Sparen bij Ahold leverde rente op van ruim 17 pet Verdere verbetering van de arbeidsvoorwaarden Leden van de ondernemingsraden worden steeds zwaarder belast Externe deskundigheid ingeschakeld bij de personeelsopleidingen GREEP 4 UIT HET SOCIAAL VERSLAG: GREEP 5 UIT HET SOCIAAL VERSLAG: GREEP 7 UIT HET SOCIAAL VERSLAG: En enkele kleine greepjes tot slot GREEP 6 UIT HET SOCIAAL VERSLAG: FLITSEN pagina 7 Ook in 1976 werd. binnen Ahold op het gebied van de per soneelsopleidingen een groot aantal activiteiten ontplooid. Vorig jaar gaf Ahold 4.338.000 uit voor de personeelsopleidingen (tegen 3.637.000 in 1975) en daarmee na deren de cursuskosten de vijf miljoen gulden. Deze kosten worden in het ver slag als volgt gespecificeerd: 282.000 voor ondernemingsraadsleden, 67.000 voor het topkader, 632.000 voor het leidinggevend kader, 1.592.000 voor het algemeen kader en 1.765.000 voor de overige medewerkers. Reis- en ver blijfkosten van buitenlandse studie reizen zijn hierbij niet inbegrepen. Het zou te ver voeren om in dit kort bestek de volledige opsomming van alle cursusactiviteiten uit het jaarverslag over te nemen, maar een indicatie is wellicht, dat er van het audiovisueel systeem "Teletrip' thans 265 apparaten in gebruik zijn met in totaal 42 ver schillende programma's met 10.000 kopieën. Verder is vermeldenswaard, dat het opleidingsbeleid in de detailhandels- groep in 1976 opnieuw geformuleerd is en dat de eerste effecten daarvan dit jaar zichtbaar zullen worden, dat bij de produktiebedrijven een gesprekspracti- cum is opgezet waarin medewerkers zich kunnen bekwamen in gespreks- en ver gadertechniek: dat een aantal van de buitenlandse medewerkers een cursus Nederlands heeft gevolgd. grote studiezin Niet alleen aan de interne cursussen namen veel medewerkers deel. ook voor studies buiten de opleidingsprogram ma's van Ahold bestaat grote belangstel ling: in 1976 werd niet minder dan 945 keer een beroep op het Studiefonds gedaan. "De studiezin van de Ahold- medewerkers is verheugend", zo wordt dan ook in het verslag geconstateerd. Het totaal bedrag aan uitkeringen be reikte vorig jaar een rekordhoogte, namelijk 353.000, gespecificeerd als volgt: 69.500 voor studies voor vakdi ploma's, 4.000 voor AVV, 41.000 voor Mavo/Havo/Meao, 35.000 voor kantooropleidingen (w.o. talen, boek houden, .middenstandsdiploma). 17.000 voo MO economie, rechten e.d. en 186.000 voor IBW/ISW manage ment opleidingen. Een en ander heeft -samen met de inflatie- wel tot gevolg gehad, dat de jaarlijkse subsidie van Ahold onvoldoende bleek te zijn. Dank zij in vorige jaren gekweekte reserves is het fonds echter niet 'in de rode cijfers' gekomen. Bezien zal worden in hoeverre de normen (met ingang van 1978) moeten/kunnen worden herzien. Ondernemingsraden Dclailhandcljgrocp "\hold Producliebcdn) Grootverbruik Onderneming.''raad Ondernemingsraad Ond.'rrv {ptoinnui) MeesèrW MtiK-tpj..'. Sie'uvaa Naast de cao-verbeteringen die met de betrokken vak bonden worden overeengekomen, worden regelmatig ook andere verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden tot stand gebracht. Dat was, zo blijkt uit het verslag, ook in 1976 weer het geval. Het ziekteverzuim is vorig jaar ge stegen: gemiddeld waren er iedere dag ca. 1.200 medewerk (st)ers ziek. In 1975 waren dat er 'maar' ca. 1.000. Er is een begin gemaakt met onderzoek naar de oorzaken. En in het produktiebedrijf te Zaandam is een plan ontwikkeld om meer aandacht te schenken aan het voorkómen van ziekteverzuim of het be perken daarvan, o.m. door sociale begeleiding van zieke medewerkers. De problematiek rond de oudere medewerker is eveneens in studie. Deze problematiek komt o.m. voort uit de versnelde organisatieaanpas singen en uit de maatschappelijke veranderingen. Met het geven van extra vrije dagen of uren alleen worden ze niet opgelost. Er moet bovendien speciale begeleiding plaatsvinden. Volledig arbeidsongeschikt werden vorig jaar 423 medewerkers (in 1975 waren het er 380). De druk op het individuele ondernemingsklimaat wordt steeds zwaarder. "Enerzijds is dit een zaak waar opleidingen een verbetering in kunnen brengen, anderzijds kan niet worden ontkend dat een steeds groter beroep wordt gedaan op de vrije tijd van een ondernemingsraadslid, vooral in onderdelen van de onderneming die regionaal gespreid zijn". Meegedeeld wordt, dat een onderzoek naar deze problematiek wordt ingesteld in de hoop, dat daaruit een oplossing naar voren zal komen. Van de mogelijkheid voor personeels leden en gepensioneerden om te sparen bij de Stichting Spaarfonds Albert Heijn is in toenemende mate gebruik gemaakt, zo meldt het verslag ook. Geen wonder, want de rentevergoeding beliep vorig jaar niet minder dan ruim 17 pet, een cijfer, dat het inflatieverlies zeer ruim- schoots'goedmaakt en dat kan men van 'sparen bij de bank' tegenwoordig niet meer zeggen. Aan rente werd vorig jaar bijgeschreven: De vaste vergoeding van 4,55 pet; Een depositorente van 2,64 pet |over het laagste saldo gedurende het boek jaar minus 5.Ö00|; Een rentetocslag op grond van de winstdclingsrcgcling van 280 pet over de vaste rentevergoeding met een maximum van 500. De per saldo ingelegde gelden bij het spaarfonds stegen van 12.500.000 tot 13.900.000. een toename van 11,2 pet. Het gemiddelde saldo per werknemer bedroeg ca. 4.000. bijzondere voorzieningen Het Fonds Bijzondere Voorzieningen vervult nog steeds een nuttige taak: hel aantal aanvragen steeg vorig jaar tot 81 (65 in 1975). In 1976 werd 41.317 uitgekeerd 34.128 in 1975). De Raad van Bestuur beoordeelt het ondernemingsraadswerk binnen Ahold zeer positief. De critici gaan er vaak aan voorbij, dat bij de voorbereiding van vele beslissingen al vooraf rekening wordt gehouden met de ondernemingsraden; er is dan dus duidelijk sprake van een indirecte invloed. En als we vervolgens het werk van de ondernemingsraden binnen Ahold nader analyseren, komt er een veel positiever beeld naar voren dan het min of meer negatieve beeld dat nogal eens geschetst wordt. Overigens is, natuurlijk nog niet 'het beste' bereikt, maar daar wordt wel intensief naar toe gewerkt: er is duidelijk vooruitgang. geen klachtenbus Een 'klachtenbus' is de ondernemings raad binnen Ahold niet meer (al worden dingen die niet kloppen, er uiteraard nog steeds wel - terecht- gesignaleerd), integendeel, er wordt vaak diepgaand en constructief gediscussieerd over zaken van vérstrekkend belang, zoals invoering en hantering van werkclassificatie, reor ganisaties, uitbreidingen en inkrimpin gen, de nieuwe uitgangspunten voor het personeelbeleid, alsook over bedrijfs resultaten. verwachtingen en plannen van de werkmaatschappijen en het concern enz. Er zijn opleidingsprogramma's afge werkt of in voorbereiding over bijv.: verbetering van informatie, betere be nutting van informatie, betere onder linge afstemming van het werk, grotere uitdrukkingsvaardigheid, verbetering van de rapportage, beter contact met de achterban, vergadertechniek enz. Zo zijn ook de part-timers die meer dan 15 uur per week in de onder neming werkzaam zijn. in het pen sioenfonds opgenomen en is besloten om ongehuwden die met pensioen gaan, een toeslag te verstrekken van 50 pet van het verschil tussen de AOW voor gehuwden en die voor ongehuwden. Met beide maatregelen was een eenmalige koopsom van 2,6 miljoen gemoeid, terwijl de jaarlijkse lasten 400.000 zullen bedragen. De Raad van Bestuur verwacht, dat in de loop van dit jaar een aantal veranderingen in de concernrege lingen kan worden doorgevoerd t. functieverlichting, aanvulling op de WAO-verzekering en vervroegde pensionering. Naast de opneming in het pensioen fonds is voor de part-timers ook nog bereikt, dat de maatstaven voor de verstrekking in natura (cadeaubon nen) zijn verruimd en dat zij onder bepaalde voorwaarden eveneens in aanmerking zullen komen voor een tegemoetkoming in hun studie kosten. bedrijfsonderdelen Detailhandelsgroep: Er werd voort gang geboekt met het verder op één noemer brengen van de arbeidsvoor waarden voor mensen met vergelijk bare functies: zo werd er bijv. één basisregeling voorbereid voor alle filiaalleiders, die nog dit jaar zal worden ingevoerd. Per 1 april 1976 is een slijters-cao tot stand gekomen Bij Simon en S-Discount is een nieuwe beloningsstructuur voorbe reid voor de bedrijfsleiders; daarin blijft de omzet nog een belangrijke maatstaf. Distributie: De arbeidsmarktsituatie en de intern als onbillijk ervaren loonverschillen (o.m. tussen order verwerkers en heftruckchauffeurs) leidden tot de ontwikkeling van een andere loonstructuur, die mogelijk nog dit jaar zal worden ingevoerd. Produktiebedrüven: Hier is een inte gratie tot stand gekomen voor het administratief en leidinggevend per soneel in de bedrijven te Zaandam en Tilburg. Bij Meester Wijhe is zo'n integratie nog in voorbereiding, om dat hier een verschuiving in de maat staven noodzakelijk is. Hoofdkantoor: Voorts de mede werkers in de salarisgroepen 1 t/m 7 kwam een rechtspositieregeling tot stand. In de sector van de elec- tronische gegevensverwerking werden functiebeschrijvingen functie-eisen herzien en vervolgens met de salarisgegevens getoetst aan de arbeidsmarktsituatie. Langs die weg kon voor de gehele sector een functieschema worden opgesteld.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 7