben, geven we eenvoudig een seintje en dan wordt het afgestuurd. Op die manier proberen we ook het transport zó te regelen, dat het aansluit bij de verkoop: zoveel kartons dat er altijd voor complete wagenladingen wordt gezorgd. Dat gebeurt iedere week, gegroepeerd per leverancier. Ook in Duitsland van de populaire wijngebie den als Moezel, Rhein/Hessen en Pfalz uit. Het gaat in al deze gevallen om wijn op fles. Niet alleen zijn daardoor onze voorraden uiterst beperkt, maar ook wordt de wijn opgeslagen onder ideale omstandigheden. Gaat het om bulk-hoeveelheden, die hier worden gebotteld, zoals sherry Pale 887 uit Spanje, dan wordt net zo'n efficiënt systeem gevolgd, maar dan per schip. verzegeld Hierop worden de containers verscheept, die zowel heen als terug worden ver zegeld, zodat gebruik voor andere doel einden op de heenreis uitgesloten is. "Vroeger, toen dat nog niet gebeurde, zijn we wel eens voor vreemde dingen komen te staan", vertelt de heer ter Schure. Dc drank had wel eens een vreemde bijsmaak die vaak niet onmid dellijk was thuis te brengen. Dan bleek b.v. achteraf, dat de tanks op de "heenreis waren gevuld met ballastwater, dat al gauw een bijsmaak krijgt. Die smaak sloeg onmiddellijk over op de sherry die er daarna in moest worden getransporteerd. Zo'n partij was dan meteen onverkoopbaar. Die les rijker, is men tot verzegelen overgegaan. Het kost wel iets meer. maar dat is het waard. Over smaak gesproken, nog even dit: Een sherry als de Pale 887 is helemaal tffgestenld op de Nederlandse smaak. Later hebben zelfs grote merken dit overgenomen. Reacties van consumen ten zijn voor ons een belangrijk gegeven. Daarnaast furigeert van tijd tot tijd een panel van medewerkers een soort dwarsdoorsnee van de Nederlandse sa menleving. Dat vormt voor AH de smaak-graadmeter. De rest komt dan vanzelf. (zie ook pag. 4) "Jammer dat je zo weinig te horen krijgt van je directe medewerkers eii van je achterban. Daaruit leid ik toch wel een beetje af. dat het werk van de Ondernemingsraad nog wei nig weerklank vindt bij de mensen." Dit is de mening van de heer R. van Leeuwen, wonend te Amsterdam, wérkend te Dén Haag, (chef kruide nierswaren in Sinton-filiaal Thoin- somlaan). Hij maakt deel uit van de - men voor het eerst gekozen - OR van Simon sinds de zomer van 1974. "Er zijn natuurlijk wel een paar vaste briefschrijvers," voegt hij aan zijn opmerking toe. "Die komen steeds met allerlei onderwerpen en pro blemen aandragen. Daar ben ik altijd blij mee. Vaak kun je ze in de OR ter sprake brengen. Soms ook niet. maar dan zijn er altijd nog andere wegen om er tets aan te doen. Het belangrijkste is dat de "achter ban", de mensen die wij vertegen woordigen. niet schromen QR-Ieden aan te klampen wanneer zij menen dat iets niet naar wens gaat." Drie jaar OR-werk hebben Richard van Leeuwen met allerlei zaken in aanraking gebracht.die vroeger langs hem heen gingen. Heeft dat moei lijkheden gegeven? Antwoord: "In het begin wei wat. Door allerlei cursussen ben je echter al vrij spoedig "bij" en dan zijn de onderwerpen goed te volgen, voor iedereen mag ik wel zeggen, ook voor parttimers en de jeugdigen. Van belang is wel. zo heb ik althans ervaren, dal je weet hoe het bedrijf organisatorisch in elkaar zit." Het feit. dat cr in de afgelopen jaren iu de OR nogal veel wisselingen zijn geweest was volgens de heer Van Leeuwen soms toch wel wat frustre rend en werkte soms vertragend. Desondanks kijkt hij toch wel met enige tevredenheid terug: "Ik geloof wel, dat er het een eh ander is bereikt. In een aantal zaken zijn duidelijk beslissingen genomen pas/ nadat men er in de OR lang en breed over had gesproken. Van de moge lijkheden tot inspraak en tot het aanbrengen van veranderingen in bepaalde plannen is vaak een goed en nuttig gebruik gemaakt." Bepaald jammer acht hij het. dat zich zo weinig gegadigden hebben gemeld voor de komende OR-ver- kiezingen. Speurend naar oorzaken ziet hij de/c o.m. gelegen in de omstandigheid, dat hel lidmaat schap van ecu OR vrij veel tijd {ook eigen tijd) vergt. Afwezigheid In een filiaal betekent soms een zwaardere taak voor de achterblijvers én dat is soms al een reden om het te laten afweten. Daarnaast ziet men volgens hem ook wel op tegen de moeilijkheidsgraad van het OR-werk. "Dal kan ik toch niet." zegt men dan. Richard van Leeuwen bestrijdt dat: "De stof wordt op een voor iedereen begrijpe lijke manier behandeld. Vooral in het begin zal men echter toch wel moeten wennen en ik vind het daarom van groot belang, dat aan de opvang en begeleiding van nieuwe OR deden vooral in het begin grote aandacht wordt besteed. Wanneer men echter enige tijd meeloopt en de daarvoor bestemde cursussen heeft gevolgd, dan zal men merken, dat het allemaal best meevalt. Maar men moet wel over dc drempel heen duiven slappen en zich kandidaat willen stellen."

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 2