Ahold na 90 jaar kruidenieren "inkoper voor de consument" Muziek doorbreekt isolement J. SIKKES: JE MOET BEZIG BLIJVEN pagina 8 FLITSEN 14000 12000 10000 In mei is het 90 jaar geleden dat in Oostzaan de basis voor het Ahold-concern werd gelegd. Enorme veranderingen hebben zich sindsdien voltrokken, al zijn we nog steeds kruidenier. Betekende het kruidenieren in het begin dat we het einde waren van het verkoopkanaal van de leveran cier, nu zijn we de inkopers voor de consument. Over geheel Nederland en sinds vorig jaar ook in Spanje. Met een assortiment dat een enorm stuk is uitgebreid. MHBHj Espana twee supermarktvestigingen geopend onder de naam CadaDia (Elke Dag). In 1977 zullen er nog zes vestigingen van CadaDia bijkomen. Het bestuur heeft grote verwach tingen van de ontwikkelingen van deze onderneming. De grondgedach ten die tot die stap hebben geleid zijn de groei-verwachtingen in Spanje, de grote bevolkingsconcentraties en de overtuiging dat met de formule van hoge omzetten en lage marges iets heel nieuws kan worden geboden. Nadrukkelijk zegt het bestuur zich te realiseren dat er "meer buiten land" bestaat dan Spanje. Naar andere mogelijkheden wordt uitge keken. Door de activiteiten in het buiten land wordt verwacht dat in de loop van de komende vijf jaar niet onbe langrijke bijdragen aan de resultaten zullen kunnen worden toegevoegd. Over de resultaten van het afgelopen jaar zegt het jaarverslag dat de omzetstijging het mogelijk maakte Natuurlijk blijft onze blik op de toe komst gericht, zo zegt de Raad van Bestuur in het jaarverslag, Op korte termijn bezien hebben we in Neder land te maken met een economisch onzekere situatie. Het reëel besteed baar inkomen zal in 1977 slechts in geringe mate toenemen. Voor de eerstkomende vijf jaar mag in Nederland globaal rekening worden gehouden met een gematigde volumegroei van de consumptieve bestedingen van 2 a 3% per jaar. Er vinden nogal grote verschuivingen in het bestedingspatroon van de con sument plaats. Onder meer doordat uitgaven voor recreatie, eigen vervoer en alles wat met de woning te maken heeft duidelijk hoger op de prio riteitenlijst staan dan vroeger. Voor de voedings- en genotmiddelen zal de volumegroei 1 a 2% bedragen. Door op een systematische manier over de toekomst te denken, toetsen wij elk jaar onze doelstellingen aan de te verwachten ontwikkelingen. Met onze lange termijn planning, waarvan nu de derde cyclus is inge gaan, willen wij ons voorbereiden op de zich steeds wijzigende omstandig heden. Om schokeffecten zoveel mogelijk te voorkomen. Voor het lopende jaar zien we mogelijkheden tot verdere omzet groei. Door opening van nieuwe vestigingen en enige groei in de be staande. Vooralsnog wordt er van uitgegaan dat de netto winst gelijk zal zijn aan die van 1976: een winst van ruim 28,5 miljoen, 59,3% hoger dan de 17,9 miljoen van 1975. In het vorige jaarverslag werd gezegd dat, na een periode van enkele moei lijke jaren, in 1975 het dieptepunt was gepasseerd. Nu kan méér wor den gezegd: wij hebben het dieptepunt ruimschoots achter ons gelaten. Het jaar 1976 is goed geweest voor Ahold. De omzet aan derden steeg van 2.882 miljoen in 1975 tot 3.394 miljoen, een vooruitgang van 17,8%. Volledigheidshalve moet daarbij wel worden opgemerkt dat het boekjaar 1976 53 weken telde. Een dergelijk langer jaar heeft globaal een invloed van 2% In de groei van de bestedingen van de consument heeft zich over het geheel wel een zekere verschuiving voorge daan. Over 1975 konden wij nog melden dat de bestedingen in de voedings- en genotmiddelen relatief sterk waren gestegen, terwijl die in de duurzame consumptiegoederen vrijwel gelijk waren gebleven. Over 1976 was het landelijk beeld precies omgekeerd. De omzetontwikkeling in de detail handel vertoonde overigens toch een wat merkwaardig verloop. De zeer warme zomer zorgde voor hogere omzetten in de sectoren frisdranken, bier en ijs, maar ook voor hoge prijzen van groenten. Voorts leidde de warmte er toe dat vele consu menten zo weinig mogelijk tijd in de winkels doorbrachten. Een ander bijzonder feit is de terug slag in de omzetstijging sinds het na jaar. In de gehele Nederlandse kruideniersbranche was de omzet stijging in geld in de eerste negen maanden gemiddeld 13% ten op zichte van de overeenkomstige perio- Opbouw personeel in aantallen en in full-time equivalenten Mannen (full-time equivalenten) Mannen (totaal) Vrouwen (full-time equivalenten) Part-time personeelleden 3V/>% van de normale arbeidstijd werkzaam Part-time personeelleden 33 - 80% van de normale arbeidstijd werkzaam I Full-time personeelleden 80% en >van de normale arbeidstijd werkzaam de 1975. Daarna zakte het stijgings tempo naar 6 a 7%. Dezelfde ont wikkeling heeft zich bij de Detail- handelsgroep Ahold voorgedaan. Wél was de omzetstijging zowel in de eerste als in de tweede helft van het jaar enkele procenten hoger dan het landelijk gemiddelde. Het gevolg was een vergroting van het marktaan deel. Van elke gulden die in Neder land aan voedings- en genotmiddelen wordt uitgegeven, is ongeveer 7,5 cent bij onze detailhandelsbedrijven besteed. Opnieuw kan worden vast gesteld dat de Nederlandse consu ment onze bedrijven kennelijk goed gezind is. Die consument toont echter ook een toenemende prijsbewustheid. Dat is op zichzelf zeer begrijpelijk in een tijd waarin de verruiming van de reële koopkracht voor vele inkomens groepen afnam. In het prijs- en assor timentsbeleid is daaraan voortdu rend aandacht geschonken. Niet on vermeld mag blijven de onmisbare schakel tussen consument en bedrijf, de "vertaler van onze boodschap pen": ons eigen reklamekantoor Ahead Advertising. Door zijn in voelend vermogen in de zo gescha keerde bedrijfsonderdelen draagt Ahead wezenlijk bij tot onze beeld vorming. De totale investeringen zijn opgelo pen van 45,6 miljoen in 1975 tot 64,5 miljoen in 1976. De inves teringsplannen voor 1977 belopen een bedrag van ongeveer 85 mil joen. In het afgelopen jaar zijn in voor steden van Madrid door Ahold Er is een tijd geweest, dat de gepensio neerde heer J. Sikkes [72] uit Zaandam er bij Albert Heijn warmpjes bijzat. "We zaten toen met het kantoortje van de bouwafdeling boven het ketelhuis van de fabriek in de Oostzijde, vertelt hij, "In de winter was het best uit te houden, maar 's zomers bepaald niet. Het was er soms om te stikken, zo heet. Gelukkig heeft deze periode niet lang geduurd. De bouwafdeling verhuisde toen naar het pand waarin tot dat moment Drukkerij Huig was gevestigd. Daar heeft de heer Sikkes nog heel wat jaren door gebracht. om de hogere kosten ruimschoots op te vangen. De procentuele bruto winstmarges zijn daardoor iets ver ruimd. De loonkosten, inclusief de sociale lasten, namen met 19,2% toe tot 446,5 miljoen. Dat komt neer op 13,2% van de omzet tegen 13,0% in 1975. De stijging van de netto winst met 59,3% is aanzienlijk geringer dan de stijging van bijna 80% die in 1975 werd bereikt. Daarbij moet. dan wel worden bedacht dat 1974 een zeer zorgelijk jaar is geweest en dat een sterke verbetering vanuit de toen heersende situatie een dringend ver eiste was. Met behulp van grote inspanningen en met, wat in het vorig jaarverslag is aangeduid als "creatief doorploeteren", is het ge lukt de cijfers nu verder te verbeteren. Die vooruitgang spreekt ook sterk uit de ontwikkeling van de netto winst als percentage van de omzet. In 1974 hadden wij genoegen moeten nemen met 0,43%. In 1975 steeg dat percentage tot 0,62 en in 1976 werd het 0,84. Hoe onzeker de toekomst ook moge zijn, één ding staat vast: de mens in de onderneming zal nog centraler staan dan voorheen. Er is ook bewust geen apart sociaal jaarverslag uitge bracht. Het personeelbeleid is im mers een onderdeel van het totale beleid en de verantwoording over dat beleid komt vanzelfsprekend in het jaarverslag. Alle medewerkers zijn in de gelegenheid gesteld dat verslag te krijgen. Kapitaal en arbeid in één band vereend. Dat is niet alleen symbolisch bedoeld. Harmonie tus sen die twee elementen is nodig en mogelijk. "Galopping Comedians", Guus Verbunt, Jack van Gestel en Ed van Cuyk tijdens de finale van een bijzonder geslaagde personeelsavond van AH-filiaal 1095 te Tilburg. Van oorsprong was zijn beroep timmer man en als zodanig werd hij ook aange steld bij Albert Heijn. Dat was in 1946. Een drukke tijd, vertelt hij, de ombouw van bedieningszaken naar zelfbediening begon langzamerhand van de grond te komen. Alles werd in eigen beheer uit gevoerd. kantoorbaan Na enige tijd werd de heer Sikkes belast met de controle van de facturen, de ver deling van de gewerkte uren over de diverse opdrachten, het nalopen van de magazijnbonnen enz. Kortom: hij kreeg een kantoorfunctie in de bouwafdeling. "Aan timmeren ben ik niet meer toe gekomen," zegt hij wat spijtig, al pro beert hij alsnog de schade in te halen door reparaties e.d. aan het speelgoed van de kleinkinderen. Toen de heer Sikkes met pensioen ging moest de opvolger nog worden inge werkt. Vandaar dat hij een half jaarlje vastknoopte aan zijn diensttijd. Actief was hij ook in de Contactcommissie, voorloper van de Ondernemingsraad. Van nabij was hij in 1953 betrokken bij een staking door AH-personeel en daar denkt hij niet met plezier aan terug. "Die staking heeft mij toen sterk aan gegrepen," merkt hij op. Tegen de pen sionering heeft hij destijds wel wat opgezien, maar het is erg meegevallen. liefde voor muziek Dat is niet in de laatste plaats te danken aan zijn liefde voor de muziek. Hij was een halve eeuw lid van Zaandijks Fan fare Corps. Vele jaren maakte hij tegelijk ook deel uit van Albert Heijn's Muziekcorps en daar blaast hij met de corno (een soort waldhoorn) nog altijd een stevig partijtje in mee. Voorts is hij ook opgenomen in het Zaandamse be jaardenorkest, waarin nog een stuk of vier gepensioneerde AH-ers spelen. Sik kes: "Dan heb je meteen weer eens con tact met mensen die je van vroeger kent. Dat is toch wel leuk." Veel tijd heeft hij zo langzamerhand dus niet meer over, maar dat moet ook niet vindt hij: "Als je je gaat vervelen is het niet best. Ik heb het altijd druk gehad (ik was ook nog een aantal jaren con cierge bij de Nutsspaarbank te Koog). in de familie Mevr. J. Sikkes-van der Ende heeft ook verscheidene "dienstjaren" bij Albert Heijn achter de rug, want zij was eertijds ingeschakeld bij de excursies door het bedrijf. Het echtpaar Sikkes blijft verder goed op de hoogte van het wel en wee van het concern, want er werken diverse familieleden bij het bedrijf. "Het is wel leuk om te horen hoe het er nu toegaat, maar ik heb toch de indruk, dat de onderlinge band vroeger beter was," aldus de heer Sikkes, "Je kende elkaar ook beter, omdat het bedrijf kleiner was."

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 8