Proef met nieuwe formule 99Het mooiste moment was als ik ze allemaal weer veilig terug had99 Simon 2 P. SCHIPPER, 15 JAAR PINKSTERKAMPEN pagina 9 Je kunt organiseren wat je wilt, maar niets schynt zo heerlijk, zo opwindend te zyn voor kinderen van 8 tot en met 11 jaar als 's avonds urenlang giechelen als je eigenlijk moet slapen. Men kan zich dat voorstellen: een vakantiebungalowpark met in ieder huisje 2x zeven of acht kinderen, die vast besloten zijn om 'keet' te maken. "Ja, en toch moesten we proberen die kinderen na vier dagen niet met blauwe wallen onder hun ogen weer bij hun ouders af te leveren. Buitenlucht ge noeg, daar lag het niet aan. Maar om ze in slaap te krijgen, dat was niet zo een voudig. Bij een van mijn avondlijke rondgangen langs de huisjes maakte ik een deur open waarvan de scharnieren los zaten. De deur viel kletterend omver, -voor de kinderen een onvergetelijk moment natuurlijk." wijzer en begrijpender De heer Schipper heeft na vijftien jaar afscheid genomen van de Pinksterkam pen. Hij gaat nu als begeleider voor het derde jaar mee met een kamp voor gehandicapte kinderen. Daarover zegt hij: "Ze zijn zoveel wijzer, begrijpender, heel dankbaar ook. Niet dat gezonde kinderen ondankbaar zijn. maar die vinden alles doodnormaal. Gehandi capte kinderen zijn zo geweldig blij." De heer Schipper praat niet over de verantwoordelijkheid van een hoofdlei dervan zo'n massaal kinderkamp. Toch begrijpen we dat op sommige momenten het hart hem wel eens in de keel geklopt zal hebben. "Eindelijk een zorgeloze Pinksteren na vijftien jaar," zegt hij. En: 'Het mooiste moment was voor ons telkens als we ze allemaal weer veilig terug in de bussen hadden, met alles d'erop en d'eraan. Staand, derde van rechts: de heer Piet Schipper Wat de bonte wond betreft: met eigen gemaakte sketches en liedjes hoef je bij de tegenwoordige kinderen niet meer aan te komen; ze joelen je met /'n honderdtachtigen eenvoudig van het toneel. Zelfs een werkelijk goede panto mime met goede muziek sloeg bij de kinderen niet aan. Daarentegen werd Connie Vink vorig jaar wel op prijs gesteld. Aan het woord de heer P. Schipper, import-administrateur bij Ahold Detail- handelsgroep b.v. Vijftien jaar lang heeft hij zich in zijn vrije tijd ingezet voor de organisatie en leiding van de Pinksterkampen, die telkenjare worden gehouden voor de kinderen van medewerkers van PB Zaandam, PB Zwanenburg, DC Zaan dam, de CS en de kantoren te Zaandam. alweer twintig jaar geschiedenis De Pinksterkampen bestaan overigens al langer. Het idee 'is twintig jaar geleden ontstaan in het PB Zaandam. De eerste kinderen die zo'n Pinkster kamp meemaakten zijn dus inmiddels omstreeks 30 jaar oud. Misschien njij- meren zij nog wel eens over de Poelakker bij Lunteren. Een jongere lichting zal zich het kamp Mooi Veluwe te Garderen herinneren, een nog jongere lichting Sint Michielsgestel in Noord-Brabant ep een nog weer jongere Sondel in Fries land. Laten we hopen dat al hun herinne ringen even prettig zijn als die van de heer Schipper. Hij kwam er in 1962 op verzoek van de toenmalige leiding bij, eerst een aantal jaren als leider van een groep, daarna als hoofdleider. Tot en met 1976 bestond de hoofdleiding uit Piet Schipper en het echtpaar (oom) Toon en (tante) Nel Korzelius. De groepsleiders en -leidsters zijn allen Ahold-medewerkers. Aan allen met wie de heer Schipper in de loop der jaren heeft samengewerkt heeft hij de prettig ste herinneringen. Neem bijvoorbeeld het echtpaar Overmeer, het echtpaar Brehler, het echtpaar Kloos, de familie IJpma of wie je maar wilt. De 'allerzoetste' herinneringen heeft hij ongetwijfeld aan de vele duizenden glaasjes limonadè die hij heeft inge schonken, rood of oranje natuurlijk, oranje of rood, je mag kiezen, oranje of rood. streven naar perfectie De laatste jaren worden de Pinkster-' kampen gehouden te Heino bij Zwolle, in het vakantieoord De Schaarshoek, compleet met zwembad, speeltuin, meertje, voetbalveld, en bossen in de omgeving om hutten te bouwen. Vaste programmapunten zijn een speurtocht, een sport- en speldag, een voetbal competitie voor de jongens en een modeshow of handwerken voor de meis jes (die overigens ook mogen voetballen als ze dal liever doen), zwemmen, kampvuur, vuurwerk, film en een bonte avond. Speciale vermelding krijgt het kienspel onder' leiding van Jaap Ver- kroost, die hiermee al jarenlang veel succes oogst. "Je moet een winkelformule altyd aanpassen. Je moet meegroeien met maatschappelijke veranderingen." Dat was vier jaar geleden het uit gangspunt toen Simon de Wit opge nomen werd in het Ahold-geheel. "Toen is een begin gemaakt met het zeer efficiënt omvormen van de voor malige Simon de Wit in Simon- winkels," zegt de heer C. Govers, directeur van Simon de Wit en Miro. Die omvorming ging uit van vaste lage prijzen en hoge kwaliteit. "En op beide punten blijkt Simon bij marktonderzoekingen zeer hoog te scoren", aldus de heer Govers. Nu we vier jaar verder zijn, heeft het Simon-management zich beraden op de ontwikkelingen die inmiddels hebben plaatsgevonden: "We willen nu de kwaliteit in gebieden waar ze een moeilijk punt vormt, toch op een hoger niveau brengen. En dat den ken we te bereiken door onderdelen uit te besteden." Ziedaar het principe van wat binnen Ahold bekend staat als Simon 2. De heer Govers: "Er worden momenteel proeven genomen met een nieuwe formule. Naar buiten blijft de zaak gewoon Simon heten. Maar de wijzi ging die plaats vindt, is dermate groot, dat men intern een andere aanduiding nodig vond." In de nieuwe formule gaat men ervanuit dat het goed denkbaar is om binnen een Simon-winkel een aantal zelfstandige middenstanders aan het werk te laten. De Simon-organisatie exploiteert daarbij het pand, en blijft zelf de houdbare kruidenierswaren verkopen. Voor alle vers-afdelingen zoekt men middenstanders als con cessionaris. Die middenstanders huren een deel van de winkel. Het huurcontract bindt ze wel aan een aantal voor waarden ten aanzien van prijspeil, assortiment en kwaliteit. "Er bestaat bij de consument een sterke belangstelling voor ambachte lijk vakmanschap," legt de heer Govers uit als we vragen in hoeverre deze nieuwe Simon-formule past in de maatschappelijke ontwikkelingen waar men op wil inhaken. Het gaal dan ook om bedienings winkels, bij voorkeur met lokale bin ding. Hun assortiment beslaat de verse levensmiddelen en bloemen. "Het is allemaal nog in een proef stadium maar op theoretische gron den hebben we vertrouwen in deze formule. Het moet nu praktisch uit getest worden." Dat gebeurt momenteel in Maas sluis. Castricum en Zoetermeer, en Belangrijk is uiteraard ook hoe de samenwerking tussen Simon en de nieuwe partners uitvalt: "Hoe ver loopt zo'n huwelijk, hoe ontwikkelt die situatie zich? Zo'n winkel moet niet als los zand aan elkaar hangen Het moet een eenheid vormen. Er moet een stuk coöperatie plaats vinden." Voor de nu opererende proefwinkels heeft men nog middenstanders van buiten de lokale sfeer aangezocht. Bij-een eventuele mislukking zou een plaatselijke winkelier te zeer ge dupeerd worden. Maar in de toe komst wil men zoveel mogelijk wer ken met mensen die in de plaats zelf bekendheid genieten. De volgende specialiteiten wil Simon daarbij uitbesteden: slagerij, groente, kaas (van 't mes), brood/banket en bloemen. Daarbij zal de slagerij geëxploiteerd worden door De Am bachtsslagers, een dochtermaat schappij van Ahold die speciaal voor dit doel in het leven werd geroepen. originele opzet In de ideaalsituatie zullen al deze specialiteiten in de nieuwe Simon- winkel te vinden zijn. Ruimtegebrek kan wel eens de oorzaak zijn van een meer beperkte opzet. In alle gevallen zullen de droge kruidenierswaren van Simon zelf het hart van de zaak vormen "Het is uniek dat een supermarkt op zo grote schaal met concessionaire werkt, zegt de heer Govers. "Het is een zeer originele opzet. En zeer gun stig door de combinatie van zo veel specialismen. Dat maakt het voor het publiek aantrekkelijk." "Het moeilijkste probleem zal zijn het bereiken van een stuk samen werking tussen de partijen op langere termijn," verwacht hij. Die samen werking zal o.m. tot uiting komen in gezamenlijke campagnes en akties. De reclame-uitingen worden door Simon verzorgd, waarbij men de partners uitnodigt om in die publici teit deel te nemen tegen kostprijs. Voor dat geheel is een eigen huisstijl ontworpen, die zowel in de winkel als in de reclame-uitingen herkenbaar zal zijn. binnenkort ook in Zwolle. Vier proef winkels dus. Die zullen moeten be wijzen dat dit voor alle partijen, dus consument en exploitant, vooruit gang betekent. De eerste ervaringen zijn dat het door het publiek goed wordt opgepakt."

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 9