HET JAARVERSLAG Albert Heijn Grootverbruik IN VOGELVLUCHT Belangrijke cijfers pagina 5 Vervolg van pag. 1 Detailhandelsgroep Ahold Omzet filialen 3.245-.839.000, een stijging van 17,4% ten opzichte van 1975. Er werden 37 filialen geopend en 30 filialen gesloten. (7 Lita vestigingen werden overge nomen). Dagelijks vertrekken 300 vracht wagens van de distributiecentra naar de winkels. Bovendien gaan er per dag nog 125 vrachtauto's direct van de leveran ciers naar de filialen. Dat staat nog los van de 275 vrachtauto's met goederen van leveranciers, die elke dag bij de distributiecentra komen. Onze totale kosten van distributie en transport van de fabrikant tot aan de achterdeur van het filiaal bedragen ongeveer/100 miljoen. In dat cijfer zijn niet verwerkt de kosten van de lever anties direct van derden naar de winkel vestigingen. Gezien de hoogte van dat bedrag wordt nog voortdurend naar een grotere efficiency gezocht. Zo wordt nu de bevoorrading van de Etos-vestigingen door onszelf uitge voerd. De distributie van drogisterij artikelen voor Etos, Albert Heijn, Miro en Simon is samengevoegd. Albert Heyn Supermart Omzet filialen 2.256.697.000 een stijging van 17,3% ten opzichte van 1975. Hierbij moet er wel meegerekend worden dat 1976 53 weken telde. Met agressieve prijspolitiek en een ruim assortiment kon een verdere vo lumegroei worden bereikt. Zelfs boven verwachting, zodat een aantal kosten stijgingen kon worden opgevangen zon der dat prijsverhogingen nodig waren. Extra aandacht is geschonken aan de verse produkten: vlees, groenten, fruit, delicatessen, brood en zuivel. De volu megroei lag ver boven het landelijk gemiddelde. Voor 1977 wordt handhaving van het resultaat van 1976 verwacht. Simon de Wit Omzet filialen 540.974.000 een stijging van 12,6% ten opzichte van 1975. Simon had een goed jaar. Het winkel bestand werd - en wordt ook in 1977 - gesaneerd door sluiting van enkele kleine winkels. S-Discount: twee volle jaren ervaring met dit type "kortingwinkels" met een voudige inrichting, beperkt assortiment en zeer laag prijspeil maakt het mogelijk de formule uit te kristalliseren. Een aantal zaken zal ook vlees en/of groen ten gaan verkopen. Nettomarkt: een moeilijk jaar met zich matig ontwikkelende omzetten. In 1977 wordt verder gewerkt aan een ver beterde presentatie van winkels en as sortiment, met handhaving van het lage prijspeil. Toko: een prachtige zomer met een uitstekend resultaat. Er werden 3 kamp winkels en 1 kamprestaurant geopend. In 1977 komen er nog 6 vestigingen bij. Over het geheel genomen was het resultaat van Simon de Wit ongeveer gelijk aan dat van 1975. Voor het lopen de jaar zijn de inspanningen gericht op handhaving van hetzelfde peil. Miro Omzet filialen 363.443.000, een toeneming van 32,7% ten opzichte van 1975. Een wisselvallig jaar met een aanzien lijke omzetgroei in het eerste halfjaar en een wat lagere stijging in het tweede halfjaar. Op een aantal duurzame consumptie goederen moest met kleinere bruto marges genoegen worden genomen. Het totale resultaat was daardoor wat lager dan in 1975. Door de uitbreiding in Assen en de opening van de hypermarkt in Enschede werden 10 Miro's in 5 jaar een feit. De lobby's (doe-het-zelf-zaken) zijn nog in een opbouwfase. Aanpassingen in presentatie en assortiment zullen de resultaten verbeteren. Voor 1977 zijn geen nieuwe vesti gingen voorzien. Voor 1978 en 1979 zijn de verwachtingen wat dat betreft niet ongunstig. Met diverse gemeentebe sturen worden plannen ontwikkeld. Voor 1977 wordt een beter resultaat verwacht. Overige detailhandel Omzet filialen 84.725.000. Alberto 1976 was voor de drankenhandel een merkwaardig jaar. Na de drankenoorlog eind 1975 daalde de omzet in de eerste maanden met 10%. Daarna stagneerde de omzet door de warme zomer. De totaalomzet kwam uiteindelijk toch 10% hoger uit op 50 miljoen. Het resultaat was iets lager. Er werden 18 filialen geopend, waar van 12 in Nettomarkten. Twee filialen werden gesloten. Voor 1977 wordt een duidelijke resul- tatenverbetering verwacht. Veel aan dacht wordt besteed aan de opleiding van slijterijbeheerders. Etos Het resultaat is verbeterd, vooral dankzij een omzetgroei van ca. 35%. Een belangrijk deel van het succes is te danken aan de voor Nederland onge kende scherpe prijsstelling van met name cosmetica. Er wérden 3 nieuwe winkels geopend en 6 kleine gesloten. Het aantal verkooppunten kwam op 43. Begin 1977 zijn 9 nieuwe vestigingen geopend in overgenomen panden van een herenmodebedrjfalle gelegen in het centrum van grote steden. Er wordt een hoger resultaat verwacht. Ahold Produktiebedrüven en Grootverbruik Omzet 209.326.000 (waarvan aan derden 44.205.000). Stijging ten op zichte van 1975 8,5%. Het jaar stond in het teken van een fundamentele bezinning op de toekomst. Uitgangspunt was een rendabele exploi tatie. Onder de werkmaatschappij ope reren nu vier eenheden: de kruideniers - warenproduktie in Zaandam, de bak kerijen in Zwanenburg en Tilburg en de handelsondernemingen voor export en grootverbruik. Een dergelijke reorganisatie brengt veel problemen en onzekerheden met zich mee. Niettemin zijn de verwach tingen overtroffen. De omzet in geld steeg met 8,5%. Het resultaat nam be duidend toe na het teleurstellende 1975. In 1977 wordt de mogelijkheid bestu deerd tot vernieuwen of geheel nieuw bouwen van de produktiefaciliteiten voor de sterke produktgroepen in de kruidenierswarensector. Het ligt in de bedoeling de produktie van ontbijtkoek in de naaste toekomst naar Tilburg te verplaatsen. Voorts wordt een studie gemaakt van de behoefte in de markt naar verse bakkerijprodukten. Om de afzet aan grootverbruikers en de export te stimu leren worden veranderingen in de marktbenadering aangebracht. Eind dit jaar moet een hechte en gezonde basis voor de toekomst zijn ge schapen. Als dat lukt met hetzelfde resultaat als over 1976 kan op een geslaagd jaar worden teruggeblikt. Het marketingbeleid wordt gevoerd door: de heer J.G. van Kampen, hoofd van deze afdeling, mej. J. C. M. van Ruiten, product-manager, de heer J. A. W. Goe man, inkoper food en de heer M. S. Dalenberg, hoofd verkoopbureau. Iedere week komen deze 4 personen - met een gemiddelde leeftijd van 32 jaar - een halve dag bij elkaar om te evalueren of de plannen gehaald zijn, of er even tueel bijgestuurd moet worden, alsmede de plannen op langere termijn te be spreken. De informatie die men hiervoor nodig heeft komt zowel uit de eigen computer alsmede door informaties vanuit de markt door de buitendienst. Vooral deze laatste groep (9 personen), heeft in het functioneren van AH Groot verbruik een-belangrijke taak. Zij bepalen, evenals de Verkoop Bin nendienst, door het dagelijkse contact met de afnemers, voor een groot deel het gezicht van AH Grootverbruik. Ook hun taak onderging en ondergaat een belangrijke structurele wijziging. Iedere buitendienstfunctionaris behoort in zijn rayon een manager te zijn, hoewel de beleidslijnen vanuit Zaandam worden aangegeven, dient hij binnen deze lijnen zelfstandig de nodige beslissingen te kunnen nemen. Bestaat het werk nu voor een deel uit het bespreken van de aktie en het noteren van de order, langzaamaan zullen in de ontwikkelde filosofie er middelen komen om dit laatste te verminderen om zodoende de gelegenheid te hebben e.e.a. in de praktijk te kunnen rea liseren. verwachtingen Mede gezien deze uitgangspunten en de resultaten die tot nu toe geboekt zijn, zijn de verwachtingen voor de komende jaren zeer hoog gespannen, en dient men zelfs voor eind 1978 over een nieuwe, veel grotere lokatie te beschikken. Dit alles zou op een zo korte termijn niet mogelijk kunnen zijn, indien men hier bij geen steun zou ondervinden van alle know-how die binnen Ahold aanwezig is. Een zeer belangrijke schakel voor Grootverbruik is dan ook bijvoorbeeld de Centrale Inkoop van de Detail handelsgroep, die door zijn grote inkoop kracht tot allerlaagste prijzen komt, waarvan Grootverbruik dankbaar ge bruik maakt. prüsverlagers Mede door deze grote inkoopkracht heeft Grootverbruik op de prijsverlagers- aktie kunnen inhaken en met goed vinden van de grote broer kunnen be schikken over het beeldmerk van de prijsverlagers, waardoor Grootverbruik door het duidelijk inhaken op deze reclame-uitingen een belangrijke good will in de markt heeft gekregen. Van daar ook dan men met ingang van 3 mei a.s. op de Medica-beurs te Utrecht het NIEUWE GEZICHT zal presenteren. Hierbij blijft men uiteraard gebruik maken van het AH beeldmerk en de kleuren, maar met een beeld eraan toe gevoegd overeenkomstig de werkwijze van Grootverbruik, n.l.: DYNAMISCH EN VRIENDELIJK. Meester Wü'he Omzet 96.405.000 (waarvan aan derden 7.962.000). Ten opzichte van 1975 een stijging van 11,5%. Door een herstel in het tweede half jaar is de omzet duidelijk gestegen, ondanks het trage begin en de warme zomer. De leveranties aan nieuwe af nemers groeiden zelfs zeer sterk. Nieuwe ruimten voor diepvries- en gekoelde opslag werden gebouwd. Daar naast werden investeringen gedaan om in de toekomst de belasting van het milieu te halveren. Winst en rendement toonden een zeer duidelijke verbetering. Voor 1977 wordt een verdere omzet groei voorzien, zowel in binnen- als buitenland. De leveranties, aan derden zullen steeds belangrijker worden. Er wordt geïnvesteerd in nieuwe produktie- ruimten. Door produktiviteitsverbete- ring en omzetstijging zullen de kosten stijgingen kunnen worden opgevangen en kan het rendement op peil worden gehouden. De resultaten van een onderneming kun nen op diverse manieren worden beoor deeld. Dat is ook al aan dit lijstje te zien. Daar worden genoemd het bedrijfsresul taat, de bruto winst en de netto winst. En dan valt op dat er elke keer een ander stijgingspercentage wordt vermeld. Het is daarom misschien goed nu eens te kijken wat dat precies betekent. Eerst krijgen we het bedrijfsresultaat, dat met 40,8% is toegenomen. Het bedrijfsresultaat is eigenlijk het cijfer dat het duidelijkst weergeeft hoe de activiteiten van het bedrijf zich hebben ontwikkeld. Het is het bedrag dat over blijft nadat van de omzet alle kosten zijn afgetrokken: de inkoop, opslag, distri butie, administratie, de loonkosten en sociale lasten, de kosten van de winkels en de winkelinrichtingen en zo meer. Dat het bedrijfsresultaat zo veel sterker is gestegen dan de omzet komt doordat de kostenstijging minder sterk is geweest dan de omzetgroei en doordat de af schrijvingen zelfs nog iets verminderden. Bij het bedrijfsresultaat moeten dan nog de inkomsten worden opgeteld die niet echt uit de bedrijfsuitoefening zelf voort komen. Dat zijn de inkomsten uit deel nemingen en de rente op tijdelijk belegde geldmiddelen. De op geleend geld betaalde rente moet er dan nog van worden afgetrokken. Het bedrag dat dan overblijft is de bruto winst. Die is met 69,8% sterker gestegen dan het bedrijfsresultaat. Vooral omdat de ont vangen rente (door de vorig jaar hoge geldrente) sterk is gestegen. Op de bruto winst moet nog de belasting in mindering worden gebracht. Doordat de bruto winst is gestegen, moest er meer belasting worden betaald. Boven dien komt dit keer ook het belasting percentage wat hoger uit. Met als gevolg dat de netto winst met 59,3% minder sterk steeg dan de bruto winst. toeneming 1976 1975 in geld in Omzet 3.393,8 min 2.882.5 min 511,3 min 17,8 Bedrijfsresultaat 58,2 min 41,3 min 16,9 min 40,8 Bruto winst 55,2 min 32,6 min 22,6 min 69,5 Netto winst 28,5 min 17,9 min 10,6 min 59,3 Loonkosten 446,5 min 374,5 min 72,0 min 19,2 Belastingen 26,7 min 14,7 min 12,0 min 82,0 Netto winst in v.d. omzet Opbrengst Eigen Vermogen Opbrengst Totaal Vermogen Eigen Vermogen Totaal Vermogen Aantal werknemers aan het eind van het jaar, excl. part-timers die minder dan eenderde van de normale arbeids tijd werkzaam zijn 0,84 11,4% 0,62 7,8% 9,0% 6,2% 250,32 min 228,56 min 784,79 min 755,86 min 16.283 21,76 min 28,793 min 35,4 46.1 45.2 9,5 3,8 Omdat het niet zo eenvoudig is om uit de enorme hoeveelheid cijfertjes direct te zien hoe de gang van zaken is geweest (al kan dan wel in één oogopslag worden gezien dat de winst hoger is) worden de winstcijfers omgerekend in rendement- cijfers. En dan blijkt dat de netto winst in procenten van de omzet ie gestegen van 0,62 tot 0,84. Daaruit blijkt dan duidelijk dat 1976 voor Ahold een goed jaar is geweest. Om het nog iets duide lijker te maken nog een paar cijfertjes: Per 1.000 omzet bedroeg(en) de 15.363 920 6,0 belasting 7,90 5,10 toevoeging reserve 5,50 3,70 dividend betaling 2,80 2,40 loonkosten netto winst 1976 1975 131,60 129,90 8,40 6,20 Voor de beoordeling van de winst kan ook worden gekeken naar het rendement van het gebruikte vermogen. We kunnen dan de "rentabiliteit" uitrekenen van het eigen vermogen (aandelenkapitaal, reserves) en zien dan een verbetering van 7,8% tot 11,4%. We kunnen ook kijken naar het rendement van het totale vermogen, dus over het eigen vermogen en het geleende vermogen: dan blijkt er ccn verbetering te zijn van 6,2% tot 9%. AC Restaurants Omzet 39.969.000, een toeneming van 36,4% ten opzichte van 1975. Het jaar kenmerkte zich door veran deringen, goede resultaten en steeds duidelijker wordende perspectieven voor een bloeiende restaurantsector. Uit een enquete is gebleken dat het oordeel over de wegrestaurants gunstig is. Duidelijk waardeert men de koffie, sanitaire voorzieningen, properheid en kwaliteit. De waardering is in de ge stegen omzetten terug te vinden. De exploitatie van het Belgisch weg restaurant is verbeterd. Er kon echter nog geen positief resultaat worden be haald. In 1977 wordt het aantal wegrestau rants uitgebreid. In België wordt een restaurant boven een autosnelweg: een zogeheten brugrestaurant gebouwd met aan weerszijden parkeerterreinen. We gaan door ons zo duidelijk moge lijk te presenteren met moderne, schone, gezellige, doelmatige en kwalitatief goede wegrestaurants, voornamelijk ge richt op dienstbaarheid aan de wegge bruiker. Mede door de opening van nieuwe restaurants wordt een hogere omzet ver wacht. Ondanks aanloopkosten voor nieuwe vestigingen wordt een verdere verbetering van het resultaat verwacht. Overige activiteiten Meikexport Sterovita De resultaten zijn sterk verbeterd doordat het leveringscontract aan de Amerikaanse strijdkrachten in Europa sinds midden 1975 in Duitse Marken is afgesloten en niet in dollars. Omdat het contract jaarlijks wordt gegund, is het moeilijk een prognose te geven voor 1977. Ostara Door de prachtige zomer is het exploitatieresultaat van de vakantie parken aanzienlijk verbeterd. Een zeer - positieve factor was ook de toenemende belangstelling voor het Duitse vakantie park Wilsumer Berge. De caravanverkoop door Dick Wis- sink, die in 1975 al teleurstellend was, is nu geheel gestaakt. Dit jaar wordt gewerkt aan een meer gerichte werving van Duitse gasten voor Wilsumer Berge, aan nieuwe activiteiten en aan aanpassing en modernisering van de Nederlandse vakantieparken. Gehoopt wordt dat daardoor het resul taat verder verbetert, al zal het zomer weer ook een belangrijke factor zijn.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 5