i 99Bij elke campagne inschatten wat het voor de produktie betekent99 niet m fs" heeft onze manier van m zelf gecorrig Werkvoorbereiding primair om paniek te voorkomen COÖRDINATOR VERS VLEES H. DEN HOED: ÏR BEDIENINGSSLAGERIJEN J. TELKAMP: pagina 7 H. den Hoed toe aan de "Begin van de Week"-aanbieding die begin van dat jaar is ingevoerd. Het is duidelijk dat de Centrale Slagerijen bij zo'n ont wikkeling vreselijk flexibel moeten zijn en het is dan ook beslist niet zo, dat alles ineens glad verloopt. correcties Zo kampen de CS'en nog wel met moeilijkheden vanwege correcties uit de filialen. Bij afbestelling krijgt men pro blemen met voorraadbeheersing of andersom juist een tekort. De kunst is dan hoe je het filiaal moet vertellen dat je je best hebt gedaan en dat het beslist geen onwil is. Op dit punt hoopt de heer Den Hoed dit jaar tot een ver beterde planning te komen van het huidige bestellings- en afleveringssysteem. Hierover zegt hij optimistisch, "dat het voor 80 procent goed gaat en dat er voor 20 procent te wensen is." Een groot winstpunt vindt de heer Den Hoed dat er nu ten minste integraal wordt gedacht, terwijl bij de CS de bereid heid en de wil bestaat om optimaal vlees te produceren. En enthousiast besluit de heer Den Hoed: "Wij zijn met een geestverandering bezig. Men is hardstikke 'in' voor vlees. Het is ongelooflijk wat er in een jaar tijd is gebeurd." PLEIDER SN AARS: aars is de man die onder lie met de filialen onder- Ind '76 als BL van een SM die sector gedaan, omdat lees in de supermart een bet idee van '74 in dat het h(j van huis uit niets van zijn overtuiging gaan ver- tact met de chef-slager. iog veel BL's met een boog iet een ambacht te maken ijvoorbeeld wordt wel eens ïdrijf. De heer Hagenaars ist moet doorbreken, door r de mensen in de slagerij, waarmee ze soms kampen. Zyn grootvader had al een slagerij, zijn vader ook en zelf heeft hy ook een slagerij gehad in Den Haag. Met recht kan dus van de heer H. den Hoed worden gezegd dat hy de traditie van zyn voorgeslacht trouw is gebleven. Vier jaar geleden startte hij bij AH met het deli-projekt. Na een jaar werd hij - na de overname van Etos - BL van de CS- Eindhoven. Geen wonder dat hij een jaar geleden de aange wezen man in het concern was om te worden belast met de taak van coördinator vers vlees. Een functie die is geboren uit de gedachte om een goed samenspel tot stand te brengen tussen inkoop, verkoop en produktiebedrijven. Met verkoopleider Van den Broek is het zijn taak te over leggen over allerlei actieprogramma's op het gebied van vers vlees, zoals "In de Vergulde Os". Hij zegt: "Bij zo'n voorbereiding moet je telkens opnieuw inschatten wat het betekent voor de produktie. Je moet eventuele problemen eenvoudig voorzién en je afvragen of en hoe plannen zijn in te passen in de CS'en." bewerking Als voorbeeld noemt de heer Den Hoed de recente kalfs vleesactie. De ene vleessoort heeft nu eenmaal meer be werking nodig dan de andere. Van een koe gehakt maken is en machinaal proces, maar het snijden van goede bief stukken vergt vanzelfsprekend meer tijd én mankracht. Maar, door de zaken tevoren goed door te praten blijken er uiteindelijk toch heel veel mogelijkheden te zijn om de zaak te klaren, zo ervaart de heer Den Hoed. Niet zonder trots vermeldt hij dat bijvoorbeeld de CS in Zaandam nu per week zo'n 200 ton "draait". Terwijl vorig jaar nog in het jaarverslag stond te lezen dat de toen achter blijvende vraag naar voorverpakt vlees de CS'en tot andere wegen zou dwingen. Inmiddels is de groei in voorverpakt vlees zó groot dat een vijfde CS zal moeten worden geopend. explosies Een voor de hand liggende ontwikkeling als men kijkt naar het explosieve effect van sommige acties. Bij de start van de weekaanbieding doorregen varkenslappen bedroeg de geschatte afzet 5 ton. Het werd 30 ton. Magere varkenslappen vielen nog meer in de smaak en gaven een recordverkoop." Afgezien van de sterk verlaagde prijs van het varkensvlees in de loop van 1976 schrijft de heer Den Hoed het succes ook Hij vindt dan ook dat men vlees die plaats moet geven waar het recht op heeft. "Daardoor maak je ook de andere mede- werkers(sters) in het filiaal enthousiast en dan zie je dat de klant het ook zo gaat beleven. Als je het goed doet ontstaat er zo een emotionele binding tussen klant en filiaal. Vlees in een gezin is zo belangrijk, dat dit ook in de SM moet leven. De huisvrouw wordt er tenslotte op beoordeeld of ze het goed en toch goedkoop op tafel weet te brengen. Daarop wordt ze thuis aangekeken," aldus de heer Hagenaars. in Ridderkerk de victorie. edieningsslager(jen luidde itaande filialen in de loop anuit die analyse te kyken aden zfln. iment bedieningsslagerijen n Gorkum en Delft, waren e, waavan het effect op z'n 5" was te noemen. field-merchandiser, begon aar met zijn doorlichtings- ijd uitgaande van de filo- ig en een gedeelte voorver- is en reclame-artikelen te van het filiaal in Ridder- vermeende verkooptactiek e gesaneerde artikelen even snel liepen als de andere. Met als achtergrond dat de door snee consument zonder meer trouw bleef aan het voor verpakte stuk, terwijl de weifelende klant zich richtte op het meer ambachtelijke bedieningsstuk. Daarmee vormde het filiaal Ridderkerk de basis om op verder te gaan. uitbreiding Spoedig volgden de filialen in Utrecht, Emmen, Voorburg en Vught met geweldig succes. In Emmen sloeg de verkoop weegschaal zelfs door naar voorverpakt vlees in plaats van naar vlees in bediening. Inmiddels kent AH nu 24 slagerijen die volgens dit tweeledige principe zijn opgezet en volgens de heer Telkamp komen er dit jaar zeker nog 20 tot 25 bij. Daarnaast bestond de taak van de heer Telkamp uit een onderzoek hoe de voorheen nogal cleane slagerij-afdeling zo optimaal mogelijk zou kunnen worden ingedeeld in een samengaan van ambachtelijkheid en decoratievorm. Ook dat streven is inmiddels gerealiseerd met fel rode wandtegels, speciale bedrijfskleding, zwarte krijtborden, houten betimmeringen, een "inkijk" in de slagerij door kleine ruitjes waarvoor suggestief de luiken zijn weggeklapt en boven de toonbank lampjes met kapjes van Brabants bont. De kenschets die de heer Telkamp zélf voor deze face-lift geeft is op zichzelf tekenend: "Het geheel heeft nu een formidabel smoel!" chef-slager Vanuit de hele tegenwoordige situatie met een bedienings- en een zelfbedieningsstuk wordt de chef-slager - nieuw bij AH - geconfronteerd met zowel een stuk historie als met een nieuwe ontwikkeling. De heer Telkamp: "De chef-slager is zodoende niet meer de vakman met het mes in de hand, maar iemand die wel degelijk inzicht moeten hebben in beide systemen, waarbij zeker ook capaciteiten van een manager worden vereist. Dat aspect van de nieuwe stijl heeft een grote omschakeling van de betrokkenen gevraagd. Samenvattend komt de heer Telkamp tot de opmerking dat men met alle verworvenheden van het ogenblik toch weer is beland op het punt dat men zich moet afvragen hoe het verder moet. Hij vraagt zich af of men niet moet nadenken over een nieuwe dimensie voor het bedieningsstuk met een uitloop in de delicatesseachtige sfeer en bijvoorbeeld massaproduktie in het voorverpakte stuk. "Dat vereist verkoopmeting, artikelresearch en marktonderzoek, maar bovenal confron tatie met de klant om te weten wat die wil." En daarmee spreekt hij uit ervaring. Getuige Ridderkerk. CHEF-SLAGER A. H. VAN BERGEN: Chef-slager A.H. van Bergen is een man uit het vak. Hfl verkeert al achttien jaar in de slagery, waarvan negen jaar b(j AH, waar hy als chef-slager ruim zeven jaar de leiding heeft gehad van geïntegreerde slagerijen, zoals aanvankelijk ook in zijn huidige filiaal in Vught. Sinds een jaar is zyn werk terrein daar in het kader van de nieuwe lyn herschapen in een bedieningsslagery. Hij weet dus waarover hij praat, als hij het over de om schakeling in werkmethode heeft. Uit ervaring zegt hij: "Als men geïntegreerd werkt, kan vanuit de afdeling het werk worden overzien. Maar met werken in bediening is er duidelijk sprake van twee verkooppunten: bij de voorver pakte vitrine en de bedieningsvitrine." Hij heeft daarover zo zijn eigen filosofie: "Allebei moeten ze een optimale presentatie hebben, 's Ochtends moeten ze op tijd vol zijn. Om hiervoor te kunnen zorgen moet er rust heersen op de afdeling en dat is alleen te bereiken met een gedegen werkvoorbereiding." organisatie De heer Van Bergen huldigt, om tot zo'n goede organisatie te komen, het principe dat een week van tevoren duidelijk moet worden bekeken wat er de daaropvolgende week aan reclames kan worden verwacht en - in verband met vrije dagen e.d. - welke mensen er in huis zijn. Bij zijn programmering gaat hij uit van de omzet, waarmee hij wil zeggen dat het geld wordt omgerekend naar kilo grammen. Waarbij hij zich tegelijkertijd de vraag stelt wat moet worden uitgebeend, wat moet worden ingevroren, wat snijklaar moet zijn en welke soep- en vlug-klaar-artikelen er moeten zijn. Dit betekent dat de zaak steeds een dag tevoren moet worden uitgestippeld, zodat men de volgende dag zo rustig mogelijk kan werken "Hoe beter de werkvoorbereiding is, hoe beter het team functioneert," is zijn devies. "Zo kunnen we paniek voorkomen." Verder heeft de heer Van Bergen ervaren dat, bij de over gang van een geïntegreerde naar een bedieningsslagerij, de zaken steeds met de mensen persoonlijk moeten worden bepraat. Daardoor ontstaat betrokkenheid. Met zijn drie slagers, een leerling, vijf verkoopsters en drie part-timers in Vught doet hij dat trouwens ook door niet te werken volgens afgebakende taken. "Je moet slagers ook eens de bedienings vitrine laten volsnijden of voor vitrine-indeling laten zorgen. En de meisjes moeten ook eens gehakt maken of verse worst. Zodat iedere medewerker eigenlijk overal inzetbaar is, zonder uit het oog te verliezen dat de juiste man feitelijk wel op de juiste plaats moet staan," aldus de heer Van Bergen. Doordat er een stuk bediening bij kwam, is de omzet bij de heer Van Bergen het afgelopen jaar met 25 procent gestegen, wat de bruto winst met circa 4 procent omhoog bracht. Hij merkt dat een hoop klanten grote waarde hechten aan persoonlijk contact. Ze kunnen kopen wat ze willen in gewicht en prijs, maar de service is vergroot. "Daarom is een correcte bediening zo belangrijk. Er ontstaat een binding met de klant." A. H. van Bergen met een van zijn medewerksters Op pag. 9 zegt chefslager Alkema dat het publiek naar vers vlees vraagt en betere presentatie terwfll vleesverkoper Kuipers van mening is dat er constant iemand b(j de vitrine dient te zfln.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 7