„Dertigduizend man sterk" "Jobby veelbelovende groeimarkt 1975: Uitstekend wijnjaar 76-78-DB Ledental van de vrienden van de goede wijn: MANAGER A. J. JANKNEGT: pagina 11 Er zijn maar weinig wijnoogsten bekend, waarover zulke gunstige geluiden zijn gehoord, als die van 1975. Hoewel het altijd wat voor barig is, om kort na een oogst al definitieve conclusies te trekken, kan nu duidelijk worden vast gesteld, dat gesproken mag wor den van uitzonderlijk goede wij nen. Meestal is er op iedere oogst wel iets aan te merken, maar als het gaat om de 1975-ers dan zijn zelfs de meest kritische kenners het er over eens, dat er weinig op aan te merken valt. De wijnen zijn vol van smaak, dieprood van kleur, rijk aan bouquet en ze lijken bovendien uitstekend houdbaar. De verwachting is dat ze zich regelmatig zullen ontwik kelen. Gezien het aantal TruckStop stickers dat men op de Nederlandse wegen tegenkomt, leggen steeds meer vrachtwagenchauffeurs in Zurich aan voor hun "bikkesement" "Voor het assortiment "kelderrestanten" ben ik u zeer erkentelijk". "By deze wil ik u van harte dank zeggen voor de verzorging van drie flessen Beerenauslese. die nota bene ook nog echte Eiswein bleken te zyn. Erg fyn". "Ziet u niets in de start van een zogenaamde "wynrekening" voor de wynvrienden?". "De vlotte toezending van uw informatieblad betreffende wyn, heb ik zeer op prys gesteld". Dit zyn enkele willekeurige fragmenten uit brieven, die regelmatig neerdwarrelen op het bureau van de heer A. G. ter Schure, inkoper wyn en gedistilleerd by Ahold, maar voor duizenden wynkenners beter bekend als manager van het Genootschap voor de vrienden van de goede wyn. Dertigduizend man sterk is het genoot schap inmiddels en dat getal krijgt des te meer betekenis na de mededeling, dat voor deze AH-activiteit zelden de aan dacht wordt gevraagd en dat de "van mond-tot-mondreclame" eigenlijk de belangrijkste wervingsmethode is. Daar komt bij", zegt de heer Ter Schure, dat het ledenbestand regelmatig wordt .gesaneerd. Om de paar jaar krijgen de leden van ons de vraag voor gelegd of ze nog geïnteresseerd zijn in het lidmaatschap. Als dat het geval is, moeten ze ons dat door middel van het sturen van een kaartje laten weten. Men moet er dus duidelijk iets voor doen, al was het maar naar de brievenbus lopen. Je kunt bij dit genootschap zeggen, dat alle leden zichzelf hebben aangemeld. Echt, we zouden zo honderdduizend le den kunnen hebben als we morgen een advertentie in een landelijk dagblad zouden plaatsen. Daarop zitten we echter helemaal niet te wachten. Het gaat ons om een groep van mensen, waarvan we weten dat ze echt geïnteres seerd zijn in wijnen". gaan hebben geleid. Tien keer per jaar geven wij een krantje uit met uitvoerige informatie over wijn. Dat blijkt bij veel mensen in een behoefte te voorzien. Daar komt bij dat Ahold in de loop der jaren, wat de afname van wijn betreft, zo groot geworden is, dat we b.v. naast 100.000 liter alledaagse landwijn bij een importeur ook een grote hoeveelheid exclusieve wijn afnemen, die we dan via het genootschap nog winstgevend aan de man kunnen brengen. Dat wordt door de kenners erg op prijs gesteld en je zou dus kunnen stellen dat wij "klantenbin dend" werken. Als je dergelijke activi teiten ontplooit op één specifiek terrein, dan straalt dat ons inziens ook op je andere produkten af. snelle groei "Binnen het genootschap, dat via 1000 leden in 1959, 8000 in 1962, 16.000 in 1967, 18.000 in 1972 en 30.000 in dit jaar zijn bestaansrecht dubbel en dwars bewees, zijn wel enkele veranderingen doorgevoerd. De bestelde wijn hoeft niet meer in de dichtstbijzijnde AH-vestiging te worden gehaald, maar wordt thuis bezorgd. "Wij bieden wijnen, die boven het winkelniveau uitkomen", zegt de heer Ter Schure, "we komen met exclusieve soorten en met specialiteiten, die onze leden dertig tot veertig procent goedkoper krijgen dan ze elders kos ten". Een regelmatige stroom brieven, waarin allerlei informatie wordt gevraagd wordt op het hoofdkwartier in Zaandam voort durend zo snel mogelijk verwerkt. Bo vendien worden er sherryreizen georga niseerd, die telkens weer veel dankbare post opleveren. Ten behoeve van het genootschap dat ressorteert onder AH- SM, is een speciale afdeling, onder lei ding van de heer J. Drost, in touw. De afdeling biedt werk aan vier vaste mede werkers en twee uitzendkrachten. Ook daar wordt met tevredenheid vastgesteld dat er per week nog altijd vijftig tot hon derd wijnvrienden van Ahold bijkomen. jaren vijftig Het Genootschap voor de vrienden van de goede wijn kwam in de vijftiger jaren van de grond. De oorspronkelijke be doeling was: de Nederlanders te laten weten dat Albert Heijn met wijn van start was gegaan. Wijn was in die jaren nog een echt "luxe artikel", dat voornamelijk in de hogere welstandsklassen werd gedronken. Van daar dat Albert Heijn een groep van 500 Nederlanders, die tot die wijndrinkende klasse behoorde per brief benaderde met de mededeling, dat het genootschap was opgericht en dat in de AH-winkels - waar deze categorie klanten amper te zien was - een bescheiden plaats voor wijn was ingeruimd. De ontvangers van de brief konden lezen, dat ze hun wijn tegen een gereduceerde prijs bij het wijngenootschap konden bestellen en dat enkele alledaagse soorten in de win kel verkrijgbaar waren. resultaten De heer Ter Schure: "We hebben daar twee dingen mee bereikt. De bewuste "Wy verkopen sfeer, een gezellige leef omgeving; voor al uw artikelen voor uw tuin en in en om uw woning moet u by Jobby zyn." Drs A. J. Janknegt, sinds begin mei manager by Jobby, laat duide- lyk merken dat hy een voorliefde heeft voor "marketing". "Ik zie het wel zitten by Jobby," zegt hy, "Anders was ik er ook niet aan be gonnen." De heer Janknegt is sinds augustus 1976 by ons bedryf werkzaam. Zyn ouders hadden een kruidenierszaak en de detailhandel is hem als het ware met de paplepel ingegoten. "Jobby beschouw ik als een van de meest belovende groeimarkten," aldus mana ger Janknegt, "De directie is kennelijk van dezelfde gedachte, want anders was Jobby geen eigen leven gaan leiden. Er zijn nu al acht zelfstandige Jobby-filia- len. Een organisatorische binding met doe-het-zelf-afdelingen in Miro's is er nu niet meer. Jobby is gewoon Jobby." De behoefte aan verfraaiing van de wo ning, de noodzaak voor de bewoner om zelf allerlei noodzakelijke reparaties en karweitjes uit te voeren, de besteding van de vrije tijd, dit zijn allemaal facto ren die naar de mening van de heer Jan knegt ten voordele zijn van het markt segment, dat Jobby bestrijkt. De klant speelt in zijn gedachtenwereld de belangrijkste rol, hetgeen begrijpelijk is wanneer men weet dat hij zich in zijn economische studie met name heeft be zig gehouden met de economische psy chologie, de verhoudingen in de detail handel, marketing en de psychologie van het consumentengedrag. adviezen Naar verwachting zal Jobby een bepaal de groei kunnen doormaken, waarbij gedacht wordt aan vestigingen in de wat grotere plaatsen. Men heeft nu eenmaal een bepaald aantal potentiële klanten nodig om ergens rendabel te kunnen functioneren. In eerste instantie denkt de heer Janknegt, dat moet worden ge mikt op de beginnende en gevorderde doc-het-zelver, gezien ook het assorti ment. Dat bestaat uit een veelheid van artikelen, die in en om de woning wor den gebruikt: verf, behang, ijzerwaren, auto-accessoires, sanitair, hout, keukens enz. Janknegt: "De materialen worden steeds gemakkelijker te verwerken, maar men moet wel weten wat men waar voor kan gebruiken. Dat maakt het noodzakelijk de klant van advies te dienen. Jobby wil specialist zijn, service geven, vakkennis overdragen. Ik geloof, dat wij ons perso neel ook in die richting moeten opleiden. Mén moet niet alleen bij ons kunnen ko pen. men moet bij ons ook kunnen horen hoe en wat men moet doen. Als we dat kunnen bereiken "zitten" we goed!" categorie klanten is naar onze winkels gekomen, omdat ze daar hun pakketten moesten afhalen, waardoor ze in die zaken na enige tijd thuis raakten en ze bleven wijn bestellen via de aanbiedin gen, die ons genootschap deed". Daar kwam bij dat het wijnverbruik in de zestiger jaren toch al in de lift zat door allerhande oorzaken b.v. het feit dat de vakantiegangers in het buitenland met het edele vocht kennis maakten en het thuis ook maar eens gingen proberen. De drempelvrees voor de AHSM's was inmiddels al lang verdwenen en het assortiment wijn was aanzienlijk gewor den. Toch bleef het genootschap voor de vrienden van de goede wijn bestaan. Manager Ter Schure: "Er zijn natuur lijk wel eens stemmen opgegaan, om ermee te stoppen. Er zijn een paar re denen op te sommen, die tot het door-

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 11