"Er gaat nu op jaarbasis in totaal 40 miljoen kilo om" "Voorverpakt vlees heeft alle mogelijkheden in de "Vlees langei bij-art in de Klar verk i HOOFD CENTRALE INKOOP VERS VLEES J. H. DAMEN: VERKOOPLEIDER VERS VLEES C. VAN DEN BROEK: PROJECT pagina 6 De vier Centrale Slagerijen van Ahold, 105 geïntegreerde slagerijen van AH, tien Miro-vestigingen en drie concessio naire slagerijen in Simon-verband souperen met elkaar zo'n 40 miijoen kilo rund-, varkens- en kalfsvlees per jaar op. Verantwoordelijke man voor de inkoop van die hoeveelheid is de heer J. H. Damen, hoofd van de centrale inkoop vers vlees voor Ahold. Voordat hij per 1 december '75 met deze functie werd belast, ging het hem overigens in werkverband al jaren "naar den vleze": van 1958 af droeg hij verantwoordelijkheid voor het vleesbeleid bij Simon de Wit en ook na de fusie draaide hij als zodanig nog twee jaar zelfstandig in Simon verband. Na de integratie werd de heer Damen zijn huidige taak toebe deeld en het behoeft geen betoog dat juist hij in deze sector prompt van alle markten thuis is. kwaliteitsnormen De heer Damen: "Met het oog op het zelfbedieningsaspect hebben wij behoefte aan zo vers mogelijk vlees, dat volgens regel twee of drie 'ligdagen' meekrijgt." Zelfbediening vlees betekent in wezen: verlenging van de houdbaarheid. Om houdbaarheid en versheid te waarbor gen, moeten de aanvoerlijnen kort zijn. Vlees wordt per dag aangeleverd en dient op tijd aanwezig te zijn via - uiteraard - hygiënisch en gekoeld transport. In de regel betekent dit aankopen via het binnenland. Aan kopen in het buitenland geschieden, indien de aangeboden partijen, prijstechnisch gezien, interessant en kwalitatief verantwoord zijn. Het spreekt vanzelf dat Ahold, gezien de kwaliteitsnormen, zeer selectief te werk gaat bij het zoeken naar mogelijke leve ranciers. De gegadigden zoekt men verspreid over het gehele land, met een niet te grote overhead en een goede naam op de levende veemarkten. Dit alles om storingen te voorkomen. Bij het betrekken van varkensvlees voor CS'en geldt ook, dat leveranciers een capaciteit dienen te hebben van minimaal 1500 2000 varkens per week. In dit geval richt men zich op bedrijven waarvan de exportbelangen niet op de eerste plaats staan, om aldus te kunnen vasthouden aan kwaliteit-snit. filialen Voor de belevering van Ahold-filialen die beschikken over een geïntegreerde slagerij of een bedieningsslagerij, is geko zen voor een vrijwel dagelijkse levering door leveranciers in de nabije omgeving voor een beperkt aantal filialen. Door kortere rijtijden is men zodoende beter in staat een houdbaar produkt frequent en op tijd af te leveren, terwijl aldus goede, persoonlijke contacten met de diverse chef-slagers worden bewerkstelligd. Hierbij moet worden aangetekend dat een chef-slager be voegd is - binnen de norm - zelf naar behoefte te bestellen bij de door inkoop aangewezen leverancier, waarbij hij degene is die verantwoordelijk is voor de kwaliteit van het binnenko mende vlees. prijsstelling De door de afdeling inkoop geselecteerde leveranciers voor rundvlees doen altijd op donderdagmorgen offerte voor de week daarop. Daarna bepaalt inkoop zijn keuze, zowel op prijs, hoeveelheid als kwaliteit. Ook hierdoor bestaat een ge zonde concurrentie. Na gemaakte afspraken 'kiest Ahold uit 400 koeien bijvoorbeeld de dertig beste. Door dit systeem heeft Ahold volgens de heer Damen bij veel leveranciers van rundvlees de eerste keus. Bij de inkoop van varkensonderdelen ligt het zo dat, door het aanbod van varkens, de exportprijs bepalend is. De heer Damen: "Is de export groot, dan zal de prijs stijgen, terwijl bij lagere export de prijs voor de binnenlandse consumptie omlaag gaat." Een voordeel is volgens hem, dat aldus gemaakte prijsaf spraken zowel prijs als kwaliteitsniveau van het ingekochte vlees waarborgen. toekomst De heer Damen acht het overigens niet onmogelijk, dat in de toekomst - gezien de schaarste aan vakbekwaam personeel - de behoefte gaat ontstaan aan vacuüm-technische delen rundvlees. Dit zou kunnen geschieden door: 1. dit zelf te gaan doen. De bouten vlees te verwerken tot technische delen. 2. rechtstreekse import hiervan. Landen als Denemarken, Ierland en Frankrijk kennen bijvoorbeeld al een grote ontwikkeling op dit gebied. De artikelen als industrievlees, runderharten, -staarten als mede varkenslever worden reeds grotendeels uit het buiten land betrokken. En Ahold vaart er wel bij. C. van den Broek rechtsen R. Hagenaars Om te kunnen vaststellen dat vers vlees langzamerhand een "topper" is in het AH-assortiment, valt er niet aan te ont komen een terugblik te werpen in het verleden, waarin het tegendeel het geval was. "Wy waren geen slager, - óók niet in de ogen van de klant," zegt verkoopleider vers vlees C. van den Broek nu, als hy kykt naar de situatie van zo'n drie tot vier jaar geleden. Dat er sindsdien van een totale ommekeer sprake is, spreekt het duidelijkst uit de omzetcijfers: in 1975 kon wat dat betreft al 10 procent meer worden geboekt dan het jaar daarvoor; in 1976 steeg de omzet met 27 procent ten opzichte van 1975 en alle voortekenen wijzen er op dat 1977 kan worden afgesloten met een omzet die weer 21 procent hoger ligt dan die van het afgelopen jaar. Kortom: een success-story, waarvan de climax nog niet in zicht lijkt te zijn, met name ten aanzien van voorverpakt vlees. mislukt streven En dan te bedenken dat juist dat zelfbedieningskanaal lutte le jaren geleden uitgerekend op z'n retour was. De heer Van den Broek somt daarvoor twee redenen op: "Allereerst waren wij bij nader inzien niet goedkoop genoeg met vlees, en ver der is het in die tijd te veel als 'service-artikel' gepresen teerd." Het uitgangspunt was toendertijd om een massadistributie in vlees tfccreëren. In dat streven is men niet geslaagd, doordat feitelijk onvoldoende rekening werd gehouden met de wensen van de klant in verband met gewicht en "snit". In plaats van lapjes werden toen als het ware "hompen" aangeboden. Zo raakte allengs de verwachte groei in vlees er uit, trad zelfs een daling op. Om in die tendens een verbetering te brengen, zocht men aanvankelijk een oplossing door in een aantal filialen bedie ningsslagerijen te openen. Spoedig bleek echter dat de pro blemen die zich daarbij voordeden, gelijk waren aan die van het voorverpakte kanaal wat betreft hoeveelheid, kwaliteit en service. Bovendien werd duidelijk dat zulke winkels in de winkel ruimte vergen en dat er hoge omzet is vereist om ze rendabel te kunnen laten zijn. Daardoor waren de mogelijk heden voor die uitweg beperkt: maximaal 25 procent van de bestaande filialen zou slechts geschikt zijn om er bedienings slagerijen te vestigen. verschijningsvorm Die wetenschap rijker werd er een analyse gemaakt, waaróm de klant eigenlijk voorverpakt vlees niet voor honderd procent accepteerde. Als conclusie bleek toen dat: - het vlees nog altijd te duur was - de presentatie en het gewicht nog steeds niet op de algeme ne vraag waren afgestemd - wérkelijke service ontbrak en de verkeerde soorten vlees in de vitrine lagen. De reactie van de consument daarop was dat er te weinig assortiment werd geboden. Op grond van die ontdekking voerde AH drie verschillende verschijningsvormen in op het gebied van de vleesverkoop: In grotere SM's waarin men "King of Food" wil zijn en die beschikten over voldoende ruimte en een hogere om zet, werden zo'n 25 bedieningsslagerijen ingericht met daarbij voorverpakt vlees in een fifty-fifty-verhouding. In SM's waar onvoldoende ruimte was voor beide, werd in 80 gevallen een zgn. geïntegreerde slagerij ingericht, dus zónder verkoop over de toonbank. In 180 SM's en ZB's ten slotte werden vitrines geplaatst met vlees dat door de Centrale Slagerijen wordt verstrekt. Sindsdien vertoont de vleesverkoop bij AH almaar een stijgende lijn. Volgens de heer Van den Broek in de eerste plaats doordat in alle drie slagerijtypen aan de wensen van de klant kan worden voldaan. prijsstelling De belangrijkste reden van het toenemende succes in vlees wordt niettemin gezien in de lagere prijsstelling. Eerst in rund-, toen in varkens- en nu in kalfsvlees, telkens ingeluid door spectaculaire acties. De heer Van den Broek: "Bewust hebben we het prijsniveau laten kelderen en daarnaast komen we regelmatig met zeer aggressieve aanbiedingen in het kader van 'twee dagen laag' en het weekend-voordeel." Daarnaast ligt het in de bedoeling om in het assortiments stuk nieuwe produkten te introduceren, zoals het soja- gehakt "EET". "Met dat soort initiatieven doen we in het voorverpakte kanaal wat in het bedieningskanaal moeilijk kan. Nog afgezien van het feit dat zulke produkten uniek en zéér laag in prijs zijn." Aldus de Heer Van den Broek, die er rotsvast van overtuigd is, dat - qua totale vleesomzet - 85 procent voorverpakt wordt verkocht. Oók in de toekomst gerekend. Hij zegt dan ook: "Voorverpakt vlees heeft alle mogelijkheden in de wereld. Dat is de eerste weken van dit jaar al weer duidelijk gebleken." aanpassing Waarbij mede in aanmerking moet worden genomen, dat sedert 1975 de vitrines zó zijn ingedeeld dat "snellopers" en reclame-aanbiedingen altijd voor het grijpen liggen. Ook heeft de presentatie een aanpassing ondergaan. Een voorbeeld: vroeger werden er doorregen runderlappen aangeboden, zonder dat er bij werd stilgestaan dat de klant een hekel heeft aan vet. Daarom liggen er nu iéts doorregen runderlappen. Anderzijds is er tegenwoordig sprake van ge wichtspreiding, bijvoorbeeld karbonades die verkrijg baar zijn per twee of drie op een schaaltje, maar ook vijf of Alles ten gerieve van de klant, die het vlees kan vastpakken en daarmee kan kiezen zonder wachttijden, wn men daar buiten bijzondere vleessoorten kopen, dan is ook dat sinds kort mogelijk - via een speciaal ingestelde bestelservice. De heer Van den Broek voegt hieraan toe dat het geboekte succes vooral is te danken aan het onuitblusbare ent housiasme waarmee de medewerkers de uiteindelijk ge vonden vleesformule hanteren, zowel in de filialen als daarbuiten. "Zy zyn het die hebben gemaakt, dat iedereen nu weer in vlees gelóóft," aldus de heer Van den Broek. ASSISTENT-VI VERS VLEES I Assistent-verkoopleider meer de schriftelijke houdt als het om vlees j werkzaam, heeft hjj erj het z\jn overtuiging is essentieel onderdeel vor maar een bij-artikel wa het slagersvak af wist, is diepen via een daadwei Achteraf zegt hij te erva om vlees heen lopen, or heeft. Een geïntegreerdi ervaren als een bedrijfji meent dat je dat als BL te weten wat er speelt en inclusief de technische p Voor de heer J. Telkam Aangewezen als projek zyn opdracht om te pro van 1976 rendabel te ma] of geplande investeringe Nadat in 1973 bij wijze i waren toegevoegd aan de er in 1975 acht filialen va zachtst uitgedrukt "ond Als voormalig chef-slag® de heer Telkamp in janui procedure. Aanvankelijl sofie: 90 procent vlees in pakt vlees om daarin de promoten. Tótdat bij re kerk uiteindelijk de klai corrigeerden. Spoedig bleek daar name

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 6