Operatie Sigma Stichting Uniforme Artikelcodering is met werkzaamheden begonnen Onze Nancy Miss Carnaval De loonproblematiek 1977 pagina 3 Zoals wij in onze vorige editie [op pag. 4] geschreven hebben, ging op 10 januari j.l. in de Albert Heijn Supermart te Heemskerk de proef met het IBM volautomatische afreken- systeem van start. Vóórdat dit daadwerke lijk gebeurde, kwamen alle medewerk[st]ers bijeen in de kantine van de supermart. Daar werd het woord gevoerd door de heren drs. R. J. Stoelenga, R. L. H. Beijers en R. Evers. Ter herinnering aan deze belangrijke mijl paal ontvingen alle medewerk[st]ers een Chinees telraam. De bedrijfsleider, de heer R. Evers [links op de fotoontving het tel raam van de heer Beijers [rechts], In een volgend nummer komen wij zeker op dit onderwerp terug. Als voorproefje alvast een foto waarop o.m. het sihermpje waarop omschrijving en prijs van het produkt verschijnen. Op 9 en 10 december 1976 heeft de Stichting ter bevordering van een unifor me artikelcodering [UAC] deelgenomen aan besprekingen te Londen om te komen tot een overkoepelende Europese instelling voor dit doel. De UAC bestaat als stichting nog niet zo lang, maar reeds in 1972 is door de Federatie Groothandel in Levensmidde len, het Centraal Bureau Levensmid- delenbedrijf en de Stichting Het Merk artikel een beleidscommissie uniforme artikelcodering ingesteld, die de wense lijkheid van een uniforme artikelcode ring voor levensmiddelen en aanverwan te produkten heeft bestudeerd. Als logisch vervolg is er dus nu een zelf standige stichting, die sinds 1 januari haar bureau heeft gevestigd te Amster- dam-Buitenveldert, Nijenburg 75. Als eerste bestuursleden van de nieuwe stichting zijn door de oprichters be noemd de heren: A. Heijn, voorzitter, president van de raad van bestuur van Ahold N.V.; A. B. C. A. Koster, vice-voorzitter, oud-directeur Lever's Zeepmaat- schappij N.V.; drs. A. Pandelitschka, directeur VéGé-Nederland: J. P. D. Fuchs, directeur c.v. TIP; A. Eigenhuis, algemeen directeur Nestlé-Nederland B.V. Tot directeur van het bureau in Amster dam is benoemd de heer mr. J. P. C. de Vries. 13 cjjfers In de eerste helft van dit jaar kan de stichting UAC beginnen met de voor lichting over de uniforme artikelcodering en met de uitgifte van aansluitings nummers. Ieder artikel zal in de toe komst geïdentificeerd kunnen worden met behulp van een 13-cijferig nummer, dat in een streepjescode op de verpak king zal worden aangebracht. Deze code kan via een leesvenster door automati sche kasregisters worden gelezen. Dit systeem is over de gehele wereld bruik baar en sluit aan op het Amerikaanse UPC-systeem. In januari 1974 werd in Parijs een vergadering belegd met vertegenwoor digers uit vele Europese landen die zich eveneens met de problematiek van de artikelcodering in hun land hadden beziggehouden. De vergadering kwam tot de gevolgtrekking dat Europese coör dinatie op het terrein van de artikel codering in hoge mate wenselijk was en tot stand diende te komen in een overleg van fabrikanten en distribuanten. De opzet, hoewel in eerste aanleg gericht op de levensmiddelenbranche, zou zoveel ruimte moeten hebben dat aanverwante branches later zouden kunnen worden ingepast. De 18-jarige Nancy van Oosten, cais sière bij AH-filiaal 5731 in Sas van Gent is met overweldigen de meerderheid ver kozen tot Miss Car naval 1977 voor de gemeente Sas van Gent. Op de foto ziet u haar in vol ornaat. Nancy vindt het zelf geweldig leuk. "We gaan overal naar toe, zegt ze, "naar het carnavalsbal en we worden groot scheeps verwelkomd en behangen met medailles. Nancy werd in Aus tralië geboren. Ze zegt: Ik kan sprin gen als een kange- roe en dat kan me met carnaval wel van pas komen. We wensen deze vrolijke spring-in-'t- veld met haar ver kiezing van harte geluk. Onder punt III van deze overeenkomst kwam men overeen dat in de Stichting van de Arbeid een gezamenlijke studie zal worden gemaakt over de relatie winst/werk, waarbij ook het probleem van de werkgelegenheidsga- ranties aan de orde dient te komen. Tevens beveelt men aan, dat aandacht wordt geschonken aan de arbeidspositie van kwetsbare groepen. De studie sluit evenmin de mogelijkheid uit, indien dit in een specifieke situatie van belang wordt geacht, om overleg te voeren over de wijze waarop de vak bonden kunnen worden ingelicht over voorgenomen plannen van partijen in bedrijfstakken en ondernemingen. Hier onder vallen ook investeringsplannen die aanleiding kunnen geven tot een duide lijke verandering in de bedrijfssituatie. Hierbij dient volgens Van Veen en Kok tevens rekening te worden gehouden met taak en positie van de betrokken onder nemingsraad. AVRO's Televizier Velen van U zullen op 15 februari de heer Van Dun hebben gezien tijdens een uitzending van AVRO's Televizier, die gewijd was aan de loonstrijd in Neder land. De heer Van Dun heeft toen gezegd, dat er bij Ahold sprake was van een werkelijke salaris verbetering van 0,4 pet op jaarbasis. Het is mogelijk dat er onder U zijn, die dit percentage niet geheel hebben be grepen. De werkelijke salarisverbetering per 1 januari voor hoofdkantoor en be drijfsleiders (voor distributie- en trans- portpersoneel per 1 april) is 0,14 pet (zie B). De reële salarisverhoging per 1 juli (voor DC-personeel dus weer drie maan den later) is 0,5 pet, maar uitgerekend op jaarbasis dus de helft; 0,25 pet. Het optelsommetje is dan 0,14 pet 0/25 pet is samen 0,39 pet. Als echte kruidenier heeft de heer Van Dun dat afgerond naar boven: 0,4 pet. overig personeel Om het nogmaals te benadrukken, het bovenstaande heeft alleen betrekking op het personeel van het hoofdkantoor, het distributie- en transportpersoneel en de bedrijfsleiders. Maar Ahold heeft nog meer werknemers. Hoe'staan de zaken er voor hen voor? Voor de overige werknemers van Ahold, o.m. het totale filiaalpersoneel, moet nog een CAO worden afgesloten, de U bekende VGL-CAO. De onderhande lingen hierover, alsmede over de slijters cao (Alberto's), beginnen tegen het ein de van deze maand. Bij het ter perse gaan van deze editie van Flitsen kon hierover nog niets worden gezegd. Ook voor de produktiebedrijven van ons con cern is weer een andere CAO van toe passing. U heeft uit de pers vernomen dat onze medewerkers in de fabriek Meester Wijhe B.V. op dit ogenblik (17 februari) staken, in verband met het doel van de vakbonden om een CAO af Vervolg van pag. 1 te sluiten voor de Nederlandse vlees verwerkende industrie. Deze CAO moet met de voedingsbonden worden afge sloten voor de totale bedrijfstak van de vleeswarenindustrie. Over deze CAO kan op dit moment niets worden gezegd. Voor de CAO's voor onze medewekers in de produktiebedrijven in Zaandam, Til burg en Zwanenburg, maar ook voor hen die werkzaam zijn in de centrale slagerijen en restaurantsector geldt ook dat deze bedrijfstaksgewijs worden af gesloten. Wat betekent dit nu allemaal vergeleken met die extra editie van Flitsen van 1 fe bruari? In deze editie hebben wij U uitgelegd waarom Ahold wél de koopkracht voor de modale werknemer (die werknemer die zich in de inkomensklasse bevindt, waarin zich de meeste werknemers be vinden) wilde handhaven, maar niet de volledige automatische prijscompensatie kon garanderen. Eén ding staat nu wel vast. In de nu voorgestelde overeenkomst is de koop kracht in ieder geval gegarandeerd, maar ook de prijscompensatie. Het be stuur van Ahold kon dit laatste garan deren, omdat de overheid zich bereid heeft verklaard een deel van de prijs compensatie voor haar rekening te ne men. Hetgeen Ahold, zoals U zich zal herinneren, heeft bepleit in de al eerder genoemde extra editie van Flitsen. Het is inmiddels gebleken dat Minister Boersma zich bereid heeft verklaard om de werkgeverspremies voor sociale lasten op 1 juli zodanig te verlagen, dat er ruimte ontstaat om een volledige prijs compensatie van de dan te verwachte gestegen kosten van het levensonder houd te kunnen betalen. Ahold heeft steeds vóóraf gesteld dat zij vanuit de economische mogelijkheden van het bedrijfsleven wilde onderhan delen. Daarom verheugt het ons dat de vakbonden zich akkoord hebben ver klaard om samen met de werkgevers en de overheid te gaan studeren op een ander systeem van prijscompensatie in 1978 en daarop volgende jaren. Ook dit heeft Ahold in de extra editie van 2 februari bepleit. gezamenlijk uitkomen Aan het slot van het interview merkte de heer Van Dun op:"Wij hebben niet voor niets vanaf de heropening van de onder handelingen dagelijks urenlang met de Decom gesproken. Van meet af aan was het immers duidelijk dat Ahold en de Decom, met alle verschillen die er wa ren, de oprechte intentie hadden om er gezamenlijk uit te komen. De indruk van beide partijen is, dat het met de nu afgesloten overeenkomst, dan ook ge lukt is". Helaas is het in de huidige woelige dagen als zodanig niet overal geheel duidelijk in de publiciteit gekomenzo merkte de heer Van Dun nog op.

Personeelsbladen | 1977 | | pagina 3