HET VERRE PARADIJS voor altijd een vreemde wereld? VOOR DE VADERS EN DE MOEDERS PM# Beter laat dan nooit pagina 4 FLITSEN Voor onze volwassen lezers vertellen we nog even dat nevenstaande prent van Peter de Smet eigenlijk een personeelsadvertentie is. In de wolk waar nu de kinderen hun naam en adres ènz. mogen schrijven, komt de tekst van de advertentie te staan. In het kader van de wervingscampagne dit voorjaar voor het DC in Zaandam zal de advertentie in een aantal Noordhollandse dagbladen worden ge plaatst. Deze wijze van werving wordt door Ahold al anderhalf jaar met succes toegepast. Het idee voor de advertentie is van de heer A. van Kampen, hoofd media bij Ahead Advertising b.v. De Flitsenredactie heeft deze gelegenheid aangegrepen om met toestemming van Ahead de tekening te gebruiken als kleurwed- strijd voor de kinderen van alle medewerkers van Ahold n.v. De kinderen worden verdeeld in twee leeftijdsgroepen: 6 tot en met 8 jaar, en 9 tot en met 11 jaar. Bij de beoordeling van de prestaties wordt met de leeftijd rekening gehouden. Er is een jury gevormd uit leden van de redactie. Wat betreft de begeleiding van de kinderen die een uitnodiging ontvangen om naar Zaandam te komen: één begeleider(ster) per kind wordt mee uitgenodigd, dat kan de vader of moeder of iemand anders zijn. Het is echter niet de bedoeling dat de begeleider de hele dag op het kind let. Nadere bizonderheden zullen nog aan de ouders van de hoofdprijswinnaartjes worden meegedeeld. "Hoe komt het dat Noord-Afrikanen zichzelf anders zien dan wij hier in Nederland?" Dit was één van de vele vragen die op 5 en 6 januari aan de orde kwamen in de opleidingsschool in Zaandam. Een twintigtal leidinggevende mensen van de Óentrale Slagerij, het Produktie- bedrijf en het Distributiecentrum kregen hier twee dagen lang informatie over de Turkse en 'Marokkaanse werknemers met wie ze elke dag te maken hebben. Initiatiefnemer hiertoe was de heer C. Manné, personeelsfunctionaris op het Distributiecentrum. "We werken al ja ren met veel buitenlanders," vertelt hij, "en in de loop van de tijd kregen we steeds meer behoefte aan wat informatie over ze. Waarom zijn ze zo, waarom gedragen ze zich zo? Ik heb eens een artikel daarover van iemand gelezen, en toen dacht ik: zo iemand moeten we eens uitnodigen. Er kwam een contact met de Peregrinus Stichting hier in Zaandam, en zo kwamen we terecht bij de Stichting voor Turkologie en Turkijekunde in Leiden. Voor de Marokkanen vonden we het Nederlands Centrum Buitenlanders in Utrecht." Zo kon het gebeuren dat 21 mensen uit het Ahold-concem op 5 januari een stukje Turkse les te verstouwen kregen dat duidelijk maakte waarom er voor mensen uit dit land om te beginnen al grote taalproblemen te overwinnen zijn. Maar daar bleef het niet bij. Tot negen uur 's avonds werd men bedolven met gegevens over het denken, leven en werken van de Turken, hun cultuur patroon, hun principes, kortom, "een kluit informatie waar je benauwd van werd", aldus de heer Manné. Marokkanen Ter illustratie een greep uit de lezing van de antropoloog Dolf Hamming, die don derdagmorgen gewijd was aan de Ma rokkanen. Hij zette uiteen welke waar den deze mensen voorop stellen: eer en aanzien in andermans ogen, verkregen door zichtbaar gedrag. "Neem bijvoor beeld wat deze mensen verstaan onder het man zijn: een man is onafhankelijk, dapper, een man klaagt niet, bedelt niet. Anders komt er schande over hem." Erg belangrijk voor het krijgen van enig begrip voor de Marokkaanse wijze van denken en handelen is het kennen van hun gezinsleven: "Binnen een Marok kaans gezin is geen plaats voor indivi dualisatie. Alles gebeurt voor de eer en het aanzien van de familie. De hele opvoeding is gebaseerd op het zich conformeren aan het gezin. Daardoor leven ze in een bepaalde schijnwereld. Ze laten naar buiten een ideaalbeeld zien. En dan ga je jezelf ook zo zien. Je ziet jezelf zoals anderen je zien." drie fasen In het thuisland heerst armoede en werkloosheid, en dan liggen er ineens mogelijkheden in het verre buitenland: "Het buitenland is het paradijs. Ze weten niets van wat ze hier te wachten staat. Ze gaan het gewoon maken in Ne derland. En dan komen ze hier, en de eerste maanden wanen ze zich nog steeds in een paradijs. Ze lijken ook ont zettend aangepast: men is aktief, gaat uit, leert de eerste woorden Nederlands, alle wensen worden verwezenlijkt. Dat is de ideaalfase." Die duurt een paar maanden, en dan volgt wat de heer Hamming de "dilem ma-fase" noemt: "Als we een maand of drie verder zijn, zij ze uitgekeken op alle nieuwe dingen. De individuele gevoelens komen aan de oppervlakte. Ze ontdek ken dat er niets van sparen komt als ze mee doen aan onze consumptiemaat schappij. Ze trekken zich terug. Er ontstaat een geprikkelde sfeer. Ze gaan ook merken dat de Nederlanders anders over hen denken dan ze eerst dachten." Na een half jaar komen we in de "her oriënteringsfase": "Hij wordt zich be wust van zichzelf, van z'n positie in de Nederlandse samenleving. Hij heeft z'n eigen huisvesting gevonden, kiest z'n eigen vrienden, kookt z'n eigen gerech ten. Hij is dan ook meer op z'n gemak." Dat wil niet zeggen dat dan de proble men uit de wereld zijn. De buitenlandse werknemer merkt dat hij een outsider is. Op z'n werk is hij vaak hét middelpunt van grapjes. Ook buiten z'n werk wordt hij niet opgenomen in de Nederlandse samenleving. "Hij gaat dan een soort subcultuur ontwikkelen, geënt op z'n eigen cultuur. Zijn eigen gewoonten komen weer boven. Hij gaat positiever denken over z'n eigen cultuur, hij ziet de Nederlander niet langer als superieur." terugkeer haast onmogelijk Een frustratie ontstaat door de omstan digheid dat het voor een Marokkaan erg moeilijk is om naar zijn land terug te keren en er een nieuw bestaan op te bouwen. Dat kan alleen als hij erg veel geld gespaard heeft, en dan nog zeer moeizaam. Bovendien wordt hij zich be wust van de politieke situatie in zijn land. Het heet er een democratie, maar de koning voert er een dictatoriaal bewind. Hamming: "Dan gaan ze zich organiseren. Ze willen het regime be strijden. Maar dat wordt weer bestreden door een vereniging die vanuit Marokko hier gesticht is, de Amicale. Daar moeten ze lid van worden, anders worden bij terugkeer represailles getrof fen. En dat stelt het gastarbeiderschap voor een nieuwe dimensie." Tót zover de inleiding van de heer Hamming. Na hem zouden andere inlei ders weer andere aspecten onder de loep nemen. Eén van hen, Philip van der Meer, vertelt: "We houden erg veel lezingen, voor werkende jongeren, voor de politie, voor vormingsleiders. Toch is het pas sinds een jaar dat deze connectie ontstaan is "tussen de mensen die deze landen kennen en de instanties die behoefte aan voorlichting hebben." De voorlichtingsdag in Zaandam was de eerste kennismaking met het bedrijfs leven. Van der Meer: "Het is inderdaad een primeur wat Albert Heijn hier heeft georganiseerd." we gaan ermee door Hoe kwan de voorlichting die ze geven, bij de mensen over? "Er wordt levendig gediscussieerd. Er leven problemen, en daar willen ze een oplossing voor zien. Die proberen we zo goed mogelijk te geven." Het zal niet bij deze twee dagen blijven. In april komt een andere groep afde lingschefs aan de beurt. Men hoopt op deze wijze meer onderling begrip tussen Nederlanders en Buitenlanders mogelijk te maken. De sfeer in het bedrijf kan daar alleen maar plezieriger door wor den. Op 17 november 1976 vond de heropening plaats van de AHZB te Venray. Boven staande foto had kort na die datum in Flitsen geplaatst moeten worden, maar hij was spoorloos. Kort geleden kwam hij boven water en de heer G. J. v. d. Broek, groepsleider ZB, zond hem aan de redactie met de vraag alsnog tot plaatsing over te gaan. Vandaar deze foto, waarvan de UVD eigenlijk al verstreken is.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 4