Nieuwe grondslagen voor het personeelbeleid Veel functies zijn in beweging ZEVEN FORSE GREPEN UIT HET SOCIAAL VERSLAG VAN AHOLD Doel van de onderneming bereiken door effectieve organisatie en taakverdeling GREEP 1 UIT HET SOCIAAL VERSLAG: GREEP 2 UIT HET SOCIAAL VERSLAG: GREEP 3 UIT HET SOCIAAL VERSLAG: Dividend- voorstel 1976 pagina 6 FLITSEN "Een van de voornaamste onderwerpen waar wij in de afge lopen tijd op het gebied van het personeelbeleid mee bezig zijn geweest, was het formuleren van nieuwe grondslagen voor dat beleidzo schrijft de Raad van Bestuur. Redenen: de vorige grondslagen waren al zo'n zes jaar oud en aan aanpassing aan deze tijd toe, en het is noodzakelijk het personeelbeleid zó concreet op te zetten dat de medewerkers de uitgangs punten als toetssteen kunnen hanteren bij hun beoordeling van het beleid. "Dat is waar wij naar hebben gezocht en wat wij nu menen te hebben gevonden", aldus de Raad van Bestuur. De omschrijving van de nieuwe uit gangspunten is voltooid, maar zij kon den nog niet in het Sociaal Verslag worden opgenomen omdat ze nog op diverse niveaus in het concern in dis cussie zijn. Maar ook daarna zal het nog heel wat tijd en inspanning kosten om het nieuwe beleid volledig gestalte te geven, minstens vijfjaar. open beleid In afwachting van de resultaten -die binnen afzienbare tijd aan alle Ahold- medewerkers zullen worden bekend ge maakt - noemt het Sociaal Verslag toch al een aantal essentiële elementen die op het 'personeelbeleid van de toekomst' van invloed zullen zijn, zoals: De detailhandel zal één van de meest arbeidsintensieve bedrijfstakken blij ven en zal als grote werkverschaffer dus steeds meer aandacht krijgen van buiten (samenleving, vakbonden, overheid), hetgeen een open, natuur lijk en vanzelfsprekend contact vraagt met allerlei groeperingen in de maat schappij. De mate waarin de mensen in de be drijven gemotiveerd zijn, zal in toe nemende omvang bepalend worden voor succes. Dat betekent: verbetering van zin en inhoud van de arbeid, het duidelijk, overzichtelijk en acceptabel maken van de doelstellingen ervan, maar ook: de wijze van werken en lei ding geven daarbij betrekken. Andere opvattingen over de oudere werknemer. Toenemende invloed van de mede werkers op het ondernemingsgebeu- ren., o.a. in het vertegenwoordigend overleg. Verdere ontwikkelingen in de sfeer van de arbeidsvoorwaarden: stijgende loonsom, werktijdverkorting, uitbrei ding vakantie, vervroegde pensioene- ring enz. De noodzaak om in te haken op speci fieke wensen en behoeften van diverse medewerkers (part-timers, jongeren, ouderen, buitenlanders enz.) Het zijn nog maar een paar facetten van al hetgeen waarmee modern personeel beleid in de toekomst rekening moet houden. Maar, zo is vermeld, "werkelijk goed personeelbeleid kan uitsluitend van de grond komen als het open is en als iedereen in het bedrijf er aan meewerkt; het is zeker geen exclusieve zaak van een personeeldienst", en "de leiding van de onderneming is zich ervan bewust dat zij zich met het exact en concreet formu leren van de uitgangspunten kwetsbaar opstelt, maar dat mag geen bezwaar zijn". De nieuwe grondslagen voor het perso neelbeleid (waartoe de eerste aanzetten overigens al zijn gegeven) omvatten vier gebieden: 1. Organisatie, communicatie en arbeidsvoorwaarden; 2. Functiebe zetting; 3. Opleiding en 4. Arbeids voorwaarden. "Veel functies zijn in beweging. Zij krijgen soms een andere inhoud, ze zijn aan het verdwijnen of al verdwenen, terwijl nieuwe functies ontstaan. Deze ontwikkelingen maken het tegenwoordig onmogelijk om de medewerkers een onbeperkte zekerheid te geven dat hun arbeidsplaats in de bestaande vorm en op dezelfde plaats zal blijven voortbestaan". Het Sociaal Verslag van Ahold maakt dit maal deel uit van het totale jaarverslag van ons concern. De Raad van Bestuur heeft dat gedaan omdat de personeelsaangele genheden in een grote en moderne on derneming als Ahold (meer dan 27.000 werknemers) een steeds belangrijker wor dende plaats innemen in het totale beleid. Het zou natuurlijk te ver voeren het gehele Sociaal Verslag op te nemen in Flitsen. Daarom hebben we er zeven (forse) grepen uit gedaan en in dit nummer op genomen. Wie geïnteresseerd is in het volledige ver slag kan het bij zijn chef ter inzage vragen. "De organisatie en de taakverdeling moeten zo zijn opgesteld, dat de doelstellingen van de onderneming effectief kunnen worden bereikt. Zo werd in dit kader in de Detailhandelsgroep Ahold een procedure ontworpen voor besluitvormingen in verband met wijziging van de formule' van winkels of de sluiting van filialen. Daarbij is vastgelegd dat met de belangen van het personeel reeds in het beginstadium rekening wordt gehouden". Dit is vermeld in het hoofdstuk "Organi satie, communicatie en arbeidsverhou dingen" in het Sociaal Verslag. persoonlijke zorgen Ook in 1976 moest er nog het een en ander gereorganiseerd worden. In dat verband merkt de Raad van Bestuur op zich "er steeds van bewust te zijn dat or ganisatiewijzigingen voor de betrokken medewerkers tot persoonlijke zorgen kunnen leiden". Dat was -zij het in alle gevallen op kleine sehaal- mogelijk bij: de overdracht van Lita, de sluiting van de dagartikelendistributie in Rotterdam en van de (sterk verouderde) centrale slagerij aan de Spijkerkade te Amster dam en het afstoten van de verpakking van fabriekskaas. Over een aantal bedrijfsonderdelen van het Aholdconcern wordt o.m. het vol gende gemeld. Aan de op 13 mei a.s. te houden algemene vergadering van aan deelhouders zal worden voorge steld het dividend over 1976 per gewoon aandeel van 20 nomi naal vast te stellen op 4,80 (vorig jaar/4,00) in contanten of - ter keuze van de aandeelhouder - 3,20 (vorig jaar 2,40) in con tanten plus een uitkering in aan delen uit de fiscaal vrije agio- reserve van 3 1/3%) (vorig jaar 3 1/3%). Bij aanvaarding van het dividend- voorstel wordt per 1 juli 1977 op de winstdelende klantenobligatie 15,75% betaalbaar (per 1 juli 1976 was dat 12,5%). Aanvaarding betekent tevens dat er een toeslag gegeven zal worden van 410% over de "vaste rente" aan de deelnemers van de Stich ting Spaarfonds Albert Heijn. Detailhandelsgroep: Bij de verdere func tie-evaluatie bleek nogal gebrek aan inzicht en onduidelijkheid in de functie structuur bij de verschillende winkel typen te bestaan. Een opdracht tot onderzoek naar deze problematiek werd verstrekt aan een extern adviesbureau. In afwachting van de resultaten daarvan zijn voorlopig 70 functies van het hogere kader geclassificeerd volgens de be staande methode. Vast staat, dat er zoveel mogelijk ruimte moet worden gegeven voor eigen verantwoordelijk heden en bevoegdheden op alle niveaus. In 1976 werd de Vereniging Bedrijfs leiders Ahold opgericht. Distributiecentra: dechefsfuncties zijn opnieuw beschreven en gewaardeerd. Voorts werd een werkclassificatie-onder- zoek afgerond. Dit jaar wordt verder ge werkt aan het project 'Distributie Over leg', waarbij werkoverleg, communi catieverbetering, samenwerking en in spraak op de besluitvorming voorop staan. Produkticbedryven: In september werd een wijziging in de organisatie doorge voerd: vorming van vier onafhankelijke operationele eenheden, gepaard met een systematische opzet van de informatie stromen. Ook in deze sector is een werk- jClassifieatie-onder/.oek afgerond. Het werkoverleg binnen de kruidenierswa- reneenheid en de bakkerijen is aarzelend op gang gekomen, maar het wordt posi tief beoordeeld. AC Restaurants: Mei het oog op een snelle groei in de komende vijf jaar is een organisatiestructuur ontwikkeld, geba seerd op een splitsing in drie groepen: wegrestaurants, stadsrestaurants, bui tenlandse vestigingen. In het kader hiervan o.m.; vorming van een 'team structuur' (gecoördineerde decentrali satie van de besluitvorming), personeel- commissies per vestiging en niet-hiërar- chisch gebonden, taakgerichte project groepen Hoofdkantoor: Ongeveer 115 admini stratieve functies en functies uit het lager en middenkader zijn opnieuw geëvalueerd om de groepsindeling op haar juistheid te toetsen. Op de com puterafdeling is een reorganisatie door gevoerd, waardoor o.m. het werken in ploegen kon worden verminderd en een efficiëntere, prettiger en rustiger wijze van werken ontstond. Het personeelbeleid moet gericht zijn op bevordering van de bereidheid en bekwaamheid tot verandering bij iedere individuele medewerker. "Zij moeten in de gelegenheid worden gesteld veranderingen in hun functie goed op te vangen en -waar nodig- goed moeten worden voorbereid op een geheel andere functie, eventueel ook buiten de onderneming. Vooral ook het beleid t.a.v. aanstelling, loopbaanbegeleiding en opleiding van het kader zal bewust moeten worden gericht op een grotere mobi liteit", zo staat te lezen in het Sociaal Verslag, dat eveneens wijst op het grote belang van zorgvuldigheid bij de selectie van nieuw personeel, interne overplaatsingen en promo ties. bedrijfsonderdelen Over de functiebezetting in de diver se bedrijfsonderdelen van het Ahold concern wordt onder meer het vol gende gemeld: Detailhandelsgroep: Geen proble men. hetgeen voor een groot deel te danken is aan het inschakelen van part-timers. Wél wat zorgen over de kaderbezetting (vooral het eerste lei dinggevende niveau onder dé be drijfsleiders). De wervingsacties zul len echter waarschijnlijk succes heb ben. In 1977 gaat Ahold zich actiever richten op de voor ons belangrijke groepen schoolverlaters. Produktiebedryven: Er zijn nieuwe functies ontstaan door de reorgani satie van de betr. werkmaatschap pijen, maar die konden veelal door interne verschuivingen of wijzigingen worden opgevuld. De bezetting van produktiefuncties in de bakkerijen blijft grote zorgen baren. AC Restaurants: Er werd een begin gemaakt met het aantrekken van leidinggevend personeel van buiten. Nodig om de groeiplannen te kunnen verwezenlijken, die echter ook de interne promotiemogelijkheden ver groten. In verband met de avond- en weekenddiensten is er sprake van een relatief groot bestand aan part timers. Opbouw personeel naar loonklassen in van het totale personeel van 23 jaar en ouder en meer dan 33 'A% van de normale arbeidstijd werkzaam 03 Min. loon 1600 1850 2100 2350 2600 2850 3100 3350 3600 3850 4100 4350 .4600

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 6