Franse zwier in Vughtse slagerij MEER AKTIEVE TAAK VOOR DC-SERVICEBUREAUS flitsen DO Opening Etos in Zwolle pagina 4 Het tweede artikel over Funktie- klassificatie zal wegens plaatsgebrek in het juni-nummer worden opge nomen. Op woensdag 6 april j.l. werd een Etos drogistery geopend in de Diezerstraat 27 te Zwolle. In Zwolle zal de bedrijfsleider, de heer W. Bouwmeester, door 4 personeelsleden worden bijge staan. S. Horsten, beiden van het service bureau, J. Schill [op de rug gezienen H. Meijer van de bedrijfsbeveiliging. twee richtingsverkeer Maar het is nu geen eenrichtingsverkeer meer. De servicebureaus verzorgen nu ook contacten met de filialen zonder dat daarom gevraagd is. Men geeft voor lichting aan de filialen. Stelt men bij voorbeeld in het DC vast dat een wagen te laat vertrokken is, dan worden de te bezoeken filialen alvast gewaarschuwd. "De houding van de bureaus is meer aktief geworden. Preventief ook. We laten het niet meer op ons af komen. We proberen te sturen." Aldus de uitleg van de heren J.G. Roest en P.J. Goudriaan, resp. hoofd van de bedrijfsbureaus van de DC's in Tilburg en Zaandam. De servicebureaus zijn een unit van deze bedrijfsbureaus. Het DC Tilburg voorziet alle AH-zaken van kruidenierswaren en dag-artikelen. Men heeft ca. 400 afleverpunten. Het servicebureau bestaat uit twee vaste mensen. Daarnaast is er een afdeling bedrijfsbeveiliging met 2 medewerkers. Deze onderzoeken op verzoek van het servicebureau moeilijk oplosbare geval len. Het bureau in Zaandam heeft een bezetting van drie vaste mensen en drie part-timers. Bovendien heeft men nog een mobiele medewerker op de afd. bedrijfsbeveiliging die de filialen be zoekt. "Deze bureaus vormen een belangrijke schakel met de filialen," zegt de heer Goudriaan. neutraal "Het "servicebureau is er voor de filialen," legt hij met nadruk uit. Men heeft ook vaak geen notie van wat er Personeelsblad Ahold IM.V. Mei 1977 34e jaargang no. 4 verschijnt 10 x per jaar Oplage: 25.500 Redactiesecretariaat: Ankersmidplein 2. Kamer 1701 Zaandam Tel. 075-593026 Hoofdredactie: Mevrouw T. Plooijer Redactieleden: J. Breeschoten H.M. Christiaanse D. van Dijk W. Haeser Mej. T. Harder B. van der Knaap J. Kragten A.W. Kuipers Th. v. d. Lee H. Malag D.N. Rövekamp M. de Ruyter F. van Rijk J.J.F. Snepvangers M.D.A. Sneijder Redactie en vormgeving in samenwerking met Commas van Hulzen, Den Haag. De benaming servicebureau is nog maar een jaar of twee oud. Voorheen kenden de D.C.'s in Zaandam en Tilburg de zogeheten "kwesties-filialen-man". De naam zegt het al min of meer: dit was een passief werkende functionaris. Hy kwam pas in aktie als er klachten binnen kwamen. De heer Den Bleijker, bedrijfsleider van het ZB-filiaal in Echt, heeft één van zijn etalageramen een week lang gebruikt om de verkoop van bloembollen te sti muleren. Het was even teruggrijpen naar het verleden, waarin artikelpromotie vaak met veel plak- en knipwerk moest worden gerealiseerd. Van links naar rechts: A. van Beek en "Je chapeau, Paul." In de slagery van AHSM Vught spreekt men sinds een paar maanden een aardig mond je Frans. Als onze fotograaf er een plaatje wil maken van degeen die daarvoor gezorgd heeft, Paul Per- scheul, wyst een Hollandse collega Paul er op dat hy zyn slagerspetje op moet zetten. Zjjn chapeau Paul, bijna 23 jaar oud, is afkomstig uit het Franse plaatsje Claye-Souilly. Dat ligt zo'n 25 kilometer ten oosten van Parijs. Hij werkte daar al zeven jaar in 't slagersvak toen hij het plan opvatte om zijn vakkennis te ver breden met een blik over de grens. Via kennissen in Nederland kwam hij zich hier wat oriënteren, en uit eindelijk kwam hij bij Albert Heijn in dienst. de Franse coup "Hij is een goed vakman," heeft bedrijfsleider H.A.M. Jansen inmid dels al vastgesteld. "Hij heeft alles «direct door." Gevraagd naar de verschillen die er zijn tussen de Franse en de Neder landse slagerstechniek, legt Paul uit dat met name de technische delen anders zijn, het uitsnijden: "De Franse coup is verfijnder dan de Nederlandse." Ook het veelvuldig gebruik van gehakt hier heeft hem verbaasd. Daar staat tegenover dat onze sociale omstandigheden hem best bevallen. In Frankrijk, waar zijn vader een grote slagerij had, moest hij elke morgen om vier uur op, om maar eens wat te noemen. Dat is er in Vught niet bij. Paul kreeg zijn vakopleiding op de Parijse "Ecole professionel pour la boucherie". Daar zat hij driejaar op, twaalf uur per week. En nu laat hij natuurlijk ook zijn Nederlanse collega's zien hoe de Franse slager een stuk vlees behan delt. eigen gereedschap Bedrijfsleider Jansen: "Hij heeft zijn eigen gereedschap meegebracht. Als je bijvoorbeeld ziet hoe hij een karbonade doorsnijdt, dat gaat op een heel andere manier dan hier. Het is gewoon een handigheid, maar erg leuk om te zien." Paul die in Den Bosch in een pension zijn intrek heeft genomen, volgt al lessen Nederlands, en is vastbesloten hier de eerste jaren te blijven. Hij had al snel zijn vuurdoop in het Brabants carnavals-gebeuren, en stelt desge vraagd vast dat hij het hier best naar z'n zin heeft. Een paar dingen mist hij wel in Nederland: de Franse keuken en de bergen. Hij is een enthousiast berg beklimmer, en gaat in zijn vakanties altijd met vrienden naar de Franse Alpen. Maar dat gemis verhindert hem niet om aan de ene kant gretig te werken aan de vergroting van zijn kennis van het slagersvak, en aan de andere kant zijn kunde over te dragen op leergierige Nederlandse collega's. Als h\j ooit terugkeert naar zyn vaderland kan hy er de poulet intro duceren, want dat kent men daar niet. De klanten in Vught kunnen intusen genieten van de fraaie vleesvitrines by Albert Hetyn, want die zfin sinds kort met Franse zwier opgemaakt. Sindsdien is het takenpakket uitgebreid. Nog steeds is het servicebureau de aan gewezen plaats om te reclameren als er iets niet in orde is met een zending van het DC. Er kan te veel of te weinig gestuurd zijn, of verkeerde artikelen, om een paar voorbeelden te noemen. Of er kan transportschade geconstateerd zijn. Hoe het niet moet 't Is waar gebeurd: een Albert Heijn-filiaalhouder ontving op een dag een zending chocolade Paaseieren. Bij het uitpakken viel hij op een gegeven moment ach terover in één van de dozen met eieren. Vervolgens belde hij het servicebureau van het D.C. in Zaandam, en claimde transport- schade Uiteraar'd is dit voorval niet re presentatief voor de telefoontjes die op het servicebureau plegen binnen te komen, maar het is in ieder geval een extreem voorbeeld van 'hoe het niet moet De mensen van de servicebureaus be slissen dan aan de hand van bepaalde procedures welke aktie ondernomen moet worden. Tot zover doet men hetzelfde als de "kwesties-filialen-man" van vroeger. moet gebeuren om een klacht te onder zoeken. De medewerkers op de service bureaus zitten er echt niet om de fouten van het DC goed te praten, zij zijn neutraal. We spelen ook al met de ge dachte om deze bureaus losser van de DC's te maken, om ze meer als inter mediair te kunnen laten fungeren." De heer S. Horsten is één van de mede werkers van het servicebureau in Til burg. "Afwijkingen in de zending moe ten zo snel mogelijk gemeld wor den," is zijn advies aan de filialen, "dan kunnen wij ook zo spoedig mogelijk rea geren." Groepscoördinator van het Zaandamse servicebureau is de heer G.J. Mak. Bij dit bureau komen bijvoorbeeld ook klachten binnen over reclame-pakketten en post zakken die het DC te versturen krijgt. "Dat kan soms wel eens nijpend zijn," aldus de heer Mak. "Als er gisteren een advertentie in de krant heeft gestaan, en de zaak heeft het desbetreffende pro motiemateriaal niet gekregen, dan zal het er alsnog heen moeten." Uit meldingen van de filialen kunnen wij vaak onze conclusies trekken. Bijvoor beeld dat ergens een lek zit. Eén van onze hoofdtaken is om dan voorstellen te doen tot verbetering van de gang van zaken. De complexiteit van dit werk wordt ons duidelijk als we even op het kantoor van de dames en heren rondkijken. Het is er een wirwar van papieren, waar men Van links naar rechts: Jenny Maas, de heer P. C. Out, Dirkje Anjema, mevr. R. Schaap, de heer G. J. Mak en de heer R. H. v. d. Bosch. De heer S. C. Wijngaard van de afdeling Bedrijfsbeveiliging ontbreekt op deze foto. kennelijk nog steeds de weg in weet. De heer Mak: "We moeten qua archivering bij zijn. Als een filiaal belt over een bepaalde factuur, dan moet je dat zo na kunnen slaan." Een tip van de heer Mak: "Laat men zorgen, alvorens ons te bellen, dat men weet waarover het gaat. Zodat men niet tijdens het geprek nota's moet gaan opzoeken. Of even aan Pietje gaan vragen hoe het ook weer zat. Men moet alle gegevens bij de telefoon hebben. Nu gebeurt het soms dat men 's morgens belt dat iets niet aangekomen is, en dat we 's middags te horen krijgen dat het er toch bij was. Dat zijn echter uitzonde ringen en het contact tussen de filialen en de service-bureau's wordt door ons als prettig ervaren.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 4