Het systeem is best maar de toepassing-daar gaat het om FUNCTIEKLASSIFICATIE - HOE? pagina 4 FLITSEN In ons vorige artikel (Flitsen, maart 1977) behandelden wij het waarom van de functieklassificatie, ditmaal zullen wij het hebben over het hoe. Wij hebben aangetoond waarom het systeem te verkiezen is boven de subjectieve beoordeling door chefs, personeelschefs en andere gezag hebbende functionarissen. Wij hebben er op gewezen dat functieklassificatie geen mensen maar functies weegt. Het systeem is niet meer dan een hulpmiddel om te komen tot het doel: uniformiteit in de zwaarteweging van de functies en rechtvaardige verhou dingen in de salariëring van alle medewerkers. Maar dat doel kan slechts worden bereikt indien het middel uiterst zorgvuldig wordt toegepast, met inachtneming van de democratische spelregels. VOORBEELD 'KENNIS'-TABEL aard van het gekende: onderlinge samenhang is mate van kennis zeer eenvoudig eenvoudig minder eenvoudig ingewikkeld zeer ingewikkeld uiterst ingewikkeld a. enige Vl l»/2 3 6 b. matige 1 2 4/2 8 c. aanmerkelijke IVi - 3 6 d. vrij grote 2 4/2 8 e. grote 3 6 f. zeergrote 4V4 8 Wat is nu eigenlijk functieklassificatie? Dit verhaal kan heel technisch en pseudo-wctenschappelyk worden ge bracht. Maar laten we eerlijk zijn: ontdaan van alle fraiye is het systeem in wezen dóódsimpel. Het is een systeem van beschryven en graderen of ook wel 'wegen' van functies. Hoe kunnen nu allerlei uiteenlopende functies met elkaar worden vergeleken en gewogen? Men gaat een aantal basis elementen hanteren die in alle mogelyke functies zyn terug te vinden. Men noemt die elementen gewoonlyk gezichtspun ten of kenmerken. Eén zo'n kenmerk is byvoorbccld 'ken nis'. Voor iedere functie, ingewikkeld of eenvoudig, is kennis nodig. Die kennis kan diepgaand en erg specialistisch, of juist oppervlakkig en over een breed ter rein zyn. Veel of weinig, dat hang er van af, maar kennis is altyd en overal nodig. Een aantal veel voorkomende kenmer ken vermelden we nog eens in een apart lystje by dit artikel. afweegfactor Aan ieder kenmerk is een vaste getals waarde toegekend. Deze vaste getals waarde noemt men afweegfactor. De afweegfactor is onveranderlijk en kan in principe vergeleken worden met de prijs per kilogram van een artikel. Denk daarbij niet aan 'inflatie' of 'koffie', want dan gaat de vergelijking de mist in. Afweegfactoreti zijn te verge lijken met, hoe sprookjesachtig ook, kilo prijzen die in principe nooit veranderen. Zo heeft kennis een afweegfactor van 5, zelfstandigheid 6, contacten 2, leiding geven. 2. Het ene kenmerk is dus meer waard dan het andere. Maar daarnaast hebben we ook nog te maken met de hoeveelheid van de verschillende kenmerken die voor een bepaalde functie nodig zijn. Het gaat dus niet alleen om de prijs per kilogram maar ook om het aantal kilo grammen. Stel dat voor een bepaalde functie, bij wijze van spreken. 4 kg kennis nodig is a 5 per kg, dan is de kenniswaarde 20. Voor diezelfde functie is 3 kg zelfstan digheid nodig a 6, dus de zelfstandig- heidswaarde is 18. Intern contact voor die functie 2 kg a 2: contact- waarde 4. En zo verder. Aan het eind van de lijst wordt alles netjes bij elkaar opgeteld en zo krijgen we de totaal waarde van alle kenmerken die voor die functie gelden. Vervangen we nu het begrip guldens door punten, dan is dit in een notedop het hele begrip functie klassificatie. Natuurlijk zijn er heel wat jaartjes van praktijkresearch nodig geweest voordat een puntenwaardering was ontwikkeld die inderdaad met de werkelijkheid overeenstemt. We doen niet zo maar wat, we werken met zorgvuldig uitgekiende tabellen, die op het eerste gezicht niet veel lijken op het simpele voorbeeld van 'hoeveelheid maal prijs' dat wij hier boven hebben gegeven. Maar in principe komen die tabellen toch op het zelfde neer. wat gaat er aan het wegen vooraf? Alvorens functies in 'kenmerken* uit el kaar gerafeld en gewogen kunnen wor den, dienen de functies te worden be schreven. Dat beschrijven dient op een bepaalde manier te gebeuren. We geven hierbij een voorbeeld van zo'n functie beschrijving, in dit geval de functie van typiste. U ziet dat zowel bij het beschrijven als bij het wegen van de functie degene die de functie uitoefent volledig buiten het beeld blijft. Het gaat niet óm de func tionaris maar om de functie als element in de organisatie. Populair gezegd: het gaat om de fiets, niet om de berijder. de functiehouder zelf Voor het beschrijven van de functie is natuurlijk een duidelijk inzicht in de functie noodzakelijk. Degene die het beste gegevens kan ver schaffen is de functievervuiler zelf (in dit verband "functiehouder" genoemd). In overleg met de directe chef en perso neelschef wordt, al naar behoefte, aan één of meerdere functiehouders ge vraagd om aan het onderzoek mee te werken. Deze functiehouders ontvangen een vra genformulier. Hierop kunnen zij over hun functie zo veel mogelijk informatie verstrekken. Overleg daarbij met collegae functie houders en chefs is zeer aan te bevelen. Daarna volgt een interview met de functiehouder, waarbij het ingevulde formulier als leidraad dient. De op deze wijze vergaarde gegevens worden verwerkt in een concept-functie beschrijving. Dit concept wordt aan de functichouder ter hand gesteld, zodat hij/zij kan beoordelen of de functie beschrijving beantwoordt aan wat de functie werkelijk inhoudt. Dat wil zeg gen: hij/zij moet de functie in de be schrijving volledig herkennen. democratische waarborgen De functiehouder en zijn/haar directe chef tekenen beiden voor akkoord indien zij het met de concept-beschrijving volledig eens zijn. Zijn er collegae die dezelfde functie vervullen, dan is het zeer zinvol om ook hen mede te laten beoordelen. Hebben zij op- of aanmer kingen, dan maken zij die kenbaar, waarop de functie opnieuw wordt be schreven en het verbeterde concept ter goedkeuring wordt aangeboden. Theoretisch kan deze procedure zich een aantal malen herhalen. Daarbij dient te worden gesteld dat deze herhaling in de praktijk niet continu plaatsvindt tot aan de pensioengerechtigde leeftijd van de betrokkenen. Uiteindelijk staat er op een gegeven moment een aanvaardbare functiebeschrijving op papier. Uit alles blijkt dat de functie-inhoud niet door de klassificatiedeskundige wordt bepaald. Het zijn de functie houder en diens chef die daarin een toonaangevende stem hebben. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat iedere krasse bewering klakkeloos wordt aan vaard. Stel dat een emballeur in een van de filialen en zijn chef samen aangeven dat de emballeur zeven talen moet kennen, omdat al die talen op de verpakking kunnen voorkomen, dan zal de deskun dige toch wel even achter zijn oor krabben. Hij zal in zo'n geval wat zwakjes protesteren en met de hoogst verantwoordelijke in het betreffende onderdeel van de organisatie gaan over leggen of dit nu wel een verantwoorde functie^eis is. Na enige discussie daar over met alle betrokkenen zal zeker over eenstemming worden bereikt. Het uiteindelijk wegen en graderen ge beurt uiteraard door specialisten, maar in de zin van de democratische aanpak kan worden gesteld dat de resultaten en de eventueel daaraan te koppelen belo ningen heel zorgvuldig dienen te worden gerealiseerd binnen het raam van het ge wenste beleid met inspraak van de on dernemingsraden en goedkeuring door de betrokken vakbonden. naschrift Welk systeem ook wordt gehanteerd en hoe belangrijk de keuze van een systeem ook kan zijn, de wijze waarop het in de praktijk wordt toegepast is belangrijker dan het systeem zelf. Een eerste voor waarde is dat degenen die met de toe passing zijn belast zich bewust zijn van de draagwijdte van hun taak en derhalve met nooit aflatende zorg en zeer ge wetensvol te werk gaan. Wordt aan die zorgvuldigheid nog alle wenselijke openheid gekoppeld, dan mag de gerechtvaardigde hoop worden gekoesterd dat het doel wordt bereikt. Het doel, dat is de grootst mogelijke zekerheid verschaffen van rechtvaardige verhoudingen in de inkomensverdeling. En dat gaat, zoals wij hebben aange toond. met systeem nog altijd beter dan zonder. VOORBEELD FUNCTIEBESCHRIJVING Functie: TYPISTE Algemene beschryving 1Organisatie Is ondergeschikt aan chef. 2. Doel Het typen van brieven, voorgedruk te formulieren, staten e.d. 3. Werkomschryving Typt brieven van concept volgens voorgeschreven indeling; typt no ta's, staten, formulieren aan de hand van verstrekte gegevens of, bij eenvoudig werk, naar zelf verzamel de gegevens. Maakt eenvoudige be rekeningen, zoals het uitrekenen van provisies aan de hand van de verstrekte gegevens of volgens be staande tabellen. Beschrijving naar gezichtspunten 1Kennis Kent het typen van brieven van concept en kent de voorgeschreven indeling. Kent het typen van nota's, voorgedrukte formulieren, staten, enz. Kan eventuele niet voorgerekende provisies aan de hand van de ver strekte gegevens en tabellen uit rekenen. 2. Zelfstandigheid Typt brieven van concept volgens voorgeschreven indeling, nota's, formulieren, staten e.d. en berekent eventuele niet voorgerekende pro visies aan de hand van de verstrekte gegevens en tabellen. Zoekt zelf eenvoudige gegevens op. 3a Contacten intern Met diverse personen betreffende de te typen stukken. 3b Contacten extern Geen 4. Leiding geven Niet vereist 5a Uitdrukkingsvaardigheid Nederlands Niet vereist 5b Uitdrukkingsvaardigheid vreemde talen Niet vereist 6. Bewegingsvaardigheid/accuratesse Accuratesse vereist voor snel en foutloos typen. 7Materiaal m achinegevoel Vereist voor bediening typemachine 8a Zwaarte Niet van toepassing 8b Inspannende houding Langdurig achtereen typen kan spiervermoeiing veroorzaken 8c Bezwarende oplettendheid Niet van toepassing 8d Werksfeer Niet bezwaarlijk 8e Persoonlyk risico Geen 9. Speciale eisen Geen 10. Afbreukrisico Fouten veroorzaken tijdverlies in verband met latere correctie. Slecht getypte brieven schaden de goodwill van het bedrijf. kenmerken 1. kennis 2. zelfstandigheid 3. intern contact 4. extern contact 5. leiding geven 6. uitdrukkingsvaardigheid Nederlands 7. uitdrukkingsvaardigheid vreemde talen 8. bewegingsvrijheid/ accuratesse 9. materiaal- en machinegevoel 10. zwaar werk 11inspannende houding 12. bezwarende oplettendheid 13. werksfeer 14. persoonlijk risico 15. speciale eisen 16. afbreukrisico Wat en hoeveel moet men voor de functie weten? Hoeveel beslissingen mogen zonder toestemming van de chef worden genomen? Hoeveel en wat moet binnen het bedrijf met an deren dan de chef of ondergeschikten worden over legd? Als 3, maar dan buiten het bedrijf. Moet leiding worden gegeven, en zo ja, aan hoe veel mensen? Vereist de functie extra bekwaamheid in het gebruik van de Nederlandse taal, zowel in het spreken als schrijven? Als 6, maar dan in bijvoorbeeld Frans, Engels of Duits. Vraagt de functie meer handigheid of nauw keurigheid dan normaal? Het natuurlijk gevoel (aanleg) voor het omgaan met speciale materialen en/of machines. Vraagt de functie extra lichamelijke inspanning, bijvoorbeeld zwaar tillen? Bijvoorbeeld de gehele dag op een vierkante meter te moeten blijven staan. Moet men in de functie meer dan normaal opletten? Werkt men bijvoorbeeld in een behaaglijke tem peratuur of altijd in de kou? Bestaat er kans op persoonlijk letsel tijdens het uitoefenen van de functie en zo ja, hoe groot is dan die kans? Eisen die onder de andere kenmerken niet zijn thuis te brengen. Bijvoorbeeld extra goede smaak voor de wijnproever. Iedereen kan fouten maken. Wat zijn de gevolgen van die fouten? Kan hel veel geld of klanten kos ten? Hoe groot zijn de kansen dat er fouten wor den gemaakt?

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 4