sein 99 9t Gaat wel goed met de baas99 I JONGEREN EN HET JAARVERSLAG pagina 12 FLITSEN Dan wijst ze de kop in de Flitsen aan waarin gewag wordt gemaakt van de zware belasting van de OR. "Dat klopt wel. Het wordt allemaal wel uitgelegd, maar het is veel te langdradig. Daar komt bij dat ik het enige meisje in de OR ben. Er zou er nog één in moeten zitten, dan kun je er samen over praten. Mannen hebben van dit soort dingen nou eenmaal meer verstand dan vrouwen. Maar volgens mij gaat het wel goed met het bedrijf." Sonja vervolgens: "Ik heb er niet zo veel van gelezen. Maar volgens mij gaat het wel goed." Trudi valt weer in: "Maar wat kunnen wij er aan doen of het omhoog of omlaag gaat?" Ze vindt zo'n verslag eenmaal per jaar teveel van het goede ineens: "Je leest iets, en als je aan het volgende begint, ben je het eerste alweer vergeten. Ze kunnen dit beter een paar keer per jaar doen, bijvoorbeeld om de drie maanden. Dan blijft het wat beter hangen." motivatie Aan het Soendaplein in Haarlem Rita Meijnckers [AHSM, Haarlem gaat het met ons ook goed." Rob vindt datje goed kunt merken dat er in het bedrijf veel aandacht wordt besteed aan de arbeidsvoorwaarden en aan de opleidingen. "En je wordt overal bij betrokken, ook via de Flitsen. Dat is wel een pluspunt. Ook voor de baas, want het personeel wordt er meer gemotiveerd door. Als je nergens bij betrokken wordt, denk je eerder 'stik maar'." Rita Meijnckens (19) is deli-ver koop ster in dezelfde winkel als Rob. Ze heeft het verslag niet zo grondig bekeken als hij: "Ik heb er niet zo veel van gezien, maar ik dacht dat het wel goed ging. Ik kijk in de Flitsen altijd eerst of er iets over ons filiaal in staat. Je werkt tenslotte hier, en je vindt het fijn als het hier goed gaat." De positieve resultaten van het afgelopen jaar waren niet zo'n verrassing voor K. Borst (20) en W. Verkroost (23), beiden werkzaam op het distributiecentrum in Zaandam. Verkroost: "Het was wel te merken aan wat hier de deur uit ging. Dat W. Verkroost D.CZaandam] jaarverslag vond ik het niet al te moeilijk." "En ik dacht dat het wel goed gaat met de baas, hij gaat steeds meer centjes van de gulden overhouden. En als het met de baas goed gaat, was constant in een stijgende lijn." Borst vult aan: "We hadden het trouwens ook al gemerkt aan onze kerstgratificatie. Hij heeft o.m. in het sociaal verslag gelezen dat men de werknemers meer bij alles gaat betrekken: "Ze zijn hier ook pas met het werkoverleg begonnen. Daar wordt vrij druk gebruik van gemaakt." Zijn totaal-indruk van de verslagen: "Er staat verschrikkelijk veel informatie in, maar het belangrijkste is dat het goed gaat met Ahold. Dat is gunstig in deze tijd." 'vierdaagse werkweek' Onno Wessel (23) werkt op de 10-de verdieping van het hoofdkantoor, en dat betekent dat hij betrokken is bij Ahead Advertising. Om precies te zijn: hij houdt zich bezig met individuele promoties, dat wil zeggen reclame-aktiviteiten ter ondersteuning voor de filialen. Over het jaarverslag zegt hij: "Het is wel duidelijk dat de ontwikkelingen gunstig zijn. Ahold ziet zich in Nederland geconfronteerd met twee belangrijke tendensen. Ten eerste een verschuiving in het behoeftepatroon van de consument. Die besteedt meer geld aan secundaire behoeftes, (z'n auto, z'n 'Werkelijk goed personeelsbeleid kan uitsluitend van de grond komen als het open is en als iedereen in het bedrijf er aan meewerkt. Het is zeker geen exclusieve zaak van een personeelsdienst. Zo staat het in het sociaal verslag van de Raad van Bestuur, dat dit jaar werd opgenomen in het verslag en de jaarrekening over 1976 van Ahold. V.l.n.r. Ans Wals, Gerda Horstman, Mia Schoemaker [Simon, Zaandam] Onno Wessel [HK] huis) dan aan voedsel. En ten tweede zit men met een stroef vestigingsbeleid. Er komen weinig filialen bij. Dus moet er meer rendement uit de bestaande filialen gehaald worden. Daarom gaan we meer toespelen op de locale behoeftes van de consument. Individuele promotie is een instrument dat hierin kan bijdragen. "Wat me in het verslag bijzonder aansprak, is dat er misschien een experiment komt met de vierdaagse werkweek. Dat zou zeer toe te juichen zijn. Ik hoop ook dat dit binnen het Ahold-concern mogelijk is." Tenslotte wil Onno nog iets kwijt over de gegevens betreffende het ziekteverzuim: "Dit ligt het hoogst bij de DC's en het laagst bij de filialen en kantoren. Een en ander heeft natuurlijk te maken met het arbeidsklimaat. Dat is hier erg gunstig. In de filialen heb je bovendien de sociale controle. Als daar iemand weg blijft, komen de anderen in de problemen." ontzettend moeilijk, al die cijfers. Ik begrijp er niet zo veel van, al die procenten en zo. Maar ik heb wel begrepen dat we er op vooruit zijn gegaan. Je hoort daar zo weinig over hier, je werkt gewoon." En over het sociaal verslag, waar niet zoveel cijfermateriaal in te verstouwen was: "Daar heb ik niet naar gekeken." Over de AH Flitsen in 't algemeen: "Ik lees altijd wat er over Simon in staat. De stukjes over Albert Heijn sla ik over. Maar ik vind het wel een fijn krantje. Het is goed dat het er is." Haar collega Gerda Horstman, 18 jaar oud: "Ik vond het allemaal veel te ingewikkeld. Ik heb het niet gelezen. Ik heb er ook niets over gehoord." Er lag in de kantine in dit Simon-filiaal een jaarverslag ter inzage, maar Gerda zegt: "Ik heb er geen tijd voor gehad. We hebben maar een uurtje etenspauze, en ik eet zo veel. Ik weet alleen dat de resultaten van het filiaal slecht zijn geweest." Nu was het bepaald niet zo dat Zaandam een stroom van aanvragen te verwerken kreeg. En omdat men toch vond dat zoveel mogelijk medewerkers tenminste de belangrijkste gedeelten van de verslagen onder ogen moesten krijgen, werden er meer dan 3 Va pagina van de laatste Flitsen voor ingeruimd. Zo was dus iedereen in de gelegenheid om bijna in één oogopslag een indruk te krijgen van wat 1976 Ahold bracht en wat de verwachtingen en plannen voor de naaste en wat verdere toekomst zijn. De Eigen Wijs-redactie wilde wel eens weten hoe dat allemaal is over gekomen bij de jongeren in het Ahold-concern. Hebben ze het gelezen, wat vinden ze ervan? Of hebben ze deze bladzijden overgeslagen, en waarom dan? We spraken erover met jongeren in een aantal uiteenlopende takken van het bedrijf. Hieronder de resultaten van dit onderzoekje, in de volgorde waarin ze tot stand kwamen, om iedere schijn van selectie of bewuste accentuering weg te nemen. moeilijke cijfers Mia Schoemaker is 19 jaar oud en caissière bij Simon aan de Gedempte Gracht in Zaandam: "Ik heb het doorgelezen, maar ik vind het V. I. n. r. Trudi van der Pol, Sonja Wesseling P.BZwanenburg] De derde Simon-cassière die aan het woord komt is Ans Wals (19): "Ik heb het doorgebladerd, maar al die cijfers, daar begrijp ik niet zo veel van. Ik heb ook geen idee hoe het gaat met de resultaten. We praten hier wel regelmatig over de resultaten van het filiaal." 'kwartaalverslag' In het produktiebedrijf in Zwanenburg treffen we Sonja Wesseling, 19 jaar, werkzaam op de banketafdeling, en Trudi van der Pol, 23 jaar, van de gebakafdeling. Trudi is ook lid van de ondernemingsraad hier. Trudi: "Ik vind het een beetje zwaar. Het is moeilijk om hieruit op te maken wat er nou gebeurd is. We krijgen die verslagen ook altijd in de ondernemingsraad, maar op het laatst weet je het niet meer. Het zou wat beter uitgedrukt moeten worden. Je krijgt zo'n heel boek voor je, en dan moet je maar zien wat je ervan begrijpt. Gaat het omlaag, dan zitten we fout, en gaat het omhoog, dan zitten we goed." staat de AHSM waar we praten met Rob Pel (19), momenteel verkoper houdbaar. Hij heeft zowel het jaarverslag als de stukken in Flitsen bestudeerd. "Afgezien van het cijfermateriaal vond ik het wel goed leesbaar," is zijn oordeel, "voor een Het verslag was voor alle Ahold-medewerkers verkrijgbaar, de logische consequentie van de in het sociaal verslag genoemde openheid. K. Borst [D.C. Zaandam] Rob Pel [AHSM, Haarlem]

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 12