^\H uw groenteman Vlees en groente S-Discounts Kijken en proeven kweekt chefs tot "AH uw groenteman" De mensen vroegen er om TWEE AGF-DAGEN IN UTRECHTS "HOLIDAY INN" Ahold doet bod op Amerikaanse detailhandels onderneming Bi-Lo Eerste AC-Restaurant bij Duitse Autobahn (Vervolg Stichting Museumwinkei Albert Heijn anno 1887 Kamer 146 pag^s Eind april, begin mei zyn drie S-Discounts in de regio Eindhoven uitgebreid met af delingen vers vlees en groente en fruit. Om precies te ztfn betreft dat de filialen in Valkenswaard en in Eindhoven zelf de zaken aan de Gerritsonlaan en de Strüpse- straat. Filiaal Gemert verkocht reeds eerder groente en vers vlees. Een bijzonderheid in de nieuwe opzet is, dat men groente en fruit in eigen beheer heeft, dus rechtstreeks betrekt van de grossier. Het vlees komt nu nog van de C.S. in Marrssen, in de toekomst uit Eindhoven. Dit alles is een uitvloeisel van de proef die een jaar geleden startte in de S-Dis- count in Nijmegen. Daar heeft men zich door een aantal aanloopproblemen heen geworsteld, zoals bijvoorbeeld de recht streekse relatie met de grossier. De heer Britsemmer, de districtsleider onder wie de vier zaken vallen, legt uit waar nog een essentieel verschil ligt tussen deze S-Discounts en de gewone supermarkt: "Het vlees wordt hier bij voorbeeld tegen een heel andere for mule aangeboden. De bedrijfsleider heeft een groot stuk vrijheid in zijn be leid ter stimulering van de verkoop. Hij kan een eigen aanbiedingenpakket sa menstellen. Dat is 't grootste verschil." Voor een deel lopen die aanbiedingen wel parallel met die van Simon. Zo heeft men dezelfde periode-aanbieding van vier weken, waarin een klein assortiment van vier of vijf artikelen tegen een zeer scherpe prijs wordt aangeboden. Ook loopt men mee met de wekelijkse lande- Als je zojuist een seizoen achter de rug hebt met de ver koop van degelijke Hollandse winterkost in de vorm van koolsoorten, bietjes en peen, sta je toch wel even raar te kijken van het uitheemse as sortiment dat AH's groente afdeling voortaan de heuse groenteman doet evenaren. - Zo was het dan ook in Utrecht, toen zo 'n 400 groentechefs uit de diverse filialen, om beurten op 27 en 28 april jl. in de In het kader van de ontwikkeling van activiteiten in het buitenland is Ahold n.v. in onderhandeling met het bestuur van de Amerikaanse levensmiddelen detailhandelsonderneming Bi-Lo Inc. over de overname van deze onderneming door middel van een bod in contanten op de uitstaande aandelen op basis van 35 US dollars per aandeel Bi-Lo. Bi-Lo exploiteert een keten van 93 dis count-supermarkten, voor het meren deel gelegen in South Carolina en verder in North Carolina en Georgia. Het hoofdkantoor is gevestigd in Mauldin, South Carolina. Over het boekjaar, ein digend per 31 maart 1977, bedroeg de omzet ca 983 miljoen gulden en de netto winst ongeveer 20 miljoen gulden. Bi-Lo heeft meer dan 5.000 medewerkers in dienst. De omzet van Ahold over het boekjaar eindigend per 31 december 1976 bedroeg ongeveer 3,4 miljard gulden en de netto winst ca 28,6 miljoen gulden. De besturen van Ahold en Bi-Lo hebben contractueel vastgelegd, dat het bestuur van Bi-Lo het bod van Ahold aan aan deelhouders van 35 US dollars per aan deel zal ondersteunen; de overnameprijs zal dan circa 150 miljoen gulden bedra gen, aangezien er ruim 1,7 miljoen aan delen Bi-Lo uitstaan. De in de detailhandel samenwerkende vakbonden (Decom) alsmede de centrale ondernemingsraad (COR) van Ahold waren reeds over mogelijke activiteiten in de U.S.A. geïnformeerd. Van de hier boven genoemde onderhandelingen zijn inmiddels de Decom en de COR op de hoogte gebracht. bekende "Holiday Inn", ken nis maakten met de rijke oogst uit AH's "wereldtuin". Want, daarop komt het neer bij de grote groente-campagne die 18 mei jl. is be gonnen onder het alleszeggende motto: "AH uw groenteman". Om de mede werkers op die groen(t)e golf voor te be reiden, waren beide in Utrecht belegde AGF-instructiedagen bedoeld. Ten slot te is het een hele overgang om ineens as perges, courgettes, salade romaine, aubergines, avocado's, mango's, dadels of papaya's in bediening te verkopen dan de geijkte struik andijvie, uien, peterse lie en selderij of een pond onvervalste goudreinetten. En het ging er de afgelo pen paar weken om, dat het groente- en fruitaanbod bij AH er duidelijk uit zou knallen. Dat is gebleken uit de weekad- vertenties, maar ook uit de presentatie in de winkels, waarbij de groente als het ware centraal stond. Tour de France Terug naar Utrecht, waar in sneltrein vaart de kiem werd gelegd om de groen techefs op te kweken tot de ware groen teman die weet wat hij zijn klanten verkoopt. Vanwege het grote aanbod aan produk- ten van Franse bodem, had AH's groen- tetop voor de organisatie van de in- structiedagen nauw samengewerkt met "SOPEXA", het bureau dat zorgt voor de promotie van Franse landbouwpro- dukten in de wereld. Aldus stond alles in natura te kijk, terwijl door toedoen van de Franse ambassade was gezorgd voor een aspergelunch, waaraan de kieskeu rigste fijnproever een puntje kon zuigen. Met eigen ogen konden de soms wat argwanende eters ervaren dat de paars blauwe punten van de verse asperges, die wellicht ook menige klant vreemd doen opkijken, door het koken lelie blank waren geworden, 't Is maar een weet, die over de toonbank goed van pas kan komen. Geen wonder dat vaak smakelijke op merkingen konden worden beluisterd als: "Dit is nog eens wat anders dan een balletje gehakt" of: "Ik zal moeders eens zeggen dat ze voortaan eens een schaal dampende asperges opdient in plaats van altijd dat maaltje warme pie pers". Om dan nog maar niet te spreken van uitgeholde avocado's, gevuld met een mengsel van het vruchtvlees en krab of die artisjokken met dat verrukkelijke sausje! Echt iets om over naar huis te schrijven, zo'n etentje op de Franse toer. wereldtuin Maar AH's wereldtuin biedt méér. De nieuwe verkoopfilosofie heeft de gedach- te laten varen dat zomerfruit bijvoor beeld een typisch Hollands gebeuren was. Dit resulteerde vorig jaar al in het feit dat AH uit vele andere landen groente en fruit importeerde, bij 700 wagonladingen vol en met 600 auto's, 40 vliegtuigen en 30 schepen. Succesvoor beelden werden voorgehouden: perzi ken, druiven, gele Spaanse meloenen; charentais- en watermeloenen en niet te vergeten aardbeien. Wie heeft ze de tong niet laten strelen? Komende zomer worden deze artikelen nog meer in massa geïmporteerd uit Italië, Frankrijk en Spanje, maar ook uit Israël (dadels en avocado's), Afrika (mango's) en Egypte (sperziebonen). Het is zonneklaar wat AH wil met aard appelen, groente en fruit: een ambach telijke groenteboer zijn met inbegrip van kwaliteit, assortiment, versheid en vak manschap, maar ook redelijk in prijs. lijke aktie van Simon, waarin 1 of 2 ar tikelen worden aangeboden. Maar daar naast kan de bedrijfsleider van een S- Discount naar eigen inzicht handelen met de rest van z'n assortiment. Zowel in de vlees-afdeling als bij groente en fruit wordt een vrij breed assortiment ge bracht, waarin bijvoorbeeld ruimte is voor primeurs. Het rechtstreeks betrek ken van grossiers maakte het bovendien mogelijk om rond de Pasen al met aard beien en asperges in de winkel te komen. enthousiasme Zowel de bedrijfsleider als de groente chef hebben een duidelijke taakverzwa ring gekregen. Ze worden geconfron teerd met de haken en ogen van de tech niek van zelf inkopen en calculeren. Bedrijfsleider Van Casteren in Valkens waard: "Ik werk al drie jaar met pro bleemloze artikelen. Nu zijn dus die vers-groepen erbij gekomen. Ik ga me intensief bezig houden met het begelei den daarvan. Het werk is er wel interes santer op geworden." Dat vinden ook de mensen die de nieuwe afdelingen onder hun hoede hebben ge kregen. Er is naar gestreefd de eigen mensen het eerst te laten profiteren van de promotiemogelijkheden die de uit breiding bood, en daar heeft men gretig gebruik van gemaakt. De heer Britsem mer: "Ze zijn erg enthousiast en willen graag leren." In de eerste weken werd een omzetstijging van maar liefst veertig procent geconstateerd. Een grondig aangepakte publiciteitscampagne, van de vier zaken gezamenlijk, speelde daar een belangrijke rol in. Daarnaast is dui delijk geworden dat de uitbreiding een tegemoetkoming aan de wensen van de consument betekende. De heer Van Casteren: "De mensen vroegen er om." Filiaal na filiaal zal deze nieuwe aanpak worden gerealiseerd. Op dit ogenblik functioneren er al 19 SM's volgens deze opzet en 1 ZB. Het plan bestaat om in de loop van dit jaar in nog eens 100 filialen van start te gaan; in 1978 opnieuw 100 en het daar opvolgende jaar de rest. Alles met het oogmerk: "AH uw groen teman". van pag. 1) overeenkomsten. Iedereen moet medisch gekeurd worden. En dan is de afbake ning meesterschap-leerlingschap erg scherp. Alle taken en functies staan keurig op een rij in het arbeidsverdrag. Een ervaring op zich vond de heer Ver- nooij ook het contact maken met de leve ranciers voor het restaurant. "Dat ging niet zo gemakkelijk. Het dichtst bij- zijnde dorp is Nederzissen, 1900 inwo ners. In een hotelletje hebben we met de leveranciers onderhandeld. Ik dacht dat we nu een goed pakket produkten hadden, tegen een redelijk goede prijs." inrichting Het nieuwe AC-restaurant telt 120 zit plaatsen. Er wordt gewerkt volgens het zelfbedieningssysteem. De volgorde in de lijn van artikelen is wat anders dan we in Nederland gewend zijn. Men begint er met gebak. Dan volgen koude schotels, soep, warme schotels, drankjes en tenslotte koffie. De koffiemachines zijn zo geconstrueerd, dat de koffie per kopje gezet wordt, en dus altijd vers is. De dranken komen uit automaten. Daarbij geldt als eis dat alle glazen geijkt zijn op de te schenken hoe veelheid. De vorm van de tafels en stoelen is aan gepast aan het zeshoeksysteem waarin het hele gebouw is opgetrokken. De ver warming komt uit de grond, via buizen. Men vindt er geen radiatoren. Er is overal dubbele beglazing. Een aparte kinderhoek maakt het moge lijk dat de kinderen hun in de auto op gekropte spanning en energie even kwijt kunnen. Ook vindt men er een baby- room. En een invalidentoilet. Het water in de toiletten komt uit magnetisch wer kende kranen. Het wordt automatisch op temperatuur gehouden. De urinoirs zijn zelfontsmettend. Voor de vracht wagenchauffeurs is er douchegelegen heid. kwaliteit, hygiëne, snelheid Veel nadruk legt de heer Vernooy op het aspekt "hygiëne": "Het begint al op het parkeerterrein. Daar krijgt de klant de eerste indruk, dus daar moet het keurig netjes zijn. En dat geldt natuurlijk ook voor de toiletten. Maar als het netjes is, past de klant zich daar volgens mij bij aan." De Raststatte is dag en nacht geopend. Men start met een personeelsbestand van 25, waarvan driekwart dames. Het is allemaal Duits personeel. Men draagt wel dezelfde kleding als het personeel in de Nederlandse AC Restaurants. In de beginfase wordt gewerkt met een vijftal Nederlandse afdelingschefs. "We zijn geen Nederlands bedrijf," zegt de heer Vernooij, "we passen ons aan aan de Duitse normen. De organisatie is wel aangepast aan de Zaandamse struc tuur, anders is zo'n zaak niet bestuur baar. Lonen, omzetbelasting, alle admi nistratie worden centraal vanuit Zaan dam gecoördineerd." Hij heeft vertrouwen in de toekomst van deze nieuwe zaak: "We hebben in Ne derland nogal wat ervaring opgedaan, en onze filosofie blijkt aan te slaan. Kwaliteit, hygiëne en snelheid staan voorop. We brengen een vrij eenvoudige schotel. Snelheid is de grote factor. Er komen hier 3000 auto's per uur langs, waarvan 4 tot 5 procent het restaurant aan doet. Overdag is veertig pro cent vrachtverkeer, 's nachts tachtig procent. Die chauffeurs hebben een aparte aanpak nodig. In de nacht werken we met een beperkte menukaart, afgestemd op het vrachtverkeer: grote hoeveelheden, snel en goed."

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 5